Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Directia in care ar trebui sa mearga omenirea

Creat de AdiM, 13 August 2006, 20:34:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AdiM

Stiu ca exista si teoria ca ET au creat rasa umana. Poate sa fie adevarat, poate nu. Dar asta tot nu se refera la directia justa in care ar trebui sa evolueze mai departe omenirea. Am vazut aici ca sunt unii care prefera sa se lupte cu forte oculte, intunecate, neclare nici pentru ei decit din ce au citit sau au auzit, gen NOM, masonerie, chiar si unii ET par sperietori pentru ei. Mie asta mi se pare o pierdere de timp si energie. Mai bine cred ca am face daca am incerca sa gindim si sa actionam in sensuri pozitive si constructive. Ce credeti despre asta, ce directie credeti ca ar trebui sa aiba omenirea, independentde orice forte oculte, doar prin forte proprii si orientate spre progres?

pri3st3ss

pai  de unde sa stim care e sensul on care ar trebui sa mergem?ar trebui sa mergemm - in principal- inainte...
tie ti se pare o pierdere de timp sa alergi dupa dovezi arheologice ale exsitentei ET, sau alte dovezi,dar pt unii acest "tel" e insasi viata si le ofera energia necesara...
tu vorbesti mereu cu "ar trebui sa facem" , " ar fi bine sa", sau " ce credeti despre", dar nu te afirmi niciodata...CE  ar trebui sa facem?propune pozitia ta -desi va fi atacata si laudata - ofera "lumina",ofera un alt tel celor care alearga dupa cai verzi pe pereti prin toata tara,dupa ce au fost treziti in miez de noapte de un telefon  care ii chema...
mie nu mi se pare absurd,desi poate e si un pic de egoism  inoculat...
au fost teluri care au adus omenirea pe locul in care este,poate ele au "in sange" un continut de maxim/minim 40%  egoism,dar e un tel care ofera energie,e telul vietii acelei persoane;daca ei vor sa alerge dupa ET,masonerie,misa, nom etc,e telul lor,asta le ofera implinire..
directia justa...greu de spus care e..ti-am spus si de ce...in principal ar trebui sa mergem inainte,dirijati de telurile noastre pana in mom in care vom invata sa iertam si sa iubim,asa cum mi-ai spus ieri...poate atunci vom fi in stare sa ne unim fortele si sa regandim directia.....
deocamdata insa,totul este in mare parte egoism...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

AdiM

Citat din: pri3st3ss din  13 August 2006, 20:50:15
pai  de unde sa stim care e sensul on care ar trebui sa mergem?ar trebui sa mergemm - in principal- inainte...
[...]
directia justa...greu de spus care e..ti-am spus si de ce...in principal ar trebui sa mergem inainte,dirijati de telurile noastre pana in mom in care vom invata sa iertam si sa iubim,asa cum mi-ai spus ieri...poate atunci vom fi in stare sa ne unim fortele si sa regandim directia.....

Cam asta este ideea.
Avem viata cit suntem vii, si astfel avem posibilitatea sa facem ce credem ca are valoare in viata, folosind energia de care dispunem.
Unii isi folosesc energia ca sa caute dovezi pentru ce a fost, pentru adevaruri de demult, pentru vina altora, pentru a-si justifica propriile lor actiuni si conceptii etc.
Dar de ce nu am folosi aceeasi energie doar ca sa exprimam cum vedem noi sensul omenirii, directia in care ar trebui sa evolueze ea?
Ar trebui sa fim constructivi si creativi, vizionari ai unui sens nou pentru omenire, nu niste bieti razbunatori ai unor lucruri care oricum nu mai pot fi schimbate.
Cei care se lupta cu asa-zisi factori malefici pentru evolutia omenirii, ar trebui mai intii sa aiba clar in minte care este directia benefica, altfel ei se bat cu morile de vint. Cel mai fain este ca, daca un om isi gaseste directia benefica in care sa actioneze, nu il mai intereseaza acei factori asa-zisi malefici... El nu mai are nevoie sa se lupte, doar construieste.


Protector

Directia unde trebuie sa mearga omenirea este clara.Spre progresism tehnologic ,economic si politic.Din pacate marea majoritate a oamenilor sunt niste fiinte egoiste, bete de profit si orbi de rautate.Un sistem nou ar trebui avansat si dezvoltat ptr reintregirea intereselor omenesti.Dar pana acuma nu se gasise nici un sistem bun.
Suna banal, dar daca omenirea ar avea dusmani sau ar simti pericolul potential al unei rase de ET , atunci omenirea sar suda impreuna. Nu ar mai exista ura sau interese egoiste reciproce.Este aceasi reactie, cand doi frati mici de 5-7 ani se cearta si se bat tot timpul intre ei. Apoi apare a treia persoana care doreste sa atace pe unul dintre ei, atunci fratii se unesc.
Poate ma intelegeti unde vreau sa ajung. Daca omenirea nu a ajuns pana la acest punct de inteligenta , ( si anume de-a fii unita) este din cauza secretelor controlate de SUA, Nasa si alte regime ceea ce priveste existenta ET.
Daca totul era deschis omenirea avea alt tzel si anume: unirea rasei umane ptr apararea ei, a planetei si a asigurartea viitorului copiilor nostri.

pri3st3ss

AdiM, dar ce ai cu ei? daca pt ei e important sa afle raspunsuri din trecut, asta e telul lor si pe asta isi  risipesc energia,e treaba lor...
da,sunt de acord ca ar trebui sa te uiti inainte,spre viitor si sa lasi trecutul sa fie trecut...dar vezi tu,unii nu sunt pregatiti sa inteleaga ca ce a fost a fost si nu conteaza,sau nu ar mai trebui sa conteze..
deocamdata ei cred ca e important trecutul (oricum, fara trecut ce ar fi o civilizatie?) si va fi important pana vor descoperi contrariul...
eu cred ca trecutul e important de  stiut,dar nu trebuie sa te agati prea mult de el,viitorul e mai intunecat,nu il stii (sau poate doar il banuiesti),pe cand trecutul este cat de cat "luminat"..se agata de trecut  din mai multe  motive..
uite de exemplu,paleoastronaut se bazeaza  pe trecut (dovezi arheologice etc) - deci in anumite momente,trecutul e indispensabil....
PROTECTOR, in mare parte sunt de acord cu tine;ai vazut de inundatii cum s-a mai unit romanul....
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

paleoastronaut

#5
cred ca cei care studiaza psihologia umana sunt indivizi ce reprezinta o potentiala amenintare pentru semenii lor..mai ales pentru cei mai naivi,mai sinceri,mai deschisi la trancaneala.....pentru ca ei stiu in profunzime resorturile gandirii umane..ei ne cunosc software-ul....si a cunoaste inseamna a avea putere..asupra acelor oameni....inclusiv puterea de ai manipula prin propriile lor BRESE DE SECURITATE PSIHICA....Cine are informatia are puterea....DE A MANIPULA,INROBI,UMILI o fiinta umana ...poate ca nu multi vor intelege cui ma adresez...Dar acea persoana VA STI....te rog nu-ti mai folosi schemele caracteriologice pentru a ma psihanaliza....daca intuiesti sau ai ajuns stiintific la anumite concluzii  te rog sa ai decenta profesionala de a pastra pentru tine rezultatele cercetarilor..se mai numeste si deontologie profesionala....eu nu sunt psiholog ..doar un autodidact in psihologia maselor....innafara de cei care in mod clar ii simt ca fiind manipulatori nu ma bag sa psihanalizez pe nimeni...decat daca ma ataca....fii atent doctore..poate ai atins un nerv de sub armura mea.....si ar putea sa doara-al naibi de rau....si nu merit asa ceva....punct.

prosecco

ce facem?ajungem la programare neuro lingvistica deacuma?hai sa ne rezumam la temele de pe forum :grin:

baaron

#7
Ca sa ajungi la destinatie trebuie sa iti cunosti drumul, altfel risti sa cazi in sant...si nu prea vad cine ar putea sa te scoata.....

paleoastronaut

#8
Sper ca cel pe care l-a vizat mesajul meu sa fi citit,receptat si inteles ce vreau de la el..sau ea...v-am spus ca voi nu veti intelege cui ma adresez....si da,se pare ca actualmente drumul omenirii spre viitor se face prin cea mai teribila campanie de manipulare orchestrata vreodata....este muzica pe care multi forumisti o plac...una din partile operei maiestrit compuse si interpretate de virtuoziii manipularii ....se numeste....
...."SCEPTICISM ANALITIC".."GANDIRE RECE..STIINTIFICA..PUR STIINTIFICA"

Protector


AdiM

Citat din: paleoastronaut din  14 August 2006, 17:07:47
una din partile operei maiestrit compuse si interpretate de virtuoziii manipularii ....se numeste....
...."SCEPTICISM ANALITIC".."GANDIRE RECE..STIINTIFICA..PUR STIINTIFICA"


Cred ca metoda asta a apartinut marxismului, iar asta e o conceptie deja pe cale de disparitie in lume.
Va muri definitiv odata cu schimbarea sistemului economic in China, si probabil si cu Fidel Castro.
In ziua de azi, o multime de lucruri noi ies la lumina, legate de puterea mintii umane, de efectul psihicului si credintei asupra vietii si fenomenelor fizice, de semnificatia spiritului.
Tu te-ai numit singur paleoastronaut, si banuiala mea (dar poate ma insel) este ca ai facut asta fiindca te-au fascinat dovezile concrete despre prezenta in istoria omenirii a unor popoare, civilizatii, fiinte, care au lasat niste urme vizibile, artefacte sau dovezi concrete, care nu sunt deloc explicate de stiinta rece de care vorbesti, si ai impresia ca ele sunt singura cale de a lamuri lucrurile.
Nu stiu daca esti la curent ca exista, azi, in lume, o multime de oameni si organizatii care afirma ca ei comunica deja cu extraterestrii. Un sceptic ar putea spune usor ca ei sunt sarlatani, inconstienti, escroci, atita timp cit stiinta oficiala, sceptica si analitica, rece si pur stiintifica, de care zici tu, nu ii accepta, dar, dupa parerea mea, ei ilustreaza o noua cale prin care se face deja contactul cu civilizatiile extraterestre, pe linga (si poate cu toata impotrivirea manifestata de) oficialii stiintei si politicii.

Eu nu tin sa spun ca unii sau altii au dreptate sau nu. Vad doar ce se intimpla si trag concluziile mele proprii.
Consider ca fiecare face ce crede el, in limitele permise de propria lui mentalitate si intentie.

Personal, eu cred ca ET sunt aici si deja comunica direct cu multi oameni, dar nu cu cei care cauta urme sau obiecte vechi ca sa le dovedeasca existenta, din moment ce ei nu au nevoie sa li se dovedeasca existenta, ei sunt aici si acum. Nu comunica nici cu cei care ii considera pe ei responsabili de ceea ce oamenii si-au facut cu mina lor de-a lungul istoriei omenirii. Dar cred ca ei comunica direct cu cei care au ajuns la acel nivel de constiinta la care mesajele lor pot fi intelese corect. Degeaba te duci in Papua si ii spui unui papuas primitiv ca este ora 3, cind el nu are ceas si nici conceptul nostru de ora. Daca vrei sa comunici cu o alta civilizatie, aflata pe alt nivel al gindirii si cu alta filozofie, trebuie sa apelezi la cei capabili de a intelege si ceea ce iese din mentalitatea limitata a civilizatiei sale, adica doar la vizionarii acelui popor, la cei fara prejudecati, deschisi la comunicare pe alte niveluri.

Nu stiu de ce te lupti cu ceea ce nu iti foloseste. Poate ca asta este natura ta.
Numai tu poti sa spui daca tot ce faci iti ajuta la ceva, dar lumea se schimba, si,
daca tu nu te schimbi in armonie cu ea, risti sa devii curind un om care a ramas in urma lumii.

Nu vreau sa te jignesc, dar daca ti-ai citi mesajele din forum, pe ultima saptamina,
ca si cum ti-ar fi adresate tie de altcineva, ce ai gindi despre el?

pri3st3ss

nu e nici un fel de acuzatie,paleoastronaut,din cate observ,nu mi-ai citit bine posturile..eu te-am laudat,dar daca tu te simti altfel decat laudat,imi pare sincer rau...esti un exemplu pozitiv deocamdata si tu ma certi....

va rog nu  mai reveniti la mesaje personale....
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

paleoastronaut

#12
Asta este directia in care as vrea EU sa merga omenirea....Dar nu doar gasca ALTERNATIVEI 3 ,A GRUPULUI MAJESTIC 12.....Ci toti cei ca noi....care au ca scop in viata DORINTA DE A CUNOASTE,si de a impartasi si umanitatii minunile galaxiei....Si de ce nu..De a crea NOI civilizatii..Poate ca a venit timpul ca unii din noi sa devina la randul lor profesori pentru alte rase care acum sunt afundate in intunericul preistoriei..Si asemeni razvratitului PROMETEU sa le aduca FLACARA CUNOASTERII si progresului...........

pri3st3ss


oare, influentati de glorie,putere asupra sarmanilor afundati in intunericul necunoasterii si inzestrati cu puteri  "paranormale" de catre bietii  protejati, nu vom ajunge /cadea si noi in prapastia in care au cazut multe civilizatii "cotropitoare" (mai mult sau mai putin cotropitoare),nu vom ajunge sa ne luptam pe cerul planetei cucerite cu "vimane","slave", "nori de foc" etc,speriind  ,iradiind etc proprii protejati?
oare nu vom incerca si noi sa ii imbunatatim genetic?nu vom  avea un munte olimp al nostru?

atentie si la liberul arbitru! printre altele...sunt de acord cu directia in care doreste paleoastronaut sa mearga,dar trebuie sa punem bine in balanta eventuala noastra contributie ( vom reveni la egoism,crezand ca unul din noi i-ar putea invata mai mult si mai corect decat alt membru al expeditiei si iar ne vom certa aiurea )....
intervenTia intr-o civilizatie care se afla in intunericul preistoriei inseamna , printre multe altele,inseamna/implica RESPONSABILITATE,INTELEPCIUNE,  IUBIRE, INTELEGERE..si cum poti oferi asa ceva unei "pupe", cand tu nu poti oferi asta propriei tale persoane si propriilor tai semeni?cum poti face ce e bine pt cei pe care vrei sa ii tii sub tutela ta?
poate nu vor avea acelasi caracter inversunat,poate nu vor avea aceeasi incapatanare si dorinta de libertate, dar pana la urma si ei -cred- isi vor dori libertatea....si,mai mult, ne vor judeca....asa cum am facut si cum facem si noi,caci si ei, intr-un final, vor fi "dupa chipul si asemanarea  divina"...
eu ma indoiesc ca la nivelul actual,omenirea ar fi in stare sa ia sub tutela o noua civilizatie,fara sa o schimbe asa cum ii place ei si pt folosul ei...ma indoiesc de asta si imi pare sincer rau... :-(
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

AdiM

Citat din: paleoastronaut din  14 August 2006, 22:45:05
Asta este directia in care as vrea EU sa merga omenirea....Dar nu doar gasca ALTERNATIVEI 3 ,A GRUPULUI MAJESTIC 12.....Ci toti cei ca noi....care au ca scop in viata DORINTA DE A CUNOASTE,si de a impartasi si umanitatii minunile galaxiei....Si de ce nu..De a crea NOI civilizatii..Poate ca a venit timpul ca unii din noi sa devina la randul lor profesori pentru alte rase care acum sunt afundate in intunericul preistoriei..Si asemeni razvratitului PROMETEU sa le aduca FLACARA CUNOASTERII si progresului...........

Cunoasterea este la indemina oricui, draga paleoastronaut. Nu este doar la indemina unor grupuri sau a unor minoritati privilegiate, poate, de anumite circumstante si conditii istorice. Dar, la fel, si iubirea este la indemina oricui, si recunostinta, si ura, si ingratitudinea. Toate sunt ale tuturor, si fiecare are in viata ceea ce cultiva sau cauta. Cunoasterea, dupa parerea mea, apartine celor care au trecut dincolo de egoism si de ura fata de cei care gindesc sau traiesc diferit. Nu poti sa cunosti oamenii daca inca ai resentimente si manifestari agresive fata de acei oameni care te deranjeaza. Idealul tau mi se pare frumos, dar eu cred ca il vor realiza doar acei oameni care pot fi eroii omenirii fara sa fie in acelasi timp si calaii unei parti a ei, oricit de minuscule sau de vinovate. Eu cred ca vremea vendetelor eroice a trecut demult, si este timpul pentru constructia si creatia inteleapta in lume.

Parerea mea.