Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

N24 - Lansarea PRIMULUI satelit european

Creat de spooky, 29 Decembrie 2005, 23:24:58

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

lasand deoparte Kazahstan (de unde s-a facut lansarea din imagini) e vorba de titlul gresit... ar fi trebuit spus: Lansarea primului satelit GPS european... e vorba de proiectul Galileo...European Satellite Navigation System
http://www.eu.int/comm/dgs/energy_transport/galileo/index_en.htm
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

NeOm

  Ar fi super daca ar fi :"Lansarea primului satelit romanesc" sau primului vehicul spatial  european si asta mai curand ,nu atunci cand restul isi vor arunca la fier vechi ce au acum mai nou . Poate spun ceva rau ....,poate le vom cumpara noi . :-(
  In general totul se face cu pasi mici ,pacat ca noi nu-i facem ,( din cate stiu io )

nemo

Ba da . A fost lansata prima racheta stratosferica romaneasca de la Capul Midia . Acum vreo 3 ani . Au fost si televiziunile noastre prezente. Reporterita cu glas pitigaiat "Romania intra in clubul select al natiunilor cosmice ... bla ...bla ...bla .. ". A inceput numaratoarea 3...2...1... lansare ... ? .... ? .... -1 .... -2 .... -3 . Stimati telespectatori vom reveni se pare ca exista o defectiune ... va vom tine la curent ... nu schimbati programul ... consumati danone ... bla , bla , bla ....etc.". A doua zi, totusi, fara televiziuni prezente a reusit sa zboare cit de cit . Avind in vedere ca era o initiativa privata, cinste initiatorilor ... si rusine televeveritelor .

udar

Citat din: nemo din  08 Mai 2006, 13:21:03
Ba da . A fost lansata prima racheta stratosferica romaneasca de la Capul Midia . Acum vreo 3 ani .

Eu am auzit mai recent de o lansare de genul acesta, dar nici chiar asa de veche, in sensul ca maximum 1 an. Baietii au realizat din fonduri private o racheta pe care au inscris-o in renumitul X Prize contest, un concurs care oferea parca 10 milioane (se poate mai mult, se poate mai putin) celui care crea o racheta care sa ajunga in spatiu cu o cheltuiala sub 1 milion de dolari.
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

nemo

Da cred ca un an . Cred ca mi s-au parut trei datorita dilatarii einstainiene a conului temporal al orizontului evenimentului descris mai sus .