Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fantoma sau doar un joc de imagini?

Creat de jackie28t, 27 Decembrie 2005, 15:19:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bungy

atasez si eu o poza.Baiatul din imagine este verisorul meu dar cele trei siluete din stanga ...nu stiu ce pot fii. Poza este facuta in curtea unei biserici (in care se affla si cimitirul)ce credeti?
totul este relativ...

pri3st3ss

asa am si eu o poza,dar mi s-a spus ca e ceva legat de lumina/blitz si lentile... :|
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

DepthOfField

Mi se pare mie sau ai decupat poza? Pune te rog intreaga poza. Mi se pare prea evident incadrat copilul si cele 3 pete de lumina, de parca asta ar fi vrut sa fotografieze martorul, si nu doar copilul, desi poate sa ma insel.. Cu ce e facuta cu un mobil? Cine a facut-o, tu? Ai vazut luminile  in cadru atunci cand ai fotografiat? Ce crezi ca e lumina intensa din dreapta imaginii, langa capul copilului?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

calinahanna

@ bungy

In ce pozitie stateai cand ai facut poza?
Si cum era vremea?

bungy

stati un pic...poza e facuta mai demult acum cativa ani cu un aparat foto simplu cu film ;poza e pe hartie fotografica si neavand la indemana un scaner am fotografiat-o cu tel.mobil.de aceea claritatea lasa de dorit.Oricum o sa incerc sa o scanez pentru o mai buna vizualizare
totul este relativ...

DepthOfField

mai incearca s-o fotografiezi o data, tot cu mobilul, dar prinde intreg conturul pozei de hartie (chiar daca iese mai mica)..si fa treaba asta ziua, uindeva afara, la lumina naturala dar nu in bataia soarelui (adica la umbra casei). sa vedem tot asa iese?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

lylyt_ice

S-ar putea totus,ca in anumite cazuri (foarte rar),in momemtul mortii fizice,aceste persoane,care se manifesta sub forma unor fantome,in momentul desprinderii sufletului de corpul material,nu au reusit directa trecere in a patra dimensiune,ci au realizat o dedublare raminind practic involuntar in afara corpului.Fiind in panica si dezorientati,vor sa atraga atentia celor dragi ca sint de faft printre ei.Dupa un timp isi dau seama de noua lor forma de existenta,cautind drumul (tunelul)care ii poarta in cea de a patra dimensiune ,unde sint si sufletele cunostintelur deja decedate,care de mule ori ii si ajuta sa gaseasca drumul.Altii insa ramin mai mult timp ratacind intre doua dimemsiuni,crezind ca asta este mediul in care trebue sa existe sub noa forma.Dupa parerea mea ,asta ar fii o ipoteza cit de cit plauzibila.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

pri3st3ss

uite,am si eu niste "fantome".
calina tot intentionat o fac,nu e test :lol:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

calinahanna

@ Pri3st3ss

....

Sa zicem ca... e o poza facuta in geam? Si de fapt o reflexie? Ciuciulete....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ajutor! :roll:

DepthOfField

Nu, acelea sunt sigur fantome!
Aparatele fotografice au ceva special, misterios, nestiut, in ele insele, si sunt capabile in anumite conditii sa prinda fantome.  :evil:

Solutia: timp de expunere mult prea mare datorita luminii prea slabe... astfel incat poza nu mai este un "instantaneu", ci o intreaga traiectorie miscata si translucida, o amestecatura de material opac si transparenta, data atat de miscarea mainii fotografului cat si a petrecaretilor.

Puteti incerca asta foarte usor cu aparatul dvs, dezactivand blitzul si facand poze seara in camere, numai la lumina becului.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm