Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Umanoizi zburãtori (flying humanoids)

Creat de cristi, 09 Ianuarie 2006, 22:20:40

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

udar

Pai daca s-ar sfarsi, noi despre ce am mai discuta?

Toate isi au rolul lor in aceasta lume... si dezinformarile si lucrurile imaginate si, bineinteles si OZN-urile "reale"... :-D
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

dane

#31
imi dau si io cu parerea ... totusi ... daca acel aparat zbura pe baza reactiva ... atunci dc nu scotea nici un sunet ??... si chestia cu vrajitoarea... pare absurda...la fel si cea a unui umanoid .. io zic ca e vb voastra '' made in terra'' insa cu o tenhologie f mult avansata si strict secreta :P

ryn

Nu e vb de nici o tehnologie avansata nici nu mai e secret militar. E un echipament simplu de zbor autonom  :-D

udar

Nu poate fi vorba de secret militar sau tehnologie avansata...  :-D

Un aparat de genul acesta a fost vazut si in tara noastra, el fiin utilizat de Michael Jackson (sau, ma rog... dublura sa) la concertul sau de la Bucuresti din 1992 parca...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

dane

ohoo pai dak e adevarat atunci e clara treaba ...  :-)

ryn

Exact de MJ uitasem ca doar am vazut concertul.... :) 10x

udar

Citat din: dane din  07 Mai 2006, 16:52:49
ohoo pai dak e adevarat atunci e clara treaba ...  :-)

Sigur ca e adevarat :) Am vazut si eu concertul "live" din patul din dormitor, desi eram foarte mic pe atunci. Din pacate nu pot posta imagini din timpul concertuluid eoarece recent a aparut pe DVD si, deci, e material copyrightat...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

IONUT

#37
Am o nedumerire tehnic?. Cele douî tipuri de aparate au sisteme de propulsie ptr direc?ionarea pe vertical?. Dar ptr viraje , deplasare pe orizontal?, cum se face ???

cristi

nu stiu daca imi aduc aminte bine dar parca era legat cu sfori adika era un fel de vrajeala dar totusi nu sunt sigur..

liteady73

Salut Cristi !...

Te felicit pentru subiectul interesant pe care l-ai lansat . :)

Sant un vechi pasionat de astfel de fenomene bizare, interesul fiindu-mi resuscitat dupa vizionarea filmului "Profetiile Omului Molie", pe care l-am vazut anul trecut (in vara lui 2005).

Am fost pus pe ganduri de acest fenomen pentru ca, cercetand un pic mai mult, am dat de o multime de rapoarte a multor martori care au vazut o creatura pe care abia puteau sa o descrie : unii spuneau ca vazusera o creatura umanoida cu aripi, altii convinsi ca era o entitate inconjurata de o aura intunecata si diforma; si mai mult, au fost unii - poate norocosi, poate cu intentii comerciale- care au reusit sa fotografieze entitatea, din pacate imaginile fiind si in momentul de fata dubioase.

Din cate am inteles, astfel de aparitii - umanoizi inaripati, sau mai bine spus umanoizi nebulosi -au avut loc cu aproape un an inainte de catastrofa de la Cernobal; in timpul celui de-al doilea razboi mondial in Anglia - aici din pacate redau din amintire, doar ca reper, ca fiind in perioada dintre 1940-1942 . In zona Americii de Sud, sant cateva cazuri recente - se pot citi de pe rense.com -, cazuri mai vechi, din anii '70 si '80 fiind cercetate si transcrise de dr. Jaque Valle.

E un fenomen interesant care, repet, ma fascineaza. In ultima vreme n-am mai auzit nimic despre "oamenii zburatori" - in contextul asociat pana acum, nici nu imi doresc sa aud de vreun nou caz...

Skywalker

Salut Liteady 73! Salut tuturor forumistilor!

Citatam dat de o multime de rapoarte a multor martori care au vazut o creatura pe care abia puteau sa o descrie : unii spuneau ca vazusera o creatura umanoida cu aripi,
[...]
Din cate am inteles, astfel de aparitii - umanoizi inaripati, sau mai bine spus umanoizi nebulosi -au avut loc cu aproape un an inainte de catastrofa de la Cernobal; in timpul celui de-al doilea razboi mondial in Anglia - aici din pacate redau din amintire, doar ca reper, ca fiind in perioada dintre 1940-1942 . In zona Americii de Sud, sant cateva cazuri recente - se pot citi de pe rense.com -, cazuri mai vechi, din anii '70 si '80 fiind cercetate si transcrise de dr. Jaque Valle.

Cred ca te referi la Omul-Pasare. Nu am inca poze cu astfel de creaturi, insa descrierea lor facuta de martori coincide cu ce ai scris mai sus. Acei oameni-pasari au o origine momentan necunoscuta.

Desi am mai scris despre oamenii pasari, voi mai rescrie odata aici, in speranta ca vom elucida misterul.

Oamenii-pasari

1877-1890

Deasupra cartierului Brooklyn si-a facut aparitia un "om in negru", avand niste aripi mari si facand tot felul de acrobatii deasupra capetelor oamenilor infricosati. Miscarile lui semanau cu cele ale unui inotator.

1936, regiunea Pavlodar, Kazahstan
   
   E.E. Loznaia, pe atunci o fetita de 15 ani se plimba pe o poeca pustie cand, uitandu-se in sus, a avut in fata ochilor o imagine inspaimantatoare: un om imbracat cu totul in negru, care mergea prin cer. Parea sa poarte un coif, iar in spate ducea ceva asemanator unui rucsac. Cum faptura a trecut pe deasupra tinerei inspaimantate, aceasta a putut sa observe ca acolo unde ar fi trebuit sa fie fatza, era de faapt o intreaga suprafata neagra.

In 1946, un grup de turisti din San Diego au fost martorii unui straniu eveniment: un obiect albastrui si cu aripi s-a ivit pe cer. Semana cu un liliac urias.

6 ianuarie 1948, Chekalis, Washington

B. Zakowski aude un zgomot ciudat, dupa care se uita pe cer. Acolo vede un om cu aripi de argint. Acesta zbura la o inaltime de aproximativ 10 metri.

27 noiembrie 1966, West Virginia

Connie Carpenter, o fata timida, sensibila de 18 ani, se indrepta cu masina spre casa, la ora 10,30 dimineata. Trecand pe langa regiunea pustie din afara localitatii New Heaven, West Virginia, vede deodata o imagine uriasa colorata in gri. Avea forma unui barbat, dar era mult mai mare. Avea pe putin doi metri si era foarte lat la spate. Fata nu a fost atrasa de marimea lui, cat de ochi - niste ochi mari, rotunzi, emanand o lumina rosie si uitandu-se fioros la ea cu un efect hipnotizator nemaipomenit. Connie incetini masina, uitandu-se ingrozita la aparitia aceea. In acel moment, din spate ii aparura o pereche de aripi.

Desfacute, aripile au avut aproximativ tei metri. Era insa clar ca nu putea fi vorba de o pasare obisnuita, ci mai degraba ceva ca un om ce-si lua zborul de pe Pamant. Aripile nu si le misca.

Pe langa acestea, au mai fost inca numeroase cazuri de semnalari de oameni-pasari. Aceste aparitii pot fi impartite in trei categorii distincte:

1) omul cu aripi, care este si proportia cea mai insemnata a cazurilor

2)pasarea gigant, dar atat de mare, incat ea devine o imposibilitate biologica. Poate o astfel de pasare era cea descrisa de Spooky si Jackie28t la http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,492.0.html

3)demonul monstru, cu ochi rosii, aripi de liliac si corp uman.

  Fiintele cu aripi constituie o parte esentiala a folclorului fiecarei culturi. Ex: basoreliefurile mesopotamiene si egiptene care reprezinta oameni sau animale inaripate.

-In mitologia indiana este Garuda, o pasare sacra jumatate om, jumatate pasare, avand atat picioare cat si aripi si purtand arme.

-In mitologia japoneza, exista Karasu, o creatura cu un cioc, gheare si aripi de pasare si cu trup de om.

Shadowman

Citat din: Skywalker din  22 Septembrie 2006, 15:48:09
27 noiembrie 1966, West Virginia
...Avea forma unui barbat, dar era mult mai mare. Avea pe putin doi metri si era foarte lat la spate. Fata nu a fost atrasa de marimea lui, cat de ochi - niste ochi mari, rotunzi, emanand o lumina rosie si uitandu-se fioros la ea cu un efect hipnotizator nemaipomenit.

Interesant : "ochi emanind o lumina rosie..."
Descrierea acestor ochi apare in multe relatari ...Din toate timpurile si la multe popoare...
Apar chiar si in descrieri ale visurilor !
Creaturi extraterestre,fiinte demonice...Dar de ce au ochii rosii si nu portocalii sau argintii ?
Un amanunt care trebuie analizat...
Chiar mi-am amintit ca in unele poze apar cu ochii rosii (nu numai eu,ce credeati...!),
aspect datorat din cite stiu reflexiei in momentul in care faci poze cu blitzul...Nu ma pricep
nu sunt expert...Stiu doar ca noile aparate foto (cele digitale...) au  o caracteristica :
"atenuare efect ochi rosii"...Poate,prin extrapolare a fenomenului,am putea intelege ceva
despre anatomia ochilor acestor fiinte (cristalin,iris,retina,celulele cu conuri si bastonase...)
Sau am putea afla si mai multe...
Astept parerea expertului Ciuciulete !

P.S : Sorry,poate sunt OFF-TOPIC...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

 Completare la mesjul anterior ...
Citez :" Fata nu a fost atrasa de marimea lui, cat de ochi - niste ochi mari, rotunzi,    emanand o lumina rosie si uitandu-se fioros la ea cu un efect hipnotizator nemaipomenit."
Poate ne va tine si pri3st3ss un discurs despre hipnoza si lumina rosie...
Multidisciplinaritate !
Well ?
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

DepthOfField

CitatChiar mi-am amintit ca in unele poze apar cu ochii rosii (nu numai eu,ce credeati...!), aspect datorat din cite stiu reflexiei in momentul in care faci poze cu blitzul...Nu ma pricep nu sunt expert...Stiu doar ca noile aparate foto (cele digitale...) au  o caracteristica : "atenuare efect ochi rosii"...
Asa este..ochiul uman seamana un pic si cu ochiul de pisica sau caine, din care s-au inspirat inginerii de au inventat luminile reflectorizante de la masini "ochi de pisica"..adica retina reflecta o mica parte din lumina ambianta, iar daca lumina vine chiar dinspre observator, si mai e si suficient de puternica, se intoarce pe aceeasi cale catre observator (prin observator, se intelege si aparatul fotografic).
Acuma eu inteleg ca retina poate fi reflectorizanta mai mult (animale) sau mai putin (omul), dar nu inteleg de ce ochii vreunei fiinte ar ilumina ei insisi, chiar si rosietic...care e logica?! Cunoasteti vreo specie de animal al carei ochi..ilumineaza? Si daca da, de ce?
Deci probabil, ochii rosii ai unei fiinte, se datoreaza de fapt doar fenomenului de reflexie pe retina, precum la animale si chiar om, si asta presupune ca "fiinta" respectiva este iluminata dinspre observator, nu?

____________________
off-topic:
CitatAstept parerea expertului Ciuciulete !
glorie si prea-marire imi doresc!  :evil:
de fapt , mergea si fara epitet...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Skywalker

Shadowman si Ciuciulete: acei ochi rosii nu au nici o legatura cu vreo reflexie. Caci daca a r fi vorba de asa ceva, atunci ar trebui sa vedem si ochii unor oameni obisnuiti ca fiind rosuii, in unele conditii- si nu ma refeream la fotografii.

CitatAcuma eu inteleg ca retina poate fi reflectorizanta mai mult (animale) sau mai putin (omul), dar nu inteleg de ce ochii vreunei fiinte ar ilumina ei insisi, chiar si rosietic...care e logica?! Cunoasteti vreo specie de animal al carei ochi..ilumineaza? Si daca da, de ce?

   Tocmai asta e misterul acelor fiinte! Nu se stie cum de lumineaza ochii lor in rosu. Nu am fotografii ca sa va arat, si nici nu stiu unde s-ar gasi una autentica. In pozele de pe internet nu prea am asa mare incredere.
    Trebuie sa ne dezobisnuim de ideea ca aceste fiinte sa aiba aceeasi anatomie ca a noastra sau ca a animalelor cunoscute. Avem aici de a face cu fiinte poate nepamantene!