Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

LUNA, satelit natural sau nava spatiala?

Creat de APOLLO, 23 Iunie 2005, 21:27:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Nephentes

Toate fazele astea cu civilizatii pe partea ascunsa a lunii mi se par mai mult fabulatii, tocmai pentru ca s-a ajuns totusi pe luna, pe partea care este mereu in intuneric si nu s-a observat nimic in timpul respectivei expeditii!

APOLLO

Nu cred ca ni s-a spus totul referitor la Luna si la Partea Intunecata a ei.Stim bine ca sunt lucruri cu importanta si incadrare mult mai mica despre care nu se stie mare lucru sau inca sunt secrete,dar ceva ca de exemlpu ca pe partea nevazuta a Lunii este activitate (ne)pamanteana,cred ca ar soca intreaga lume si cine stie marile puteri ce au degand.Americanii si rusii stiu exact ce e acolo.Daca ei nu ne spun, ar fi mare mirare sa vina altii sa ne spuna.Eu inca consider asta un mister mare pt. noi toti si care e oarecum apropiat de adevar si de situatia actuala.Adica Luna o vedem e relativ aproape de noi,dar s-ar crede ca e goala pe dinauntru si nu-si arata o parte spre Pamant cu un scop.
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.

Skywalker

Pe luna nu este gravitatie si asta ar putea fi o dovada ca ea e goala pe dinauntru. Si credeti ca in interiorul Lunii ar putea trai niste civilizatii?
Atunci ar trebui sa aiba cel putin o trapa prin care sa iasa in exterior.
E curios  de ce nu-si arata Luna cealalta fata! Din cate stiu, e datorita vitezelor de rotatie diferite ale celor 2 astri. Dar, tot ce-i posibil sa mai existe si alte cauze.

Skp

OK ..daca  luna ar fii rezultatul unei ''coliziuni'' intre planeta noastra si alt corp ceresc....nu credeti ca la impact toata  viata de pe ambele ''corpuri''  ar disparea ..(chiar si cea biologica)..dar sa zicem ca ........cateva bacterii au supravietuit  acelui impact...... sa zicem cateva  bacterii de pe acel  ''meteorit'' cateva din cele ramase pe Terra si....poc   cu timpul a aparut omul......daca teoria asta ar fii ''corecta'' ar fii  foarte posibil..sa fim....asmanatori cu alte fiinte din univers nu??adica....''corcituri'':)))..dar asta e parerea mea...nu sh...:)

Skywalker

Poate ca impactul s-a produs inainte de a aparea viata pe Terra. Poate ca
meteoritul a "importat" primele forme de viata. Sau... poate nu

baaron

Luna este satelitul Pamantului ...insa artificial sau nu nimeni nu poate raspunde chiar daca dovezile tind spre un satelit artificial.
Asa cum precizeaza Spooky mai sus Luna a aparut brusc in civilizatia umana si asta cam pe vremea cand in acelasi timp apare si civilizatia Sumeriana.
Despre Marduk si Tiamat nu stiu daca ar fi cazul sa deschid acum un subiect insa cine vrea sa cerceteze mai amanuntit civilizatia sumeriana poate afla lucruri extrem de interesante pe care cu certitudine nu le va gasi in scoala sau facultate.
Dar faptul ca sunt destul de sceptic la aselenizarea Omului pe Luna (vezi documentarul despre farsa aterizarii)ma face sa continui cercetarile asupra acestui subiect.
Deocamdata pot afirma din ceea ce stiu ca OMUL NU A ATERIZAT NICIODATA PE LUNA......de ce?...asta urmeaza sa descoperiti si voi....

Astept comentariile voastre.
Pe curand..........

draculasblood

deci intrebarea finala e daca luna e un satelit natural ( care poate fi doar al nostru ) sau un satelit artificial ( pus de altcineva ) ?

baaron

Pai nu cred ca putem afirma cu certitudine ce este atata timp cat nici macar nu am pus piciorul pe Luna....Studiati cum trebuie documentarul despre farsa aselenizarii pe Luna si dupa aceea mai ganditi-va de doua ori.

Skywalker

baaron a scris :
Citat
Deocamdata pot afirma din ceea ce stiu ca OMUL NU A ATERIZAT NICIODATA PE LUNA......
Deci americanii ne tin in minciuna de mai bine de 40 de ani?
Si cum ramane cu probele de sol lunar?
Si decorul folosit pentru filmari unde a fost improvizat?

baaron

Pentru cine a vizionat documentarul despre marea minciuna cu aterizarea pe Luna...circula la ora asta pe net si este foarte elocvent...

Pur si simplu sunt demontate toate probele intr un mod simplu si logic....Scena de desfasurare se pare ca a fost Area 51 si poate ca asta ar fi un motiv destul de plauzibil ca ei sa nu lase pe nimeni sa vada ce se intampla acolo....Pentru cine este interesat de documentar poate sa ma contacteze pentru obtinerea lui.

draculasblood

stiu ca asa e....dar asta inseamna ca noi ( pamantenii ) nu am ajuns nici macar pe luna ? sau nu s-a vrut sa ajungem ? :?

emil

        Toate etapele misiunilor Appolo au fost pregatite minut cu minut . S-au simulat in conditii de studio toate operatiunile efectuate pe Luna, pentru pregatirea pina la cel mai mic detaliu ( decor, iluminatie, echipamente reale dar cu greutate redusa la 1/6). Mai mult aceste simulari a fost filmate si difuzate chiar in cadrul transmisiunilor in direct cu specificatia ca sint imagini de la antrenament. Motivul era fie lipsa camerelor pe solul lunar ( pentru activitati la distante mari de modulul lunar ), fie disfunctii in preluarea de pe satelit a imaginilor de la NASA catre tari beneficiare . Comentatorii de atunci Andrei Bacalu si Florin Patru specificau, cind era cazul daca sint imagini directe sau inregistrari de la antrenament. Toate aceste filme de studio ( banale la vremea lor ) au fost adunate in marele bloof mediatic numit Falsul despre Aselenizare .   

Flight33

Stiti sunt unele filme care arata ca de fapt nu s`a ajuns pe luna, si ca ar fi o minciuna pt ca nu putem trece de centura aceea care inconjoara pamintul si ar fi nevoie ca nava cu care ajunge in spatiu sa fie cel putin groasa de un metru. Dar mai sunt si alte filme de exemplu cu OZN in spatiu filmate de diferiti astronauti, mai este un film "catalogat ca secret" in care un astronaut vede ca se misca dupa un bolovan de pe Luna ca se misca ceva "si totusi ne gindim ca uni spun ca nu puteam ajunge in spatiu, iar NASA are filme clasificate SECRET cu filme dupa Luna in care se gasesc tot felul de lucuri care "dauneaza grav sanatati".......Pina la urma ce este adevarat.......Eu sunt mai greu de cap :wink:

udar

#29
Exista multi care atunci cand vorbesc despre acea centura de radiatii, denumita Van Allen's belt, folosesc un citat al lui Van Allen insusi care spunea ca o expunere doar pentru cateva minute ar fi devastatoare pentru un om si ca el moare, daca nu instantaneu, cel putin la cateva zile dupa ce a fost expus. De aceea, spun ei, este imposibil ca astronautii sa fi trecut de centura si sa fi ramas, asa cum sunt azi, foarte sanatosi...

Dar Van Allen a revenit apoi asupra declaratiilor si a spus el insusi, ca se referea la o expunere prelungita, de cateva zile poate. Costumatia pe care o aveau astronautii era suficienta pentru cele cateva zeci de secunde necesare traversarii centurii, si in plus de asta, tehnicienii de la NASA, in momentul in care calculau traiectoria navelor, o calculau astfel incat sa strabata zona cu cele mai mici radiatii din centura.

P.S.: am gasit site-urile care contin dovada ca aselenizarile nu au fost trucate

http://www.badastronomy.com/bad/tv/foxapollo.html
http://www.redzero.demon.co.uk/moonhoax/

Si eu am fost impresionat mai intai de dovezile aduse de adeptii teoriei conspiratiei dar in timp am ajuns sa-mi schimb opinia.

De aici de pe pamant putem face foarte multe supozitii asupra celor ce se intampla in spatiul cosmic, dar ajunsi acolo ne putem trezi ca lucrurile stau cu totul diferit...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)