Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Posibil OZN [5 august 2006]

Creat de Dreamy, 11 August 2006, 12:53:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

francis.dumas

Salut C,

Initial vroiam sa-i transmit lu Dreamy un mesaj de incurajare , insa vad ca am devenit un mic subiect.

Legat de Iridium Flare ,este pentru prima oara cand aud de asa ceva .Sincer , sunt un novice in asemenea subiecte .

Insa ceea ce am vazut nu se aseamana cu fotografiile la care ai facut trimitere.

Aduce intradevar cu filmuletul dar acolo exista sentimentul ca acel punct luminos creste in intensitate , atinge un nivel maxim  ,dupa care scade. Am senzatia si a deplasarii usoare  a punctului luminos.

Ceea ce am vazut  a aparut brusc , asa cum spunea si SKYWALKER , ca si cum ai aprinde un bec.
In acelas stil a si disparut.Nu exista senzatia de deplasare , nu exista senzatia de crestere sau scadere in intensitate.Forma a fost tot timpul de sfera .





Dreamy

Salut si bine ai venit printre pasionatii genului, Francis.Dumas!!

Multumesc de intentie, am sesizat-o de la bun inceput, insa am asteptat replicile colegilor care dupa cum se pare nu au intarziat sa apara.
Daca ai citit de la inceput toate mesajele din topic, cred ca ti-ai facut o parere despre subiect.
Din pacate eu nu am vazut nimic in momentul fotografierii, a fost pur si simplu o intamplare, norocosul pari sa fi tu 8-)!!

Nu te descuraja, cerul are multe secrete de dezvaluit, trebuie doar sa ai incredere si rabdare!!

DepthOfField

Francis.Dumas  a spus:
Citatinsa vad ca am devenit un mic subiect
hei, tocmai de aceea am spus de la inceput "nu te speria"..caci odata intrat pe un forum public, porti o raspundere, spusele tale vor fi judecate de ceilalti, uneori in fel si chip... (iti spun din experieeeeeeeenta). Asa ca nu da inapoi, ci sustine-ti propriile idei si puncte de vedere!

ai spus:
CitatInsa ceea ce am vazut nu se aseamana cu fotografiile la care ai facut trimitere
pai tocmai am precizat aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,659.msg10000.html#msg10000
cum ca fotografiile nu pot reda corect cum se vede practic fenomenul de Iridium flare, ci surprind mai degraba traiectoria, intregul fenomen intr-o singura imagine.. pe cand filmarea e cea care se apropie mai bine de realitate..deci daca compari poza unui iridium flare cu fenomenul real, s-ar putea sa nu vezi .. asemanarea!

si am descris anterior si propriile mele observatii de iridium flare, ( http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,659.msg9933.html#msg9933 )  cand, de obicei nu vezi aparitia lui (pentru ca sansele de a privi EXACT in locul unde va apare sunt foarte mici), ci de obicei lumina puternica iti atrage privirea, iar cand te uiti el este deja luminos.. (asadar ai pierdut momentul aparitiei), iar in cele cateva secunde cat mai dureaza, de obicei nu sesizezi mica deplasare a luminii, caci, nu-i asa, esti efectiv luat prin surprindere, iar timpul este insuficient pentru ca creierul sa analizeze, si pana sa te dezmeticesti si sa faci ochii mari, fenomenul a si disparut . Asadar de obicei nu vezi dintr-un iridium flare decat sa zic asa jumatatea finala a fenomenului, si nici nu poti depista in cele cateva secunde deplasarea.

CitatForma a fost tot timpul de sfera
Poti sa-mi spui, daca-i vazut vreodata planeta Venus (Luceafarul), cum aparea?  semana ca forma / lumina cu fenomenul vazut de tine?

Eu nu incerc sa te conving musai ca ai vazut iridium flare neaparat (nici nu am de unde sa stiu asta), ci sa explic in ce consta iridium flare (si ai spus ca nu stiai de el..), si sa vedem ce elemente ar fi care sa deosebeasca cele vazute de tine de oarecum "banalele iridium" flare, pentru a putea face diferenta!

LATER EDIT: vad ca in timpul cat am scris acest mesaj, unii au fost off-topic.
eu cred ca Maya (intr-un stil ce-i drept interpretabil !!! ) a vrut sa argumenteze ceva legat de fotografia lui Dreamy, legat de "teoria particulei minuscule aflate in apropierea blitzului, asa cum am facut-o si eu pe alt topic, insa sper ca intr-un stil ne-ofensator). Deci ufo_tomas, cred ca nu e cel mai indicat mesajul tau ca prim mesaj ca nou inscris pe acest forum. Probabil va fi sters, si poti reveni in mod CONSTRUCTIV.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

sxn_b

Parerea ta este foarte interesanta, in al doilea mesaj al tau tu jignesti un membru al forumului... Maya a pus o poza foarte interesanta in care evidentiaza anumite obiecte care seamana cu obiectul fotografiat de Dreamy sau cu cele din prima poza postata de Skywalker. Nimeni nu vrea sa te descurajeze, daca te uitai in topicul Bun venit pe forumul RUFON vedeai ca ti-am urat Bun venit.
CitatAsta este tratamentul pentru cei noi veniti?
CitatASA ARATAI CAND AI FACUT FOTOGRAFIA CU MULTE OZN_URI?
Aici fiecare respecta pe fiecare, daca vrem sa mai intelegem ceva din acest forum.Oricum, n-am chef sa ma cert cu nimeni.

on-topic:subscriu parerii lui Ciuciulete.E posibil sa fi fost un satelit.
CitatInsa ceea ce am vazut nu se aseamana cu fotografiile la care ai facut trimitere
De fapt, aceste Iridium Flare nu se vad ca in acele poze cu ochiul liber.Ciuciulete descrie foarte bine in acel topic cum se vede un Iridium Flare cu ochiul liber. Iti recomand sa il citesti. :wink:
CitatRevin un pic la fenomenul de Iridium Flare, a carei manifestare poate induce in confuzie. Cum spuneam, ele se vad de obicei ca niste lumini puternice, ca un "bec" care se aprinde, dureaza de obicei cateva secunde, si apoi se sting destul de repede (le scade luminozitatea in doar cateva secunde).
Mai ciudat este totusi ca nu s-a miscat...

DepthOfField

CitatMai ciudat este totusi ca nu s-a miscat...
pai am spus ca si eu nu am sesizat miscarea lui Iridium Flare la primele observatii! Ce tin minte este exact ce descrie si Francis.Dumas: o lumina puternica, ma uit la ea uimit, si cand sa casc ochii mari..a disparut!
Ulterior, la ultimele observatii, inclusiv una acum cateva saptamani, am sesizat si usoara miscare si atenuare rapida a luminozitatii. Si de fapt daca stau sa ma gandesc, nu am vazut niciodata cum a inceput, ci mereu era deja luminos...desi imi aduc aminte de unul care l-am observat, si a devenit si mai luminos, foarte luminos, pana ca apoi sa se atenueze rapid.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

francis.dumas

Multumesc ufo_tomas pentru ca mi-ai luat apararea , dar nu era cazul. Cred ca MAYA a vrut sa-mi trimita o explicatie cu o tenta mai glumeata.

Ciuciulete , nu am argumente sa te contrazic.
Nu prea am avut rabdare sa citesc totul , dar dupa ce am scris mesajul am vazut explicatiile complete .

Fenomenul s-a intamplat pe la orele 16 , asa ca afara era lumina .
Exista posibilitatea ca acele fluctuatii luminoase sa nu fi fost vizibile din cauza luminii iar eu sa percep numai partea de maxim luminos.

Oricum fenomenul de Iridium Flare , fenomen de care nu stiam , trebuie luat in consideratie.