Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Teoria Conspiratie - OZN in Romania - Luni 11 septembrie 2006, 20:15, TVR1

Creat de spooky, 09 Septembrie 2006, 14:41:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shadowman

Citat din: jackie28t din  11 Octombrie 2006, 00:48:13
Observ ca sa pus la dispozitie linkul catre emisiunea Teoria Conspiratie de la TVR1 la care as vrea sa spun ca claritatea este foarte buna iar emisiunea pare foarte interesanta tinand cont ca putem sa vedem si sa ascultam acei ufologisti si investigatori la care totodata sunt si ei colegii nostrii aici in acest forum.
Cam trist este sa vad ca unii membrii interesati de incidentele din romania nu prea se avanta la dicutii de acest gen cum ar fi subiectele din emisiunea pusa la dispozitie pe gratis pentru noi toti.Scuzatima dar tacuti mai sunteti...oricum batalii si lupte crancene aici pe forum se nasc usor de la orice fleac copilaresc.Doar am vrut sa va spun deschis ca intre prieteni ca doar toti ne pierdem timpul aici in acest forum,alaturi, unul de altul....ce deduce ca putem si sa ne sustinem.
Pentru toti membrii din acest forum pasionati de UFOLOGIE luativa din timp si urmariti emisiunea inca odata si expunetiva parerea.Daca sunt ceva nelamuriri despre emisiune sau ceva ce v-ar interea sa stiti mai mult va rog sa lasati intrebarile aici...sunt sigur ca Paul Dorneanu aka ''Spooky'' si  Florin Sirbu aka ''ryn'' vor reveni in acest topic pentru a ajuta cum pot prin unele raspunsuri.Daca nu intrebam si nu discutam atunci cum vom putea sti? :roll:

   Mini-cronica TV :
Aparent,titlu "bombastic"-Teoria Conspiratiei...Apare insa prezentatorul Cristian
Rautu si ne linisteste...Citez :"Sunt Cristian Rautu si va invit sa vedeti "O istorie
a fenomenului OZN "la romani." E altceva...
  Titlu dat de prezentator iar nu se potriveste...Istoria OZN-urilor in emisiune incepe
cu prezentari din a doua jumatate a secolului XX ( mai exact cu fenomenele petrecute
la Padurea Baciu si OZN-ul filmat in aceeasi padure de Emil Barnea in 1968...)
   Lecturind "Cronica observatiilor astronomice romanesti"(capitolul 7...) carte scrisa  de Vasile Mioc si Damaschin Mioc si tiparita la Editura stiintifica si enciclopedica in 1977, ar fi trebuit sa incepem cu observatiile din secolul al XVII-lea...Macar sa amintim cronicarii vremii,chiar daca martori si dovezi nu mai sunt...
   Ne sunt prezentate UNELE din cele mai interesante cazuri petrecute in Romania din ultimii
50 de ani-luminile din Delta,fenomenele de la padurea  Hoia-Baciu,cazurile Certesti,Nanesti,Fintina, Bilea-Lac...Ca spectator neutru (ne-initiat si ne-interesat in domeniu mi se ascut urechile  :-ola ,citez :"Cercetatori amatori si pasionati de ufologie au facut de-a lungul timpului mii de fotografii insa acestea au fost confiscate de Securitate..."
" Emil Barnea si Alexandru Sift au murit cel putin in imprejurari ciudate ,impreuna cu
sotiile lor."
   E groasa...  ! Cineva trebuie sa se intereseze la CNSAS...Unde sunt fotografiile confiscate ? Cine sunt "cercetatorii amatori si pasionati de ufologie "? Or mai trai...?
   PAM-PAM !
   Paul Dorneanu : "Cunoastem citiva oameni care avut parte de evenimente care le catalogam
ca intiniri de grad 4,ADICA INCLUSIV RAPIRI ..."
   Spooky, nu poti sa ne informezi  pe forum despre aceste intimplari...? Evident,pastrind
discretia asupra persoanelor in cauza (sub anonimat...) si cu acordul acestora...?
   Well...?
    Jimmie L. Holman (presedinte UFO Network) : ...Nu pot sa va spun numele locului respectiv,deoarece VIATA MEA DEPINDE DE ASTA !"
    HOOOPAAAA !
   Intrebare catre Ryn si Spooky : Nu-i asa ca viata voastra nu depinde de dezvaluirea vreunor locuri ? Sau altceva...? 
   Mie asa imi place sa cred ...!
   Nu vreau sa par cinic...Sincer !
   Cam atit cu "cronica " pe ziua de astazi...Poate mai revin ! Intr-adevar,CONSPIRATIE  :nu gluma...
   Ati dovedit ca aveti curaj ! Felicitari !

   NEEEEXT ! Urmatorul la "cronica" !
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

spooky

CitatJimmie L. Holman (presedinte UFO Network) : ...Nu pot sa va spun numele locului respectiv,deoarece VIATA MEA DEPINDE DE ASTA !"
    HOOOPAAAA !
   Intrebare catre Ryn si Spooky : Nu-i asa ca viata voastra nu depinde de dezvaluirea vreunor locuri ? Sau altceva...? 


Traducerea este proasta.  In realitate ar fi trebuit sa fie ceva de genul: ... nu pot sa pronunt numele locului respectiv nici daca viata mea ar depinde de asta.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Dreamy

Shadowman, referitor la titlul reportajului "Teoria Conspiratiei" daca stai si desfaci firul in patru sau mai bine zis privesti altfel lucrurile este foarte inspirat.
Te indoiesti ca le-ar fi vietile in pericol, posibi da,iti dau un exemplu
phttp://www.rufon.org/forum/index.php/topic,531.0.html  si il citez pe RYN "
Citat din: ryn din  17 Iulie 2006, 23:23:11
Pai in primul rand am investigat un cerc intr-un lan de grau si apoi, la numai o zi am plecat iar si am facut o investigatie la hoia di nou si am obtinut si niste materiale inedite si un interviu cu A patrut si cu dl Muresanu. Avem cam mult material de prelucrat si o sa dureze pana il vom face optim de publicat cam cateva zile
, sincer eu una am cauta materialele despre care se vborbeste aici ...nu le-am gasit, mi-e greu sa cred ca nu au fost inca prelucrate. Deci o problema exista iar eu una il cred pe  Jimmie L. Holman (presedinte UFO Network) cand afirma ca viata lui depinde de pastrarea tacerii.
Avand in vedere ca pe tv nu prea avem documentare de genul asta, iar atunci cand sunt sunt destul de lacunare, zic ca cel prezentat pe 11 Septembrie e un inceput in aflarea adevarului...macar atat cat se poate. Cat mai multe inainte!!!!

spooky

Citat din: Shadowman din  12 Octombrie 2006, 21:36:55
   Mini-cronica TV :
Aparent,titlu "bombastic"-Teoria Conspiratiei...Apare insa prezentatorul Cristian
Rautu si ne linisteste...Citez :"Sunt Cristian Rautu si va invit sa vedeti "O istorie
a fenomenului OZN "la romani." E altceva...

Teoria Conspiratiei este numele serialului... momentan au fost 5 episoade... da, titlul e total neinspirat... no comment.

Citat
  Titlu dat de prezentator iar nu se potriveste...Istoria OZN-urilor in emisiune incepe
cu prezentari din a doua jumatate a secolului XX ( mai exact cu fenomenele petrecute
la Padurea Baciu si OZN-ul filmat in aceeasi padure de Emil Barnea in 1968...)
   Lecturind "Cronica observatiilor astronomice romanesti"(capitolul 7...) carte scrisa  de Vasile Mioc si Damaschin Mioc si tiparita la Editura stiintifica si enciclopedica in 1977, ar fi trebuit sa incepem cu observatiile din secolul al XVII-lea...Macar sa amintim cronicarii vremii,chiar daca martori si dovezi nu mai sunt...
   Ne sunt prezentate UNELE din cele mai interesante cazuri petrecute in Romania din ultimii
50 de ani-luminile din Delta,fenomenele de la padurea  Hoia-Baciu,cazurile Certesti,Nanesti,Fintina, Bilea-Lac...Ca spectator neutru (ne-initiat si ne-interesat in domeniu mi se ascut urechile  :-ola ,citez :"Cercetatori amatori si pasionati de ufologie au facut de-a lungul timpului mii de fotografii insa acestea au fost confiscate de Securitate..."

Cazul din Delta Dunarii a fost o noutate pentru noi toti, inclusiv cei de la ASFAN... care au beneficiat de prilejul de a anliza acele imagini. Ele au fost filmate de un prieten al lui Rautu.

Fiecare eveniment cred ca-i trebuie alocat nu doar un episod. Ca istorie, putem merge mult in timp. Poate unele dintre cele mai timpurii si totusi contemporane, au fost cele facute de jandarmeria romana 1917-1918... poate reusim sa dezgropam acele dosare.

Citat
" Emil Barnea si Alexandru Sift au murit cel putin in imprejurari ciudate ,impreuna cu
sotiile lor."
   E groasa...  ! Cineva trebuie sa se intereseze la CNSAS...Unde sunt fotografiile confiscate ? Cine sunt "cercetatorii amatori si pasionati de ufologie "? Or mai trai...?
   PAM-PAM !

Da, se pare ca a fost groasa... povestea e mult mai stranie si ramificata... [lucram la asta]

Citat
   Paul Dorneanu : "Cunoastem citiva oameni care avut parte de evenimente care le catalogam
ca intiniri de grad 4,ADICA INCLUSIV RAPIRI ..."
   Spooky, nu poti sa ne informezi  pe forum despre aceste intimplari...? Evident,pastrind
discretia asupra persoanelor in cauza (sub anonimat...) si cu acordul acestora...?

O sa incerc sa imi fac timp si pentru asa ceva... dar vor fi doar povesti, nimic poate deosebit, nimic iesit din comun fata de alte relatari. Uneori sunt franturi de memorie din copilarie si evenimente nexplicabile. Pentru ca povestea nu poate fi coraborata... sau nici nu am incercat in anumite situatii, eu ramanand cu ceea ce imi zice persoana respectiva, si unele din aceste persoane cu un grad mare de incredere daca as putea spune... si da e si mult subiectivism daca ar fi sa interpretez mai mult... so... cum as spune, no hard core evidence.

Citat
   Well...?
    Jimmie L. Holman (presedinte UFO Network) : ...Nu pot sa va spun numele locului respectiv,deoarece VIATA MEA DEPINDE DE ASTA !"
    HOOOPAAAA !
   Intrebare catre Ryn si Spooky : Nu-i asa ca viata voastra nu depinde de dezvaluirea vreunor locuri ? Sau altceva...? 
   Mie asa imi place sa cred ...!
   Nu vreau sa par cinic...Sincer !
   Cam atit cu "cronica " pe ziua de astazi...Poate mai revin ! Intr-adevar,CONSPIRATIE  :nu gluma...
   Ati dovedit ca aveti curaj ! Felicitari !

   NEEEEXT ! Urmatorul la "cronica" !
Inca o data, traducerea din engleza a fost proasta.

Multumim de critici. Episodul urmator, cel putin, avem promisiunea, sa participam la construirea subiectelor in mare masura.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Shadowman

  Mini-cronica TV (partea a 2-a ...) :

"Nebuloasa" marca Jimmie L. Holman (presedinte UFO Network), sau traducere gresita...?
  Citez (Jimmie L.Holman refeitor la Area 51 ...) :
  "Am lucrat intens pentru mai multe agentii (care or fi oare...?) si nu pot
sa va spun mai mult ( agentii "secrete" ?-se spune "agentii" nu "organizatii"
"cluburi",etc...), dar trebuie sa fie ceva acolo,pentru ca au ramas atit de multe mituri
si legende.
   Sunt sigur ca se petrece ceva acolo ! Sunt sigur ca majoritatea activitatilor serioase a fost mutata intr-un loc din Utah." -inchei citatul..
.
   De unde rezulta (asa inteleg...) :Am lucrat la mai multe agentii,SUNT SIGUR ca se petrece
si exista ceva acolo,SUNT SIGUR ca majoritatea actiunilor serioase (or fi ramas altele...?)
s-au mutat in Utah...Ce nu inteleg e urmatorul lucru : Ori sunt sigur ca exista ori sunt
mituri si legende !

   Referitor la cazul "Bilea -Lac" :
   Citez :
  "Insa cea mai spectaculoasa intilnire de gradul 3,petrecuta in Romania ,a avut loc
in septembrie 1978 la Bilea -Lac .In acest incident au fost implicati MILITARI,iar faptele au iesit CU GREU la iveala ,MULT MAI TIRZIU,cind au fost investigate de membrii ASFAN."
   Citi militari ? E important de stiut ! 2-3 militari,un pluton,doua plutoane...? Ceata...
   Cit de greu au iesit la iveala...? Cine a creat greutati,in ce an au aflat...?
   Au greutati si in ziua de azi ? Destul de evaziv din comentariile prezentatorului...
   Secret militar...? E sub incidenta legii secretului de stat si de servici...?(banuiesc ca
cititorii stiu de legea aceasta -votata acum citiva ani,in Romania democrata...) Daca nu se
incadreaza,sau au iesit de sub incidenta legii,sa aflam mai multe informatii (numele soldatilor,starea sanatatii lor...,vor sau nu vor sa declare public...)
   Sau secretul se afla INCA sub incidenta legilor actuale...? Si cineva "acolo sus"
nu ne iubeste...?

   Despre intilnirea segentului cu "creatura " la Bilea -Lac :
   Citez :
  "Sergentul s-a dus si cind a ajuns la o distanta de cam un metru,brusc a cazut ca lovit,
umbra nu s-a miscat,sergentul a cazut pe spate,cu miinile desfacute si a ramas nemiscat.
   Soldatii l-au luat pe sergent (de unde deduc ca erau minim 2...),timp de 10 minute n-au
reusit sa-l reanimeze,in cabana ,dupa aceea si-a revenit."
   Incheiat citatul...
   Marturia sergentului despre cele intimplate ar aduce multa lumina...Sunt sigur ca
sergentul a ramas cu ceva "sechele" dupa acel soc...O investigatie,un control medical
ar fi scos la iveala ,sunt sigur,cite ceva despre "unda de soc"...Cine stie...? Mai traieste...? Au trecut 28 de ani...

  Despre aparitia lui Ryn in emisiune :
  Ryn,consider ca ai aparut intr-o postura nu prea eleganta (suflecat pina la briu...)
  Chiar a insistat cameramanul sa apari cu tricou transparent sau era atit de cald afara...?
  Banuiesc ca era o inregistrare personala din padurea Baciu ,nu o inregistrare a TVR...
  Oricum,lasind tinuta,cred ca era mai convingator un aparat cu leduri,bipuri,cifre,fire si butoane conectat la un laptop decit o ansa si un pendul "fluturind" deasupra ierbii...
   Sa nu ma intelegi gresit,nu sunt contra mijloacelor si metodelor de investigatie alternative...Majoritatea publicului spectator nu cred ca e familiarizat cu aceste metode
( sa nu spun ca unii le gasesc "excentrice"...) Altii poate cred ca aveti in echipa de cercetari urmasi ai mamei Omida, clarvazatori,oameni cu puteri supranaturale (de la necuratu'...) E un subiect destul de controversat,nu trebuia sa aratati-pe post-modalitatile acestea...
   Ca sa nu mai spun de precizia masuratorilor,statistica "nimeririlor" si "erorilor"...
   Oricum, sunt sigur ca nu o sa faceti greseala sa afirmati ca "Am masurat cu pendulul,
ansa si am ajuns la concluzia ca aici a fost nava cu extraterestrii..."
   Ar fi catastrofal pentru reputatia si seriozitatea  organizatiei ,vazut prin ochii 
telespectatorului... Chiar daca le expuneti si aparatura electronica ultr-sofisticata,majoritatea
telespectatorilor se vor uita piezis...

   
   
   
   
   
   

 
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

ryn

Ma hotarasem sa nu mai intru ... in detalii.
1. Traducerea a fost sub orice critica.
2. Nu exista multe materiale referitoare la Balea Lac. Cauta in biblioteci, vei gasi ceva de C. Turcu. Daca mai gasesti. A fost un pluton de militari in termen, un cabanier si cam atat. Unii membri Asfan au investigat la cald fenomenul...
Pluton poate insemna de la unul pana la mai multi oameni. In cazul de fata doar vreo 7-8 persoane implicate.
Sergentul traieste, e bine mersi, are doi copii si o nevasta. Sa nu uit, are copii. Contactat ulterior uitase totul. Cunostea foarte bine RG-urile. Dezertare, nerespectare de ordin, parasirea postului etc. - Caracalul il manca pe putin 6 ani. Cauta sapunul prin spalator din prima.
3. Intr-adevar materialul cu noi doi facand masuratori se petrecea la peste 40 de grade Celsius.
Aveam deja arsuri. In material se vede ca utilizam si alte aparate de masura.
Ansa, ramura de alun si pendulul sunt folosite de peste o mie de ani. Generatii intregi au baut apa din fantani sapate in locuri gasite cu nuielusa. Cat despre precizie... cine se apuca sa sape 14 metri degeaba? Nu vad de ce sa nu le folosim si noi. Te deranjeaza? Sau preferai sa ma vezi cu laptopul si in costum de scafandru autonom topaind prin arsitza?  :-D. Ai vazut prea multe filme SF cred. Oricum a fost rugamintea noastra sa se pastreze anonimatul aparaturii ultrasofisticate pe care o folosim de regula. Chiar ne crezi asa de copii?
Catastrofal ar fi sa declaram ca  investigam un loc unde aterizase un UFO. In Hoia, si in special in Poiana Rotunda nu a aterizat nici unul, din cate stim. De la inaltimea scaunului unde tastezi e usor...
Te invitam la urmatoarea sedinta de masuratori sa stai cu noi sa faci caroiaje  printre corturile de yoghini, sa gasesti noduri si sa faci harti. Dupa ce terminam, o luam de la capat - ca schimbam aparatura si asa mai departe. Am ales de data asta sa mergem pe iarna. Ca sa nu fie nimeni. Si nici asa cald Trasam direct pe zapada. Cand o viscoli o sa mergem...
Telespectatorii nu au vazut in viata lor cum arata Poiana Rotunda sau platoul Sift. Sau un cerc in lan. Sau, d c nu, un OZN.Asa ca daca au vazut doua burti prajite cred ca nu a fost asa de socant.
Am sa vorbesc cu Dl Rauta sa ma imbrace in materialul asta.

jackie28t

Te intelegem ryn.Foarte bine ca ai trecut pe aici sa clarifici situatia ca si eu luasem o decizie cad vazusem acele nelamuriri penibile dar pana la urma ma hotarasem sa nu mai intru....in detalii. :wink:
Mie mia placut foarte mult emisiunea si m-a bucurat foarte mult sa va vad pe amandoi adica pe tine si pe Spooky in acea emisiune interesanta.A fost o vizionare placuta si chiar foarte speciala.
Incaodata multe multumiri pentru timpul si munca acordata acelei emisiuni (la fel multumiri anticipate pentru invitatul special in acea emisiune) si asteptam cu drag cat mai multe materiale de acest gen.

Shadowman

Citat din: jackie28t din  13 Octombrie 2006, 20:39:57
Te intelegem ryn.Foarte bine ca ai trecut pe aici sa clarifici situatia ca si eu luasem o decizie cad vazusem acele nelamuriri penibile dar pana la urma ma hotarasem sa nu mai intru....in detalii. :wink:
Mie mia placut foarte mult emisiunea si m-a bucurat foarte mult sa va vad pe amandoi adica pe tine si pe Spooky in acea emisiune interesanta.A fost o vizionare placuta si chiar foarte speciala.
Incaodata multe multumiri pentru timpul si munca acordata acelei emisiuni (la fel multumiri anticipate pentru invitatul special in acea emisiune) si asteptam cu drag cat mai multe materiale de acest gen.

   Jackie28t,ma uimesti !Cred ca nici personalul corpului diplomatic nu s-ar fi exprimat
atit de elegant !Esti ambasador,reprezentant sau atasat cultural la vreo  ambasada...?
  Ai un talent deosebit in a-ti "camufla" parerile personale !Am remarcat  din mesajele
expuse pe forum... Expresii si cuvinte "echilibrate","nepartinitoare","pacifiste"...
  Un stil remarcabil-de admirat !-desi,personal,il gasesc cam "sec"...Chiar anost ,de multe ori...
  Nu de alta,dar m-a mirat ca nu te-ai avintat in comentarea emisiunii,sa-ti expui propriul punct de vedere,intr-un mod original...Erai tare mihnit,te citez :
"Cam trist este sa vad ca unii membrii interesati de incidentele din romania nu prea se avanta la dicutii de acest gen cum ar fi subiectele din emisiunea pusa la dispozitie pe gratis pentru noi toti.Scuzati-ma dar tacuti mai sunteti..."
   Mda...
   Ma asteptam sa comentezi mai detaliat,cind colo,tu inchei in stilul purtatorilor de cuvint de la Presedintie
   Te astept cu nerabdare la emisiunea urmatoare !

---LATER EDIT---
Citat din: ryn din  13 Octombrie 2006, 19:52:44
Ma hotarasem sa nu mai intru ... in detalii.
1. Traducerea a fost sub orice critica.

1.Eu gasesc ca e foarte important, nu "detaliu"...
   Exista o expresie,in latina : Traduttore,traditore...
   Iar in Romania post-revolutionara s-a nascut expresia :"S-a mintit poporul/Cu televizorul..
   Nu toti stapinesc limba engleza...
2.Multumesc pentru "detalii"...
3.Nu ma deranjeaza folosirea ansei,nuielusii de alun,pendulului...Puteti intreba
si spiritele (o sedinta de spiritism...) sau arunca "sortii"...sau intreba Oracole...Ori citi horoscopul...
Sunt metodele voastre,pe care nu le-am comentat,din punctul meu-personal- de vedere...Am avertizat doar asupra impactului care-l poate avea asupra unei parti (eu zic numeroase...) a
publicului...Si nici nu va cred copii...Se poate improviza o cutie vopsita cu niste fire,
leduri,sonerii ca sa maschezi aparatura de investigatie...Sau "masca" din camera video
(un unghi din care nu distingi clar aparatura...) Multi vad,putini cunosc...
  Cit despre comentariile despre tinuta ...ce sa spun : Sunt bucuros sa vad ca nu ti-ai pierdut simtul umorului !
In privinta filmelor...Nu te inseli !Am vazut multe...Unele au "subtilitati" strecurate...
Altele incearca sa reproduca-artificial-experiente din viata de zi cu zi...Mai tragi si
"foloase" din vizionarea acestora...
   
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

ryn

Fara atac la persoana cele spuse de mine. Cu draga inima de as avea inca timp si de s-ar putea as sta la palavre cu fiecare membru de pe forum... E foarte greu sa te lupti cu oamenii din media, chiar daca esti in relatii bune cu ei, sa apari exact in ipostazele in care ai fi vrut tu sau care te avantajeaza. Eu cel putin cred ca nu caut sa fiu mediatizat in ipostaze academice, pentru simplul motiv ca nu sunt academician si smai ales stiu cum se scrie 'codoiul'. In urmatoarele zile o sa aveti parte de materialele mult asteptate cu Hoia Baciu care nu vor fi atat de serioase cat ar dori unii membrii ci mult mai apropiate de puterea de intelegere a tuturor. Degeaba m-as apuca sa scriu in slavona un text, si degeaba l-as publica pe prima pagina, daca nu ar avea subtitrare. :) si si asa tot degeaba...

spooky

Citat din: Shadowman din  13 Octombrie 2006, 14:15:47
  Mini-cronica TV (partea a 2-a ...) :

"Nebuloasa" marca Jimmie L. Holman (presedinte UFO Network), sau traducere gresita...?
  Citez (Jimmie L.Holman refeitor la Area 51 ...) :
  "Am lucrat intens pentru mai multe agentii (care or fi oare...?) si nu pot
sa va spun mai mult ( agentii "secrete" ?-se spune "agentii" nu "organizatii"
"cluburi",etc...), dar trebuie sa fie ceva acolo,pentru ca au ramas atit de multe mituri
si legende.
   Sunt sigur ca se petrece ceva acolo ! Sunt sigur ca majoritatea activitatilor serioase a fost mutata intr-un loc din Utah." -inchei citatul..
.
   De unde rezulta (asa inteleg...) :Am lucrat la mai multe agentii,SUNT SIGUR ca se petrece
si exista ceva acolo,SUNT SIGUR ca majoritatea actiunilor serioase (or fi ramas altele...?)
s-au mutat in Utah...Ce nu inteleg e urmatorul lucru : Ori sunt sigur ca exista ori sunt
mituri si legende !

Cred ca interpretezi prea mult lucrurile... dar, e interpretarea ta. E vorba, intr-adevar, de unele agentii... X, Y sau Z... mai mult sau mai putin secrete, dar mai secret e cand/unde/cine/cum... Nici eu nu le stiu... Cred ca declaratia trebuie luata exact cum a fost spusa: CRED ca se petrece ceva acolo, CRED ca actiunile importante au fost mutate undeva in Utah...

Citat
   Referitor la cazul "Bilea -Lac" :
   Citez :
  "Insa cea mai spectaculoasa intilnire de gradul 3,petrecuta in Romania ,a avut loc
in septembrie 1978 la Bilea -Lac .In acest incident au fost implicati MILITARI,iar faptele au iesit CU GREU la iveala ,MULT MAI TIRZIU,cind au fost investigate de membrii ASFAN."
   Citi militari ? E important de stiut ! 2-3 militari,un pluton,doua plutoane...? Ceata...
   Cit de greu au iesit la iveala...? Cine a creat greutati,in ce an au aflat...?
   Au greutati si in ziua de azi ? Destul de evaziv din comentariile prezentatorului...
   Secret militar...? E sub incidenta legii secretului de stat si de servici...?(banuiesc ca
cititorii stiu de legea aceasta -votata acum citiva ani,in Romania democrata...) Daca nu se
incadreaza,sau au iesit de sub incidenta legii,sa aflam mai multe informatii (numele soldatilor,starea sanatatii lor...,vor sau nu vor sa declare public...)
   Sau secretul se afla INCA sub incidenta legilor actuale...? Si cineva "acolo sus"
nu ne iubeste...?

   Despre intilnirea segentului cu "creatura " la Bilea -Lac :
   Citez :
  "Sergentul s-a dus si cind a ajuns la o distanta de cam un metru,brusc a cazut ca lovit,
umbra nu s-a miscat,sergentul a cazut pe spate,cu miinile desfacute si a ramas nemiscat.
   Soldatii l-au luat pe sergent (de unde deduc ca erau minim 2...),timp de 10 minute n-au
reusit sa-l reanimeze,in cabana ,dupa aceea si-a revenit."
   Incheiat citatul...
   Marturia sergentului despre cele intimplate ar aduce multa lumina...Sunt sigur ca
sergentul a ramas cu ceva "sechele" dupa acel soc...O investigatie,un control medical
ar fi scos la iveala ,sunt sigur,cite ceva despre "unda de soc"...Cine stie...? Mai traieste...? Au trecut 28 de ani...

Citat
  Despre aparitia lui Ryn in emisiune :
  Ryn,consider ca ai aparut intr-o postura nu prea eleganta (suflecat pina la briu...)
  Chiar a insistat cameramanul sa apari cu tricou transparent sau era atit de cald afara...?
  Banuiesc ca era o inregistrare personala din padurea Baciu ,nu o inregistrare a TVR...
  Oricum,lasind tinuta,cred ca era mai convingator un aparat cu leduri,bipuri,cifre,fire si butoane conectat la un laptop decit o ansa si un pendul "fluturind" deasupra ierbii...
   Sa nu ma intelegi gresit,nu sunt contra mijloacelor si metodelor de investigatie alternative...Majoritatea publicului spectator nu cred ca e familiarizat cu aceste metode
( sa nu spun ca unii le gasesc "excentrice"...) Altii poate cred ca aveti in echipa de cercetari urmasi ai mamei Omida, clarvazatori,oameni cu puteri supranaturale (de la necuratu'...) E un subiect destul de controversat,nu trebuia sa aratati-pe post-modalitatile acestea...
   Ca sa nu mai spun de precizia masuratorilor,statistica "nimeririlor" si "erorilor"...
   Oricum, sunt sigur ca nu o sa faceti greseala sa afirmati ca "Am masurat cu pendulul,
ansa si am ajuns la concluzia ca aici a fost nava cu extraterestrii..."
   Ar fi catastrofal pentru reputatia si seriozitatea  organizatiei ,vazut prin ochii 
telespectatorului... Chiar daca le expuneti si aparatura electronica ultr-sofisticata,majoritatea
telespectatorilor se vor uita piezis...

Ei.. hai nu fi si tu carcotas... amandoi eram acolo. Am pus la dispozitia lui Rautu arhiva noastra video... si apoi... din contra... noi am fost acolo mai mult sa demitizam Padurea Baciu si sa o desprindem de teoria extraterestra.

Ceva se intampla acolo... ce? avem doar ipoteze... dar o sa pregatim micul nostru documentar in acest sens.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Dreamy

Hello Spooky!!!

Te citez:
[/quote]Am pus la dispozitia lui Rautu arhiva noastra video... si apoi... din contra... noi am fost acolo mai mult sa demitizam Padurea Baciu si sa o desprindem de teoria extraterestra.[/quote]

Ai grija prin cele declarate aici nu faci dacat sa-ti faca reclama negativa forumului!!
Eu sunt de parere ca suntem aici tocmai ca sa dovedim existenta fenomenului!!!
Fara suparare!!!!

ryn

Fenomenul exista dar elementele care ar trebui sa duca la o legatura directa cu ET lipsesc cu desavarsire. Transpunerea in fizic a varfurilor elementelor globale de manifestare energetica a declansat o stare de fapt care a culminat cu interventia autoritatilor de atunci, a unor organizatii straine, MIB etc. - povestea anilor 68-70. Fenomenul este si mai complex din cate credeam noi, si o explicatie a ceea ce se intampla acolo nu exista inca. Noi incercam sa delimitam subiectul UFO de ceea ce se manifesta acolo dar mai ales de ceea ce se declara ca se intampla acolo. Pana mai ieri nimeni nu vorbea de Padurea Baciu fara sa se intrebe unde e si cu ce se mananca... A fost nevoie de interventia noastra pentru a demitiza si a aduce in atentia celor interesati acest loc superb si atat de interesant (asa cum am facut-o si cu Balea Lac si chiar cu gripa aviara cea fara legatura aparent cu fenomenul cercetat de noi - in primul caz doar C Turcu relatase despre acesta iar daca nu bateam saua sa priceapa iapa ca e vremea sa ne deschidem sertarele cu dosare, nici acum nu ati fi aflat despre acest caz grav, poate cel mai grav de la noi din tara). NU e datoria si nici intentia noastra sa facem publicitate acestui loc si astfel peste noapte sa se umple de cutii de bere goale si prezervative intinse pe crengi. Locul isi are istoria lui, manifestarile de acolo sunt reale si credibile. Conteaza enorm cine se duce acolo si cu ce ganduri, si de asta depinde si pastrarea acestui loc asa cum e. Sa te duci asa cum am fost noi, cu mintea deschisa, calmi fara receptivitate la fenomenele care se petrec acolo (si si asa nu am scapat!!!), sa nu fi pantofar, sa respecti natura si manifestarile ei si nu sa distrugi sau sa alterezi energetic zona. Nu este acesta cel mai activ loc din Romania, dar cu siguranta pe parcursul a 63 de ani a dovedit cu prisosinta ca este capabil sa genereze si sa sustina o serie de fenomene unice, fapt care il ridica in rang. Teoriile emise de cei mai activi cercetatori ai locului sunt cu atat mai aproape de adevar cu cat au sansa sa cerceteze zona linistiti si nu cum am avut noi parte de 100 de insi langa noi cu statii de amplificare, microfoane, chilomanuri, tocmai in noaptea "nuntii" cand ne astepta mireasa tremurand... sau ielele sau fantoma padurarului Stefan.

Shadowman

Citat din: spooky din  17 Octombrie 2006, 18:28:09


Cred ca interpretezi prea mult lucrurile... dar, e interpretarea ta. E vorba, intr-adevar, de unele agentii... X, Y sau Z... mai mult sau mai putin secrete, dar mai secret e cand/unde/cine/cum... Nici eu nu le stiu... Cred ca declaratia trebuie luata exact cum a fost spusa: CRED ca se petrece ceva acolo, CRED ca actiunile importante au fost mutate undeva in Utah...

[/quote]
Ei.. hai nu fi si tu carcotas... amandoi eram acolo. Am pus la dispozitia lui Rautu arhiva noastra video... si apoi... din contra... noi am fost acolo mai mult sa demitizam Padurea Baciu si sa o desprindem de teoria extraterestra.
Ceva se intampla acolo... ce? avem doar ipoteze... dar o sa pregatim micul nostru documentar in acest sens.
[/quote]

       E posibil sa interpretez eu prea mult lucrurile...?
   Eu mi-am expus parerea ,buna - rea... Mi-ar fi placut sa fie o mai mare diversitate de pareri pe acest topic,din pacate nu sunt foarte multe ca sa compar...Sau sa-mi le schimb,cine-stie...
   Sau sunt prea "acid"...? Sau intreb prea mult...?
   S-a dorit a fi o expunere de pareri pe acest topic,nu-i asa...?
   Asa se intimpla cind te afli "sub luminile rampei"...Critici,laude...
   Poti sa ajungi si la "Cronica circotasilor"...Nu va asteptati numai la osanale si  la ode "partidului si conducatorului iubit"...
   Asa e in mass-media... :evil:
   Si mai aveam ceva de spus despre emisiune...Mi s-a parut nepotrivit sa...-nu, e prea
"dulce" termenul ! a fost penibil Cristian Rautu la inceputul emisiunii cind i-a comparat
pe membrii ASFAN cu "Oamenii in negru "...
   Ce spune Ion Hobana  despre comparatie,citez :
"In nici un caz nu putem fi caracterizati ca "Oameni in negru" pentru ca,cel putin in sensul care se da acestui termen in literatura ufologica,adica de oameni apartinind unor entitati necunoscute,de entitati administrative vreau sa spun- si care incearca sa inabuse in fasa cercetarea OZN..."   
   Am incheiat citatul...
   Cind ma uit in cartea "Amintiri despre viitor" a lui Erich von Daniken ,carte aparuta
in 1970,si vad ca Ion Hobana semneaza  "Cuvint inainte " la aceasta carte de referinta
in domeniu...Si la cite alte carti...Sa nu mai discutam de ce a scris si cit de mult s-a zbatut
in perioada ceausista sa mai aflam si noi ceva,sa mai citim o carte SF,un almanah,sa mai
auzim la radio o emisiune cind in trei sferturi din program se discuta de "maretele impliniri
socialiste"...  :cry:
   Asta denota "profesionalismul" unora in domeniu...  No comment !

Citat din: ryn din  17 Octombrie 2006, 20:27:34
A fost nevoie de interventia noastra pentru a demitiza si a aduce in atentia celor interesati acest loc superb si atat de interesant (asa cum am facut-o si cu Balea Lac si chiar cu gripa aviara cea fara legatura aparent cu fenomenul cercetat de noi - in primul caz doar C Turcu relatase despre acesta iar daca nu bateam saua sa priceapa iapa ca e vremea sa ne deschidem sertarele cu dosare, nici acum nu ati fi aflat despre acest caz grav, poate cel mai grav de la noi din tara). NU e datoria si nici intentia noastra sa facem publicitate acestui loc si astfel peste noapte sa se umple...

       "La mai multe dosare !"  :wink:
        Bateti saua , iapa,ca sa se deschida odata " grajdu' " ... !
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

spooky

Shadowman, criticile sunt foarte bune.

Cum zicea cineva din televiziune, suntem criticati, deci existam.

Din pacate as dori sa ne putem asuma aceste critici in cea mai mare masura... pentru faptul ca documentarul nu a fost realizat de noi... dealtfel, asa cum am mai spus, noi nici nu am fost "consultati" in privinta ozn-ului din delta dunarii... sau de "roswell-ul" rusilor sau de alte subiecte. Totusi, din momentul in care am fost contactati am incercat sa ne aducem contributia cu cat mai mult posibil.

"Oameni in negru"... e din start o definitie proasta... adica a fost asociat termenul cu investigatorii OZN... de aceea a inceput asa emisiunea... din pacate, nu a iesit tocmai bine. Promitem ca in episodul 2, de abia la primavara, sa putem sa ajutam mai mult.

Dar... e interesanta eticheta... de oameni in negru aplicata celor ramasi din grupul ASFAN... :D sunt si eu putin carcotas, dar... poate pentru ei e mai potrivita.

Citat din: dreamy din  17 Octombrie 2006, 19:16:17
Hello Spooky!!!

Te citez:
Am pus la dispozitia lui Rautu arhiva noastra video... si apoi... din contra... noi am fost acolo mai mult sa demitizam Padurea Baciu si sa o desprindem de teoria extraterestra.[/quote]

Ai grija prin cele declarate aici nu faci dacat sa-ti faca reclama negativa forumului!!
Eu sunt de parere ca suntem aici tocmai ca sa dovedim existenta fenomenului!!!
Fara suparare!!!!
[/quote]

Am grija... multumesc de grija. In jurul Padurii Baciu s-a creat mult prea mult mit. Incerc sa fiu cat de realist se poate si imi pare rau sa dezamagesc pe multi dintre voi care viseaza extraterestri in Padurea Baciu... Cum am spus, acolo avem parte de ALTE FENOMENE INEXPLICABILE ... mai mult sau mai putin, si nu de farfurii zburatoare / nave extraterestre... si ma refer la acele tipuri de aparitii energetice, bioplasmatice, aparitii "mistice" sau "fantomatice" si alte astfel de ipoteze. Cand am fost iarna acolo am fost martorul, intr-adevar, la niste fenomene inexplicabile.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

jackie28t

Spooky,
Sincer,pe mine nu ma intereseaza ''astfel de critici'' deoarece asta ar insemna  sa-mi perd timpul degeaba cu ele atata timp cat nu duc la ceva nou si constructiv.Mi-a placut emisiunea asa cum a fost ea, buna sau nu prea buna,iar lucru cel mai placut a fost defapt cand v-am vazut pe voi, pe tine si pe ryn in emisiune.Mi s-a facut o bucurie nu alta.Va stiu pe voi de un an de zile aici pe forum discutand multe subiecte,la bine si la rau...deci vazanduva pe drumul investigarii pot sa spun doar felicitari si mult succes in continuare.Eu personal astept cu drag si celelate emisiuni s-au materiale.Chiar daca nu or fi perfecte sau pe masura altora sunt sigur ca o emisiune ce va implica pe voi si subiecte despre ufologie va reda o emisiune fascinanta.Numai bine. :wink: