Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

LUNA, satelit natural sau nava spatiala?

Creat de APOLLO, 23 Iunie 2005, 21:27:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

kefren

Citat din: alx din  24 Ianuarie 2013, 21:22:50
...si acum vine intrebarea:de ce suntem atat de importanti incat "cineva" sa faca un astfel de...efort?


.

  Bune toate aceste intrebari,referitor la aceasta ultima ar mai putea fi de adaugat:pentru cine suntem atat de importanti incat "cineva" sa faca un asemenea efort?......iar de aici incolo curg alte si alte intrebari........cine este acel "cineva"?.....unde isi are originea acelasi "cineva",........acest cineva e unul singur sau sunt mai multi...............sunt sigur ca si voi ati avea inca multe intrebari de pus.
   

jean

Citat din: alx din  24 Ianuarie 2013, 21:22:50
Intrebare: de ce suntem atat de importanti incat "cineva" sa faca un astfel de...efort?
Parere personala: Nu stiu daca noi sau civilizatia noastra sunt importante. Cred ca important este ansamblul pamant, din care facem si noi si civilizatia noastra parte. Cum ai spus si tu:
Citatdin punctul meu de vedere,discutam aici de un sistem extrem de complex,asezat pe orbita planetei noastre pentru a indeplini un rol foarte important:acela de a stabiliza orbita planetei.
De ce nu noi?....Pentru ca, ca noi au mai fost si altii cu civilizatiile lor si nu mai sunt. Noi oamenii, din pacate, ne comportam ca niste paraziti si parazitam acest mediu. Este posibil sa fim introdusi aici de cineva dar nu de ci care au conceput sistemul pamant. In momentul cand vom pune in pericol sistemul se vor lua masurile de rigoare impotriva noastra.
Chiar daca am fost pusi ca sefi peste Pamant cum scrie in Biblie, chiar si sefii sunt schimbati. Noi asa facem nu?....
CitatImportant e ca fara Luna...adio civilizatie pe Terra.
Nu sunt asa de sigur. Nu cunoastem alte civilizatii ca sa avem o referinta. Dar, in mod sigur Luna are un rol important in sistem.
Adevarul este dincolo de noi

acme

Citat din: jean din  25 Ianuarie 2013, 22:46:14
Parere personala: Nu stiu daca noi sau civilizatia noastra sunt importante. Cred ca important este ansamblul pamant, din care facem si noi si civilizatia noastra parte. Cum ai spus si tu: De ce nu noi?....Pentru ca, ca noi au mai fost si altii cu civilizatiile lor si nu mai sunt. Noi oamenii, din pacate, ne comportam ca niste paraziti si parazitam acest mediu. Este posibil sa fim introdusi aici de cineva dar nu de ci care au conceput sistemul pamant. In momentul cand vom pune in pericol sistemul se vor lua masurile de rigoare impotriva noastra.
Chiar daca am fost pusi ca sefi peste Pamant cum scrie in Biblie, chiar si sefii sunt schimbati. Noi asa facem nu?....Nu sunt asa de sigur. Nu cunoastem alte civilizatii ca sa avem o referinta. Dar, in mod sigur Luna are un rol important in sistem.
Dar daca cei care au conceput sistemul sint chiar noi? Din trecut sau din viitor?
Atunci importanta sistemului (Pamânt + oameni + Luna) ar fi justificata. Ca o protectie a viitorului sau a trecutului.
Un fel de "hedging".
We're born alone, we live alone, we die alone.

jean

Citat din: acme din  26 Ianuarie 2013, 00:01:34
Dar daca cei care au conceput sistemul sint chiar noi? Din trecut sau din viitor?
Nu cred in aceasta ipoteza. In momentul de fata avem mari probleme in a intelege ce este timpul. Sunt multe ipoteze ne verificate. Cum este si a calatoriilor in timp. Spre exemplu, eu cred ca, nu exista prezent, trecut, si viitor, decat in mintea noastra. Curgerea timpului pentru noi este o perceptie a desfasurari evenimentelor. 
Adevarul este dincolo de noi

uforever

CitatSpre exemplu, eu cred ca, nu exista prezent, trecut, si viitor, decat in mintea noastra. Curgerea timpului pentru noi este o perceptie a desfasurari evenimentelor.

Trecutul, prezentul si viitorul exista si au o dinamica propie, chiar daca toate acestea sunt doar o iluzie. Sunt convins ca eu, "exist" undeva in viitor "deja". Probabil suntem niste actori pe o scena, care au un scenariu bine definit, dar totusi actorii obisnuiesc sa improvizeze, deci o "urma de liber arbitru" este posibila.

acme

Revinind la pixeli (rusesti de data asta):
http://www.mentallandscape.com/c_catalogmoon.htm

Singura poza care pare ciudata e cea de la Luna 20. Urma incercuita pare a fi o urma de potcoava (de cal mort?)
We're born alone, we live alone, we die alone.

darksid3

Citat din: jean din  26 Ianuarie 2013, 00:21:05
Nu cred in aceasta ipoteza. In momentul de fata avem mari probleme in a intelege ce este timpul. Sunt multe ipoteze ne verificate. Cum este si a calatoriilor in timp. Spre exemplu, eu cred ca, nu exista prezent, trecut, si viitor, decat in mintea noastra. Curgerea timpului pentru noi este o perceptie a desfasurari evenimentelor.

Imi cer scuze pentru offtopic:

Asa cum un electron poate exista in mai multe locuri, simultan, asa cum ecuatia lui  Schrödinger spune ca particulele pot exista intr-o infinitate de locuri, in acelasi timp, asa cum materia are proprietati de corpuscul sau unda, si faptul ca un Om (avand acest invelis spatio temporal - corpul, ca "vehicul" de manifestare si perceptie) poate exista in mai multe locuri, devine o chestiune logica, chiar daca contravine dogmelor prafuite.
11.11

NASTASE MIHAIL

Imi permit sa spun si eu ce mai stiu despre Pamint ca si planeta a vietii.
Pamintul este considerat planeta copiilor.
E posibil sa fim cam unicat, dar numai ca planeta nu ca viata in univers.
Viata fiintelor mai superioare ca noi sa fie ori direct in spatiul cosmic, poate planete formate in interior si departe de sori, ptr temperarea miscarilor telurice, ori artificiale complet.
Deci Luna e posibil sa fie adusa artificial. Posibilitate.
Cum e si posibil sa fie captata in drumul sistemului solar.
Daca ati observat ca satelitii lui Jupiter nu seamana unul cu altul. Si nu e posibil ca o planeta atit de influenta sa formeze sateliti atit de diversi. I-ar fi facut pe toti ca gemenii, daca erau din nebuloasa originara. Deci si acolo e probabilitate mare sa fie captati.
Si sa nu uitam de avertismentul dat echipajelor ce au aselenizat, sa lase Luna libera pina in 2020. Ceea ce se si face. Si nu numai americanii, si chinezii au planificat pe atunci aselenizare. Parca si rusii.
Deci avertismentul e luat in serios.
Parerea mea ca americanii au vrut sa bombardeze ceva concret acum un an, Ori niste relicve, ori baze reale ale extraterestrilor.
Ce se mai stie de acel bombardament?

jean

Nu stiu si nu cred in chestia cu bombardamentul, dar am o remarca de facut la urmatorul citat:
CitatDaca ati observat ca satelitii lui Jupiter nu seamana unul cu altul. Si nu e posibil ca o planeta atit de influenta sa formeze sateliti atit de diversi. I-ar fi facut pe toti ca gemenii, daca erau din nebuloasa originara.
Cred ca aceasta ipoteza este gresita. Argumentul?... Se stie ca materia in spatiul cosmic are tendinta de a se asocia. Cu cat bulgarele de materie este mai mare, cu atat proprietatile fizice ale acelui bulgare se modifica. Corpurile mici sunt de regula pietroase si acoperite de praf. Cu cat creste in dimensiuni apare atmosfera, etc. Deci, diversitatea satelitilor este legata de dimensiunile lor, distanta fata de planeta, etc.
Adevarul este dincolo de noi

NASTASE MIHAIL

Citat din: jean din  15 Februarie 2013, 10:13:06
Nu stiu si nu cred in chestia cu bombardamentul, dar am o remarca de facut la urmatorul citat:Cred ca aceasta ipoteza este gresita. Argumentul?... Se stie ca materia in spatiul cosmic are tendinta de a se asocia. Cu cat bulgarele de materie este mai mare, cu atat proprietatile fizice ale acelui bulgare se modifica. Corpurile mici sunt de regula pietroase si acoperite de praf. Cu cat creste in dimensiuni apare atmosfera, etc. Deci, diversitatea satelitilor este legata de dimensiunile lor, distanta fata de planeta, etc.
nu cred ca e gresita. Marea majoritate a satelitilor din sistemul solar nu numai ai lui Jupiter se invirt in jurul dimensiunii Lunii, cam 2000 km. In schimb difera difera majoritatea intre ele.
Principalele planete telurice Pamint, Marte si Venus seamana la suprafata, la o privire de la o anumita distanta. Toate pietroase.
In schimb cele mai mici sint f diferite.

Xanadron

Hai sa mai batem un cui in cosciugul coanei NAZA :-D (optimist mai sint, nu-i asa?) c-o stire despre structuri artificiale pozate de Apollo-11 pe fatza "nevazuta" a Lunii:

http://www.examiner.com/article/apollo-11-photo-reveals-base-on-far-side-of-moon

Mai multe date pe tema falsificarii majoritatii imaginilor selenare - intr-un interviu cu Ken Johnston, ex-angajat NASA:
Rense Interview with Dr. Ken Johnston - NASA airbrushed photos showing Moon structures

P.S. Nu doar Romanica noastra, ci intreaga lume pare uneori un mare ospiciu cu 7 miliarde de tranchilizati abulici - altfel nu-mi explic nonsalantza nesimitirii cu care NAZA jigneste inteligentza ... macar a 1% din noi. Altfel n-ar motiva "disparitia" TUTUROR inregistrarilor misiunii ISTORICE Apollo-11 :fullmoon: (prima... si ultima  in care EI :martiansmile: ne-au permis mici jocuri cosmice de glezne) prin criza de benzi magnetice, care ar fi fost cica refolosite-n anii '70 (si sterse, evident) in alte misiuni, din motiv de economie :lol: (de citeva mii de dolari).
Asta, in conditiile-n care s-au tocat sute de miliarde-n perioada respectiva.

Concluzia proprie-i deci aceeasi: din pacate, nimeni si nimic nu poate rupe plasa prostelilor Marelui Paianjen :evil: (iar prin postari pe RUFOn cu atit mai putin).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#266
Fiind si ultima mea postare pe topicul asta, imi permit (cu scuzele de rigoare) o "dubla" in completarea precedentei.
Interviul lui Rense cu dr. Ken Johnston cred deci ca-i extrem de important, chiar daca unele din imaginile derulate pe fundalul discutiei au mai fost disecate si-aici, pe RUFOn.
Si chiar daca, la mai bine de-un an de la postarea pe Youtube, clipul n-are decit 5.000 de vizionari - in timp ce manelistii (coreeni sau indigeni :-D) au milioane/miliarde.

Raspunsul la intrebarea din titlul topicului imi pare deci... implacabil de clar - Luna-i... SI-SI :-D (adica satelit natural "amenajat" si adus pe orbita de... EI.)
Mai ramine doar sa aflam cine-s EI, :-) "locatarii" respectivelor constructii selenare. :moon: Si ce vrea ei :lol: (de la noi, evident).

P.S. Interesante mi se par si citeva confirmari ale imaginilor sondelor sovietice (Zond-3 din 1965, de ex.) apropo de giganticul Turn lunar (nu stiu daca "releu pt. sufletzele" sau nu, dar botezat Babel aici) ori de cele 5 domuri - iluminate! - din craterul Tziolkovski (alea la acoperirea carora lucrau "artistii" in airbrush ai NAZA luati la intrebari de Ken Johnston).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

#267
Citat...la mai bine de-un an de la postarea pe Youtube, clipul n-are decit 5.000 de vizionari
....apropo de giganticul Turn lunar (nu stiu daca "releu pt. sufletzele" sau nu, dar botezat Babel aici

Rezultanta nu poate fi decat una singura - "releul" functioneaza din plin, eficienta sa fiind evidentiata de multimea interesata de subiecte mult mai "apetisante" introduse (poate) cu furca in capshorul nostru.  :martiansmile:
Pe de alta parte, Luna, ca obiect (scut) cosmic functional, arata ca cine a pus-o acolo stia ce face - multitidinea de meteoriti, ce a pocit fata vazuta a Lunii, ne era de fapt destinata noua, pamantenilor, pentru fiecare crater pe care-l vedem pe Luna putand scadea o "apocalisa", mai mica sau mai mare, pentru Pamant.
- Ce fac "lunatecii" si de ce nu coboara pe Pamant ? E o intrebare faina la care s-ar potrivi un raspuns metaforic : Aperi spitalul de nebuni de probleme externe - dar asta nu inseamna ca ti-ar face placere sa-ti petreci viata printre/alaturi de nebuni, indiferent cat de verde si frumoasa e curtea interioara. Mai bine in spatiul selenar sperand ca nebunii sa se vindece candva...  :ufo:

Xanadron

#268
Colega Gânditor, uite cum mă faci să recidivez c-o întrebare doar aparent offtopic: care dintre cei trei redutabili poeţi (din epoci serios diferite) s-ar apropia după voi cel mai mult de ideile... lunatice :-D ale lui David Icke, Lou Baldin, John Lear, Carlos Castaneda sau Jay Weidner? (nu le mai repet în detaliu - arhonţii cu al lor Matrix activat pe axa saturniano-selenară de iluzionare, circuitul-capcana selenara a corpurilor spirituale etc).
Eu cred că fiecare câte puţin - o apropiere pur intuitivă, clar.

Cereasca boltă pare o magică lanternă
Şi luna este lampa. Iar lumea-i o cortină
Pe care defilează în hora lor eternă
Imaginile noastre - răni negre în lumină.
(Omar Khayyam)


Lună tu, stăpân-a mării, pe a lumii boltă luneci
Şi gândirilor dând viaţă, suferinţele întuneci;
.......
Vezi pe-un rege ce-mpânzeşte globu-n planuri pe un veac,
Când la ziua cea de mâine abia cuget-un sărac...
Deşi trepte osebite le-au ieşit din urna sorţii,
Deopotrivă-i stăpâneşte raza ta şi geniul morţii;
La acelaşi şir de patimi deopotrivă fiind robi,
Fie slabi, fie puternici, fie genii ori neghiobi!
(M. Eminescu)


- Ce fiară ciudată mă umple de sânge,
oprind vânătoarea mistreţului meu?
Ce pasăre neagră stă-n lună şi plânge?
Ce veştedă frunză mă bate mereu?...

- Stăpâne, mistreţul cu colţi ca argintul,
chiar el te-a cuprins, grohăind, sub copaci.
Ascultă cum latră copoii gonindu-l...
Dar prinţul răspunse-ntorcându-se. - Taci.

Mai bine ia cornul şi sună întruna.
Să suni până mor, către cerul senin...
Atunci asfinţi după creste luna
şi cornul sună, însă foarte puţin.
(Ştefan Augustin Doinaş)

P.S. Subscriu la modul general ideii "paznicilor de ospiciu terran", desi cu unele nuantze :
1. "Zona de carantina cosmica" imi pare termenul mai potrivit. Sau purgatoriu?!
2. Nu-s doar... bodyguarzi mici, timpitzei si gri :-) :moon: angajati in trupa lui Rex Deorum / Cronus / Saturn - si nu-s doar la pupitre pe orbite, ci destui misuna printre noi de milenii.
3. Pare sa fie totusi vorba de-o selectie atenta in haosul bulibaselii aparente a spiritelor p-aici-traitoare (altfel am fi cu totii manelisti :lol: - ori fotbalisti... ori microbisti... sau chiar basisti :-D etc s.a.m.d.)

Serios acum, tema-i inepuizabila si-ar merita revenit asupra ei p-un topic separat - unul din multele (desi cam diluatele) dedicate Stapinilor Matrixului. :evil:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

uforever

Citat- Ce fac "lunatecii" si de ce nu coboara pe Pamant ? E o intrebare faina la care s-ar potrivi un raspuns metaforic : Aperi spitalul de nebuni de probleme externe - dar asta nu inseamna ca ti-ar face placere sa-ti petreci viata printre/alaturi de nebuni, indiferent cat de verde si frumoasa e curtea interioara. Mai bine in spatiul selenar sperand ca nebunii sa se vindece candva...  :ufo:

Zici tu ca "lunatecii" nu coboara? Pai nu coboara, "Ziua Recoltei" nu e in fiecare zi, dar totusi,  ai vazut tu "fermier" sa-si paraseasca "ferma"?  Pe de alta parte, nu cumva "ei" si-au propus sa ne "innebuneasca", nu cumva acel "releu de suflete", este un instrument ce-i ajuta sa-si perpetueze specia? Nu ca zic, dar vreau sa spun :lol:
Pana una alta, Naza vad ca se tine de poante...si uite asa mai dispar niste fonduri....si uite asa se mai naste un "bujet negru"...