Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Zone din Romania cu multe aparitii OZN

Creat de Necunoscutul, 23 Iulie 2006, 13:42:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Necunoscutul

As vrea sa vad aici pe forum si un topi unde sa fie insirate zonele din Romania unde au fost zarite multe OZN-uri si intamplari inexplicabile. Asa ca am creeat aici un loc unde vor fi postate nume ale locurilor "populate" de OZN-uri, deoarece sa spunem ca eu stiu de un loc cu multe intalniri OZN dar care este departe de locul in care locuiesc, daca postez aici numele locului, poate ca cineva care sta in acea zona ne va putea spune ce a vazut el.


Asa ca forumisti, astept raspunsurile voastre.


8-)

Skywalker

Zone in Romania in care s-au semnalat OZN-uri sunt destul de multe, insa ele pot aparea in orice loc. Chiar am citit intr-o carte ca ei intentionat nu aterizeaza in acelasi loc la intervale regulate de timp. Mi-e greu sa caut acuma in carte fragmentul ala, insa zic ca e si logic de ce fac asa.

  Locuri unde se petrec fenomene ciudate in Romania:

Rapa Diavolului(PH), un loc in care se pare ca exista un fel de poarta interdimensionala. Situata intr-o zona deluroasa impadurita, la cativa kilometri de satul Poiana Treistii din comuna Cosminele, Rapa Diavolului apare ca un loc plin de magie si mistere. Este un loc situat pe coama unui deal, care consta intr-o panta abrupta de cativa zeci de metri. Localnicii, care au creat o adevarata legenda cu privire la acest loc, vorbesc cu oarecare frica si reticenta despre acest loc. Candva, aceasta zona a fost bantuita de haiduci. Dar locul are o istorie mult mai bogata. Cu mult inainte de formarea poporului roman, aici existau cateva triburi dacice. La Rapa Diavolului, preotii daci efectuau ritualuri si invocau fortele naturii si se aflau in legatura permanenta cu spiritele din subtil, care le ofereau ghidare si protectie.

Incercarea de a innopta in acest loc este un adevarat act de curaj. Se considera ca este bantuit de duhuri necurate. Ciobanii vorbesc despre flacarile albastre care ard deasupra acestui loc in anumite nopti ale anului. Ei cred ca locul ascunde un adevarat tezaur national, care consta in obiecte din metale pretioase ce au fost aduse de haiducii care au ingropat aceste bogatii si le-au blestemat sa nu mai iasa niciodata la iveala. Exista doar anumite conditii care faciliteaza accesul la aceasta comoara. Cea mai buna metoda este sa dormi acolo. Visul reprezinta probabil cea mai buna cale prin care ti se poate dezvalui ce trebuie sa faci pentru a scoate comoara. Dar faptul de a ramane peste noapte implica riscuri, caci duhurile se dovedesc razbunatoare si isi apara cu inversunare comoara.

Mai este Padurea Hoia Baciu, M-tii Retezat-Godeanu, Bucegi, insa nu se intampla tot timpul fenomene ciudate acolo.

Necunoscutul


Necunoscutul

Exista biserici in Romania unde sunt picturi in care apar si OZN-uri pe peretii cladirii ?

Daca stie cineva astfel de biserici il rog sa dea niste exemple.


8-)

mirela

A auzit cineva de padurea Todoruselor?Despre scheletele gasite acolo inca de pe vremea lui Ceausescu?Am citit un articol despre acest loc.
S-ar parea ca locurile cele mai ciudate de la noi din tara sint Cotul de curbura al Carpatilor si M-tii Bucegi.
Ca zone de aparitie al OZN-urilor nu se exlude nici o zona.

Skywalker

Mirela a scris:
CitatCa zone de aparitie al OZN-urilor nu se exlude nici o zona.
Asa este. In orice zona a globului pot sa aterizeze, dupa cum si relatarile sunt din toate colturile pamantului.

CitatA auzit cineva de padurea Todoruselor?Despre scheletele gasite acolo inca de pe vremea lui Ceausescu?Am citit un articol despre acest loc.
DAca mai ai acel articol, te rog sa-l scrii aici. Daca nu, ar fi foarte folositor si daca ai putea sa ne povestesti articolul, ce ai retinut din el.

Cat despre Muntii Bucegi, acolo s-a facut chiar o descoperire, in urma careia, ar trebui sa rescriem istoria timpurie a umanitatii. Pentru mai multe detalii despre descoperirea din Bucegi, intra la acest topic.
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,213.15.html

mirela

Articolul se afla in una din revistele pe care le am acasa in tara, eu fiind plecata de 5 ani din Romania.Nu mai stiu in ce revista am citit, dar aproape ca-mi pot aduce aminte continutul sau cel putin principalul:
  -descoperirea a fost facuta de copii care se jucau in zona respectiva,au intrat intr-o grota si au descoperit schelete de aproape 3 metrii lungime
  -acestia au anuntat parintii, care la rindul lor au anuntat autoritatile din acea vreme(Militia)
  - Militia a anuntat Securitatea.
  Poate totul trecea ca o gluma daca zona nu ar fi fost incercuita de trupe de Securitate,iar accesul interzis pina si satenilor din zona.
  Nu cred ca
  De ce am tinut minte acest articol? Din doua motive:
  1- Nu este prima data cind pe teritoriul tarii noastre se descopera anumite lucruri ce ar putea schimba istoria cunoscuta de noi. Pila volta de la Aiud, dar cele mai controversate sint placutele de la Tartaria(iar cind spun Tartaria mintea imi fuge la Tartarul din mitologia greaca),aceste placute avind vechimea de 12000 mii de anii.Cu totii stim ca scrisul s-a inventat in Sumer(actualul Irak) acum 5000 de ani.Ce sa mai zic poate ca razboiul din Irak nu este numai despre petrol, ci despre cu totul altceva.Este doar o supozitie.
  2 - Scheletele de 3 metrii lungime imi aduc aminte de o descoperire similara din China.Dar cum cum o populatie ce nu depaseste in medie 160 cm ar putea avea stramosi de 3 metrii?
  Ce s-a mai intimplat dupa acea nu se precizeaza in articol.
 

alex24

salut din nou!vreau sa va spun o poveste de mea care mi sa intamplat mai demult!eu am petrecut multe nopti pe malul muresului la pescuit!in fine...acum vreo 7 ani intr-o noapte eram cu tatal meu la pescuit....la un moment dat am vazut o lumina imensa care venea inspre noi...pot spune ca sa apropiat la vreo 400-500 metri de noi sa oprit vreo 5 secunde...apoi a coborat in directia unei paduri si nu am mai vazut nimik!pe forum am vazut ca pot intra pe google earth...am intrat exact in zona unde eram la pescuit!mai exact in zona mintia...se vede un cerc mare!nu stiu ce e?dar in partea opusa unde am vazut eu lumina!in zona unde am vazut acea lumina se observa 10 puncte albe!care nu imi pot da seama ce sunt ca nu pot vedea bine pe earth!nu stiu cum sa copiez acele imagini ca nu le am prea mult cu,calculatorul:)...in fine dak cineva e interesat sa se uite poate intra pe google earth si sa caute la mintia!acolo o sa observe cercul!iar in dreapta la cerc peste apa(mures)se pot observa si acele 10 puncte albe!eu momentan nu sunt in tara!dar dak cineva o sa organizeze vreodata vreo excursie pe acolo am sa vin si eu!cu sigurantza o sa gasim lucruri ciudate pe acolo:)tatal meu mia spus ca a mai vazut si singur lumini care se indreptau inspre acea padure...sper ca am postat mesajul unde trebuia!
Sunt printre voi...dar...nu sunt unul dintre voi!!!

Kymosabe

Sal, alex.
Cred cã la aceastã zonã te referi. Am reuºit sã identific acel cerc, însã nu ºi cele 10 puncte albe.

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Shadowman

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

StarDust

alex24, cand va fi posibil sa dam o fuga in zona anunta-ma. Nu e f. departe de mine(aprox 50 km). As putea da o fuga si eu sa vedem ce e pe acolo.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

Alex, dupã câte vãd în zona unde spui cã ai vãzut acea luminã, se aflã o exploatare minierã (sper sã nu mã înºel).
Din relatarea ta nu reiese dacã acea luminã era undeva la nivelul solului sau în aer. De aceea mã întreb, dacã nu e posibil ca ea sã fi provenind de la vreun utilaj minier sau ceva de genul acesta.

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

alex24

aceea lumina venea din partea aceea unde spui u ca este o exploatare miniera dar nu este ...poate a fost de mult cine stie ...dar de cat timp am fost pe acolo nu am vazut picior de om sa mearga in aceea directie...lumina pe care am vazut-o era in aer...posibil sa ma insel...desi nu cred...pt ca aceea lumina cand sa oprit acele 5 secunde si apoi a coborat inspre groapa aceea in directia paduri...se vedea lumina la fel...in schimb dak ar fi fost stiu o masina sau altceva ...trebuia sa nu se mai vada la fel lumina...
acele puncte se pot observa fata in fata cu acele doua turnuri...sau putin mai in dreapta unde se vad umbrele de la turn...
Sunt printre voi...dar...nu sunt unul dintre voi!!!

alex24

eu am sa vin in august acasa...si putem merge...eu chiar mi-as dori sa merg pe acolo sa ma conving si eu de ce am vazut...mai tinem legatura pana atunci...
Sunt printre voi...dar...nu sunt unul dintre voi!!!

valuriledunarii

Foarte interesant mi se par a fi fundatiile si ruinele din apropierea cercului. Nu acolo era castrul roman? Cercul pare artificial si pe GE pare a fi un sant cu diametrul de 35 m. Nu exista niciun forumist din Deva???