Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

fotografie iulie 2006 Dobrogea

Creat de exif, 29 Iulie 2006, 19:42:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

Am citit acolo si sunt in totalitate de-acord udar.Insecte normale sau se poate sa fie vorba despre o anumita specie de insecte.Tot ce este posibil.
CitatFlying Rod mystery solved
In the early autumn of 2005, news bulletins in China and Hong Kong reported on a story which debunked the flying rods. Surveillance cameras in a research facility in Jilin supposedly captured video footage of flying rods identical to those shown in Jose Escamilla's video. The curious research staff of the facility, being scientists, decided that they would attempt to catch one. Huge nets were set up and the same surveillance cameras captured rods flying into the trap. When the nets were inspected, the "rods" were no more than regular moths and other flying insects. Subsequent investigations proved that the appearance of flying rods on video was an optical illusion created by the slower recording speed of the camera (done to save video space).

mirela

  Exif, in primul rind nu cred ca fotografia este trucata.Este adevarat ca ai fotografiat ceva  si ai dorii sa stii ce este.
  De multa vreme se vehiculeaza ide unor aeronave secrete,invizibile.Nimeni nu precizeaza daca ar trebui sa fie invizibile si pentru ochiul liber sau numai pentru radar.
  Daca vrei sa citesti mai mult despre acest subiect intra pe Google si cere invisible aircraft - search, vei fi uimit.Mergi pe site-ul Vision of invisible aircraft.Este vorba de un chimist care a descoperit Robert R. Bierge care intimplator a descoperit rhodopsina.
   Negativul pare a fi fotografia unui efect Doppler.
  Esti fizician si deci trebuie sa intelegi mai mult decit am inteles eu si sa mergi cu imaginatia mai departe decit am mers eu.
  Daca noi pamintenii avem o asemenea tehnologie (din pacate o folosim la distrugere) ma intreb o civilizatie extraterestra ce tehnologie ar putea avea.
 

aswotim

Parerea mea e ca vedem corpurile unor pasari. Forma aripilor pliate pe corp mi se pare evidenta. Puteti vorbi si cu un etimolog, pentru confirmarea raselor de pasari.

Nu se vad gatul sau picioarele pentru ce s-a folosit un aparat dupa cum se pare cu maxim 3Mpixeli si in mod clar fotograful e un amator, judecand dupa sharful obtinut prin apasarea pe declansator lunga sau prea puternica, ce a facut imaginea miscata. O fotografie buna a unor detalii atat de mici se putea obtine prin asezarea pe un trepied, suport, etc a aparatului .
Daca veti de fotografiat obiecte indepartate, sprijiniti macar aparatul de trunchiul vreunui copac sau obiect fix. Incercati sa apasati cat mai usor, nu smucit, butonul, dupa ce ati facut reglajele necesare unei fotografii reusite.

jackie28t

Citat din: aswotim din  20 Octombrie 2006, 21:07:30
Parerea mea e ca vedem corpurile unor pasari. Forma aripilor pliate pe corp mi se pare evidenta. Puteti vorbi si cu un etimolog, pentru confirmarea raselor de pasari.

Nu se vad gatul sau picioarele pentru ce s-a folosit un aparat dupa cum se pare cu maxim 3Mpixeli si in mod clar fotograful e un amator, judecand dupa sharful obtinut prin apasarea pe declansator lunga sau prea puternica, ce a facut imaginea miscata. O fotografie buna a unor detalii atat de mici se putea obtine prin asezarea pe un trepied, suport, etc a aparatului .
Daca veti de fotografiat obiecte indepartate, sprijiniti macar aparatul de trunchiul vreunui copac sau obiect fix. Incercati sa apasati cat mai usor, nu smucit, butonul, dupa ce ati facut reglajele necesare unei fotografii reusite.


aswotim,
la ce fotografie anume te referi exact ca sa stim si noi la ce faci referire.Nu de alta dar in acest topic sunt expuse mai multe incidente.

aswotim

Citat din: exif din  01 August 2006, 21:49:57
Am postat fotografia.

Soarele batea din dreapta sus, ora solara era 14:07:02.
In momentul fotografierii nimeni nu a vazut si nu a auzit nimic deosebit, noi fotografiam lacul (3 adulti si un copil).

Postat de exif pe prima pagina, jos.

toma

Mai mult ca sigur in acea fotografie (studiata de ciuciulete) este o pasare nu o insecta.
Iat in fotografia intitulata rodcloseup este Voiager, avionul care a facut ocolul lumii fara escala.
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)