Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Unknown Object with Trail /31 Dec 2005

Creat de jackie28t, 08 Ianuarie 2006, 13:26:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

wlady

CitatObiectul nu pare sa se dezintegreze si structura lui pare intacta... m-as astepta ca la un gunoi spatial la o coada mult mai colorata si sa se dezintegreze mult mai mult... dar obiectul pare sa nu arda ceea ce ma face sa ma gandesc ca obiectul are un scut (fie el obiect natural sau nu), sau este complet, alcatuit dintr-un material(metal) termorezistent... daca ar fi fost un satelit nu cred ca mai apuca nimeni sa il fotografieze asa bine...

Asta a zis spooky ... incearca sa-ti dai shi tu unpic seama  :wink:

draculasblood

mi-a fost lene sa citesc tot ! :D  :D  :D

F117Stlth

Obiectul asa cum se poate observa in fotografie are consistenta solida si nu pare adaugat in fotografie dupa efectuarea ei. Coada in schimb este putin ciudata, deoarece in partea din fata (de langa obiectul solid) are o mica denivelare in partea de jos.

draculasblood


F117Stlth

..pur si simpu un meteorit, un rezervor de nava, orice altceva. Nu isi schimba traiectoria, deci nu este propulsat..

jackie28t

Deoarece lipseste primul post adica materialul despre ce este vorba in acest topic m-am gandit sa-l pun din nou pentru a nu exista confuzii pentru noii cititori.
Raport si material/copyright Lawwalk



Citat2005-Kaufman, TX, 12-31-05. I thought I was photographing a jet at the time. It was several miles to the west toward Dallas. My wife got a look at the pic and wanted to know if I had sent it to you yet. She doesn't get too excited about most of my photos, but this one she said was one of the best ones I had. A big thanks to Larry for sending this one to us. A really great photo! © lawwalk 2005/2006



DepthOfField

Pai deja am prins experienta cu avioanele astea si reflexiile lor la orizont... dupa cum se vede in imaginea intreaga, aparatul este focalizat pe crengile copacului, astfel incat obiectele foarte indepartate ies din zona de focus clar..
Iar ceea ce este in imagine, apreciez ca cel mai sigur ca fiind un banal avion cu reactie, aflat catre orizont, si lucind in bataia razelor soarelui...Iar prin defocalizare efectul observat.
Uite pun si eu un avion defocalizat "2006-02-18--IMG_3491--avioane.jpg" (fara dara de condensare in acest caz) cu ale sale reflexii defocalizate...cu diferenta ca avionul meu zbura aproape exact deasupra capului, deci si forma de avion se poate ghici, plus ca apare mai mare)
Suplimentar, pun inca un avion, tot fara dare, dar aflat departe si catre orizont, focalizat insa corect, in imaginea "2006-04-31--IMG_3826-avion.jpg"

Parerea mea.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Imi cer scuze ciuciulete dar aicea trebuie sa te contrazic.
Parerea ta care crezi ca a fost doar un avion banal cu reactie,este o teorie si parere gresita.
Te-ai grabit si ai gresit crezand ca poti da explicatii corecte chiar la orice obiecte zburatoare neindentificate.
Daca tu crezi ca obiectul din imaginea de mai jos care este obiectul din fotografia lui Lawwalk este un avion atunci m-am lamurit,fara a da prea multe explicatii. :| Pacat,credeam ca o faci din pasiune dar vad ca o faci din ura.Este un cuvant la asa ceva:DEBUNKING/INVIDIE/CE DA UN NUME RAU IN UFOLOGIE


jackie28t

Uite ciuciulete inainte de-ati folosi doar imaginatie incearca sa intelegi si alte cazuri care sunt reale poate ca vei invata mai multe si vei intelege ca ceva misterios necunoscut noua zboara si exista pe cerul nostru.
NU TOT CE ZBOARA SE MANANCA si la fel se poate spune:
NU TOT CE ZBOARA ESTE UN AVION  :-D

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,172.0.html

DepthOfField

pai chiar si d-l Lawwalk a crezut in prealabil ca este un avion
Citat2005-Kaufman, TX, 12-31-05. I thought I was photographing a jet at the time. It was several miles to the west toward Dallas
Pai toate conditiile sunt indeplinite:
- avion cu dare
- zbura la vest, deci daca era soare, putea foarte bine sa luceasca
-iar defocalizarea, cum am mai spus, duce la acel efect., am si argumentat. Dar tu probabil ca nu stii asta, si ma tratezi ca debunker... ba mai mult ma crezi capabil de ura... te inseli. Dar, e parerea ta. Esti doar nervos.
Iar poza superprelucrata pe care mi-o arati, nu inseamna nimic, nu uita sa privesti ceea ce-ti arata fotografia originala, nu superprelucrarea...caci s-ar putea sa vezi si ce nu este...
Uite, la avionul meu defocalizat, voi aplica doar un efect de marire a contrastului si apoi un pic de desaturare, si vezi ce iese: "contrast.jpg"

Eu sustin ca ipoteza avionul defocalizat explica foarte bine ce vedem in poza lui Lawwalk, iar tu, fara argumente (si este greseala pe care o faci), tragi fel si fel de concluzii. Esti doar subiectiv relativ ca m-as fi legat de prietenul tau. Ma rog, este parerea ta.

Iar parerea mea mi-o mentin. Cititorii au dreptul sa creada ce vor ei. Dar, fotografii experimentati imi vor da dreptate...

Si da, sunt de acord cu tine "ca ceva misterios necunoscut noua zboara si exista pe cerul nostru", dar vezi tu, o asemenea poza ca cea expusa de tine NU DEMONSTREAZA NIMIC IN ACEST SENS.

Repet, (ca tre' sa ma culc):
Keep the good work!
Pa!
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Poza lui Lawwalk este inca la analizare asa ca voi reveni mai tarziu pentru ati da mai multe detalii ca sa fie si argumentele pe care le doresti.Credeam ca poti vedea forma solida a obiectului in acea imagine pe care ti-am prezentato si in care este defapt acelasi obiect si aceasi fotografie doar ca a fost filtrata pentru a reda si iesi mai bine in evidenta obiectul respectiv....dar observ ca trebuie sa fiu mai explicit pentru a se intele,ooof,oooof 8-)

DepthOfField

Jackie28t a spus:
Citat....dar observ ca trebuie sa fiu mai explicit pentru a se intele,ooof,oooof
exact, trebuie sa argumentezi pe cat posibil cele afirmate.

Jackie28t a mai spus:
CitatPoza lui Lawwalk este inca la analizare asa ca voi reveni mai tarziu

Ai trimis acea poza la "laboratorul de analiza" ?
Tare te-as ruga daca ai posibilitatea sa trimiti si poza mea "2006-02-18--IMG_3491--avioane.jpg" (avionul defocalizat) postata anterior si sa o supui aceluiasi proces IDENTIC de prelucrare. Sa vedem daca nu cumva si la mine ies la fel reflexiile, adica sub forma unui obiect solid... Ce zici?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Pai le-am trimis pe toate trei,stai linistit  :-D
Cand voi avea raspunsul te voi anunta,deoarece am cerut poza cu rezolutie mai buna si mai multe informatii pentru a confirma mai bine,adica mai babeste ca sa poti sa intelegi. :wink:

DepthOfField

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Ciuciulete,am primit ieri analizele de la laborator dar momentan nu am asa mult timp pentru a-mi expune justifcarea si acele materiale.Deci te rog sa mai astepti putin.Voi reveni cat de curand :wink: