Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Constructii pe Marte? Viata pe Marte?

Creat de paleoastronaut, 07 Iulie 2006, 22:45:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

   Din mesajele voastre inteleg ca cei de la NASA, ESA, sau alte institutii si organizatii care se ocupa cu prelucrarea datelor trimise din spatiu cosmic sau de pe alte planete, ar putea ascunde anumite informatii importante.
   Este posibil?....sigur ca da. Dar sa facem un mic exercitiu de gandire. Aproape in toate institutiile se gasesc oameni care sa doreasca a divulga ceva informatii. De ce nu si la NASA, ESA sau altele din domeniu. Vezi informatii despre zidurile fotografiate de astronautii de pe Apollo 12 pe Luna si despre care NASA nu spune nimic. Sau informatiile facute publice de Bob Lazar, fost angajat la ,,Office of Us Naval Inteligence", care a studiat sistemul de propulsie a unei nave extraterestre. Sau Robert Oechsier fost inginer NASA. Acestia si altii ca ei au facut sa scape o serie de informatii spre publicul larg.
   Mai mult ca sigur daca pe Marte s-ar fi descoperit ceva demn de luat in seama, ar fi trebuit intr-un anume fel ca informatiile sa ajunga si la ceilanti oameni prin asemenea canale. Daca nu s-a intamplat inca, probabil ca se va intampla intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat. Cu cat se vor implica mai multe natiuni in studiul acestei planete, cu atat va fi mai greu de pastrat un secret.
   Este posibil ca aceste institutii sa lase in mod intentionat sa scape anumite detalii, de mai mica importanta in fotografiile prezentate marelui public, pentru a vedea reactia celor multi, sau pentru a-i pregati pentru ce va urma. Sau poate din cauza volumului foarte mare de informatii, pot scapa fara voie anumite detalii. Pot fi toate aceste cai de scurgere a informatiilor.
   Acesta este motivul pentru care studiez cu atentie aceste materiale trimise de pe Marte. Pentru a gasi cea ce a scapat altora si a incerca sa inteleg ceva din lumea lui Marte. Sa cautam anumite forme care ies din tiparul peisajelor sau locurilor respective. In special forme geometrice, care pot fi create destul de greu pe cale naturala. Asa cum bine a remarcat si renumitul savant Carl Sagan si care spune urmatoarele:
  -Viata inteligenta pe pamant, se dezvaluie in primul rand prin regularitatea geometrica a constructiilor sale.
   Asa cum am mai spus, cred ca pe Marte se manifesta o anumita forma de inteligenta, intr-un plan superior materiei fizice. Aceasta putind interveni probabil si in planul fizic asa cum il percepem noi (unde incepe si unde se termina acest plan?). Acele inteligente ar pute fi ceva in genul fantomelor care pot produce amumite interactiuni cu lumea fizica. Sau de ce nu ar putea exista anumite fiinte pe aceasta planeta care sa semene cu corali de pe Pamant. Am vazut niste fotografii interesante in acest sens.
Adevarul este dincolo de noi

Shadowman

#256
Citat din: jean din  06 Februarie 2008, 23:54:12
   Este posibil ca aceste institutii sa lase in mod intentionat sa scape anumite detalii, de mai mica importanta in fotografiile prezentate marelui public, pentru a vedea reactia celor multi, sau pentru a-i pregati pentru ce va urma. Sau poate din cauza volumului foarte mare de informatii, pot scapa fara voie anumite detalii. Pot fi toate aceste cai de scurgere a informatiilor.
Metodele de manipulare sunt extrem de complexe...Unele date si probe pot fi "fabricate",invaluite in mister si pazite cu strasnicie...De ochii lumii,fireste !  :-D
Bineinteles,cei care manipuleaza au grija ca la locul si timpul potrivit sa se gaseasca anumite persoane credule care cred ca au descoperit marea conspiratie planetara...! Credulii incep sa scrie carti,sa mai toarne un film,sa mai comenteaza la radio ori sa semneze articole prin ziare sau reviste...Ori sa-i acuze pe manipulatori ca ascund probele !De fapt,manipulatii urmeaza punct cu punct planurile "tragatorilor de sfori" ! In acest timp, "baietii destepti" rid in hohote ...!
  Suna plauzibil,nu crezi ?  :wink:
   
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

jackie28t

#257
Mai pe scurt pe planeta Marte exista doar cea ce se vede in fotografiile prezentate de NASA adica bolovani.
Iar speculatiile ca ar fi viata pe planeta Marte si alte cladiri top secret cred ca ramane la imaginatia fiecaruia.
Adica se da cu presupusul si cu zicala magica ''Parerea mea'' si gata te-ai scos.  :lol:  LOL

In FACT evidentele prezentate de la fata locului arata CLAR ce exista acolo adica ce s-a descoperit pana acum ca daca ar exista Martieni pe planeta Marte ar insemna ca SIGUR EI au cu adevarat niste BULDOZERE zdravane. :wink:

lylyt_ice

Pai daca pe Marte nu, in spatele Lunii nu, sub pamant nu, atunci de unde naiba au venit extraterestrii aceea despre care se tot scrie de mii de ani, sau despre care vorbeste The Voice... :? :lol:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Lone Ranger

Jackie, vezi ca se scrie "buldozere", nu "boldozere" (fie ele si de 28 de tone), cum ai scris tu...
On the other hand, prefer sa-l cred pe Bob Lazarus decît pe tine. Iar daca tot ai pomenit de chestia cu "parerea mea", ei bine, eu consider ca tu ai cam gresit forumul. Ti s-ar potrivi mai degraba ceva de genul "Forumul Scepticilor Agresivi"!

Kymosabe

#260
Citat din: Lone Ranger din  07 Februarie 2008, 16:45:30
Iar daca tot ai pomenit de chestia cu "parerea mea", ei bine, eu consider ca tu ai cam gresit forumul. Ti s-ar potrivi mai degraba ceva de genul "Forumul Scepticilor Agresivi"!

Dupa cate stiu asta nu este ,,Forumul credulilor naivi'' . :wink:

PS Eram sa uit . Si pe mine ma deranjeaza anglo-romana ta . Eu numesc asta prostitutie lingvistica .  :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Arckadii

Calmati-va sau incepem sa stergem din posturi


Ark

DepthOfField

Rayden a spus:
Citat"..ar fi mult de zis..insa..sincer, mi-e lene sa scriu.."

Ar fi bine si de scris, esenta este ca o simpla afirmatie, chiar daca adevarata, nu prea face mare lucru, daca nu e insotita si de argumente supuse judecatii si intelegerii celorlalti.


Shadowman a spus:
Citat"Din informatiile care le primim ( nu care "le avem") nu se poate trage o astfel de concluzie...Poate se va descoperi o forma de viata pe Marte,cine stie...? Poate formele de viata,mai mult sau mai putin evoluate,se gasesc in interiorul planetei...E posibil sa fie gasite microorganisme la 1,10 sau 100 de metri adincime ,nu la suprafata planetei. Sa nu ne grabim sa tragem concluzii..."

Toate informatiile care "le avem" deja, le-am primit la un moment dat de la o minoritate de oameni sau alta. Cu timpul, au fost acceptate (sau corectate) de majoritate, si astfel se cheama ca "le avem". La fel se intampla si acum.
Pai nu tragem concluzii, eu nu zic ca pe Marte NU exista SIGUR viata, zic doar ca deocamdata nu avem dovezi clare care sa demonstreze acest lucru. In schimb, speculatii rezemate pe pseudo-dovezi sunt cu duiumul. Iar pentru unii e suficient atat. Mai mult, si asta e rau, pseudo-dovezile sunt de baza pentru ei.

Citat"   Metodele de manipulare sunt extrem de complexe...Unele date si probe pot fi "fabricate",invaluite in mister si pazite cu strasnicie...De ochii lumii,fireste !
Bineinteles,cei care manipuleaza au grija ca la locul si timpul potrivit sa se gaseasca anumite persoane credule care cred ca au descoperit marea conspiratie planetara...! Credulii incep sa scrie carti,sa mai toarne un film,sa mai comenteaza la radio ori sa semneze articole prin ziare sau reviste...Ori sa-i acuze pe manipulatori ca ascund probele !De fapt,manipulatii urmeaza punct cu punct planurile "tragatorilor de sfori" ! In acest timp, "baietii destepti" rid in hohote ...!
  Suna plauzibil,nu crezi ?"

cam asa este, de acord, cu mentiunea ca nu neaparat "credulii" de care spui se manifesta si actioneaza din cauza manipularii "baietilor destepti", ci pur si simplu vad intr-un subiect sau altul un posibil profit (material, intelectual, de imagine etc).

Insa nu sunt de acord ca TOTUL este manipulare, si deci, total lipsit de credibilitate. Dar am mai discutat nuantele astea.


Lylyt_ice a spus:
Citat"Pai daca pe Marte nu, in spatele Lunii nu, sub pamant nu, atunci de unde naiba au venit extraterestrii aceea despre care se tot scrie de mii de ani,"

Pai nu se stie daca pe Marte sunt sau nu, deocamdata nu avem indicii bune ca au fost sau sunt, la fel si pe Luna sau sub pamant. Aaa, speculatii avem gramada. Poate ca unii stiu deja, si dovezile sunt tinute secrete, dar si asta e doar o speculatie. Dovezile clare vorbesc. Iar acestea, trebuie procurate cumva. Te duci si trimiti o nava in spatele lunii, de mai multe ori pana clarifici totul, sau il iei de gat pe cel care crezi ca stie dar nu-ti spune etc. Oricum, speculatiile sunt bune pentru ca pun creierul la treaba, si exercita o anume presiune asupra celor care fac chestiile care ne influenteaza la nivel de mase, si deci, care trebuie sa fie atenti si sa depuna anumite eforturi atunci cand vor sa ne "abureasca".

cat despre ce fel de forum este acesta... cred ca e deschis ambelor tabere, argumentelor si contra-argumentelor, si nu doar patimasilor. ;)
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Shadowman

#264
Citat din: ciuciulete din  07 Februarie 2008, 20:04:37
cam asa este, de acord, cu mentiunea ca nu neaparat "credulii" de care spui se manifesta si actioneaza din cauza manipularii "baietilor destepti", ci pur si simplu vad intr-un subiect sau altul un posibil profit (material, intelectual, de imagine etc).

Insa nu sunt de acord ca TOTUL este manipulare, si deci, total lipsit de credibilitate. Dar am mai discutat nuantele astea.

Desigur,nu se manipuleaza tot...Insa,cum am mai scris intr-un topic,cei mai buni regizori si scenaristi ii intilnim la Hollywood, Los Angeles, California... :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

jackie28t

#265
Citat din: lylyt_ice din  07 Februarie 2008, 11:54:00
Pai daca pe Marte nu, in spatele Lunii nu, sub pamant nu, atunci de unde naiba au venit extraterestrii aceea despre care se tot scrie de mii de ani, sau despre care vorbeste The Voice... :? :lol:

lylyt_ice,
stiu ca esti o doamna inteligenta si foarte de treaba de acea sunt sigur ca ma vei intelege cea ce voi incerca sa-ti explic fara a fi nevoie de prea multe explicatii.Te cunosc de mult timp pe forum si sincer sa-ti spun eu tot nu vad motivul pentru care tu ai implicat numele ''TheVoice'' in acest subiect legat de planeta Marte.Da-mi voie sa te corectez te rog.

TheVoice nu a spus niciodata de o locatie exacta de unde vin extraterestrii.Nu stie nici el defapt ca l-am intrebat personal ca si eu am fost curios.La fel in dosarele lui care le-am prezentat si pe forum adica informatiile pe care le-a redat el spune de fabricarea unor CLONE in laboratoarele militare subterane tocmai pentru a fi folosite pentru inscenari de a imprima anumite imagini in mintea  acelor ''RAPITI'' si a ramane in memoria lor imagini cu creaturi care creatura nepamanteana si nemaivazuta fiind,va fi interpretata de ''RAPIT'' ca pe un extraterestru.Cea ce este fals.In realitate este doar o inscenare dar in subconstienul persoanei ramane un adevarat extraterestru de pe planeta ''X'' sau ''Z'' depinde de imaginatia persoanei.Normal nu trebuie sa discut prea mult despre TheVoice aici pentru ca nu are legatura cu acest topic dar ti-am spus aceste lucruri ''lylyt_ice'' pentru ca stiu ca tu ai precizat pe forum ca nu cunosti limba engleza deci inseamna ca nici nu ai citit ce TheVoice a spus defapt.Daca vrei sa stii mai mult despre subiectul cu TheVoice si ai anumite intrebari ma poti contacta pentru mai multe lamuriri.
A-ti stau la dispozitie.

La fel ''lylyt_ice'' in postul meu nu am precizat nimic de ''sub pamant'' sau ''in spatele lunii'' deci afirmatiile din postul tau sunt gresite sau false mai bine spus.Te rog sa recitesti postul meu pentru a te lamuri.

Citat din: jackie28t din  07 Februarie 2008, 09:18:11
Mai pe scurt pe planeta Marte exista doar cea ce se vede in fotografiile prezentate de NASA adica bolovani.
Iar speculatiile ca ar fi viata pe planeta Marte si alte cladiri top secret cred ca ramane la imaginatia fiecaruia.
Adica se da cu presupusul si cu zicala magica ''Parerea mea'' si gata te-ai scos.  :lol:  LOL

In FACT evidentele prezentate de la fata locului arata CLAR ce exista acolo adica ce s-a descoperit pana acum ca daca ar exista Martieni pe planeta Marte ar insemna ca SIGUR EI au cu adevarat niste BULDOZERE zdravane. :wink:


Sper ca aceste raspunsuri s te lamureasca.La fel te rog sa te uiti si sa citesti foarte atent postul meu deoarece ai sa realizezi ca NU am spus/scris DIRECT  ca nu exista extraterestrii pe Marte.Am spus doar ca ramane la imaginatia fiecaruia.Tot cea ce stim despre planeta Marte este doar cea ce se vede.Nu pot sa spun ca exista ursuleti panda pe planeta MArte vazand in fotografii doar bolovani.
Cam asta a fost pentru tine.Si sa nu te superi de critica constructiva care defapt este la fel de sanatoasa ca scepticismul inocent. :wink:
Sper sa-ti fie de ajutor.

________________________________


Pentru noul coleg pe forum ''Lone Ranger''

Citat din: Lone Ranger din  07 Februarie 2008, 16:45:30
Jackie, vezi ca se scrie "buldozere", nu "boldozere"

Draga Ranger,
stiu ca se scrie Buldozere  si nu Boldozere.Am observat si eu asta dar din cauza grabei am gresit la tastatura.Am avut intentia sa modific dar se terminase timpul de modificare.Am sa rog un moderator sa modifice acolo si sa puna ''u'' in loc de ''o'' ca sa nu te mai deranjeze.
Stiu ca Renger'ilor cu barba si caciula se infierbanta defapt cand vad defapt un ''u'' in loc de ''o''

Citat din: Lone Ranger din  07 Februarie 2008, 16:45:30
(fie ele si de 28 de tone), cum ai scris tu...

Da-mi voie sa te corectez draga Renger  :lol:
In postul meu nu am scris nimic de 28 de tone.Daca am scris asta te rog sa dai citat peste postul meu acolo ca sa vad unde dar ma indoiesc ca poti deoarece nu exista ci doar in imaginatia ta.Drept dovada reciteste postul meu.Deci draga Renger pe viitor te-as ruga sa nu te mai folosesti de minciuna ca nu-i frumos pentru un adevarat Renger.Crede-ma :lol: LOL

Citat din: Lone Ranger din  07 Februarie 2008, 16:45:30
On the other hand, prefer sa-l cred pe Bob Lazarus decît pe tine.

Reger draga,da-mi voie iarasi sa te corectez.
Nu se scrie ''Bob Lazarus'' cum ai scris tu ci se scrie ''Bob Lazar'' drept dovada informeaza-te.Vezi linkul de mai jos. :lol:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bob_Lazar


Citat din: Lone Ranger din  07 Februarie 2008, 16:45:30
Iar daca tot ai pomenit de chestia cu "parerea mea", ei bine, eu consider ca tu ai cam gresit forumul. Ti s-ar potrivi mai degraba ceva de genul "Forumul Scepticilor Agresivi"!

Dar de ce te supara cand spun ca este ''parerea mea''?Nu am dreptul la o opinie personala sau diferita?
Nu cred ca am gresit forumul draga Renger.Eu sunt pe acest forum tocmai de pe data de ''01 Decembrie 2005'' daca te uiti la profil iar tu esti de pe data de ''25 Ianuarie 2008''.Este totusi o diferenta de mai bine de 2 ani.Deci draga Renger eu am vazut multi ''Rengeri'' ca tine  :lol: care au postat pe acest forum timp de 2 ani de zile.Tu cati Rengeri ai vazut timp de o saptamana?
Deci nu am gresit forumul.A-l cunosc chiar foarte bine nu degeaba am 7 stelute la profil si mai si scrie si ''guru'' nu ''ucenic''
Deci incearca sa nu te mai grabesti de a face asemenea greseli cai pacat pentru un ''Renger''
Sa nu uiti ca diplomatul pe care-l port cu mine este mai greu decat un lant cu pentagrama. :lol:

Citat din: Lone Ranger din  07 Februarie 2008, 16:45:30
Ti s-ar potrivi mai degraba ceva de genul "Forumul Scepticilor Agresivi"!

Iar trebuie sa te corectez.Draga Renger faci cam multe greseli pentru un asa scurt post. :-D
Ce am scris eu acolo despre planeta Marte nu a fost intr-un mod agresiv ci a fost chiar intr-un mod vesel si logic.Vioi sa-i spun asa . :wink:
Acest forum devine mai sanatos atunci cand forumul are ochii spalati nu buimaciti de somn.Ca altfel o dam cu totii in fantomele din vis crezand ca sunt extraterestrii. :-D

Gandeste-te ce s-ar face un forum plin de ''CREDULI'' fara ''SCEPTICI?Gandeste-te ce s-ar face un forum plin de ''Sceptici''  fara ''CREDULI''?
Toate au un rost draga Renger si scepticismul este foarte sanatos in ufologie pentru a merge pe directia corecta.
Daca toti am fi trebuit sa aprobam fara intrebari ce se prezinta aici ar insemna ca nu mai este necesar un FORUM.
Respecta partenerul de discutie.Respecta opinia libera chiar daca partenerul de discutie are o opinie diferita.
Vezi Renger,defapt mi-am pierdut din timpul meu liber pentru a ada aceste raspunsuri.Am si explicat,argumentat si corectat.
Oare se merita acest timp pierdut?Sper sa-ti fie de ajutor si sper sa intelegi.
La urmatoarea insulta nu am sa mai raspund.Nu mai fac favoruri.Ia-o ca pe un indiciu pozitiv. :wink:


_______________________________


Pentru Kymo

Citat din: Kymosabe din  07 Februarie 2008, 16:57:10
Dupa cate stiu asta nu este ,,Forumul credulilor naivi'' . :wink:

PS Eram sa uit . Si pe mine ma deranjeaza anglo-romana ta . Eu numesc asta prostitutie lingvistica .  :lol:

Kymo draga,din cauza postului tau am ras mai mult de 10 minute.Multumesc!Am pantalonii patati.  :lol: LOL
Da-mi voie te rog sa-ti spun ca pe forum tu esti NUMBER ONE(Nr.1) la glume inocente.Ele sunt formidabile. :lol:
Nici nu-mi mai trebuie ''bodygurard'' ca ma pot folosi doar de astfel de glume. :-D LOL

_________________________

Pentru Ark

Citat din: Arckadii din  07 Februarie 2008, 19:11:10
Calmati-va sau incepem sa stergem din posturi

Ark

Gata,m-am calmat! Doar i-am corectat ca sa nu ramana cu informatii false. :lol:

lylyt_ice

nu ai de ce sa te calmezi ca nu te-a atacat nimeni, eu m-a intreb ...numai; de unde vin...sau mai bine zis: unde sunt stationati acesti typi (extraterestri)(`?) daca nicaieri nu sunt de vazut????????????
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Rayden

ce de lume nervoasa pe forumul asta  :-D

chill out folks

Lone Ranger

Citat din: Kymosabe din  07 Februarie 2008, 16:57:10
Dupa cate stiu asta nu este ,,Forumul credulilor naivi'' . :wink:

PS Eram sa uit . Si pe mine ma deranjeaza anglo-romana ta . Eu numesc asta prostitutie lingvistica .  :lol:

We can only agree to disagree... Eu sunt de cu totul alta parere, si mi-o pastrez pe a mea. Besides, engleza nu e plina de diacritice care le dai cu "Alt 02xx", iar webiste-ul / forumul le primeste sau nu. Voi contiuna deci sa folosesc anglo-romana (potzi sa-i spui cum ai chef, nu-mi pasa) ori de cîte ori sunt în pana de timp. PUNCT.
Daca asta era forumul credulilor naivi, cum insinuezi tu ca mi-as închipui eu, nu eram aici.

Lone Ranger

Jackie, intentia mea nu a fost sa te insult. Sunt de acord cu tine ca o anumita doza de scepticism este absolut necesara, dar nuanta pe care ai imprimat-o tu postului tau mi s-a parut cam agresiva.
^In al doilea rînd, daca tu consideri ca nu trebuie sa ti se impute ca ai scris "boldozere" în loc de "buldozere" fiind grabit si, poate, obosit (de întzeles, I agree), atunci mi se poate ierta si mie din aceleasi motive ca am adaugat doua litere in plus la numele lui Bob Lazar. For the record, nu aveam nevoie de linkul de pe Wikipedia.
Iar criteriul "vechimii in cîmpul muncii" este de-a dreptul comunist. Unii care au auzit prea tîrziu de forumul acesta se ocupa de ufologie, paleoastronautica, teoria conspiratiei si alte domenii conexe de peste un deceniu, si au deja zeci de articole publicate la activ, desi nu au valiza diplomat, pentru ca nu dau doi bani pe astfel de accesorii. Nu voi spune ce, cît am publicat, si unde, din motive pe care as fi, la o adica, dispus sa le explic cuiva într-o discutie face-to-face, dar nu pe un forum pe care il poate accesa oricine. Iti atrag atentzia ca, de fapt, tu esti cel care insulta - ma refer la faza cu "cîtzi Rangeri (prima vocala e un "a"!) ai vazut tu in doi ani". Mai sunt si altele, care îmi confirma senzatia de agresivitate pe care mi-a lasat-o postul tau. Consider ca nu ai facut niciun favor, nimanui.