Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

NAZCA

Creat de pri3st3ss, 30 August 2006, 21:44:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pri3st3ss


Liniile Nazca ( aproximativ 300 imagini vizibile doar din aer, datand de peste 2000 ani) au fost localizate in Desertul Nazca Peru ( fig 1 ) in 1920.

Desertul Nazca e unic prin puterea sa de a conserva liniile de-a lungul timpului,in ciuda climei sale ( ploua doar 20 de minute pe an,desertul fiind unul din cele mai aride ) si a reliefului accidentat.Fara ca praful sa acopere "campia", fara ca ploaia sa afecteze desenele sau vantul sa le erodeze, liniile se incapataneaza sa ramana desenate pe vecie.

praful care acopera desertul contine oxid de fier,iar culoarea s-a inchis o data cu trecerea anilor;daca acest praf foarte fin e indepartat, se poate observa contrastul cu solul.

Desenele reprezinta tot felul de lucruri, de la degete, paianjeni, pasari, animale,plante,obiecte, figuri antropomorfe etc...Un exemplu este imaginea care prezinta 2 maini,una normala si una doar cu 4 degete. ( fig 2)

De asemenea sunt si obiecte folosite de om; figurile antropomorfe sunt relativ putine,dar reprezentativa este figura denumita Astronautul( 32 m lungime), descoperita in 1982 de Eduardo Herran (fig3)

Liniile acopera multi km lungime ,intretaindu-se  in toate directiile, unoeri formand forme geometrice precum triunghiuri, spirale, cercuri concentrice. ( fig 4)



CATEVA TEORII:


Maria Reiche afirma ca liniile reprezinta calendare astronomice,indicand locul rasaritului unei stele sau evenimente marcante,precum solstitii ; formatiunile gen Maimuta/Paianjen, reprezinta de fapt constelatiile Ursa Major si Orion; desigur, aceasta teorie a fost negata inca de la inceput.Reiche a depus un efort urias pentru a infirma teoria vizitatorilor stelari,afirmanad ca indienii au construit liniile intre 3000BC si 800 AD



Erich von Daniken  a sugerat in cartea "Chariots of the Gods" in 1968 ca liniile Nazca sunt construite de ET, folosind drept aeroporturi, desi solul este moale si cleios si  nu ar putea permite aterizarea nici unei nave, pietrele din jur putand fi usor aruncate deoparte de puterea  propulsiei; extraterestrii au plecat si nu au mai revenit, lasand in urma oameni confuzi si "pierduti", care, in speranta ca ii vor rechema/ vor reintra in gratiile zeilor, au continuat sa construiasca acele linii.

Codul lui Carl Munk - teoria numerelor antice si a geometrei sacre- site-urile arheologice de-a lungul mapamondului sunt pozitionate conform geometriei constructiei lor, multe in legatura unele cu altele. Un vechi sistem de numere a fost folosit ( Gematria); astfel de numere sunt regasite in mituri de orice fel, legende si inclusiv in Biblie si au fost folosite de greci,egipteni persi, mayasi, babilonieni,romani etc.Codul foloseste constante matematice precum pi si radian,precum si "expresii"/"formule" conventionale care inca se mai folosesc (cercul are 360 grade, un minut are 60 sec etc )



voi ce parere aveti?



Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

intre timp am mai gasit ceva...


figura aceea in care apar doua maini ,una normala si una cu 4 degete - MANOS...

priviti ce spun unii:


Caricatura  seamana cu un om vazut de sus, cu bratele intinse spre cer; nu se roaga zeilor , ci arata CUIVA unde este . EXACT unde este...sa luam in considerare numerele:
1. un unghi de 90 de gradeintre gat si umar ( primul numar e 90)
2. cele 9 degete ( al 2lea numar este 9)
3.5 degete la o mana ( al 3-lea nr este 5 )
4. 4 degete la cealalta mana ( al 4lea numar este 4)



acum, daca nimeni nu a strigat BINGO! sau LINIE!, sa inmultim:

                               90°   x   9   x   5   x   4   =   16,200



                                            si sa impartim:( latitudine si grad de vizibilitate)

                                  16,200  :  14°   :   41'  =   28.2229965156"   Sud


acum longitudinea:nu putem lua drept reper meridianul Greenwich pt ca are doar 200 de ani ( meridianul) si anticii nu stiau despre el :lol: . pe hartile moderne, MANOS,( ASA A FOST DENUMIT) se afla la 75° 06' 42.86" W. Greenwich

sa luam in considerare si numerele "mai putin evidente" ale lui manos:2 brate si 2 urechi,deci:4.


                          16,200   x   4   =   64,800 (   :   106°   :   14'   =   43.665768194")

deci manos stie exact unde se afla!

ce ne mai invata manos?
1. cei care l-au desenat,stiau unde e acuatorul
2. ne-au aratat primul meridian
3.stiau sa faca harti
4.staiua aritmetica...

...si multe altele...


Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Mihai_Tm


Deanna


StarDust

Citat din: Deanna din  29 Septembrie 2009, 11:00:27
Linii in genul celor de la Nazca au fost descoperite si in Kazastan,ce parere aveti?

Aproape sigur sunt creatii recente(ale oamenilor). Ma indoiesc ca nu ar fi fost observate pana acum daca ar avea o oarecare vechime. E doar o parere personala si nu am pretentia ca e si cea corecta.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

galzu

stimata pri3st3ss
eu sunt un impatimit al desenelor de la Nazca. dar te rog sa cauti pe forum Pietrele de la ICA(ICA Stones) si ai sa gasesti raspunsul cautat.
ati dau si URL-ul pentru a viziona niste filme de exceptie ale unor fizicieni si arheologi rusi. ai sa vezi ca ce ai cautat ai gasit ! sper.
galzu
http://www.youtube.com/watch?v=N-bNHiwjzOg
http://www.youtube.com/watch?v=7dFaTkDzHNU
http://www.youtube.com/watch?v=LcA9SY3H5vk
http://www.youtube.com/watch?v=UjngAmehvLk
poate ne mai mess-uim pe aceasta tema fabuloasa !