Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OTV - OZN [DORNEANU, SIRBU, STRAINU] [11 noiembrie 2006]

Creat de spooky, 10 Noiembrie 2006, 10:40:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

Mersi udar...

ce pot sa zic... defapt nu pot sa zic... noi am preferat sa stam cat mai tacuti avand in vedere anumite lucruri... roseata nu era cauzata de emotii. :)

De ce zici ca era reclama mascata  :? :-o
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

udar

Nu era "mascata" in sensul de intentionata, dar a iesit ca reclama la BMW, ceea ce nu e permis de CNA. Oricum nu conteaza, am zis-o mai mult ca gluma...

Cat despre faptul ca preferati sa nu prea vorbiti, eu nu cred ca e un lucru foarte bun. Ar trebui sa fiti cel putin la fel de agresivi ca d-l Strainu... Ca sa va dau un exemplu... La un moment dat, Diaconescu a citit niste mesaje printre care si unul in care individul intreba unde ar putea sa gaseasca mai multe info despre fenomen. In viata exista astfel de momente pe care le regreti mai apoi, in sensul ca era o oportunitate sa va faceti reclama, asa cum isi facea d-l Strainu.  In momentul respectiv trebuia sa va bagati peste d-l Diaconescu, care cu siguranta s-ar fi oprit si v-ar fi lasat sa vorbiti, si sa va faceti reclama forumului (care recent eu mi-am dat seama cu surprindere ca nu are nici o reclama, deci e platit exclusiv de dvs., lucru pe care nu l-am sesizat de la inceput), sa faceti reclama asociatiei Rufon, sa povestiti despre modul in care oamenii pot sa semnaleze sightinguri pe site, etc. Ar fi trebuit sa faceti si o comparatie intre ASFAN si Rufon, poate chiar una in care sa-i dati un pic peste nas lui Strainu, spunand (adevarul, in fond) ca desi ASFANUL are mari oameni care sunt prezenti in carti ufologice straine (asa cum s-a tot laudat d-l colonel fluturand cartea aia aniversara prin fata camerelor), Rufonul nici nu si-a dorit asa ceva, si ca Rufonul e de fapt un loc unde ORICINE isi poate spune parerea despre ufologie, spre deosebire de ASFAN care se doreste a fi o organizatie elitista.

Probabil ca nu ati dori sa fiti in dusmanie cu d-l Strainu, dar ati fi putut spune, daca doreati cele de mai sus in alte moduri. Reclama agresiva, asta e totul. Sunteti doi tineri inteligenti care din cate vad eu sunt pasionati de fenomen, care ar trebui sa insistati mai mult pe reclama asupa dvs. si asupra fenomenului, si sa faceti o impresie mai "senzationala" in timpul emisiunilor. Cu siguranta sunteti oameni respectabili si sobri, insa in televiziune si in media astfel de oameni nu sunt iubiti, pentru ca nu fac audienta si tiraje... Trebuie, cred, sa va creati o personalitate speciala, care sa provoace interes din partea ascultatorilor, la fel cum are, intr-un fel d-l Strainu... Care dincolo de faptul ca mi-este antipatic, are o personalitate destul de puternica si de aceea l-am mai vazut la mai multe emisiuni ca dvs.. In concluzie, incercati sa fiti mai agresivi, ca inteligenta si pricepere este destula, trebuie doar luata inima in dinti si creata o campanie eficienta de publicizare a Rufonului si a fenomenului OZN, insistand mai mult asupra senzationalului din fenomen...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

Spooky,cam cand crezi ca ai sa ne pui la dispozitie inregistrarea emisiunii?
Dupa cate vad din posturile lui udar emisiunea a fost una excelenta. :-)

spooky

Citat din: udar din  12 Noiembrie 2006, 11:58:45
Nu era "mascata" in sensul de intentionata, dar a iesit ca reclama la BMW, ceea ce nu e permis de CNA. Oricum nu conteaza, am zis-o mai mult ca gluma...
nu cred ca e cazul... si nici un caz nu cred ca poate fi considerata ca reclama mascata...

CitatCat despre faptul ca preferati sa nu prea vorbiti, eu nu cred ca e un lucru foarte bun. Ar trebui sa fiti cel putin la fel de agresivi ca d-l Strainu...Ca sa va dau un exemplu... La un moment dat, Diaconescu a citit niste mesaje printre care si unul in care individul intreba unde ar putea sa gaseasca mai multe info despre fenomen. In viata exista astfel de momente pe care le regreti mai apoi, in sensul ca era o oportunitate sa va faceti reclama, asa cum isi facea d-l Strainu.  In momentul respectiv trebuia sa va bagati peste d-l Diaconescu, care cu siguranta s-ar fi oprit si v-ar fi lasat sa vorbiti, si sa va faceti reclama forumului (care recent eu mi-am dat seama cu surprindere ca nu are nici o reclama, deci e platit exclusiv de dvs., lucru pe care nu l-am sesizat de la inceput), sa faceti reclama asociatiei Rufon, sa povestiti despre modul in care oamenii pot sa semnaleze sightinguri pe site, etc. Ar fi trebuit sa faceti si o comparatie intre ASFAN si Rufon, poate chiar una in care sa-i dati un pic peste nas lui Strainu, spunand (adevarul, in fond) ca desi ASFANUL are mari oameni care sunt prezenti in carti ufologice straine (asa cum s-a tot laudat d-l colonel fluturand cartea aia aniversara prin fata camerelor), Rufonul nici nu si-a dorit asa ceva, si ca Rufonul e de fapt un loc unde ORICINE isi poate spune parerea despre ufologie, spre deosebire de ASFAN care se doreste a fi o organizatie elitista.

Udar, ai dreptate... si totusi in spatele camerelor realitatea e uneori alta... pot sa afirm cu tarie ca Diaconescu nu a avut habar de participarea noastra pana in ultimul moment. In mare parte, intrebarile au fost citite de moderator (Dan Diaconescu) direct de pe o lista scrisa la calculator.... ceea ce a fost ok.... Apoi, intrebarile au fost adresate, tot in cea mai mare parte, dl. Strainu... care, pentru fiecare intrebare scoatea cate o carte de a lui sau alta si o prezenta... nici macar dialog nu cred ca am putea numi cum s-a desfasurat discutia... doar intreruperile cu imaginile de pe laptop au mai intrerupt ritmul colonelului. Si inca un lucru, tare ma indoiesc ca Diaconescu a facut o lista de intrebari atat de complexa... ceea ce ar trebui sa-ti dea putin de gandit si sa intelegi ce s-a intamplat...
Iar referitor la mesajul: cum putem contacta... daca observi... nici NU a facut pauza intre intre intrebari... nu ne-a oferit ocazia si nu am sarit calul... nu stiu exact cum stau lucrurile la ei... dar sunt convins ca o forma de reclama personala nu ar fi gratuita.

Referitor la paralela ASFAN - RUFOn... nu cred ca era necesara... ei sunt ei si cine (mai) sunt... Important de stiut si retinut ca col. str. nu a reprezentat nici o persoana fizica sau juridica... asadar nu a reprezentat ASFAN... si nu mai reprezinta de ceva mult timp ASFAN... doar ca e in continuare membru fondator. Defapt,... asa cum puteti deduce, relatia noastra, de un an de zile, va poate duce cu gandul ca a schimbat echipa... si recunosc ca colonelul Strainu este un consultant al grupului RUFOn... la fel si cum sunt alte persoane din Romania sau de pe acest forum.

Cred ca ai atins punctul sensibil cu elitismul... [no more comments]

E usor sa scrii o carte.

Citat
Probabil ca nu ati dori sa fiti in dusmanie cu d-l Strainu, dar ati fi putut spune, daca doreati cele de mai sus in alte moduri. Reclama agresiva, asta e totul. Sunteti doi tineri inteligenti care din cate vad eu sunt pasionati de fenomen, care ar trebui sa insistati mai mult pe reclama asupa dvs. si asupra fenomenului, si sa faceti o impresie mai "senzationala" in timpul emisiunilor. Cu siguranta sunteti oameni respectabili si sobri, insa in televiziune si in media astfel de oameni nu sunt iubiti, pentru ca nu fac audienta si tiraje... Trebuie, cred, sa va creati o personalitate speciala, care sa provoace interes din partea ascultatorilor, la fel cum are, intr-un fel d-l Strainu... Care dincolo de faptul ca mi-este antipatic, are o personalitate destul de puternica si de aceea l-am mai vazut la mai multe emisiuni ca dvs.. In concluzie, incercati sa fiti mai agresivi, ca inteligenta si pricepere este destula, trebuie doar luata inima in dinti si creata o campanie eficienta de publicizare a Rufonului si a fenomenului OZN, insistand mai mult asupra senzationalului din fenomen...

In plus fata de cele mai sus mentionate, noi avem o emisiune, oarecum in mod regulat, la emisiunea dl. Strainu de pe TV Sigma... nu stiu cati dintre voi prin sigma... cel putin in zona bucuresti... sudul-estul romaniei se prinde cu antena de camera, canalul 25... Din pacate, capacitatea tehnica a celor de la sigma e la capitolul VHS... si de fiecare data eu incerc sa pun lucruri pe caseta video din calculator ca sa avem ce prezenta... e greu de lucrat... Emisiunea se cheama "Zidul Tacerii" si e in prima joi a fiecarei luni de la 19... uneori 19:30 cu durata de o ora. Uneori mai interpunem alte emisiuni sau o amanam in functie de circumstante... pana acum cred ca am facut 3 sau 4 emisiuni acolo... antrenamentul e bun. Totusi incercam sa pregatim un format de emisiune care ulterior sa ne putem lansa cu el pe alte posturi cu o vizibilitate mai buna. Dealtfel avem un astfel de proiect pe masa si suntem in tratative, daca pot sa spun asa. Emisiunile nu vor consta neaparat din talk-show live... Intr-un viitor apropiat o sa relansam intr-un format bine definit si emisiunea noastra de radio. Momentan radioul... streaming pe net, difuzeza in mod constant diverse emisiuni radio... iar voi puteti sa cereti sa ascultati o anumita emisiune... din pacate trebuie sa asteptati pana la terminarea emisiunii in curs de difuzare... dar pe website gasiti ora si minutul de incepere a emisiunii solicitate.

In schimb, m-am bucurat enorma ca am putut expune materiale foto-video  direct de pe laptop... usurand astfel si elminand o harababura, probabil, mai mare decat la National TV... acest lucrur a facut ca emisiunea sa fie mai interesanta.

Toate la timpul lor... am lasat sa se limpezeasca putin apele... nu vrem dusmanie sau cearta... si avand in vedere o intrebare mai veche si la care nu am raspuns, cea referitor cu invitatia la OTV... daca o onoram sau nu... sau cum procedam...  consideram ca, cel putin, pentru inceput, am procedat cel mai bine... poate nu sunteti deacord...

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

Citat din: jackie28t din  12 Noiembrie 2006, 12:14:08
Spooky,cam cand crezi ca ai sa ne pui la dispozitie inregistrarea emisiunii?
Dupa cate vad din posturile lui udar emisiunea a fost una excelenta. :-)

Inregistrarea emisiunii, din pacate am refacut-o azi noapte... intre 3:30 si - 5:50... pentru ca calculatorul meu, din nou, mi-a facut bucuria de a se restarta in timpul inregistrarii... cuiva acolo sus nu ii plac emisiunile. Inregistrareea am facut-o de pe DDTV.

Tocmai am terminat de editare a inregistrarii ... curatare, taiere, intro si eliminare reclame... si a rezultat un fisier de 3 GB codat cu mpeg2... ramane de convertit intr-un format si comprimat si redusa rezolutia pentru a ajunge undeva la sub 700 mb... pentru a o urca mai usor pe google... tinand cont si de activare... sper ca in maxim 12 ore sa fie pe google video.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

Distributia emisiunii a fost dupa cum urmeaza, in functie de spatiul acordat fiecarui participant...

marja de eroare este de +/- 0.2%

Total emisiune: 1:34:19 (5622 secunde)

Emil Strainu: 53:45 (3225 secunde) - aprox. 57.36%

Paul Dorneanu: 19:17 (1157 secunde) - aprox. 20.57%
Florin Sirbu: 7:34 (454 secunde) - aprox. 8.07%

Dan Diaconesc si timp nealocat: 13:16 (796 secunde) - aprox 14%

nah ca i-am scutit pe cei de la cna de un serviciu :P

PS: si da, poate era destul de evident ca BMW acuma produce masini...  :evil:
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

ryn

Nu de agresivitate duceam lipsa in acel moment, ba chiar aveam prea multa si chiar nu am dorit sa ne facem publicitate gratuita pe tele-fantasticul canal OTV. Intre scandalul cu Omar (ce coincidenta!) si povestea unei familii terorizata de un criminal ne-am strecurat zic eu onorabil. In spatele tuturor acestor actiuni de promovare pe care le sustinem sunt amestecate o serie de elemente care ar trebui sa dea de gandit oricui. De senzational nu ducem lipsa numai ca nu vrem sa cadem in latura aceea exchibitionista dar nici sa ne calce tramvaiul in lift. Detinem date  care ar vinde mii de ziare intr-o ora asa cum sunt constient ca mai toti cei interesati de UFO au un "dosar rosu" . Si noi il aveam in acel moment chiar in studioul lui Dan Diaconescu, cred ca a fost vizibil. Simplul fapt ca prezentam mai aceleasi materiale este exact pentru a atrage atentia asupra acelor cazuri. Nu sunt ele cele mai tari dar prezinta niste particularitati pe care am reusit sa le strecuram printre emfuziunile colegului nostru mai varstnic. Subiectul a fost deturnat de noi cu buna stiinta asupra laturii conspirationiste iar paralela intre manipularea directa si cea abea simtita de catre telespectatori dar care se rasfrange categoric si aspru asupra vietii lui de zi cu zi, cred ca a fost receptionata de cei atenti. Nu degeaba am facut acea trimitere voalata din final...

jackie28t

Mai mai...voi discutati aici si ma faceti tot mai pofticios.Debea astept sa vad emisiunea.Nu ma grabesc doar sunt putin nerabdator....:-D LOL

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

darkness

bravo,baieti, felicitari..nenea ala strainu e cam dus cu pluta...se da si cu lac,e metrosexual,bv si lui, dar sa mai taca si sa ii lase si pe cei tineri sa se dezlantuie, ca sunt sigur ca si dl paul si ryn aveau mai multe lucruri de spus si mult mai interesante!

frumoase poze ai,paul!
dle ryn, felicitari si dumitale..mi s-a parut,sau aveai guma in gura?! dc nu i-ai bagat in gura meteoritul sentimental lu nenea expert, vorba lui udar? ca pe mine nu ma interesa de nici un meteorit si nici de diferenta intre meteor si meteorit nu voiam sa mi se aminteasca...

oricum, per total, felicitari!poate totusi, intr-o emisiune,va vor lasa sa vorbiti mai mult!
bafta in continuare

zaharosu

#25
sa stiti ca va apreciez f mult munca si interesul care vi-l dati in special dl. Paul si dl ryn , si de multa vreme urmaresc forumul de pe acest site dar numa azi m-ma inregistrat. Am  facut si eu un raport OZN cel cu locatia deasupra Vf. Pietrosu , din Borsa.Ma bucur ca sunt persoane care sunt interesate de acest fenomen . VA urez bafta in continuare !

Elvin

       a fost ok emisiunea, o bila alba si pentru ca ati marturisit curajos varianta extraterestra. Un mic drawback ar fi momentul cand d-l Dorneanu a rostit 'enumerez' in loc de enumar. Acuma, nimeni de aici nu se indoieste ca spooky stie limba romana, dar trebuie mai multa atentie pe viitor pt ca stratul de sceptici intelectualizati vor fi strambat din nas si vor fi comutat pe alt program
       Si Emil Strainu [cu nume predestinat], ce aveti cu el ? nu cumva vorbeste prea repede, incat creierul vostru nu-l poate procesa ? Ca isi face reclama la carti, ca seamana cu grasul din Stan si Bran, astea sunt pe langa. Pentru ca el pe partea care ne intereseaza [cercetarea, informarea], e ireprosabil

udar

Corecta observatia cu "enumerez"...  :lol: Am uitat sa amintesc si de aia...

Cat despre Strainu, am mai spus ca nu ma indoiesc de calitatile sale, dar ca in orice tara democratica am dreptul sa nu-l inghit. Pur si simplu mi-e antipatic... Si da, vorbeste prea repede iar creierul meu de retardat nu poate "procesa" informatiile...


8-)
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

ryn

Fenomenul este explicabil, mai ales la persoanele care in mod curent folosesc mai multe limbi straine. Asta se vede si pe forum.
Cat despre Dl Strainu, toata stima pentru dumnealui! De pe sticla se vede altfel, ar fi bine sa aveti ocazia sa stati de vb cu el mai de aproape... Gratie informatiilor pe care le detine am verificat multe amanunte referitoare la UFO.
Stiu la ce va referiti dar eu v-as ruga sa imi spuneti cate personalitati din domeniu cunoasteti? Nu va pare rau ca nu ati apucat sa vb cu.. Turcu d exemplu? Sau cu Doru Davidovici?
Cat despre mestecatul meu... era pe fond ... nervos :-D

pri3st3ss

pe fond nervos sau nu, greseli gramaticale - nu a fost numai " enumerez" - sau nu, una peste alta, a fost ok...sa nu uitam ca atunci cand esti in fata camerelor de filmat si e o emisiune in direct, altfel te simti..sunt sigura ca paul si ryn sunt obisnuiti cu camerele si emisiunile, dar luati va rog in considerare si faptul ca ei au si serviciu,sunt obositi si stresati..
desigur nu e o scuza, oricui i se poata intampla sa poceasca un cuvant...sau doua :lol:

nici eu nu il prea inghit pe dl strainu, desi are anumite cunostinte si o multime de carti...e parerea mea personala...
ma intreb ce as fi facut eu la o emisiune de care stiu cel putin 200 membri rufon,plus rude si prieteni...cred ca si eu m-as fi pierdut un pic...

oricum, felicitari!
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.