Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Legaturi catre stiri interesante!

Creat de jackie28t, 12 Iulie 2006, 01:12:37

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.


Godak

În continuarea postării mele anterioare (mutată pe la Administrație), un studiu cald - 31% dintre români sunt păcăliți de site-urile de fake-news pe care le iau în serios (locul I în Europa de Est); 57% nu cred fluxul MSM (Locul III). (pag. 24 în attach)

Morala: dacă există public pentru aberații stridente, apare și oferta... 







fiulploii

Iată si partea buna a distrugerii de artefacte in Irak
Pe scurt, statuile si alte cele erau făcute din bucăți armate cu metal iar deasupra era un strat gros de ...ciment .
https://youtu.be/SicACUDi6l4

Astfel, se schimba puțin tehnicile de construcție antice.


Iar despre următorul link nu pot sa spun decât ca IA creste .
https://www.space.com/37101-self-replicating-3d-printer-moon-bases.html?utm_content=buffer65624&utm_medium=social&utm_source=facebook

kenjiro

Previziunile fondatorului Alibaba: Vom lucra mult mai putin in viitor. Daca evitam al Treilea Razboi Mondial

Jack Ma, fondatorul companiei chineze de comert electronic Alibaba, a vorbit de curand despre consecintele pe care avansul tehnologiei le va avea asupra pietei muncii, dar si despre transformarea rolului Chinei pe scena mondiala.


Ma a participat in aceasta saptamana la conferinta Gateway '17, cel mai important eveniment public din SUA al gigantului chinez, care a avut loc in Detroit. Iata cateva dintre cele mai interesante afirmatii facute cu aceasta ocazie:

Al Treilea Razboi Mondial

Tehnologii noi precum machine learning si inteligenta artificiala vor elimina multe locuri de munca intr-un viitor nu foarte indepartat, a spus Ma pentru CNBC, mentionand chiar si posibilitatea, in acest context, a izbucnirii celui de-al Treilea Razboi Mondial.

Pentru a preveni un astfel de dezastru, liderii lumii trebuie sa actioneze din timp, considera miliardarul chinez.

"De aceea calatoresc, vorbesc cu toate guvernele si sefii de stat si le spun sa se miste rapid. Daca nu o vor face, vor fi probleme. (...) Crezul meu este ca trebuie sa repari acoperisul cat inca functioneaza", a spus Ma, care recomanda sporirea investitiilor in educatie.

Jobul viitorului

Cum piata muncii va fi transformata radical, este esential sa evoluezi odata cu noile cerinte.

"Vine un nou val. Locurile de munca vor fi eliminate. Unii oameni, cei care vor tine pasul, vor fi bogati, vor avea mai mult succes", a mai spus Ma.
Insa pentru cei care raman in urma, viitorul va fi "dureros", arata CNBC.
Potrivit sefului Alibaba, jobul viitorului este legat de date. Astfel, competentele asociate cu datele si cu analiza lor vor fi la mare cautare.

Program de 16 ore pe saptamana

Insa inteligenta artificiala va aduce si beneficii. Astfel, oamenii vor munci mai putin si vor calatori mai mult.

"In urmatorii 30 de ani, oamenii vor lucra doar patru ore pe zi si poate patru zile pe saptamana", crede Ma. In plus, daca oamenii viziteaza astazi 30 de locuri, peste trei decenii vor vizita 300 de locuri.

China, motorul economiei globale

De-a lungul timpului, China a fost cunoscuta ca atelierul lumii, care produce si exporta bunuri ieftine, insa acest lucru este pe cale sa se schimbe radical.

"China se transforma din exportator in importator. Va fi cea mai mare piata de consum si motorul economiei globale", a afirmat Ma cu ocazia conferintei din Detroit, potrivit Yahoo Finance.

Din 2014, consumul a fost forta motrice a cresterii economice a Chinei. Anul trecut, a avut o contributie de 64,6% la cresterea produsului intern brut, fata de 50% in 2013, fiind sustinut de o clasa de mijloc tot mai numeroasa. Ma vrea ca producatorii americani sa se orienteze catre acest grup de consumatori.

Pentru a ne face o idee despre voracitatea pietei chineze, Ma a mentionat ca Alibaba a vandut weekendul trecut in doar 15 minute 2 milioane de rujuri produse in SUA.


Sursa
http://m.ziare.com/afaceri/previziunile-fondatorului-alibaba-vom-lucra-mult-mai-putin-in-viitor-daca-evitam-al-treilea-razboi-mondial-1470840



prodcomb

Deoarece nu sunt alte precizări, proiectilul este de manevră și probabil a ricoșat înainte să planeze.

Avionul lui ,,bulă" a făcut o manevră care l-a făcut invizibil săteanului; doar se făceau manevre.    :-D
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

#4402
Citat din: Guest din  14 Iulie 2017, 09:47:22
...
O alta stire interesanta: http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/autoritatile-cauta-un-posibil-avion-cazut-langa-iasi-dupa-un-apel-la-112-romatsa-nu-confirma-un-incident-aviatic.html

"Un avion mergea asa si a facut o bula rosie si a cazut la vale"

Foarte interesant. Daca era un singur martor puteau exista dubii, dar se pare ca mai exista doi. Martorul afirma"A facut o bula rosie si a coborat la vale....... ....... daca am vazut ca a coborit in halul cela eu stiu ce se face....."

Deci omul a vazut coborand brusc ceva dupa ce a vazut o "bula" rosie.

Suna nteresant, merita o investigatie  la toti cei trei martorii.
Cineva pe aici se cam grabeste sa arunce in derizoriu povestea fara sa faca vre-o investigatie...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Citat din: StarDust din  14 Iulie 2017, 14:48:26
...
Cineva pe aici se cam grabeste sa arunce in derizoriu povestea fara sa faca vre-o investigatie...

Cred ca au investigat destui si destul.
Omul a fost amendat.
Dar circoteca a avut loc; asta da de gandit.
Mai mare rusinea!
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Eu cred ca oamenii din zona vad cam zilnic avioane facand manevre pe acolo(presupun si nu cred ca gresesc).
Faptul ca a fost amendat inseamna automat ca omul a si mintit? Ma indoiesc serios(mai ales in romanica).
S-a investigat o presupusa prabusire de avion care n-a avut loc deci, a fost altceva. Avind in vedere prima mea presupunere expusa aici...
Poate a fost un avion mai "altfel"
Am dubiile mele, asa-s eu mai suspicios de felul meu.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Avand in vedere "pregatirea" observatorilor eu nu am nici un dubiu. Nu au mintit, atat pot ei.

Ceeace este grav, este ca ROMATSA si-a pierdut credibilitatea. Ei nu mai sunt in stare sa stie ce mai este in aer si ce nu.
M-am convins de nenumarate ori de pregatirea lor tehnica.

Asa ca una (observatorii) si cu una (ROMATSA) fac zero barat.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

SLEAH19

 De obicei în timpul unor aplicaţii militare importante,  apar astfel de OZNN-uri ( Obiecte Zburătoare Necunoscute Nouă) , ele pot fi amice sau inamice cu rol de supra-supraveghere probabil. Cazul de acum ceva ani de prin judeţul Galaţi când un astfel de obiect s-a coborât la nivelul solului din varii motive şi parese proiecta la derută omuleţi verzi holografici în jurul său, a fost semnalat în timpul unor manevre de anvergură a NATO în Marea Neagră unde era prezentă şi flota SUA din Mediterana!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

prodcomb

Citat din: Guest din  15 Iulie 2017, 09:52:15
Din punctul meu de vedere pot fi cateva raspunsuri in cazul de fata, unul mai plauzibil si altul mai putin plauzibil:

1. Daca a fost un avion:
...
2. Daca nu a fost nimic:
...

Ceva avion o fi fost.

,,Patriotul" nu este interesant pentru ruși, decât ca ,,distracție".    :-D
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Pot apare fenomene interesante. Să privim cerul și aparatura de măsurători fizice.

https://observer.astro.ro/solar/2017/07/ejectie-coronala-de-masa-in-drum-spre-pamant/

:roll:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Radiațiile încărcate electric sunt deviate de câmpul magnetic; celelalte sunt atenuate de atmosferă. Este bună și apa, chiar dacă nu este ,,grea".    :-D
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit