Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZI - nava radiotelecomandata [jud. Cluj] [2004]

Creat de toma, 21 Octombrie 2006, 19:54:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

toma

Cluj, 2004. O plimbare la iarba verde, inserat, vreme superba, liniste ce te indeamna la meditatie si fotografii nostalgice. Nimic din care sa reiasa ceva anormal. Dar......
In una din fotografii, dupa descarcare pe calculator apare o nava ciudata. Nedumerire. Festa a unui coleg, sau ceva real, ce a trecut prin preajma fara sa fie vazut de ochiul liber. Padurea Baciu nu-i prea depoarte.

Povestea unui prieten. M-am gindit sa o auziti si ...vedeti si voi!
Si sa dezbatem impreuna.
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Skywalker


toma

Gresesti.
Exact asta a vazut si am vazut cu stupoare pe monitorulu calculatorului!
Stii ce e interesant? Crezi in alieni cu solzi de peste si ochi oblici, pe care nimeni nu i-a vazut vreodata, si nu crezi ce vezi????
Poate analiza cineva autenticitatea fotografiei???
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Skywalker

#4
Toma, lamureste-ma. Vrei sa zici ca a fost pe bune?
Daca zici ca padurea Hoia Baciu nu a fost departe, s-ar putea sa fie o manifestare a activitatilor energetice, desi mi-e tare greu sa cred asta. Insa o spun ca stiu cateva persoane care au fost in anumite locuri active energetic, si aparatele lor au prezentat anomalii.

CitatStii ce e interesant? Crezi in alieni cu solzi de peste si ochi oblici, pe care nimeni nu i-a vazut vreodata, si nu crezi ce vezi
Asta ar trebui sa iti dea foarte mult de gandit. Ca tu erai cel care nu credeai in astfel de fenomene.

Offtopic: Wow, Spooky, de cand tot cautam astfel de poze cu nave din StarWars si nu gaseam niciunde.

udar

Nu prea arata a Cluj poza aceea. Plus ca vad ca ceea ce era scris in josul pozei este eliminat... Da-ne o poza mai mare (rezolutie) si completa daca ne respecti. Unde anume in Cluj a fost facuta?
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

udar

Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t


Shadowman

 Spooky si Udar ,ginditi-va si la sanatatea noastra... !
Lesinam de ris  :lol: :lol: :lol: !
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

toma

Seamana....dar nu rasare!
Am intrebat, poate analiza cineva poza? E colaj sau nu????? Nu pare a fi un truc, luminile cad bine.
CitatPlus ca vad ca ceea ce era scris in josul pozei este eliminat...
Nu prezinta importanta, e ceva privat.
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

aswotim

Parerea mea...
1.E o minciuna zis-a ca fotografia s-a vrut "de peisaj" si chestia a aparut dupa "developare", deoarece o fotografie de peisaj ar fi avut orizontul pe mijlocul ei, cam asa se fac pozele in general... Mai ales ca nici nori nu se vedeau in treimea superioara, deci nu era nici un element de compozitie care sa justifice unghiul. Decat, poate , intentia de trucare.
2. Luminozitatea navei lui Luke Skywalker pare totusi mai mica decat luminozitatea medie a caselor si obiectelor din josul imaginii.
3. Nava este iluminata si de dedesubt, ceea ce ar fi posibil daca Soarele s-ar afla sub linia orizontului, sau exista ceva care reflecta foarte puternic lumina solara. Ceea ce nu se vede pe fotografie (lac, balta, nisip,etc). Nava nu este pe traiectorie ascendenta, deoarece in acest caz lumina solara ar fi fost mult mai puternica pe latura de jos, intocmai ca fatadele caselor luminate din plin de soare.
4. Este putin probabil sa fie altceva decat o macheta deoarece e creeat modelul de un designer de film, neavand calitati aerodinamice/ punctele fortelor de tractiune, echilibru, stabilizare, etc. Deci nu va zbura cu adevarat.

toma

Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

udar

mi-ar placea si mie unul de-ala... cadou de Craciun... :D
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

adelinn

ce e interesat,e ca...zboara.nu prea arata a obiect zburator.de curiozitate,daca stii,ce motoare are?
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

sxn_b