Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Constructii pe Marte? Viata pe Marte?

Creat de paleoastronaut, 07 Iulie 2006, 22:45:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

In poza cu monolitul expus de Jean, sunt sigur ca nu e vorba de rezolutia prea mica ce ar face monolitul sa para paralelipipedic. Se vad in acea poza umbre si alte detalii mult mai mici decat monolitul si care au forme circulare, deci ipoteza cu rezolutia pica, dupa parerea mea. Totusi sunt de acord ca monolitul e situat intr-o zona al naibii de periculoasa, si nu am nici o indoiala ca e o bucata de roca ce s-a "exfoliat" si a cazut de pe margunea acelei falii vizibile in poza, in partea de sus.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

OK, am facut cunoscuta parerea unei persoane implicate in studiul acestor fotografii. Asta nu inseamna ca sunt in totalitate de acord cu el. Doar m-am bucurat ca la explicatia mea privind inaltimea structuri si unghiul de incidenta a razelor de lumina s-a mai gandit si altii care se pricep mult mai bine ca mine. Asta inseamna ca rationamentul meu a fost corect.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Am profitat si eu de ocazie si mi-am expus punctul de vedere referitor la monolitul prezentat de tine Jean, monolit care a fost destul de mediatizat in ultima vreme, dar care, am convingerea ca nu reprezinta nimic ET. Cred ca se vor descoperi mult mai multe asemenea structuri odata cu scanarea pe rezolutie mare a planetei rosii si nu numai a ei...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

zana@M

#423
O alta descoperire surprinzatoare pe Marte .
Doi cercetători de la Universitatea din Arizona au reuşit să identifice compoziţia unei materii întunecate observată pe Marte. Este vorba de o sticlă formată probabil de vechii vulcani din regiunea de nord, materiale studiate cu  ajutorul satelitului Mars Express şi au identificat o substanţă strălucitoare similară cu rezultatul răcirii rapide a lavei, care nu permite mineralelor să se cristalizeze. Particulele de sticlă iau forma particulelor de nisip, fiind acoperite de siliciu.
O explicatie exacta nu se poate da nici in acest caz ,dar continuând pe această teorie, regiunea ar putea deveni extrem de importantă în căutările semnelor de viaţă, apa bogată în chimicale reprezentând un ingredient-cheie pentru viată.
http://www.antena3.ro/stiinta/o-noua-descoperire-surprinzatoare-ce-nu-te-asteptai-sa-gasesti-pe-marte-163444.html
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

zana@M

Savanţii de la NASA au declarat  acum cateva zile că sunt siguri în proporţie de 99% că există viaţă pe Marte.La acelasi rezultat au ajuns si oamenii de ştiinţă britanici de la Universitatea din Edinburg  .Ei susţin că în craterele formate în urma impacturilor dintre asteroizi şi Planeta Roşie sunt semne clare că există viaţă.
La studierea unei bucati de roca ,cercetatorii au ajuns la concluzia  că pe întreaga suprafaţă a rocii existau o multitudine de microorganism.
http://www.gandul.info/magazin/noi-dovezi-ca-exista-viata-pe-marte-descoperite-de-savantii-britanici-9530060
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

jean

#425
Din pacate nu avem nicio roca care stim sigur ca vine ca vine de pe Marte. Avem cativa meteoriti care presupunem ca vin de pe Marte. Am spus si in alta parte, acesti meteoriti presupunand ca ar fi cu adevarat de pe Marte, nu ajung in doi ani pe Pamant, ei au ajuns dupa sute sau mii de ani aici.Iar o parte din ei au fost descoperiti dupa multi ani de stat pe Pamant.
Domnilor si doamnelor, domnisoarelor, in acesti ani compozitia lor a fost alterata si nu mai prezinta nicio dovada ca acele bacterii sunt martiene.
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii

Citat din: jean din  17 Aprilie 2012, 22:20:44
, in acesti ani compozitia lor a fost alterata si nu mai prezinta nicio dovada ca acele bacterii sunt martiene.
La suprafata da, asa e . Insa , eu stiu ca de obicei se analizeaza chiar interiorul unui meteorit . Cum poate migra o bacterie - sa zicem - pamanteana in interiorul unei roci?  :roll:

Xanadron

Citat din: jean din  17 Aprilie 2012, 22:20:44
Din pacate nu avem nicio roca care stim sigur ca vine ca vine de pe Marte. Avem cativa meteoriti care presupunem ca vin de pe Marte. Am spus si in alta parte, acesti meteoriti presupunand ca ar fi cu adevarat de pe Marte, nu ajung in doi ani pe Pamant, ei au ajuns dupa sute sau mii de ani aici.Iar o parte din ei au fost descoperiti dupa multi ani de stat pe Pamant.
Domnilor si doamnelor, domnisoarelor, in acesti ani compozitia lor a fost alterata si nu mai prezinta nicio dovada ca acele bacterii sunt martiene.

Draga Jean, eu stiu ca n-ai lua de... buna nici macar o domnisoara martzianca :martiansmile: fara palarie :-D (deci cu antenele erecte, vizibile si pipaibile).

Serios acum si fara pixeli patrati :lol: (desi ma asteptam macar la o tentativa de "debunk" a imaginii cu formatiunea martiana similara unui radiotelescop): iti respect asadar scepticismul, dar credeam ca precizarile colegei Siberia (v. EETA 79001 + ALH 84001 + linkuri) clarificasera deja aspectul asta, deloc nebulos, al originii efectiv martiene a numitilor meteoriti.

Ca sa nu mai vorbim ca descoperirea lor a fost in unele cazuri... instantanee 8-) (imediat dupa caderea "exploziva" pe Terra).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

jean

Citat din: fiulploii din  17 Aprilie 2012, 22:24:27
Cum poate migra o bacterie - sa zicem - pamanteana in interiorul unei roci?  :roll:
Dupa cum se stie rocile au pori. Si cel putin la cel cazut in Antartica dupa incalzirea prin atmosfera a urmat o racire brusca, este posibil sa apara si ceva crapaturi. Si uite asa ajung microorganismele in interior. Sa nu uitam ca sunt microorganisme care se hranesc cu pietre, chiar cu fier, vezi epava Titanicului.  :-o
Citat din: Xanadron din  17 Aprilie 2012, 22:42:53
Ca sa nu mai vorbim ca descoperirea lor a fost in unele cazuri... instantanee 8-) (imediat dupa caderea "exploziva" pe Terra).
Vorbesti de ala cazut cu ceva timp in urma in Africa din care s-au recuperat bucati. Da, dar asta nu inseamna ca este neaaparat de pe Marte si nici nu a plecat de acolo cu trei zile in urma.  :-D
Adevarul este dincolo de noi

Siberia

#429
    In articolul expus de zana@M, se specifica observa clar ca nu se fac referiri la asteroizi:
"Pentru a ajunge la această concluzie, experţii au studiat o bucată de rocă care provenea dintr-un crater de pe Marte. Rezultatele au arătat că pe întreaga suprafaţă a rocii existau o multitudine de microorganism."

   In alta ordine de idei, pe subiectul Marte postasem niste linkuri catre stirile de ultima ora care anuntau posibilitatea existentei vietii pe Marte in forma bacteriologica.
   Revin cu cateva linkuri catre aceste articole care vorbesc despre analiza probelor ridicate de Viking 1 si 2 (nu de meteoriti):
http://news.nationalgeographic.com/news/2012/04/120413-nasa-viking-program-mars-life-space-science/
http://ijass.org/PublishedPaper/topic_abstract.asp?idx=132

   In ceea ce priveste "monolitul" de pe Marte, Cydonia sau alte formatiuni inexplicabile, aduc un simplu citat din Raportul Brooking redactat in 1961 (al carui autori se pare ca erau destul de deschisi catre orizonturi nebanuite):

"It is conceivable that there is semi­intelligent life in some part of our solar system or highly intelligent life which is not technologically oriented, and many cosmologists and astronomers think It very likely that there is intelligent life in many other solar systems. While face-to-face meetings with it will. not occur within the next twenty years (unless its technology is more advanced than ours, qualifying it to visit earth), artifacts left at some point in time by these 'life forms' might possibly be discovered through our space activities on the Moon, Mars, or Venus.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

StarDust

Citat din: Xanadron din  17 Aprilie 2012, 22:42:53
...
Serios acum si fara pixeli patrati :lol: (desi ma asteptam macar la o tentativa de "debunk" a imaginii cu formatiunea martiana similara unui radiotelescop):
...

Xanadron, din pacate, in poza cu "radiotelescopul" chiar e vorba de pixeli patrati intr-o imagine de joasa rezolutie, in care umbra "antenei" nu corespunde deloc ca dimensiune cu ceea ce ar trebui sa fie. Nu e "debunk" ci doar opinia unui coleg de forum cu tine...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Citat din: Siberia din  17 Aprilie 2012, 23:48:22
    In articolul expus de zana@M, se specifica observa clar ca nu se fac referiri la asteroizi:
"Pentru a ajunge la această concluzie, experţii au studiat o bucată de rocă care provenea dintr-un crater de pe Marte.
Nici nu s-a vorbit mai sus de asteroizi, era vorba de meteoriti.
Cum au ajuns expertii la concluzia ca roca este dintr-un crater de pe Marte? Au ei asemenea dovada? Puteti sa-mi aratati si mie care sunt dovezile?
CitatStirile de ultima ora care anuntau posibilitatea existentei vietii pe Marte in forma bacteriologica.
OK, sunt de acord cu formularea ,,anuntau posibilitatea existentei vietii pe Marte in forma bacteriologica".
Este vorba de o posibilitate. Si eu cred ca poate exista viata microbiana acolo.
CitatRevin cu cateva linkuri catre aceste articole care vorbesc despre analiza probelor ridicate de Viking 1 si 2
Acele laboratoare martiene nu au ridicat nici un fel de probe. Au analizat din punct de vedere chimic si termic anumite probe de sol (praf). Este adevarat ca s-a constatat o crestere a anumitor gaze in incinta laboratorului printre care si Oxigenul. Aceste cresteri s-au pus pe seama unei anumite activitati microbiene, dar altii savanti au spus ca putea fi produse si fara o activitate biologica. Problema nu este inca rezolvata.
Poate robotul care va ajunge in August pe Marte sa aduca mai multe lamuriri in aceasta privinta. Cu tote ca este axat pe alte metode pt. detectarea vietii.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Citat
Dupa cum se stie rocile au pori. Si cel putin la cel cazut in Antartica dupa incalzirea prin atmosfera a urmat o racire brusca, este posibil sa apara si ceva crapaturi. Si uite asa ajung microorganismele in interior. Sa nu uitam ca sunt microorganisme care se hranesc cu pietre, chiar cu fier, vezi epava Titanicului.  :-oVorbesti de ala cazut cu ceva timp in urma in Africa din care s-au recuperat bucati. Da, dar asta nu inseamna ca este neaaparat de pe Marte si nici nu a plecat de acolo cu trei zile in urma.  :-D

Urmaresc pe Discovery atunci cand am timp emisiunea "Cautatorii de meteoriti". Acolo am vazut o chestie tare interesanta, se spunea acolo ca un meteorit cazut pe pamant, imediat dupa cadere el este foarte rece la atingere. Se pare ca acea caldura degajata (pe durata relativ scurta) in urma frictiunii cu atmosfera incalzeste doar un strat foarte subtire de la suprafata meteoritului, aceasta neavand timp suficient sa penetreze in interior meteoritul care, e si extrem de rece provenind din spatiu. Din cate am vazut, s-au recuperat meteoriti care au zacut in mlastini si structura lor interna nu a fost alterata, ei fiind afectati de conditiile de mediu doar la suprafata.
Eu nu am nici o indoiala ca meteoritul gasit in Antarctica provine de pe Marte, si cred ca a fost foarte bine conservat acolo, dat fiind faptul ca a zacut in niste conditii foarte dure pentru orice forme de viata de pe Terra.
Detalii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Martian_meteorite  , la sectiunea "Possible evidence of life"
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Citat din: StarDust din  18 Aprilie 2012, 09:58:44
am vazut o chestie tare interesanta, se spunea acolo ca un meteorit cazut pe pamant, imediat dupa cadere el este foarte rece la atingere. Se pare ca acea caldura degajata (pe durata relativ scurta) in urma frictiunii cu atmosfera incalzeste doar un strat foarte subtire de la suprafata meteoritului, aceasta neavand timp suficient sa penetreze in interior meteoritul care, e si extrem de rece provenind din spatiu.
Este foarte posibil, depinde de conductibilitatea termica a materialului din care este construit.
CitatEu nu am nici o indoiala ca meteoritul gasit in Antarctica provine de pe Marte
Pe ce argumente te bazezi de esti asa sigur? poti sa-mi raspunzi daca doresti la sectiunea meteoriti pt. a nu mai polua acest topic despre Marte. Eu am expus argumentele mele in acest sens.
CitatMeteoritul gasit in Antarctica cred ca a fost foarte bine conservat acolo, dat fiind faptul ca a zacut in niste conditii foarte dure pentru orice forme de viata de pe Terra.
Corct, dar sa nu uitam ca, conditiile din spatiul cosmic sunt mult mai dure iar timpul petrecut probabil mult mai mare, radiatii, etc. Deci, sansele vietii sunt mult mai mici.
Adevarul este dincolo de noi

Xanadron

#434
Citat din: StarDust din  17 Aprilie 2012, 23:57:56
Xanadron, din pacate, in poza cu "radiotelescopul" chiar e vorba de pixeli patrati intr-o imagine de joasa rezolutie, in care umbra "antenei" nu corespunde deloc ca dimensiune cu ceea ce ar trebui sa fie. Nu e "debunk" ci doar opinia unui coleg de forum cu tine...

Ei da, un raspuns - fie el in dezacord cu opinia proprie - e preferabil tacerii si ti-l respect, fara sa intru in detalii legate de analiza imaginii si umbrei respective, oricum destul de neclare la rezolutia data de NAZA.

Nu (mai) vin deci cu argumente pro-constructie deloc "naturala", familiare graficienilor de profesie (atentie - nu vorbesc insa de web/graphic-designeri ori IT-gurusi :-D ci de ochii unor meseriasi "clasici"), fiindca astept inca vesti de la doi UFOlogi mai... americani decit JE, care inca asteapta si ei raspunsuri de la NASA, cerute recent, inclusiv la modul oficial in virtutea FOIA (Freedom of Information Act).

UFOlogi ce nu se risca totusi in aruncarea cu concluzia :-D inainte de finalizarea cercetarilor - cu termen previzibil anul asta in orice caz.
La fel cum nici eu nu ma risc deocamdata in postarea unor desene reprezentind interpretarea proprie a "impresiei" lasate de respectivul artefact. Fie si doar fiindca asa-i mai interesant suspansul confruntarii cu eventuala imagine martziana la rezolutie reala, pe care POATE ca cei de la NASA or s-o dezvaluie (clar ca nu sub forma photoshopizata, ar fi deja prea mare tupeul... acum) :-P.

Zic "eventuala imagine" fiindca-i evident ca-n cazuri de genul asta birocratia se misca greu spre... deloc :lol: si peste Marea Baltoaca, 8-) interpretarile "obstructioniste" ale oficialilor necesitind reveniri peste reveniri (inclusiv sprijinite de alineate precum "The 2009 Executive Order permitting retroactive classification -On December 29, 2009, President Barack Obama issued Executive Order 13526, which allows the government to classify certain specific types of information relevant to national security after it has been requested.[24] That is, a request for information that meets the criteria for availability under FOIA can still be denied if the government determines that the information should have been classified, and unavailable. It also sets a timeline for automatic declassification of old information that is not specifically identified as requiring continued secrecy.") :evil:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/