Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OOPARTS - Out Of Place Artifacts

Creat de paleoastronaut, 09 August 2006, 20:30:31

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Tayka

#60
Citat din: Xanadron din  18 Noiembrie 2011, 22:50:50
(Later edit): Pe alt site se sustine ca 4 din 5 savanti/medici/antropologi etc. sustin c-ar fi vorba de mumia unui extraterestru. :martiansmile:
Tot aşa de bine poate fi şi mumia unui handicapat gen Cocoşatul dela Notre Dame.. :-D :ufo:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Xanadron

#61
Citat din: Tayka din  18 Noiembrie 2011, 23:42:04
Tot aşa de bine poate fi şi mumia unui handicapat gen Cocoşatul dela Notre Dame.. :-D :ufo:

O hi si-ashe, taica, :roll:  da' nenea asta ar fi putut suna doar din clopotzel/zurgalai (avind 50 cm cu totul, din care jumate-i dovleacu'). :lol:

Serios acum, draga Tayka: tocmai d-aia mi-am aratat scepticismul apropo de orice verdict nesustinut de dovezi solide -  care-s oricum greu, daca nu imposibil de obtinut in conditiile mult-discutatei si p-aici cabale care ascunde orice ar putea deranja istoria oficiala. Am mai atins si eu subiectul asta cindva, apropo de nenumaratele exponate ascunse efectiv in depozitele Smithsonian Museum, printre care se numara, deloc surprinzator, oase/schelete de uriesi similari, evident, alora dezgropati si pe la noi prin anii '50 si nu numai.

Unii chiar ...incornorati, :evil: cum a fost si cel dezgropat prin 1880 in Pennsylvania (Bradford), inalt de cca. 2,20m - vizibil pe rindul al doilea de jos din "mozaicul" atasat, considerat de unii drept "hoax", dar cu argumente istorice "pro-veridic" mai solide decit contraargumentele scepticilor.
La nivel circumstantial se pot construi, ce-i drept, 1001 teorii ispititor de logice (nu doar fiindca Michelangelo l-a sculptat cu un anume schepsis :wink: pe Moise "cornut", iar putini stiu ca Alexandru Macedon e figurat pe unele monezi contemporane cu... coarne 8-)).

Putem discuta la infinit si pe tema explicatiei clasice a deformarii rituale din copilarie a craniilor (peruviene sau egiptene) prin stringere-n fashe - chestie cu care nu-s de acord decit in putine cazuri (inclusiv de cranii... hune - v. imaginea "hunkoponya" atasata)).
Findca, la restul "anomaliilor", capacitatea craniana e cu cel putin 35-40% mai mare decit normalul acceptat ca medie ponderata.
P.S. Crede-ma in orice caz ca macar in domeniul ciolanelor :lol: mi-s oarecum priceput (desi n-am ros prea multe, pe vremuri am ilustrat si oarece cursuri de anatomie).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Siberia

Apropos de cranii alungite, etc... Stiti carui craniu apartine aceasta radiografie ?
Craniului lui Tutankamon !
Nu cred ca parintii lui i-au infasurat capul in feshe pe parcursul copilariei...

Imagine preluata de pe site-ul American Journal of Neuroradiology
http://www.ajnr.org/content/24/6/1142/F4.expansion.html

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

angellla29

#63
"Göbekli Tepe este o colina inalta de 15 metri situata intr-o stepa arida la sud de Turcia, nu departe de asezarea Urfa. De curand a fost descoperit ceva cu adevarat fenomenal in acest loc. Ne aflam in Turcia cu 11.000 de ani in urma la sfarsitul ultimei ere glaciare, oamenii inca vanau animale pentru a se hrani, pe cand in alte parti ale lumii unii construiau cercuri din pietre, oase de mamut, crengi, in zona Göbekli Tepe ei erau capabili de a face mult mai mult, erau in stare sa taie si sa transporte blocuri mari de piatra cu care au realizat cel mai vechi templu pe care il cunosc arheologii in ziua de azi, ajunge la 9000 de ani î.h.

Condusi de catre arheologul Klaus Schmidt originar din Germania, Institutul Arheologic German din Istanbul si muzeul din Urfa au descoperit ca Gobekli Tepe este o colina artificiala ceea ce da nota la cat de capabili erau cei care au construit acest "templu".

Templul este format din 240 de stalpi in forma de "T" dispusi in cerc cu multe "decoratiuni" in relief. Ceea ce m-a uimit pe mine este ca acesti "stalpi" in forma de "T" sunt inalti de 4 metrii iar in mijlocul fiecarui cerc se afla doi stalpi in forma de "T" dar mai inalti decat ceilalti.Arheologii i-au descoperit total ingropati sub colina, inca nu se intelege de ce au fost ingropate aceste cercuri de piatra consumand atata energie si resurse. Pe moment au fost dezgropati doar 40.

Arheologii nu au descoperit resturi vegetale, de vase de ceramica sau animale domestice lucruri tipice unei societati de agricultori cum se asteptau ei sa gaseasca in prezenta unor opere monumentale.Din 100.000 de oase fosilizate descoperite 50% erau de gazele persiene, in jur de 17% erau de "stramosi" de boi, de magari salbatici, cerbi, doar animale salbatice, nici macar cel mai mic semn de animale domestice.

Inca un lucru care m-a uimit este faptul ca pentru a realiza acesti "stalpi" in forma de "T" se duceau in pesteri si faceau bucatile pe loc sapand un sant in jurul blocului de piatra.Dupa ce era realizata forma dorita, cu ajutorul unei pârghii cautau un punct de rotire intre un strat si un altul de piatra si asa bucata deja terminata venea scoasa afara, aceasta metoda a fost dedusa prin faptul ca intr-o pestera la 200 metrii de Göbekli Tepe unde s-a gasit un asemenea bloc de piatra care se pare ca nu au reusit sa-l scoata.
Stalpii in forma de "T" inalti in jur de 4 metrii, lati de 1.5 metrii si subtiri de jumate de metru, cantaresc fiecare cate 3 Tone!!!. cu ajutorul simularii facuta pe Insula Pastelui s-a dedus ca pentru a muta un stalp de acest gen era nevoie de 40 de oameni.

Transportul "megaliticilor"(stalpi in forma de T) se presupune ca era un eveniment social foarte important pentru ca dupa ce au realizat o harta geomagnetica au descoperit inca 200 de stalpi sub pamant.Cei care au descoperit acest magnific "templu" spun ca pentru realizarea unei constructii de acest gen, de dimensiunile acestea, era nevoie de un plan logic si o ramificatie de muncitori precum: Sefi de echipa, arhitecti, transportatori si un grup de vanatori care asigurau hrana.Acesti oameni nu cunosteau agricultura dar erau orice numai necivilizati nu.

Intrebarea mea este: care e semnificiatia acestei constructii ? rolul ei ?
Cercetatorii spun ca stalpii reprezinta fiinte umane, partea verticala fiind corpul iar partea orizontala care vine peste partea verticala este capul si ca sunt reprezentati din profil.Cu cuvintele lui Schmidt pot spune <>.
El mai spune ca stalpii care stau in cerc sunt orientati cu "fata" catre cei doi stalpi din mijloc de unde rezulta ca stalpii din mijloc erau Superiori(in grad dar si ca marime).

Inca ceva ce nu inteleg, este ca pe stalpi sunt sculptate in relief animale: vulturi, porci mistreti, lei, serpi, etc., care este rolul acestor sculpturi ?
Cercetatorii au venit cu un raspuns si la intrebarea aceasta: Ei spun ca aici erau adusi decedatii pentru ca vulturii, corbii, (animalele salbatice) sa curete oasele, dupa care ramasitele erau plasate in tombe, o practica care avea loc si in tari ca India si Iran, purta numele de <>.

Oare este aceasta cea mai veche civizilatie ? sau cea mai veche civilizatie descoperita ?"

http://piatza.net/gobekli-tepe/



12,000 Years Old Unexplained Structure



12,000 Years Old Unexplained Structure

Alien SKULL mystery. Human, Anomalous hominid, or ancient extraterrestrial remains from UFO

Alien SKULL mystery. Human, Anomalous hominid, or ancient extraterrestrial remains from UFO crash?


Xanadron

Cazul Göbekli Tepe e realmente interesant si demn de inclus in categoria OOPARTS. Despre evenimentele clar cataclismice de la sfirsitul Pleistocenului - acum cca. 10.000 ani - sint insa multe de adaugat, ca sa putem schitza macar un tablou al perioadei respective, in care trebuie incadrate o multitudine de evenimente inca nebuloase.

Asa-zisul craniu ET :-) e insa un fals evident - fiindca foarte neglijent executat din 1001 puncte de vedere, de unul din multii amatori de publicitate, pe care doar psihologii (sau psihiatrii :-D) ii pot intelege.
Eu, niciodata.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Volanul printului Sabu
locatia era - cel putin pana la revolutia din Egipt de anul asta - Muzeul de Egiptologie din Cairo
diametru cca 60cm
inaltimea cca 10,6 cm
material de constructie : sist
forma : discoidala compus din 3 segmente concave sub forma de clapa , semanand poate cu o elice moderna

ipoteze : - obiectul a servit drept piedestal
              - obiectul reproduce o piesa dintr-o tehnologie aero-spatiala de  origine - extraterestra
                                                                                                                     - terestra  ancestrala sau a unor calatori in timp
http://www.oocities.org/unforbidden_geology/greywacke.html

http://s8int.com/phile/page52.html

angellla29

#66
Tehnologii extraterestre pe Pamant acum 318.000 de ani
Incepand cu 1991, prospectorii de aur, apoi expeditiile de stiinta au descoperit obiecte metalice, in genaral spirale, a caror talie variaza de la 3 cm la unele destul de mici pana la 3-1000 miimi de cm! Mii dintre aceste artefacte au fost descoperite in cadrul a numeroase situri arheologice din partea orientala a muntilor Ural, pe malurile mai multor cursuri de apa in straturile de sedimente datand din perioada Pleistocenului superior, la adncimi variind de la 3 la 12 metri.
Aceste obiecte au fost studiate de Academia de Stiinte ruse din Siktivka, Moscova si Sankt Petersburg, cat si de un institut stiintific din Helsinki. Majoriattea obiectelor sunt din cupru, in timp ce cele mai mici sunt din tungsten (punct de fuziune de 3410 grade celsius) sau din molibden (punct de fuziune de 2650 grade celsius). In functie de sit si de adancimea unde au fost gasite, varsta acestor obiecte este estimata intre 20.000 si 318.000 de ani!
Institutul din Moscova a publicat un raport de expertiza nr. 18/485 din 29/11/1996 care conchide: Rezultatele obtinute ne permit sa ne gandim la posibilitatea unei tehnologii de origine extraterestra.

http://www.enigme.ro/articole/articol/65/tehnologii-extraterestre-pe-pamant-acum-318.000-de-ani.html



Anul 1938. Zece amprente de picioare

Doctorul Wilbur Burroughs, de la facultatea de geologie a Bena College, a anuntat in 1938 descoperirea a 10 amprente de picioare umanoide, intr-un strat carbonifer din Rockcastle. Picioarele masurau 240mm in lungime si 152mm in largime. Lungimea pasilor era de 45 cm. El nu a gasit nici o urma de membre anterioare.
Microfotografia si analizele in infrarosu nu au revelat nici o urma de fabricare artificiala. Numaratoarea microscopica a grauntelor de nisip a indicat o compresie a solului sub amprente. Asta indica, fara putinta de contestare, ca a existat o presiune a unui picior uman, imposibil de reprodus prin sculptura. Roca ce purta amprentele a fost estimata la 250 milioane de ani (din pacate, ea a fost distrusa in urma cu aproape 20 de ani).

http://www.enigme.ro/articole/articol/387/anul-1938.-zece-amprente-de-picioare.html



Refritor la aceste urme...nu stiu de ce.....dar parca sunt urmele unor calatori in timp....ok, ok....a fost doar o parere :lol: Stiti parca ar fi vedetele de la Hollywood care isi lasa "amprentele" pe celebrul bulevard al starurilor....Asa si acesti "calatori"

Siberia

Citat din: angellla29 din  02 Ianuarie 2012, 20:16:16
Refritor la aceste urme...nu stiu de ce.....dar parca sunt urmele unor calatori in timp....ok, ok....a fost doar o parere :lol: Stiti parca ar fi vedetele de la Hollywood care isi lasa "amprentele" pe celebrul bulevard al starurilor....Asa si acesti "calatori"

Chestie ce-mi aminteste de Pasii Zeilor de la intrarea in Templul din Ain Dara (Siria) - urme de picioare desculte ce masoara 91 cm in lungime...

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Ganditorul

Nu stiu cum faci dar pui mereu punctul pe i.
Frumos templul din Siria... bun de vizitat pentru urmele civilizatiei strabune pe care le poti vedea acolo. DAR ... Siria, ca si Egiptul, Irakul, Libia, vor fi zone greu accesibile turistilor din cauza "trupelor de mentinere a pacii" (si golirii muzeelor...  :-D ) in urmatoarea perioada. Coincidente sau intentii clare de a pune sub stapanirea "trupelor" vechi relicve ale anticilor civilizatii ? Sa mai adaugam si faptul ca o piesa importanta a "serviciilor de mentinere a pacii" este Blackwater - o armata privata ale carei legaturi duc in sfera de interese oculte, cu "fire" ce duc chiar si la Vatican. Coincidente sau intentii, puzzle-ul intereselor in zonele cu dovezi antice este departe de a avea o imagine clara, amestecul de interese imediate pe resurse, pe vanzarea de armament si mentinerea conflictelor zonale, pe interese culte - ce vizeaza izvoare istorice antice sau pe interese religioase derutand orice incercare de sintetizare a situatiei.

fiulploii

Referitor la multitudinea de amprente de maini si picioare gasite in diverse situri citisem mai demult un studiu conform caruia respectivii traitori doreau sa arate astfel ca pe acolo a trecut un Om . Se pare ca a avea 5 degete la maini si/sau la picioare era un fel de parola de trecere sau legitimatie ca esti ok. Doar o ipoteza , bineinteles .  :-)

horia2008

Artefactul Lolladoff (Lolladoff plate)
A mai fost postat de colegul Urban   http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2657.msg45279.html#msg45279
dar prea putin dezbatut
Mai multe decat a prezentat Urban nu prea am gasit nici eu, dar cred ca e o chestie distincta de discurile dropa de care s-a mai discutat; poate mai apare ceva....


fiulploii

Pentru unele din aceste obiecte gasite nelalocul lor  adica intr-o zona si la o adancime care nu corespunde dezvoltarii presupus stiute a civilizatiilor umane , cineva a gasit o explicatie oarecum exotica  :-D
O parte din obiectele care pot fi explicate partial prin teoria aceasta :
     - lantul de aur gasit in 1891 in Illinois intr-o bucata de carbune - vechime estimata +300 milioane ani
     - noduli de metal gasiti in 1968 într-o carieră la Saint-Jean de Livet - vecgime estimata +120 milioane ani
     - cubul de fier gasit in 1885 la o turnatorie in Austria intr-o bucata de carbune - vechime estimata 60 milioane ani
     - surub de ~5  cm de metal gasit in 1865 intr-o bucata de feldspat - vechime estimata 21 milioane ani
     - cuie gasite in 1851 - Illinois , estimare 1 milion ani ; 1844 - Inchyra, în nordul GB , estimare 40 milioane ani , etc
     - bujii in diverse locatii : Delaware , California
     - schita - fiindca nu s-a pastrat cica fizic pana azi de moneda de la RIDGE LAWN, Illinois
     - vas metalic tip sfesnic (?) 1851 - Massachusetts

  Aceste obiecte sau marea lor majoritate au fost gasite la adancimi de aproximativ 30-31 m .
   
Si acum avem 6 incercari de explicare a prezentei acestor obiecte:
       1. Cauze naturale meteo - tornade sau fulgere pot cauza transparenta obiectelor , transparenta cauzata de o fractura in continuumul spatiu-timp si care face ca obiectele sa treaca prin materia solida . Daca luam in considerare o acc. gravitationala de 10 m/s/s si adancimea la care a fost gasit obiectul putem calcula timpul cat obiectul a fost transparent pana s-a re-materializat . Dupa mine , teoria aceasta cam are contradictii , cel putin in  forma prezentata in linkul expus la sfarsitul acestei postari. Daca stie cineva vreun link cu mai multe amanunte pe tema asta , il rog sa il puna la vedere  :-D
       
        2. Cauze secundare ale tehnologiei umane - de efectuat salturi in timp . Se pare ca salturi in timp au fost observate sustine autorul pe site-ul sau  :-D  http://www.data4science.net/indexc.php Eu nu am gasit , voi insa poate gasiti la adresa mentionata mai inainte.

        3. Materiale refolosite  :-o . Pamantul a fost creat din resturi ale altei/altor planete si atunci e normal sa gasim tot felul de obiecte nelalocul lor si care implica o tehnologie nepamanteana . Teorie interesanta si aceasta insa care ridica alte zeci de intrebari interesante : cine au fost creatorii , unde s-au dus ei , de unde au venit, de ce au venit, de ce s-a distrus alta planeta , cin e i-a platit pe constructori si cu ce , etc. etc . Nu-i asa ca devine f interesant?

         4. Obiecte ale civilizatiilor trecute . Amintirile civilizatiilor trecute au fost distruse inevitabil de tanara civilizatie care i-a luat locul din motive de folosirea resurselor pentru supravietuire . Teorie interesanta.

         5. Obiectele reprezinta tehnologie de pe alta planeta, mai precis de pe un Pamant dintr-o realitate paralela . Mai precis , aceste doua Pamanturi ocupa aceeasi locatie spatiala insa sunt defazate temporal, suficient si cu o pico-secunda  :-D Aceste obiecte ar reprezenta teste tehnologice ale alora . Mai multe amanunte in linkul de mai jos .

         6. Obiectele sunt falsuri. Teorie cu adepti destui care insa nu explica mai nimic .

Peste toate acestea se suprapune inexactitatea datarii cu carbon-14 care nu este de incredere pentru a data obiecte f vechi .
      Eu as adauga si o a 7-a explicatie care consta in reuniunea celor 6 de mai sus . Oricat ar parea de ciudat explica mult mai multe decat fiecare luata in parte.
    Parerea mea...

   Mai multe amanunte gasiti aici  :
http://rense.com/general66/solid.htm