Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Constructii pe Marte? Viata pe Marte?

Creat de paleoastronaut, 07 Iulie 2006, 22:45:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

Bune remarci, fiulploii ! Fiindca-s si logice.
Nu uitati insa de telefonul mobil! Sau telecomanda martiana, in fine... :wink:

P.S. Spre deosebire de situatia de pe Luna, :moon: pe Marte inclin sa cred ca majoritatea asezarilor/instalatiilor etc (ale cui anume, ramine sa aflam curind) sint subterane.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

jean

Citat din: Xanadron din  26 Ianuarie 2013, 00:36:06
P.S. Spre deosebire de situatia de pe Luna, :moon: pe Marte inclin sa cred ca majoritatea asezarilor/instalatiilor etc (ale cui anume, ramine sa aflam curind) sint subterane.
Iertare ca ma bag in discutie, dar am o intrebare. Ce te face sa crezi ca pe Marte sunt in subteran dar pe Luna la suprafata?
Cand, dupa mine, ar terbui sa fie invers. Luna este mai aproape de Soare nu are atmosfera aproape de loc, diferente mari de temperatura, camp gravitationa mic, este mult mai expusa conditiilor din spatiu cosmic. Pe cand pe Marte este cu totul altceva. Are ceva atmosfera, temperatura la suprafata are variatii mai mici, gravitatie mai puternica, etc. Deci, ce zici?...
Adevarul este dincolo de noi

Xanadron

Foarte bine ca te bagi in discutie, jean! Doar d-aia e forum viu si nu academie moarta.

Argumentele mele in favoarea presupunerii de mai sus sint (in afara faptului ca am fost si pe Luna, si pe Marte, dar asta ramine intre noi, da? :lol:) ...de fapt ma opresc aici, fiindca am mai postat de jdeori PROBELE care demonstreaza veridicitatea ipotezei EXPLOATARII MINIERE a Lunii  :moon: - una DE SUPRAFATZA.
Si chiar n-am timp sa sap acum din nou dupa ele (incluzind date certe despre programul "Heavy-lift-rockets" desfasurat inainte de seria misiunilor Apollo, si decolate in secret de pe atolul Kwajalein, cu contributia majoritara a firmelor apartinind la vremea aia - culmea coincidentei, nu? - lui BUZZ ALDRIN.) :-o
Plus dovezile la fel de certe pentru observatorii cu mintea la purtator - desi circumstantiale - ale implicarii unui sir de firme serioase americane in fabricarea echipamentelor miniere cu destinatia LUNA - inca din deceniile '60-'70.

Ce se extrage insa d-acolo? In principal Helium-3 (care-i citat doar ca "sursa viitoare de energie pt reactoarele de fuziune", :star: dar, ca de obicei, pentru cei de la cirma proiectelor negre asta-i "noutate" fumata de mult - TR-3B-urile cu ce crezi ca merg de pilda? Cu motorina?):
Lasam oricum la o parte bazele veghetorilor/supraveghetorilor nostri, cu sau fara "relee de traficat sufletzele" - care majoritatea sint la suprafata. :-)  :ufo:

http://www.technologyreview.com/news/408558/mining-the-moon/

Cit despre Marte si-ai lui colonisti, ramin la parerea ca-i doar o impresie c-ar fi mai "blind" mediul de-acolo decit al de pe Luna.  :fullmoon:
Rezbelul cosmic teribil care a lasat cicatrici mutilante si-acum pe Marte a facut re-terraformarea lui f.f. dificila. D-aia si coloniile actuale (mixte umano-ET, dar nu numai) sint preponderent subterane, doar unele instalatii/senzori/antene etc fiind la suprafata.
Nu luati insa de buna neaparat nici duma asta, ca mi-a pasat-o un martian cam alcoolist. :martiansad: :-D

P.S. Am reverificat totusi unele foste linkuri relevante (multe cu terminatia ".mil") si cele mai multe-s duse. Dar nu chiar toate... :evil:
In fine, doar pt mine or fi probele astea convingatoare, asa ca ma retrag in vastele-mi apartamente sa mai scriu ce-am vazut pe ici pe colea - mai departe oricum de bolovanii astia de ni-s vecini cosmici si de care unii membri ai Umanitatii v2.0. s-au plictisit deja sa le tot calce intr-o naveta continua. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: Xanadron din  26 Ianuarie 2013, 13:47:43
..Rezbelul cosmic teribil care a lasat cicatrici mutilante si-acum pe Marte a facut re-terraformarea lui f.f. dificila. ..
Marte este cam plin de resturi care nu se incadreaza la categoria roci , de nici o culoare si de nici o forma. Si asta se deduce logic folosind legile reflexiei luminii pe obiectele surprinse accidental de micii nostri roboti care circula pe acolo , prin zone intentionat alese - sau alese pe spranceana   :-) sa nu deranjeze .
   Asta o stiu de la un alt martian , botanist  :lol:
   
@Xanadron , telefonul sau telecomanda de care vorbesti nu e prinsa in zona 2 sau in zona 4 din acea poza? 

Xanadron

#454
Ba da - in zona 4 ar fi (pare un Nokia din anii '90). :-D

P.S. Ma loghez greu in ultima vreme (de pe un computer "strain") si oricum alte treburi ma obliga sa postez mai rar. O sa revin insa cu alte citeva "sifonari" interesante - si noi, normal - aflate recent (de la acelasi martzian alcoolist  :lol:) pe temele lunaro-martziene. :moon: :martiansmile:

In fine, desi par "vinare de vint" - fiindca vad ca aproape nimeni nu a retinut de pilda mai vechile argumente detaliate in favoarea ipotezelor "incomode" pt NAZA & Co, deci e clar ca mi-am tocit si p-atunci degetele degeaba pe taste - postarile astea nu-s chiar degeaba, daca fie si numai 3-4-5 "rataciti" pe RUFOn incep sa-si puna unele intrebari logice.
Desi probabil ca n-or sa-si schimbe brusc si total viziunea asupra conducerii lumii infestate cu minciuni perverse care-i inconjoara dintotdeauna. :|

O lume pe care o comparam cindva cu o secventza de film in care un gangster sta cu pistolul la timpla noastra, obligindu-ne sa ne sapam singuri groapa. Si-n care cel mai nasol e ca taman noi il platim pe interlop ca sa faca asta.

Concluzia: Opriti va rog planeta ca sa cobor! :planet: :-D 
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

acme

Citat din: Xanadron din  26 Ianuarie 2013, 13:47:43
Ce se extrage insa d-acolo? In principal Helium-3 (care-i citat doar ca "sursa viitoare de energie pt reactoarele de fuziune", :star: dar, ca de obicei, pentru cei de la cirma proiectelor negre asta-i "noutate" fumata de mult - TR-3B-urile cu ce crezi ca merg de pilda? Cu motorina?):
Poate merg cu motoare clasice fiindca folosesc disruptoare de cimp magnetic.
We're born alone, we live alone, we die alone.

jean

Din pacate draga colega Xanadron eu vad lucrurile foarte diferit fata de cele prezentate de tine astazi in raspunsul 452 de la acest subiect. Este clar ca ne bazam pe informatii diferite.  Eu accept calea informatiilor cat de cat verificabile, chiar daca sunt incomplete. Consider ca asa sunt mult mai aproape de adevar.
Adevarul este dincolo de noi

Xanadron

#457
Citat din: jean din  26 Ianuarie 2013, 15:51:30
Din pacate draga colega Xanadron eu vad lucrurile foarte diferit fata de cele prezentate de tine astazi in raspunsul 452 de la acest subiect. Este clar ca ne bazam pe informatii diferite.  Eu accept calea informatiilor cat de cat verificabile, chiar daca sunt incomplete. Consider ca asa sunt mult mai aproape de adevar.
Perfect din pdv-ul meu, draga jean - doar d-aia sintem fiecare unici si cu idei la fel (vorba vine, ca rar vin cuiva idei 100% originale). :wink:

Pentru mine cel putin, NASA nu mai reprezinta insa de muuuuult o sursa de informatii "verificabile".
Motivele-s nenumarate, dar chiar n-are rost sa revin la... tot nenumaratele argumente (plauzibile) expuse p-aici in ultimii ani.

Concluzie: prefer sa am incredere in surse care nu mint - fiindca macar asta pot verifica.

Iar coana imbatrinita-n rele de cind a fatat-o CIA in concubinaj cu fantoma SS-ul prin 1947 (motivat poreclita deci NAZA) a picat majoritatea testelor la detectoru' de minciuni pina acum. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

adrian75

#458
Toti detinem adevarul,dar totuși, care este adevarul? Si la urma urmei...la ce ne folosește acest adevar? Aceasta ultima întrebare o am in minte încă din 1987 - cand am luat contact cu fascinanta lume a fenomenului OZN.  Sunt OFF -TOPIC  sau sunt OFF DE TOT ?

panta_rh_ei

#459
Citat din: adrian75 din  28 Ianuarie 2013, 02:57:45
Toti detinem adevarul,dar totuși, care este adevarul? Si la urma urmei...la ce ne folosește acest adevar? Aceasta ultima întrebare o am in minte încă din 1987 - cand am luat contact cu fascinanta lume a fenomenului OZN.  Sunt OFF -TOPIC  sau sunt OFF DE TOT ?
Cunoasterea foloseste totusi desi e reprimata cind atinge zone'adevarate',la modul oficial cel putin....Atunci cind deranjeaza cercuri suspuse devine deici egala  cu zero in ochiii celor multi prin denigrare,ironizare etc-  lucru valabil mai ales cu datele usor de demontat,de genul celor vehiculate in zone ca Rufon,pastrate insa cred eu ca "supape de refulare'a unor nemultumiri pentru cei la care fotbalul,sau telenovelele nu functioneaza ca..anestezic.:-))
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

adrian75

Citat din: panta_rh_ei din  28 Ianuarie 2013, 15:27:31
Cunoasterea foloseste totusi desi e reprimata cind atinge zone'adevarate',la modul oficial cel putin....Atunci cind deranjeaza cercuri suspuse devine deici egala  cu zero in ochiii celor multi prin denigrare,ironizare etc-  lucru valabil mai ales cu datele usor de demontat,de genul celor vehiculate in zone ca Rufon,pastrate insa cred eu ca "supape de refulare'a unor nemultumiri pentru cei la care fotbalul,sau telenovelele nu functioneaza ca..anestezic.:-))
Adevar ai grait! Pentru unii, cunoasterea este benefica in primul rând din punct de vedere financiar, la alții cunoasterea este buna pentru amorul propriu,pentru o anumita categorie de oameni cunoasterea vine dintr-o puternica (si inexplicabilă) dorinta interioara si exista oameni care folosesc cunoasterea  doar asa ca sa se afle in treaba.

fiulploii

Citat din: adrian75 din  28 Ianuarie 2013, 21:26:13
Adevar ai grait! Pentru unii, cunoasterea este benefica in primul rând din punct de vedere financiar, la alții cunoasterea este buna pentru amorul propriu,pentru o anumita categorie de oameni cunoasterea vine dintr-o puternica (si inexplicabilă) dorinta interioara si exista oameni care folosesc cunoasterea  doar asa ca sa se afle in treaba.
Cel mai bine e cand se imbina primele trei : a face bani din cunoastere este ceea ce face fiecare , zi de zi . Cunoasterea gadila si amorul propriu insa asta se petrece in general cand crezi ca stii muulte iar dorinta interioara de cunoastere e cam inscrisa in gene la toti insa , difera foarte mult de conditiile de mediu ale persoanei respective. Si aici avem destule exemple concrete, nu?

Si acum on-topic.
Citat din: sunnyboy din  24 Ianuarie 2013, 19:23:10
...  Eu nu pricep fazele alea cu intorsul pozelor cu fundu-n sus ... poate ma lamuriti voi ce mi-a scapat.
In atasament o poza neprelucrata care a mai fost postata mai sus. Singura modificare este ca am intors poza cu 180*.
As dori sa spuneti ce vedeti acum fatza de cea zisa originala . Fiindca chiar nu am incredere in nasza .

sunnyboy

nishte bolovani batuti de vant si nisip cu capul in jos
de unde naiba vant pe marte, unde atmosfera e ca pe Pamant la 35 kilometri altitudine, potrivit wikipedia si stiintei oficiale nu stiu, da' e batuti de vant!

fiulploii

Citat din: sunnyboy din  28 Ianuarie 2013, 23:40:16
nishte bolovani batuti de vant si nisip cu capul in jos
de unde naiba vant pe marte, unde atmosfera e ca pe Pamant la 35 kilometri altitudine, potrivit wikipedia si stiintei oficiale nu stiu, da' e batuti de vant!
:-D Am gresit , nu trebuia sa spun ca e intoarsa fotografia. Daca descarci poza si faci un oarecare zoom studiind iarasi cum cad umbrele, s-ar putea ajunge la niste concluzii interesante cum ar fi : nu toate zonele negre sunt umbre naturale/logice.
  Poza e mistificata sau modificata direct de la sursa .
  Parerea mea..

@jean , @Stardust @ Xanadron, @alx  , @Nox si cine are ochiul format sau in curs de formare  :lol: , voi ce parere aveti?

Xanadron

E cu dus si intors (mai ales)... :wink:

Astia de la NAZA ar fi oricum in stare sa falsifice si pozele "martziene" luate in deshertul Arizona, asa ca am luat decizia sa nu ma mai consum (deocamdata cel putin) pe tema asta.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/