Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Anomalii in poze - sfere lumina ne/semi si transparente - ORBs

Creat de ady, 28 Decembrie 2005, 22:09:27

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ady

Salutare, am si eu doua nelamuriri in legatura cu niste poze facute de mine, una in padure la Baneasa, iar alta la mine acasa. Uitati aici pozele
http://img414.imageshack.us/my.php?image=inpadurelabaneasa6tn1nd.jpg
http://img348.imageshack.us/my.php?image=lamineacasa2gu.jpg
Spuneti-mi si mie :ce sunt cercurile acelea in ambele poze  :?: Ca tot stau si ma uit si inca nu mi-am dat seama cam ce ar putea fi. M-am uitat si la camera , am crezut initial ca e o mizerie pe lentile insa nu era absolut nimc, lentila era perfect curata.

cristi

parerea mea ca e de la camera.. pare un strop d apa or smthg..

ady

Nu  era de la camera pentru ca dupa cum am spus mai sus lentila era perfect curata, iar pozele au fost facute cu doua aparate foto diferite: labaneasa am facut  cu um Fuji a50, iar acasa cu un Canon a80. Deci daca erau facute cu un singur aparat mai ziceam, da asa chiar si la amandoua,  nu stiu e prea de tot. Astept parerea si de alti useri.

spooky

camere ieftine

scuzi afirmatia cruda si directa, dar asta e adevarul.

camere digitale sunt ieftine pentru ca si tehnologia e ieftina. ceea ce ai prezentat tu nu e decat un defect al camerelor digitale (CCD)...

sunt putin suparat ca nu imi gasesc linkul catre un site foarte bun care explica indetaliu de ce se intampla aceste fenomene.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

ady

Citat din: spookycamere ieftine

scuzi afirmatia cruda si directa, dar asta e adevarul.

camere digitale sunt ieftine pentru ca si tehnologia e ieftina. ceea ce ai prezentat tu nu e decat un defect al camerelor digitale (CCD)...

sunt putin suparat ca nu imi gasesc linkul catre un site foarte bun care explica indetaliu de ce se intampla aceste fenomene.

Mda, s-ar putea ai dreptate.
P.S =>daca gasesti linkul respectiv te rog sa mi-l dai si mie

ady

M-am uitat pe linkul care mi l-ai dat si hmm... ,m-am convins de un singur lucru si anume ca nu era vorba de o picatura de apa pe lentinla. Acest fenomen, dupa parerea mea va ramane un mister deocamdata, cel putin pana se gasesc niste dovezi concrete. Sunt ceva dovezi in momentul de fata insa nu prea convingatoare ,majoritatea cred, din cate am citit, ca ar fi vorba de aparitia unor stafii in forma de cercuri(prosti  cred eu)

draculasblood

deci pana la urma cele fotografiate de el sunt de la aparat iar astea sunt asa zisele "orb"...dar mai exact ce sunt ?

wlady

parerea mea : nu cred in tot felu de spirite , fantome etc .. le cred nishet baliverne !!!!! da' oricum sigur e posibil sa existe da asta e parerea mea asa ca nu o sa mai postez pe topicul asta

draculasblood


spooky

eu acolo nu vad nici un orb... ceea ce vad eu acolo sunt niste pete generate de o camera... mai ales in poza a doua sa imi arate mie cineva acolo vreun orb care poate fi identificat 3d... ca e in spatele unei persoane, copac sau alt obiect... parerea mea e ca toate chestiile alea sunt intr-un singur plan si sunt generate de camera foto.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

ryn

Cu siguranta este o imagine generata de camera digitala. Toate aparatele de fotografiat sau filmat produc astfel de imagini mai ales in momentul in care o raza de lumina parazita patrunde in obiectiv sub un anumit unghi.

baaron

Ceea ce ai surprins pe pelicula cred ca sunt niste simple iluzii optice produse de mecanismul si lentilele aparatului (lor) foto cu care ai facut poza.
Exista multe alte asemenea ciudatenii...Ion Hobana parca explica la un moment dat intr-o carte de-a lui chestiile astea....

wlady

astea chiar sunt tari , par ca un fel de semne dar sunt doar niste reflexii ( asa cred )

draculasblood

am mai vazut asemenea poze care arata clar ca e de la aparat...

Stunner

Totusi e ceva straniu .... in doua poze acea chestie sa fie langa cal !!