Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Texte "criptice" ale unor melodii celebre

Creat de Xanadron, 16 Noiembrie 2012, 13:52:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

uforever

CitatFiindca libertatea inca-mi pare mai pretioasa decit orice altceva (cred c-o sa compun cindva si-un cintecel pe tema asta).

Ma bag la cantecel, fac eu partea de orchestratie  :wink: :-D

Misto de tot subiectul, chiar daca ne mai "ciondanim" nitel paciulea. :-D

Xanadron

#16
Citat din: uforever din  04 Decembrie 2012, 13:33:13
Ma bag la cantecel, fac eu partea de orchestratie  :wink: :-D

Misto de tot subiectul, chiar daca ne mai "ciondanim" nitel paciulea. :-D
Te-ai prins ca glumeam (scriu doar romane semi-SF pe moment si nu cred c-ai avea chef de instrumentat o opera rock). :-D

Serios acum - fiindca, pe linia doar aparent dezlinata a topicului asta (recunosc si eu, devenit interesant prin desfasurare) uitasem sa-l ating o tzira si pe A. Paunescu, ca tot venise vorba de "terorizarea" lui fii-su Andrei. Fiindca, sincer, si eu as fi terorizat un asemenea non-talent muzical. :lol:
Taica-su ramine in orice caz un munte de contradictii, dar si o personalitate certa. Chiar daca evaluarea de "simplu versificator prolific" i se potriveste pentru 90% din creatie, un 10% din ce-a scris ramine totusi dupa mine valabil peste moarte si timp.

Si sustin asta in ciuda unor mici resentimente personale datind din '78-'79 (cind amicului sau Lucian Avramescu ii placusera niste cintecele pe versuri de JE - nu le cintam io si muzica nu-mi apartinea oricum ca-s semi-afon, da' era OK - lui insa nu si nu :-D). Isi luase clar o viteza dictatoriala p-atunci si deja orice se cinta in celebrul Cenaclu trebuia sa fie pe versuri scrise de el sau cel mult de alti clasici un pic morti. :-P
Obiectiv vorbind insa, si Cenaclul Flacara zic c-a fost un fenomen mai mult bun decit rau la vremea lui - astept deci contraatacuri !!! :evil:

P.S.1: Pacat ca-s duse caietele dictando pe care scriam versuri/texte si dupa 33 de ani nu-mi mai amintesc decit un refren - care, daca ma gindesc mai bine, ar merge chiar pe topicul asta: :-D
Punct mort
Mai piaza-rea ca Luna
Punct mort
Mai mort decit Mortalul
Punct mort
Degeaba-mi blestem mana,
Cind stiu ca masluit e zarul...


Ei, uforever, cam cum l-ai instrumenta totusi?! :wink: Poti sa exemplifici si prin "pa-ra-ra-ram-pam-pam" (indicatie pretioasa: umplerea sincopei de dupa fiecare "punct mort" e de baza - Alex Zarnescu era mester in d-astea).

P.S.2: Si uite cum topicul poate deveni interactiv... :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

uforever

CitatIsi luase clar o viteza dictatoriala p-atunci si deja orice se cinta in celebrul Cenaclu trebuia sa fie pe versuri scrise de el sau cel mult de alti clasici un pic morti.

Pai "mos Gerila" Paunescu suferea clar de grandomanie, pana si cand juca football(ca distractie), el trebuia sa primeasca pasele, el trebuia sa dea golul, altfel se oftica rau, facea crize de isterie "golgeterul nostru" , amici de-ai lui imi povesteau ce ofticos era de nu primea pasa "la botul calului".

CitatObiectiv vorbind insa, si Cenaclul Flacara zic c-a fost un fenomen mai mult bun decit rau la vremea lui - astept deci contraatacuri !!!

Fara contraatacuri prietene Xanadron :-D, Cenaclul Flacara a fost Woodstock-ul romanesc la vremea aceea, desi pe alocuri penibil, totusi era "recreatia romanului". Penibil era tot el, n-ai ce sa-i faci, nu se putea abtine sa nu se "autociteze" dupa fiecare vers, adica de ex. piesa "enigmatici si cuminti" trebuia sa fie o parte cantata si-o parte recitata, altfel nu se simtea in largul lui, tot el trebuia sa aiba ultimul cuvant, ma intreb ce s-ar fi intamplat daca unul dintre interpreti ar fi gresit un vers sau un cuvant, pffff cred ca l-ar fi asteptat ghilotina dupa, totusi Cenaclul Flacara a fost un act cultural reusit.

Citatvorba de "terorizarea" lui fii-su Andrei. Fiindca, sincer, si eu as fi terorizat un asemenea non-talent muzical.

Bietul de el, intr-adevar era/este "pamant",  dar a facut-o de gura nebunului, cand tipa "psihopoetul" cat il tinea "teava", "Andreeeeeeeeiii" asta intra in fibrilatie, pana si la 30 ani era ingrozit de privirea de "semibovina" a lu' tasu'.

CitatEi, uforever, cam cum l-ai instrumenta totusi?!  Poti sa exemplifici si prin "pa-ra-ra-ram-pam-pam" (indicatie pretioasa: umplerea sincopei de dupa fiecare "punct mort" e de baza - Alex Zarnescu era mester in d-astea).

Stau eu cam prost cu timpul acum, dar m-as baga sa orchestrez o chestiuta pe versurile tale  :-D, nici nu ma stiu cum e sa faci muzica cu sufletul, iti dai seama ce greu imi vine sa lucrez dance, hip-hop pentru altii, dupa 12 ani de rock, folk, funk..etc. Totusi m-am saturat sa fiu platit prost si sa cant pe bilete, la noi la romani biletele se platesc in numar record doar la Fuego, gipsanu' Banica sau alde Salam pe reggaeton, o sa mai vorbim noi pe tema asta, iar incep sa mi se aprinda "beculetele rele" :evil:.

uforever


uforever

Cate ceva despre natura umana...ma rog si evolutie, asta daca nu cumva suntem urmasii unor e.t. civilizatori  :-D

Pearl Jam - Do The Evolution

Xanadron

#20
Foarte reusit mesajul grafic al clipului "evolutionist" postat de tine, uforever - dar si muzica-i cumva in acord... deprimant cu el, desi nu ma omor dupa stilul asta de rock. :-P

Hai sa revin insa la o propunere anterioara de analiza "pe text" - adica The Eagles / Hotel California (lansat in 1976, la aniversarea a 200 de ani de la fondarea SUA). :-)

Hotel California

Music by Don Felder & Joe Walsh
Words by Don Henley & Glenn Frey

On a dark desert highway, cool wind in my hair
Warm smell of colitas, rising up through the air
Up ahead in the distance, I saw a shimmering light
My head grew heavy and my sight grew dim
I had to stop for the night
There she stood in the doorway;
I heard the mission bell
And I was thinking to myself,
'This could be heaven or this could be hell'
Then she lit up a candle and she showed me the way
There were voices down the corridor,
I thought I heard them say...

Welcome to the Hotel California
Such a lovely place
Such a lovely face
Plenty of room at the Hotel California
Any time of year, you can find it here

Her mind is Tiffany-twisted, she got the Mercedes Benz (bends) (?!)
She got a lot of pretty, pretty boys, that she calls friends
How they dance in the courtyard, sweet summer sweat,
Some dance to remember, some dance to forget.

So I called up the Captain,( :evil: ?!)
'Please bring me my wine'
He said, 'We haven't had that spirit here since nineteen sixty nine'
And still those voices are calling from far away,
Wake you up in the middle of the night
Just to hear them say...

Welcome to the Hotel California
Such a lovely place
Such a lovely face
They livin' it up at the Hotel California
What a nice surprise, bring your alibies

Mirrors on the ceiling,
The pink champagne on ice
And she said 'We are all just prisoners here, of our own device'
And in the master's chambers,
They gathered for the feast
They stab it with their steely knives,
But they just can't kill the beast

Last thing I remember, I was
Running for the door
I had to find the passage back
To the place I was before
'Relax,' said the night man,
We are programmed to receive.
You can checkout any time you like,
But you can never leave!

...Sa fie oare un mesaj luciferic :evil: ascuns aici? Multi sustin asta pe baza unor coincidentze concrete, cum ar fi mentionarea anului 1969 in text - an de scriere a "Bibliei lui Satan" de catre Anton LaVey, fondatorul Bisericii lui Aghiutza pe 06.06.1966 :-D - Church of Satan - care, culmea, are inca sediul intr-un hotel dezafectat din San Francisco, pe... California Street !!! :-o

Imposibilitatea evadarii din capcana MATRIX-ului pare in orice caz o aluzie destul de transparenta ("You can't kill the Beast" sau "You can never leave"), dar mai sint si altele mai subtile.
Cum ar fi disconfortul fizic provocat de posesiunile materiale scumpe si/sau excesive (aici inca se discuta daca-i vorba de Mercedes Benz sau Mercedes bends in text).

Ei, voi ce ziceti? E sau nu "iluminat criptic" si cintecu' asta? 8-) - genial de altfel zic eu, din p.d.v. pur muzical.

hotel california video oficial
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

uforever

#21
Pentru a iesi putin din starea provocata de "minunatele urari ale lui socrate" :lol:, care observ ca au produs o "minirevolta" justificata(cine v-a pus sa-l" trimiteti la culcare"? asa va trebuie :-D), am decis sa arunc un ochi prin topicul lui Xanadron.

O traducere reusita sau mai putin reusita  a cantecului Hotel California, ar fi cam asa:



Pe o autostradă pustie şi întunecoasă, cu pletele în vântul rece
Un miros cald de canabis înălţându-se în aer,
Sus,înainte,în depărtare, am văzut o lumină licărind
Capul a început să mă doară şi vederea mi s-a slăbit
A trebuit să mă opresc noaptea.
Acolo stătea ea, în pragul uşii,
Am auzit clopotul bisericii
Şi m-am gândit:
Acesta ar putea fi raiul sau iadul.
Şi atunci ea a aprins o lumânare şi mi-a arătat drumul
Se auzeau voci de-a lungul coridorului,
Mi s-a părut că le aud zicând:

Bine ai venit la Hotelul California,
Un loc atât de frumos,
Un chip atât de frumos.
Camere din belşug la Hotelul California
În orice perioadă a anului
Poţi găsi aici.

Are mintea sucită după Tiffany*, şi-a luat un Mercedes,
Are mulţi băieţi drăguţi cărora ea le zice prieteni.
Ce mai dansează în curte, dulce transpiraţie de vară
Unii dansează pentru a-şi aminti, alţii dansează pentru a uita

Aşa că l-am chemat pe Căpitan:
,,Te rog adu-mi vinul!"
El a zis: ,,Nu am mai avut starea asta de spirit aici din 1969"
Şi acele voci mai strigă încă din depărtare,
Te trezesc în mijlocul nopţii
Doar pentru a le auzi spunând:

Bine ai venit la Hotelul California,
Un loc atât de frumos,
Un chip atât de frumos.
La Hotelul California se trăieşte pe cai mari
Ce surpriză plăcută, pregăteşte-ţi alibiurile!

Oglinzi pe tavan,
Şampanie roz la gheaţă,
Şi ea a zis: ,,Toţi suntem doar prizonieri aici, ai propriilor noastre dorinţe
Şi în apartamentul prezidenţial
S-au adunat pentru festin,
Au înjunghiat-o cu cuţitele lor de oţel,
Dar pur şi simplu nu pot să ucidă bestia.

Ultimul lucru pe care mi-l amintesc e că eu
Alergam înspre uşă,
A trebuit să găsesc drumul înapoi
Către locul unde eram înainte
,,Relaxează-te", zice recepţionerul din tura de noapte,
,,Programul nostru e pentru a primi.
Poţi să predai cheia de la cameră oricând vrei
Dar nu poţi niciodată să pleci!"

Pe scurt, desi as dori sa continuam subiectul, eventual in alta "lumina" decat cea expusa de mine, cred ca e vorba despre dependenta de droguri si lux(ca "extractie" de moment, versurile asta-mi spun). Nu sunt primii care canta despre "imposibilitatea" de a scapa din "ghearele heroinei", de ex: Guns N' Roses-Back off Bitch, Rolling Stones-Brown sugar. Eu am mai spus ca satanismul, drogurile, sexul sunt si vor fi mult timp la moda, evident nu toti le trateaza chiar superficial si infantil, in cazul Hotel California "cearta intre chitara si voce, tabloul pictat prin versuri si note muzicale" este genial:,,Toţi suntem doar prizonieri aici, ai propriilor noastre dorinţe. Desigur putem continua, eu dabia m-am incalzit, dar n-as vrea sa plictisesc, evident imi doresc resuscitarea acestui topic :-D

Xanadron

#22
E si asta o carare posibil de urmat, draga uforever - desi inclin in continuare spre prima interpretare, ceva mai generalist - "luciferica". :evil: Mai precis, in directia capcanei Matrixului, din care scapa cine poate (putini adica). C-o fi pe axa releului saturniano-selenar, :planet: :moon: om afla si asta cindva - adica atunci cind ne-om trage de sireturi cu nea' Cronos (Kronus/Saturn).

Zic asta reamintind afirmatiile anterioare -
"...Sa fie oare un mesaj luciferic  ascuns aici? Multi sustin asta pe baza unor coincidentze concrete, cum ar fi mentionarea anului 1969 in text - an de scriere a "Bibliei lui Satan" de catre Anton LaVey, fondatorul Bisericii lui Aghiutza pe 06.06.1966  - Church of Satan - care, culmea, are inca sediul intr-un hotel dezafectat din San Francisco, pe... California Street !!!"

In fine, acu' putem da o raita si prin zen-budism, apropo de necesitatea (ori dificultatea, sau chiar imposibilitatea :-D) dezbararii de dependentze/dorintze, da' pina la urma doar cineva care-ar fi fost martor la incheierea vreunui contract intre The Eagles si Scaraotchi in persoana eventual :lol: ar putea sa ne (il)lumineze complet.

P.S. E buna si traducerea! Meriti o bere pentru efort (de-a o posta macar).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

uforever

#23
CitatE buna si traducerea! Meriti o bere pentru efort (de-a o posta macar).
Prefer vinul, dar daca insisti e ok si berea :-D

Ce declarau Eagles vis-a-vis de Hotel California, coincide cumva cu ce mi-am imaginat eu: Membri formatiei The Eagles au explicat ca, de fapt, in tot albumul este vorba de lacomia si hedonismul din industria muzicala a anilor '70 si de ,,puscaria" toxica in care se afundasera si ei: droguri, bani si femei. Iar fotografia exprima ,,pierderea inocentei si decadenta". Totusi atentia mi-a fost atrasa de o poza in care Eagles isi promoveaza "moacele" si in care, se pare ca apare chiar Anton LeVey. Ei nu sunt singurii care au creat o "aura ocultista" in jurul lor, Jimmy Page(Led Zeppelin), colectionar de "obiecte satanice", a cumparat casa, se pare bantuita, a satanistului Aleister Crowley. Pe albumul  Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, al trupei Beatles, apare acelasi Aleister Crowley, undeva in partea superioara/dreapta a pozei. Intrebarea e, de ce se lasa asa "greu intelesi" acesti artisti, daca au un contract "semnat cu sange" cu "Ucida-l toaca", care ar fi "target-ul si rezultatele" contractului, si inca ceva, care ar fi "dead-line-ul" presupusului contract? Piesele lor absolut superbe, ne influenteaza la nivel subliminal, inafara de indemnul la sex&drugs&rock'n'roll :evil: Din pacate cred raspunsul nu-i de aflat, atat timp cat nu faci parte din oculta respectiva.
In piesa Hotel California observam ca se vorbeste despre o ea Şi atunci ea a aprins o lumânare şi mi-a arătat drumul
Se auzeau voci de-a lungul coridorului,

Cine este ea? Lilith? (speculez desigur).
Cred ca nici macar ei(autorii piesei), nu au habar exact cu ce se "joaca", Robert Plant  ii va marturisi, in 1992,
poate cu sinceritate, lui Markus Ott de la Rock Power: ,, Am cintat, destul de mult timp, lucruri pe care nu le intelegea nimeni. Stairway To Heaven nu l-am inteles nici macar eu ".eri

p.s. am apucat sa rasfoiesc "biblia satanista", autorii ei sunt mai degraba anticlerici si antireligiosi, nicidecum "posedati" cum isi imagineaza unii. Cartea respectiva am gasit-o langa Biserica Kretzulescu, cea apropiata de Sala Palatului, buhuhu :evil:



Xanadron

Revin si p-aici, ca sa nu mai zica lumea ca-mi las topicurile-n paragina. :-P
C-un folkist "antic" si genial (desi doar uneori) - Doru Stanculescu - si-o melodie ("Fara petale") de care-a fost se pare obsedat de-a binelea - altfel n-ar fi bibilit-o timp de 4 (:-o) ani pina sa se declare multumit de aranjamentul muzical.

Doru Stanculescu - Fara petale (remastered)
Interesant e ca se confirma cumva si-n cazul lui ideea expusa mai sus de uforever (,,Am cintat, destul de mult timp, lucruri pe care nu le intelegea nimeni. Stairway To Heaven nu l-am inteles nici macar eu.") :lol:

Zic asta fiindca nici pe mine n-a reusit sa ma lamureasca vizavi de mesajul versurilor (productie proprie si ele) in niste convorbiri de-acum vreo 15 ani dintr-un autobuz cu care faceam acelasi drum p-atunci cu el, D.S. (arhitect si fratele Mihaelei Mihai - mai putini stiu asta.)

...Voi ce ziceti insa ?

Fără petale - Doru Stănculescu

Acorduri (pentru cei muzico-maniaci :-D):
Strofă şi refren:
Do Mi La / Fa Do Sol7 Do Sol7 (x2)

1. Nisipul fin a oftat
Zâmbeşte-n el o urmă de păcat
E semn c-aici în zadar
Îşi cheamă luna lupii la altar

2. Strop de vină îngropat
Ciorchini de sare faţa i-au spălat
Cristale reci ţes în fum
Coperta-n aur pe-un sicriu de scrum

R: 'Cearcă-ncearcă-n piaptănă ochii ei
Mă-ncearcănă... ochii ei / bis etc.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

panta_rh_ei

LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

R.

https://www.youtube.com/watch?v=OkHH7csCwFY

Yes, I feel the end, the end is close
The same thing happened eon's ago
To know exactly you have to read up some more
Everyday technology speeds up some more
As is above, so is below

Some feel the heat, yet some feel the cold
We are the souls, yes we have been chose
Some roll with angels and demons and ghosts
But shh, hold up Bob, Don't go there
You know that they watching, the all seeing stare
But they can't stop me, I'm already there
And y'all ain't seen shit but y'all already scared
I'm gone, high like fructose, fructose
You wanna know the truth, really, you don't, you don't
It'll blow ya out ya mind like a UFO, UFO

I'm basically a resident of Pluto, Pluto
You know, but you'll probably be the same one hating
Saying every rapper is in the freemasons
While the cops giving out free mace to your face
Now how do that taste? I'm outta my mind
These video's tellin' yo lies, bruh
Tellin yo, we holding evil hand signs bruh
Last time I checked I'm from the eastside bruh
So do your research and make ya own mind up
'cause us musicians have influence on the mic
But they don't like that so they conquer and divide
Double-H N-D, hip hop never dies
So shoot all you want, but we fly
Because you know, no one man should have all that power
Obviously cause it's only one power
But nevermind, y'all keep worshipping Towers
While the clock keeps handing y'all hours
But pucker up because the truth gets sour
More sour than the sour diesel I devour

Hear me by the hour, I give ya fifty vowels
When I brain storm its like a shower
So pull out your towels
And don't let 'em play you
Do your own thing
Fuck what they do
And if you good at something make sure they pay you
And if not take a thank you
Whether they praise you, or whether they hate you
It's all about the attention that they pay you
Y'all on that grape drink
Try this grape juice
Shouts to Grand Hustle
We got that break through
And yes, it's evident we better than the rest of these competitors
Really there ain't no-one else ahead of us
Yeah I bust these verses off et cetera, et cetera
Cause they watching y'all like the Federers, owww
Kadoish, kadoish, kadoish, Adonai Tsebayoth
It's B.O.B and I'm out
Peace!


Nu sunt fan B.O.B., am dat peste piesa asta accidental, însă mi-au atras atenția versurile.
Unii speculează ca e vorba de Illuminati (săracii de ei, sunt blamați pentru tot  :roll:), sau că B.O.B. vorbește în piesa asta despre cei care îl acuză pe nedrept că face parte din Illuminati/Masoni/alte organizații de genul ăsta.

Voi ce credeți?
And with strange aeons, even death may die.

Xanadron

#27
F. ontopic textul, dar nu si rapperii B.O.B. din pacate (deloc... celebri din cite stiu eu cel putin).
Citeva citate din declaratiile unor artisti (re)cunoscuti sint si ele interesante, chiar daca pot fi interpretate (si) ca instrumente parshive de PR/marketing:

"I've sold my soul to the Devil." -- John Lennon

"I made a bargain with it, you know, a long time ago and I'm holdin' up my end." -- Bob Dylan

"I wanted to be like the Amy Grant of music, but it didn't work out, so I sold my soul to the Devil." -- Katy Perry

"I don't know if I'm a medium for some outside source. Whatever it is, frankly, I hope it is not what I think.... Satan." -- Ozzy Osbourne


Si citeva imagini de albume (atasate mai jos) par sa conduca la ideea unor influentze "oculte" (hai sa le zicem arhontice si nu dracesti :lol:) de care n-ar fi scapat nici macar Beatlesii.

Strict ontopic acum, un alt text "straniu" al altui muzician pe cit de genial, pe-atit de controversat - Cat Stevens (mai ales dupa ce s-a convertit la islamism- acu-l cheama Yusuf Islam de fapt).
...Sa fi stiut el cu mult inainte de good old John Lear despre [presupusul] releu-router selenar de... traficat sufletzele? 8-)

Pina la episodul urmator - la fel de "lunatic" :moon: (The Bad Side Of The Moon al lui Elton John) - sarbatori de-o frumusetze cosmica :star: s-aveti cu totii!

Cat Stevens – Moonshadow

Yes, I'm being followed by a moonshadow
Moonshadow, moonshadow
Leaping and hopping on a moonshadow
Moonshadow, moonshadow

And if I ever lose my hands
Lose my plow, lose my land
Oh, if I ever lose my hands
Oh, if - I won't have to work no more

And if I ever lose my eyes
If my colors all run dry
Yes, if I ever lose my eyes
Oh, if - I won't have to cry no more

Yes, I'm being followed by a moonshadow
Moonshadow, moonshadow
Leaping and hopping on a moonshadow
Moonshadow, moonshadow

And if I ever lose my legs
I won't moan, and I won't beg
Oh, if I ever lose my legs
Oh, if - I won't have to walk no more

And if I ever lose my mouth
All my teeth, north and south
Yes, if I ever lose my mouth
Oh, if - I won't have to talk-

Did it take long to find me?
I ask the faithful light
Oh, did it take long to find me?
And, are you going to stay the night?


I'm being followed by a moonshadow
Moonshadow, moonshadow
Leaping and hopping on a moonshadow
Moonshadow, moonshadow

Moonshadow, moonshadow
Moonshadow, moonshadow

Cat Stevens - Moonshadow
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#28
Desi nici canicula nu reuseste vad sa topeasca "gheatza la mal" :lol: de pe RUFOn, merita poate resuscitat topicul asta aparent usurel - c-un text la fel de aparent "lejer" semnat Chris Rea, al hitului de pe albumul din 1989 a carui coperta merita si ea privita atent:

https://www.youtube.com/watch?v=1EBw_da7BZk

The road to hell (part 1)

Stood still on a highway
I saw a woman
By the side of the road
With a face that I knew like my own
Reflected in my window
Well she walked up to my quarterlight
And she bent down real slow
A fearful pressure paralysed me in my shadow
She said 'son what are you doing here
My fear for you has turned me in my grave'
I said 'mama I come to the valley of the rich
Myself to sell'

She said 'son this is the road to hell'
On your journey cross the wilderness
From the desert to the well
You have strayed upon the motorway to hell

[The road to hell (part 2)]

Well I'm standing by the river
But the water doesn't flow
It boils with every poison you can think of
And I'm underneath the streetlight
But the light of joy I know
Scared beyond belief way down in the shadows
And the perverted fear of violence
Chokes the smile on every face
And common sense is ringing out the bell
This ain't no technological breakdown
Oh no, this is the road to hell

And all the roads jam up with credit
And there's nothing you can do
It's all just bits of paper flying away from you
Oh look out world, take a good look
What comes down here
You must learn this lesson fast and learn it well

This ain't no upwardly mobile freeway
Oh no, this is the road
Said this is the road
This is the road to hell :evil:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/