Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Constructii pe Marte? Viata pe Marte?

Creat de paleoastronaut, 07 Iulie 2006, 22:45:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

jean

Am de facut doua remarci la textul de mai sus:
1-prin anii 70-80 informatiile erau mai putine si inexacte din cauza tehnologiei acelor timpuri dar si modului nostru de a interpreta realitatea.
2-culoarea sezoniera. Nu se datoreaza arbustilor sau copacilor. Nici macar ierbii. Acolo nu exisata asa ceva. Licheni, microbi, este posibil sa existe. Deocamdata nu avem astfel de dovezi.
Deci, ramane in picioare numai regnul mineral, pana la noi dovezi. Poate ciuperci microscopice, licheni ceva, nimic mai mult.
Dar asta nu exclude lipsa entitatilor inteligente. Care pot exista dincolo de gard. Adica, dincolo granita simturilor si aparatele dezvoltate de noi. Pentru a putea deveni constienti de existenta lor, primul pas, trebuie sa fim foarte atenti la detalii care nu se incadreaza in normalitate in imaginile transmise de pe aceste planete.
Adevarul este dincolo de noi

NASTASE MIHAIL

Au fost trimisi pe Marte sateliti artificiali si sonde pe sol. Nu stiu cite.
Sateliti in spatiu martieni, mai sint si acum? E posibil cei de atunci sa nu mai existe, si acum sint altii.
De la ei se stie de schimbarea culorii in functie de anotimpuri.
O enigma ar fi alucidata. adica Marte are ceva pe suprafata ce contine clorofila. E posibil de la o anumita respiratie din sol, in combinatie cu apa si/sau CO2? Nu cred fiindca e sezoniera transformarea de culoare.
Ce e ciudat ca astfel de informatii, dupa citeva zeci de ani se uita. Cum s-a uitat ca americanii au fost pe Luna. Nu au fost cu 11, sigur au fost cu celelalte, fiindca a fost si un accident ce era sa fie mortal, 13 sau 14.
Ma mir ca tehnici sau date f importante se uita, de la o generatie la alta.
Inseamna ca la predarea stafetei, se pierd informatii valoroase.

in schimb apare pe net acel film cu o sonda ce gaseste viata ce se misca sub sol, si cei de pe pamint urla ca disperatii ca au gasit viata. Cred ca e un fals, fiindca aparatul de filmat face zoom pe miscarea aceea, ce e imposibil la un aparat aflat pe o sonda fara comanda manuala. Si distanta de vreo 10 minute lumina, nu permite comandarea de pe pamint in timp real.
Parerea mea un fals. dar e mai bagat in seama decit stirile eventual reale, cum ca pe Marte e apa curenta, in acest moment, nu acum miliarde de ani.

acme

We're born alone, we live alone, we die alone.

jean

In revista Magazin domnul Dan D. Farcas scrie o serie de articole in care clarvazatorii militari urmaresc OZN-uri si anumite baze extraterestre aflate pe Pamant. Este interesant ca, aceste entitati sunt constiente de actiunile acestor clarvazatori. Vezi urmatorul citat:
CitatE un soi de ecran sau monitor, dar nu se vede clar; entitatea de la consola pare a fi umana dar nu i se vad trasaturile fetei; pare destul de prietenos si ma invita sa-i observ actiunile la consola...
Una dintre calatoriile spirituale remarcabile facute de Joe McMoneagle, in cadrul unei sedinte de antrenament, a fost pe planeta Marte. Vezi urmatorul citat:
CitatJoe a inceput sa descrie un climat arid... apoi, intors in timp acum un milion de ani, a spus ceva de "postefectul unei probleme geologice majore". Cand i s-a cerut sa se intoarca si mai mult in timp, pana inaintea acestei probleme, a spus ca e "total diferit" si ca vede "umbra unor persoane foarte mari". "Umbra" avea sensul ca persoanele nu mai existau. Cerandu-i-se sa se intoarca si mai mult, pana unde acestia existasera, Joe a vorbit de "indivizi foarte mari" care "purtau haine foarte stranii", dand si multe alte detalii despre o veche rasa fortata sa-si abandoneze planeta in urma unui dezastru cataclismic. I s-a cerut apoi, prin coordonate, sa descrie opt structuri neobisnuite din zona. Atwater abia acum i-a spus lui Bob Monroe ca "Joe e pe Marte". La un moment dat, Joe ar fi fost chiar in contact telepatic cu un martian.
Interesanta aceasta descriere, deci, pe Marte a existat viata in trecut daca acest clarvazator a avut viziuni corecte.
Consat ca, iarasi apare teoria cataclismului ce a avut loc pe Marte, desi nimeni nu poate sa explice cat mai exact ce fel de cataclism a avut loc.  Fiinte foarte inalte?.....Eu inclin sa cred ca, inaltimea fiintelor ar trebui sa fie proportionala cu suprafata corpului ceresc pe care traiesc, sau sa fie un numar mic de indivizi, astfel se ajunge la suprapopulare. Marte este o planeta micuta totusi. Au parasit planeta?...Cu forte proprii, s-au au fost ajutati?
A avut si un contact telepatic cu un martian?.... Ma intreb cum poti avea un contact telepatic cu un martian care a trait cu milioane de ani in urma?....Se nasc multe intrebari, dar cine stie? Mai avem multe de aflat si dovedit.
Mai multe informatii interesante gasiti pe: http://www.revistamagazin.ro/content/view/10173/4/
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii

#484
Citat din: jean din  28 Aprilie 2013, 23:25:03
..Ma intreb cum poti avea un contact telepatic cu un martian care a trait cu milioane de ani in urma
Mai multe informatii interesante gasiti pe: http://www.revistamagazin.ro/content/view/10173/4/

Foarte pe scurt ca e tarziu si poate mai completeaza si alti colegi  :lol:
In spatiul in care circula respectivii timpul nu este o bariera. Apoi, daca ai citit tot articolul poate ai observat ca unii il simteau pe individul hoinar iar de altii nici nu se putea apropia. Ei bine , functie de ''taria'' acestor capacitati, te poti inconjura cu un camp protector prin care nu pot razbate cei mai slabi decat acel camp. Aceste capacitati de aparare pot fi ajutate de dispozitive care in nici un caz nu sunt construite pe baza fizicii invatate in scoli.
  Daca te-ai uitat cumva la filmul si/sau serialul Nemuritorul ai observat poate ca nemuritorii se simteau intre ei ,  isi simteau apropierea. Cam asa ceva este si in acest spatiu in care au actionat si actioneaza spionii psi.
  Si asta fara sa intram in divagatii de genul autodeschisi sau deschisi de un master Ktistai

  Parerea mea...

  P.S. Poti si tu sa incepi un antrenament simplut si fara efort , cu lucruri minore care sa te ajute pe tine citind carti de parapsihologie practica aparute in limba romana. Dar vezi , nu alea care iti propun sa faci tot felul de ritualuri care mai de care mai ciudate. In fond si la urma urmei este o chestie la fel de naturala ca si respiratia . Pentru orice om. Care nu este virusat cu povestea pacatului originar.
        Care nu se numeste pe sine o creatie murdara prin nastere. Atat am avut de zis pe subiectul asta. Restul se gaseste pe fiecare taraba de carti. Sau la distanta de cateva clicuri. Liberul arbitru este la tine si nimic nu te poate fortza sa faci ceea ce simti tu ca nu e corect. Bafta..


fiulploii


uforever

#487
Iar pareidolia?
TheStrangeMan banuiesc ca sti cine e "armasarul astral", or fi eclozat pana la urma ouale alea, cica intre 11 si 16 luni apar "gushterii aia mici", potrivit legendei "partzarului astral".
No hard feelings, ok colega? :-D E plin netul de "iisusi prin copaci" sau de "soparle impietrite pe Marte".



jean

Citat din: uforever din  18 Mai 2013, 21:42:08
Iar pareidolia?
In mod sigur.
Oameni buni, v-ati pus intrebarea, cum ar putea trai un animal asemanator cu cele de pe Pamant in conditii total diferite?....Ce sa manance acolo, sol? folosind pt. hrana mineralele. Gandind prin analogie cu Pamantul, nu ar avea nevoie de acele picioare care se vad si acele umbre luate drept ochi. Probabil ar aluneca ca sarpele sau rama, sau ar fi fix ca plantele, corali, etc. Asta pentru ca hrana ar fi peste tot.
Totusi ramane o piatra interesanta si este bine ca suntem atenti la detalii, doar asa putem fi pe faza.
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii


jean

Pai, primii producatori de gunoi martian in plan fizic suntem noi terrieni. Am avut multe sonde trimise acolo, unele au reusit altele nu, vezi cele sovietice.
Mult mai interesante sunt granulele din poza respectiva. Ai impresia ca, cresc in dimensiuni, fiecate pe limba ei.
Cateva stau suspendate, agatate, de relieful inconjurator. Am pus cateva poze in acest sens pe aici pe uneva.
Este clar ca au o structura diferita de restul. Pot fi vazute cateva granule de astea taiate de frezele care au dat gauri din loc in loc in solul acestei planete. Obstrvam la cele taiate ca au alta structura fata de locul care le inconjoara. Sunt zone intregi acoperite de astfel de granule. Care o fi fenomenul care duce la producerea lor, ce sunt de fapt acestea, la ce dimensiuni pot ajunge?.......Acestea sunt intrabarile care ma framanta. Si o chestie putin SF. Daca acestea sunt reprezentarea fizica a ceva dintr-un alt plan care scapa perceptiilor noastre?......
S-au irosit multi bani pt. misiunile spre Marte, poate mai interesanta era o misiune in care sa se recolteze ceva materiale de acolo si care sa fie trimise spre Pamant pt. studiu. Aveam alte misloace aici si poate aflam mai multe. Zic si eu...Stiu, costuri, alea, alea.
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii

Vreo 6 pagini cu anomalii de pe Marte. Tot ca distractie in caz ca se plictiseste cineva de Luna  :-o
Aici pe Marte parca a fost razboi  :roll:
http://www.worldufophotos.org/2/8ee66/2622ea0/?a=1&navlist=25bab31,25bab43#/gallery/mars/mars-round-disc-discovered-ufo-sightings-hotspot/

Xanadron

Sute de domuri aurii cu diametrul de 90-120 m pe Marte:

Hundreds of Structures On Mars In Google Map, UFO Sighting News, July 2013
P.S. Banuiti deja explicatiile NAZA: mai mult ca sigur sint gaze de mlastina. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Zona e mult mai extinsa decat se intelege din videoclip. Foarte intinsa, incat da ocol planetei...

Urban

Probabil ciuperci martiene  :-D