Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Mititei, OZN-uri, pescari si humnug....

Creat de toma, 08 August 2006, 14:46:20

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

toma

V-as propune o discutie pe merginea ozeneului mediatizat cu mult succes de vasnicele noastre tevereuri.
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

toma

(11.08.2006) OZN-ul de la Iasi, o identificare gresita.
A trebuit ca un om sa se deplaseze la fata locului ca sa vada ceia ce se vedea de la o posta! Ba mai mult mai "distruge" inca o "certitudine", mult dezbatuta de mass-media, cea de la Tirgu Mures.
Si, ca tot sintem pe aproape, ati vazut entuziazmul "martorilor" ce-si dadeau cu parerea asupa ozeneului, ba mai, mai ca le indindeau si masa alienilor?

Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

AdiM

Citat din: toma din  29 August 2006, 13:25:58
(11.08.2006) OZN-ul de la Iasi, o identificare gresita.
A trebuit ca un om sa se deplaseze la fata locului ca sa vada ceia ce se vedea de la o posta! Ba mai mult mai "distruge" inca o "certitudine", mult dezbatuta de mass-media, cea de la Tirgu Mures.
Si, ca tot sintem pe aproape, ati vazut entuziazmul "martorilor" ce-si dadeau cu parerea asupa ozeneului, ba mai, mai ca le indindeau si masa alienilor?

Asa o fi, dar la ce anume te referi? Un link, ceva, ca sa vedem despre ce vorbesti se poate? Ca nu vedem toti toate emisiunile TV pe care le vezi tu, dar daca ai o referinta pe net, am putea sa intelegem despre ce vorbesti.

toma

Pai link-ul e destul de aproape, iti sare in ochim, un fel de ghici ciuperca ce-i,ma mir ca nu a fost vazut 8-), : http://www.rufon.org
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

ryn


AdiM

Citat din: toma din  30 August 2006, 12:00:20
Pai link-ul e destul de aproape, iti sare in ochim, un fel de ghici ciuperca ce-i,ma mir ca nu a fost vazut 8-), : http://www.rufon.org

Multumesc, o sa raspund si eu atunci la asta dupa ce ajung sa citesc tot situl www.rufon.org, adica peste vreo 2-3 ani, daca cine stie unde pot gasi repede un text nu poate sa indice linkul direct

pri3st3ss

AdiM, cand deschizi site-ul,inainte sa te autentifici, vei vedea pe prima pagina a RUFON , titlul boldit :"STIRI- OZN ROMANIA";imediat sub acest titlu, vei vedea stirea, datand de pe 11.08.2006...
dedesupt este reportajul despre cercurile din lanul de grau de la Brasov
si daca nu ai timp, uite, o postez eu:



"Stiri - OZN Romania
(11.08.2006) OZN-ul de la Iasi, o identificare gresita
Pe 8 august 2006, presa locala cat si cea nationala, printre care Antena 1 si ProTV au transmis o stire conform careia un OZN a fost fotografiat, de o persoana din apropierea Iasului, in satul Costuleni. La fata locolui s-a deplasat Paul Dorneanu pentru investigarea cazului. Din pozele efectuate si declaratia martorului, martorul a dorit sa faca o de grup cu telefonul mobil indreptand camera direct spre soare, producand o supra expunere si crearea unui punct negru ce semana aparent cu forma unui OZN clasic. Dl. Paul Dorneanu a fost intervievat de postul Antena 1 Iasi unde a explicat cum a ajuns martorul sa confunde un efect optic cauzat de o camera foto digitala slaba cu un Obiect Zburator Neidentificat. Cel mai probabil, la fel s-a petrecut si in cazul OZN-ului raportat la Tg. Mures pe 24 aprilie anul curent."


iata si fotografiile



Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

toma

Off, e chiar pagina de garda a forumului! :-o, mare cit o zi de post, pardon OZN!
P.S. Ori masonii au mascat pagina???? :lol:
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

AdiM

Citat din: pri3st3ss din  31 August 2006, 19:47:41
AdiM, cand deschizi site-ul,inainte sa te autentifici, vei vedea pe prima pagina a RUFON , titlul boldit :"STIRI- OZN ROMANIA";imediat sub acest titlu, vei vedea stirea, datand de pe 11.08.2006...
dedesupt este reportajul despre cercurile din lanul de grau de la Brasov
si daca nu ai timp, uite, o postez eu:
"Stiri - OZN Romania
(11.08.2006) OZN-ul de la Iasi, o identificare gresita
Pe 8 august 2006, presa locala cat si cea nationala, printre care Antena 1 si ProTV au transmis o stire conform careia un OZN a fost fotografiat, de o persoana din apropierea Iasului, in satul Costuleni. La fata locolui s-a deplasat Paul Dorneanu pentru investigarea cazului. Din pozele efectuate si declaratia martorului, martorul a dorit sa faca o de grup cu telefonul mobil indreptand camera direct spre soare, producand o supra expunere si crearea unui punct negru ce semana aparent cu forma unui OZN clasic. Dl. Paul Dorneanu a fost intervievat de postul Antena 1 Iasi unde a explicat cum a ajuns martorul sa confunde un efect optic cauzat de o camera foto digitala slaba cu un Obiect Zburator Neidentificat. Cel mai probabil, la fel s-a petrecut si in cazul OZN-ului raportat la Tg. Mures pe 24 aprilie anul curent."

Bine, deci vrei sa spui ca pozele acelea identifica OZN-uri?
Eu personal nu neg asta, este foarte posibil, si poate chiar si sunt OZN-uri.
Nu sunt nici foarte convins de asta, deocamdata, si asta e opinia mea.
Asta e problema oricaror dovezi de acest gen, ca pot fi puse la indoiala de oricine, cu toata tehnologia inalta folosita, tocmai din cauza ca azi exista si tehnologie la indemina oricui pentru falsificarea filemlor si fotografiilor.
Si din cauza asta, nu ai cui sa ii demonstrezi ca tu ai dreptate, chiar daca personal esti convins de ce ai vazut.
Problema nu este ce ai vazut, ai filmat sau ai fotografiat, ci cum anume te schimba pe tine asta, ca om.
Fiindca daca tu insuti esti convins de ceea ce ai vazut, nici o forta din lume nu mai poate sa iti schimbe convingerea, si atunci poti sa ajungi sa le spui si altora ce ai vazut tu, bazat pe simpla ta credinta, nu pe poze si dovezi tehnologice care azi oricind pot fi contestate de cei care nu au interesul sa le accepte.
Deci marea intrebare a oricui este pasionat de OZN-uri nu este "ce sunt OZN-urile?",
ci "cum ma schimba pe mine faptul ca am vazut OZN-uri?".



toma

CitatAsta e problema oricaror dovezi de acest gen, ca pot fi puse la indoiala de oricine, cu toata tehnologia inalta folosita, tocmai din cauza ca azi exista si tehnologie la indemina oricui pentru falsificarea filemlor si fotografiilor.
Da, ai dreptate, dar falsurile grosolane, dorinta unora de publicitate si bagare in seama,se pot depista repede!
CitatDeci marea intrebare a oricui este pasionat de OZN-uri nu este "ce sunt OZN-urile?",
ci "cum ma schimba pe mine faptul ca am vazut OZN-uri?".
Si aici ai dreptate, dar tot vazind astfel de gogomani schimbarea poate fi ...total nedorita!
Eu cred mai degraba ca in toate trebuie cumpatare si nu exaltare!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Shadowman

 Stie cineva ceva despre incidentul din septembrie 1989 de la Voronej (in U.R.S.S. pe atunci) in care o comunitate de oameni au vazut cu ochii lor uriasi coborand dintr-o nava spatiala? E un caz interesant ! Un caz care a fost facut public,inclusiv in Romania,in acei ani de cenzura...Poate cineva imi poate da mai multe detalii si amanunte...
Extraterestrii aterizind in oras sub privirile trecatorilor... !
Pe internet mai nimic. Sau n-am gasit eu...

P.S : Am postat pe acest topic dopa ce m-am consultat cu unul din moderatori...
Poate este OFF-TOPIC ,dar unde sa postez ?
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

 Am gasit  ,in final,  ceva despre cazul Voronej din 1989...Daca mai intereseaza pe cineva :
http://www.dailymotion.com/video/85106
http://ufologie.net/ummo/voronej.htm
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

toma

CitatOZUurile nu lasa flara albastruie si nici  nu au elicii.Tehnoogia lor este mult prea avansata pentru a o explica usor in cuvinte
Nu pot intelege in ruptul capului de ce o data OZN-urile au nu stiu ce motoare sofisticate ca apoi sa aiba elici si tevi de esapament! Daca au tehnologie atit de avansata incit sa vina de la darcun-praznic cu nave superluminice ca apoi aici pe Terra se deplaseze cu motoare cu piston...ce sa mai zic. E ca si cum te-ai duce pe litoral cu un Lamborgini, apoi, odata ajuns acolo, de deplasezi din statiune in statiune cu motoreta Mobra!
Citatam citit relatarea a doi tineri din Arad ce marturiseau ca ei au facut cercurile si au lansat doua baloane cu gaz la care au legat un bec si baterie, le-au ridicat cu sfori in aer si la un moment dat s-au spart si au cazut jos...
Chiar, aici de ce nu comenteza nimeni!
Am sa va rog ceva, incercati sa ma lamuriti folosind logica: de ce unii, veniti de naiba stie unde, vor sa iasa in evidenta chinuindu-se sa deseneze cercuri in lanurile de griu, ca apoi sa dispara repede ca si cum nici usturoi nu au mincat, nici gura nu le miroase? Nu e mai simplu, daca tot s-au trambalat, cale de ani lumina, pina la noi, sa incerce altceva? Bun, sa zicem ca nu voiau sa lase urme, ca erau doar pagube colaterale ale unei aterizari misterioase, dar ce frate, nu puteau ateriza doi metri mai incolo, fara sa strice bucatele omului???
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

adelinn

pai odata cu lansarea satelitului Pioneer,in urma cu vreo 25 ani,daca nu ma insel in privinta numelui si a datei,s-a trimis in spatiu si o placa pe care erau gravate un barbat si o femeie,precum si structura atomului de hidrogen,prin asta incercand sa comunicam ceva,eventualelor fiinte inteligente din spatiu care l-ar fi interceptat.poate ca asa vor si extraterestri,sa ne comunice ceva prin acele figuri in lanul de grau,avand in vedere ca unele din ele,sunt mai complexe,nu simple cercuri.nu prea imi vine sa cred ca toate,100 % sunt facaturi.
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle