Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Constructii pe Marte? Viata pe Marte?

Creat de paleoastronaut, 07 Iulie 2006, 22:45:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

La adresa urmatoare gasiti o imagine cu anumite contururi a suprafetei Martiene.

http://mars.jpl.nasa.gov/mgs/msss/camera/images/redrover_2_01/E01-00878psub.gif

Mai jos sunt doua imagini din Iran pe care se vede ceva artificial.
Ce parere aveti ?
Adevarul este dincolo de noi

jean

  Aici gasiti un nou set de imagini de inalta rezolutie a suprafetei Martiene (din 10 octombrie 2007). Eu am gasit cateva interesante. Si unele care au fost postate mai sus la o rezolutie mult mai buna.

http://hirise.lpl.arizona.edu/index.php
Adevarul este dincolo de noi

jean

Iata o structura interesanta pe suprafata lui Marte. Prima fotografie postata. Observati corpul acela mare, aproape sferic, cu o linie mediana ce coboara in jos. La baza lui se afla alte corpuri ovaloide mai mici. Este in contrast total cu relieful zonei respective, alcatuit din bolovani de dimensiuni mai mici, si cu forme neregulate.Eu am numit aceasta formatiune ,,Closca cu puii".
Pentru ca este o fotografie stereoscopica se vede putin neclar, (se vede bine cu un anumit tip de ochelari).
A doua fotografie postata contine fotografia originala (redusa ca dimensiuni) si un mic comentariu, pentru a se cunoaste sursa.
Adevarul este dincolo de noi

jean

Inca un obiect care mi-a atras atentia, aflat in locul prin care a trecut SPIRIT
Adevarul este dincolo de noi

alx

Citat din: jean din  22 Noiembrie 2007, 22:16:06
Iata o structura interesanta pe suprafata lui Marte. Prima fotografie postata. Observati corpul acela mare, aproape sferic, cu o linie mediana ce coboara in jos. La baza lui se afla alte corpuri ovaloide mai mici. Este in contrast total cu relieful zonei respective, alcatuit din bolovani de dimensiuni mai mici, si cu forme neregulate.Eu am numit aceasta formatiune ,,Closca cu puii".

foarte interesanta structura...si cum acolo nu e nici o panta pe care sa poti spune ca a alunecat un bolovan,si s-a oprit din cauza celor 3 mai mici care ii stateau in cale...cred ca e o dovada a prezentei extraterestre pe marte...sau unii de pe la noi,stim noi cine...au vrut sa faca acolo o avicola...


Citat din: jean din  22 Noiembrie 2007, 22:35:27
Inca un obiect care mi-a atras atentia, aflat in locul prin care a trecut SPIRIT

asta chiar e interesant...dar ai idee ce ar putea fi?  si de ce are acea forma?

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

#215
Pe mine unul obiectul din poza"_Sol1198A_P2539_L257F[1].jpg" m-a cam lasat fara replica... greu de crezut ca poate fi ceva natural...Multumesc ptr. poze sunt cele mai "tari" (de pe Marte) care le-am vazut pana acum.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Pentru Alx.
Nu stiu ce ar putea fi acele structuri... sa fie creatia unor inteligente extraterestre?...poate fi posibil. Dar in mod sigur sunt, si sunt extraterestre. Nu am pregatire profesionala in domeniul mineralelor si fenomenelor atmosferice, ci in cu totul alt domeniu.
Poate pe acest forum va intra si cineva cu o asemenea pregatire, si va incerca sa explice cum anume s-au format acele structuri.
Rezolvarea problemei nu se poate face decat la fata locului si de oameni pregatiti. Aceasta dupa parerea mea nu se va intampla foarte curand, tinind cont de ceia ce implica o posibila expeditie cu echipaj uman pe aceasta planeta. Cu tehnica si cunostinele actuale, acesti oameni ar fi trimisi spre o moarte sigura.
Eu doar am observat mai atent anumite fotografii, si am incercat sa descopar ce nu este normal pe acele cadre. Am atras atentia!... Cred ca este primul pas spre a descopri puncte de interes pe acest corp ceresc. Nu cred ca se poate face mai mult, studiind niste poze in fata PC-ului.
Adevarul este dincolo de noi

jackie28t

#217
Citat din: jean din  22 Noiembrie 2007, 22:35:27
Inca un obiect care mi-a atras atentia, aflat in locul prin care a trecut SPIRIT



Acolo nu se vede altceva decat un BOLOVAN normal de pe planeta MARTE.(mai verzui ca culoare si mai deochiat ca forma cei drept  :lol: )
Si noi pe pamant avem BOLOVANI mai cu forma rotunda si hexagonala dar nu cred ca extraterestrii intra in conspiratii de la orice bolovan atata timp cat EI  ne pot FURA ADN'urile pe timp ce noi dormim pentru a ne clona si a ne pune sclavi la carat bolovani pe planeta lor.
Iar daca nu acceptam faptul ca e un banal BOLOVAN atunci care sunt evidentzele care sa arate ca NU ESTE un BOLOVAN?
Oricum dupa cum se vede caram bolovani ca floricelele la butoniera.

StarDust

Pentru mine, acela este un bolovan foarte dubios (forma)... chiar daca are cam aceeasi culoare cu un alt bolovan (normal)...
Poate toate sunt resturile a unui singur obiect...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

  HOP -hop Jackie stai cuminte si nu arunca cu vorbe numai pentru a gasii un raspuns.....!!! bolovani sunt X la Nr. dar...!!! nu toti sunt "bolovani"!!! Tu stii cam din ce parte bate vintul...NU? Asa ca ramii pe aproape !
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

jackie28t

#220
Aveti dreptate.Scuzati ca m-am bagat ca ELEFANTUL in lapte.Ce se vede in pozele respective sunt ramasitele unei NAVE EXTRATERESTRE asa cum dibuiti si voi cred din cate vad iar acel obiect verzui pe care a-l punctati sigur este covata lui AGLAIA care tocmai facea paine calda la martieni.Oricum din dovezile prezente sa poate sa ma insel.Succes in analizari iar daca dati si de placintute calde sa ma anuntati si pe mine.
Prefer cele cu branza. :wink:

lylyt_ice

     Nu Jackie, nimeni nu s-a pronuntat in vre-un fel pana in prezent si nici nu este cazul de "misto" in fine... un bolovan nu pare afii si cred ca asta vezi si tu....(?) acum s-a format o moda...toate au un raspuns stiintific, sau logic.....DAR !!!!(ca exista si un DAR...) nu este chiar asa...! Fiecare vrea sa demonstreze ca are un anumit procent de perspicacitata, insa sa nu uitam...!!!ca: NU SUNTEM SINGURI IN UNIVERS !!! Asa ca Nu ar fii de mirare sa descoperim si cuptorul unde au fost coapte "PLACINTELE CU BRANZA" !!! Inca o data te invit;...RAMAI PE APROAPE !!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

StarDust

Jackie, eu sper ca nu te-ai suparat. Eu nu am zis ca acelea sunt resturile unei nave extraterestre, si nici nu am facut o analiza video, mi-am exprimat doar parerea. Cred ca inainte de toate trebuie sa primeze analizele stiintifice riguroase si realiste, apoi examinam si alte ipoteze.
Intrebare pentru Jean: putem avea o referinta la poza respectiva? ma refer la o scala aproximativa ca sa stim cat de mari sunt acele crestaturi si acel obiect?
Salutari!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

Citat din: StarDust din  24 Noiembrie 2007, 11:28:37
Intrebare pentru Jean: putem avea o referinta la poza respectiva? ma refer la o scala aproximativa ca sa stim cat de mari sunt acele crestaturi si acel obiect?

Acel obiect are cativa cm in diametru.
In fotografie se vede urma lasata de roata dreapta a lui Spirit. De altfel comentariul pozei incepe cu ,,A shallow trench made by Spirit's dragging right front wheel''.
Latimea rotii este de aproximativ 20cm , de unde deducem ca marimea acelui obiect este ~5 cm.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

Ah, la acea poza cu descrierea nu m-am uitat  :| , la acea marime, pe mine obiectul ma duce cu gandul la un fel de "piulita".  :-D Dar tot la fel de bine stim ca anumite roci pe suprafata martiana au o tenta verzuie din cauza reactiilor chimice... Deci, cine stie...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16