Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Anomalii in poze - sfere lumina ne/semi si transparente - ORBs

Creat de ady, 28 Decembrie 2005, 22:09:27

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

draculasblood

nu cred ca e deloc ciudat...ci pur si simplu nimereala ca energia sa se fi acumulat si sa fi formar un orb acolo...

wlady

Citat din: draculasbloodnu cred ca e deloc ciudat...ci pur si simplu nimereala ca energia sa se fi acumulat si sa fi formar un orb acolo...

hmmmmmm , ala nu cred ca e un orb , cred ca e o reflexie a unei lumini ( dar cine stie  :roll: )

draculasblood

e orb ala...dar ca sa nu ne contrazicem iar...cer parerea unuia dintre admini sau moderatori :D

ryn

Pai sa fie clar: :) cititi bine tot continutul acestui forum! Este clar ca este un efect generat de aparat, am spus si cu drag o sa mai repet: in momentul in care o raza de lumina provenita de la o sursa sau in urma unui proces de reflexie patrunde sub un  anumit unghi in interiorul obiectivului acesta provoaca astfel de amprente pe suportul de inmagazinare. Este un proces fizic explicabil. Nu are legatura cu formatiuni citoplasmatice, Ufo sau altceva. (offtopic: frumosi calutzii!)

alpha

Salutari,

Ryn are dreptate..."chestiile" alea rotunde care ies de foarte multe ori in pozele facute de aparatele digitale nu sunt nici fantome, entitati, alieni sau ce vreti voi sa credeti, sunt decat niste reflexii cauzate de obiectiv.De multe ori mi-au iesit astfel de "cercuri de lumina" in poze , iar daca gasesc pe cd o sa postez cateva.

spooky

Am gasit o poza interesanta in arhiva mea... care spune multe
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Skywalker

  Sa nu-mi spui ca petele alea sunt orburi! Or fi cateva din ele orburi, insa nu asa de multe.
  Cred ca sunt... confetti, nu? Parerea mea.

ryn

Citat din: Skywalker din  27 Februarie 2006, 17:54:23
  Sa nu-mi spui ca petele alea sunt orburi! Or fi cateva din ele orburi, insa nu asa de multe.
  Cred ca sunt... confetti, nu? Parerea mea.

Dragii mei vreau si eu niste orburi ca astea in pahar!

Stunner

Da parerea mea este ca acestia sunt stropi de sampanie !  :roll:

ryn


Skywalker

Deci, ce sunt? Stropi de sampanie sau confetti?

Sau,..nu e nici una din cele de mai sus. E o poza trucata. E trucata de catre masoni. E ireala.
Recunoasteti a cui e stilul asta,nu?

spooky

Stropi nu as spune... ca stropii sunt mari... e sampanie pulverizata... dar e acelasi efect care vedem in multe alte poze si interpretam ca fiind ORBs..,
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

NeOm

        Cate se pot obtine cu aparatele astea de fotografiat :lol:
       
        Aici am pus o poza facuta de paste de un amic ,este o poza interesanta dc stai sa o analizezi pt ca se vad siluetele noastre in partea de jos ,o chestie obtinuta cu lumina (de la foc si blitul aparatului) ,aerul rece incalzit de foc ,fum +noroc ,(presupun ca ar fi trebuit sa prinda mai mult din noi ,dar e bine)
       Nu este trucata ,sau imagine obtinuta prin cine stie ce procedee complicate
       AAAAAAA imi pare rau ca a trebuit sa o micsorez mult pt a o putea trimite +am acoperit anumite portiuni :oops:

toma

Citatnu cred ca e deloc ciudat...ci pur si simplu nimereala ca energia sa se fi acumulat si sa fi formar un orb acolo...
Mai baieti, linistiti-va, alea sint defecte ale procesului de captare a imaginii!
Am lucat ani de zile in fotografie stiu stiu ce se intimpla daca:
- pe obiectiv se afla o pata de grasine;
- pe obiectiv se afla un strop minuscul de apa;
- pe obiectiv se afla reziduul ramas in urma evaporatii apei;
- condens, aproape invizibi cu ochiul liber;
- defecte in starul antireflex
- defect in startul de adeziv dintre lentile (balsam de Canada)
- defect in lentila (sa nu uitam, la multe aparate iefrine ste din ...plastic!)
- sint o multime de defecte aparute in procesul de prelucrare a peliculei sau hirtiei foto (nu le mai insir, ca sint o multime)
- apoi multimea de reflexii in interiorul unui obiectiv facut si tratat "la repezeala" (excelent exemplul din poza lui NeOm!). Din pacate nici obiectivele superperformante nu sint scutite de asa ceva.
- etc.
Iata si un exemplu gasit la repezeala!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

toma

Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)