Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Definitia extraterestrilor

Creat de AdiM, 22 Iulie 2006, 14:13:31

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AdiM

In mod uzual se accepta ca extraterestru este o fiinta care traieste sau provine din afara spatiului terestru. Oficial inca nu s-a anuntat ca s-ar fi descoperit asemenea fiinte, dar teoretic se accepta existenta lor, chiar se fac incercari de a le descoperi pe alte planete (fie si ca simple microorganisme, sau ca urme ale lor), sau de a le contacta prin telecomunicatii. Insa exista toate aceste cazuri si relatari care afirma ca exista extraterestri, ca ei vin pe Terra si ca interactioneaza uneori si cu oamenii. Nu contest toate acestea.

Dar din alt punct de vedere, parerea mea este ca termenul de "extraterestru" ilustreaza o anumita faza a cunoasterii, culturii si constiintei umane. El nu a aparut inainte ca oamenii sa devina constienti ca poate sa existe viata in afara Terrei. Asta s-a intimplat dupa ce astronomia, astrofizica si alte stiinte au clarificat existenta altor planete si a posibilitatii ca unele dintre ele sa fie locuite. Adica in ultimele secole.

Pina atunci, chiar daca exista relatari despre fiinte non-umane sau umanoide, inteligente si mai puternice sau mai cunoscatoare decit oamenii, ele erau denumite cu alte cuvinte: ingeri, demoni, zei, semizei etc., dupa mintea si cugetul celor care i-au intilnit. Nu este exclus ca asemenea fiinte sa fi fondat sau sa fi inspirat religii terestre sau directii noi in evolutia omenirii.

Eu cred ca este firesc sa existe si alte fiinte inteligente in afara lumii cunoscute noua. Mai cred ca "extraterestrii" de azi sunt aceleasi fiinte care au mai aparut in istoria omenirii si au fost denumite in multe feluri, dupa cultura si intelegerea oamenilor din epoca respectiva. Fiecare om ii denumeste asa cum considera el ca este mai adecvat pentru cultura si cunoasterea lui, pentru stilul sau de gindire. Probabil pe extraterestri nici nu-i intereseaza cum ii denumesc sau ii judeca oamenii. Daca vin aici, ei au ceva de facut si ii intereseaza mai ales sa-si indeplineasca misiunea. Altfel, diversele denumiri pot doar sa alimenteze un duel intelectual intre oamenii care nu au inca o imagine clara a ceea ce sunt si fac extraterestrii, fiindca oamenii nu au inca o imagine clara nici a ceea ce sunt si fac ei insisi, ca oameni, aici pe Terra.

Parerea mea.


jackie28t

Bine ai venit la bordul navei spatiale RUFO AdiM!

Citat din: AdiM din  22 Iulie 2006, 14:13:31
In mod uzual se accepta ca extraterestru este o fiinta care traieste sau provine din afara spatiului terestru.

As adauga ca la ora actuala de mai multi ani si inaca se continue.....mai sunt si extraterestrii care sunt de fapt fabricati in laboratoarele secrete militare in mai multe locatii de pe glob.Ei sunt defapt amarate de clone(al extraterestrilor) folositi de MILABS pentru inscenari.
Sunt destule evidente pe aceasta tema numai ca intradevar nu sunt facute publice oficial,noua oamenilor de rand.
Sunt unii care ar ucide ca sa tina unele informatii secrete.
Iar la o adica cand cineva vede o creatura....ce dovezi poate avea ca este un extraterestru venit din spatiu cand foarte bine poate fi o clona a unui real extraterestru.Reimplatarea unei memorii false nu mai este o mare scofala la ora actuala pentru unele forte militare.....cea ce face ca cetatianul sa creada numai cea ce a vazut cand de fapt totul poate sa fie doar o manipulare. 8-)



AdiM

E prima oara cind aud ca s-ar fabrica si clone terestre ale extraterestrilor.
Daca ar fi asa, atunci n-ar fi deloc extraterestri, ci fiinte nascute pe Terra, terestre, doar ca avind alta structura.
Dar mi se pare mult prea SF, cit timp oamenii n-au izbutit inca sa fabrice clone ale oamenilor.


jackie28t

AdiM,
am observat in profilul tau ca cunosti foarte bine engleza...
Ca la inceput nu trebuie decat sa-ti gasesti putin timp liber,putina cafea fierbinte si sa citesti toata pagina pana la sfarsit...asta fiind doar un inceput al unor informatii mai vechi.
O citire placuta!
http://www.all-natural.com/dulce-11.html
Daca sunt intrebari sau nelamuri atunci lasa-ma instiintat.Poate ca te voi putea ajuta cu ceva raspunsuri. 8-)

Elvin

"The Draco [reptilian humanoids] used the caverns and tunnels for centuries" .Acesti "Draco" sunt cumva aceiasi cu 'dracii-diavolii' noshtri cei de toate zilele ? "sharpele"....

"This would include the tunnels illuminated by phosphorus pentoxide which the alien Greys avoid" din fraza nu se intelege daca evita becurile cu fosfor sau tunelele in sine. Pt ca in al doilea caz e grav. Iata ca Cenushii se tem de o alta rasa, posibil mai veche si mai agresiva

"Los Alamos and the mountainous regions east and southeast of it in and around the Santa Fe National Forest seem to be the MAJOR 'nest' of Reptiloid/Gray forces in North America, although there is also a large number of 'dens' scattered throughout the underground networks between Dulce and Area 51"  --- daca e informatie adevarata, ma gandesc la ceva : cum Sua e un stat creat de masoni, acum vedem ca aceshti masoni sunt mana in mana cu cenushiii si reptilienii si le-au oferit acestora 300 milioane de entitati pe care sa se faca experimente genetice, si aflati chiar deasupra bazelor lor

"They were an ancient race on Earth, living underground. It may have been one of the Draconian beings that 'tempted' Eve in the Garden of Eden"  -- that thought occured to me too.....


Skywalker

Elvin a scris:
CitatAcesti "Draco" sunt cumva aceiasi cu 'dracii-diavolii' noshtri cei de toate zilele ? "sharpele"....
Numele lor de Draco vine de la steaua Alpha Draconis, pe care se afla planeta lor de origine.

CitatIata ca Cenushii se tem de o alta rasa, posibil mai veche si mai agresiva
Puterea in galaxie a reptilienilor este foarte mica, de aici s-ar putea deduce ca exista alte rase cu putere mai mare, de care ei se tem. Insa amenintarea lor catre Pamant este mare.

Citat"They were an ancient race on Earth, living underground. It may have been one of the Drac
onian beings that 'tempted' Eve in the Garden of Eden"
Rasa de care zici nu are legatura cu reptilienii. Rasa care traieste in interiorul Pamantului se numeste Shamballa si este mult mai veche decat rasa noastra. Ei au ajuns la un nivel superior al dezvoltarii, dupa care s-au distrus unii pe altii prinn arme atomice. Supravietuitorii au migrat in adancul Pamantului, unde cu timpul au format ceea ce este azi Shamballa.


lylyt_ice

Uite ca acum m-am desteplat si eu,(de cind am vazut filmele lui "LORIN")Eu tind sa cred ca Elvin se refera la ,balaurieni sau daca nu poate serpilieni :lol:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?