Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Constructii pe Marte? Viata pe Marte?

Creat de paleoastronaut, 07 Iulie 2006, 22:45:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

Adevarul este dincolo de noi

alx

sursa jean,sursa!
de unde le ai?   ca ar putea fi orice fotografii facute pe terra...atata timp cat tu nu precizezi de unde le-ai luat...
   daca ma chinuiesc,2 din 4 fotografii le fac si la mine in curte...si apoi putin photoshop...si gata!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jean

Am mai spus si in alata parte si am sa repet si aici. Nu urmaresc sa pacalesc pe nimeni nici sa impun ceva, doar fotografiile par interesante. La cinzeci de ani nu prea mai ai chef de asa ceva. Am pastrat denumirile originale doar am pus inainte cifra 1,2,3,4.
Adevarul este dincolo de noi

alx

Citat din: jean din  19 Septembrie 2007, 13:38:15
Am mai spus si in alata parte si am sa repet si aici. Nu urmaresc sa pacalesc pe nimeni nici sa impun ceva, doar fotografiile par interesante. La cinzeci de ani nu prea mai ai chef de asa ceva. Am pastrat denumirile originale doar am pus inainte cifra 1,2,3,4.

a...sa nu ma intelegi gresit!
eu nu am afirmat ca tu ai vrea sa pacalesti pe cineva...ci am spus ca fara a avea sursa acestor fotografii,ar putea fi falsuri,de care e plin netul...
  nicidecum nu m-am gandit ca tu esti cel care le face...
  imi pare rau daca s-a inteles asa...
   
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jean

Adevarul este dincolo de noi

lylyt_ice

 Jean, pozele postate de tine m-au lasat fara cuvinte...numai daca sunt intradevar reale, ca sunt multe trucuri.Eu nu prea m-a pricep dar sa asteptam parerile celorlalti colegi...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

jean

  In seara aceasta am gasit o poza interesanta pe site UFO Casebook.
http://www.ufocasebook.com/skullsonmars.html
  Am scos poza si am evidentiat partile interesante. La ..A" si ,,B" se spune ca ar putea fi fi niste cranii.
  Dupa parerea mea ,,A" seamana intradevar cu un craniu, dar eu nu cred totusi ca ar fi asa ceva. In ,,B" cred ca este vorba de un bolovan. In ,,C" se vede ca si cum formatiunea respectiva ar fi suspendata la un cap fata de sol sau infipata in sol cu acel cap. Structura in forma de arc de cerc din ,,D" are o proeminenta ascutita, semnalizata cu sageata rosie ce seamana cu o antena. Pare ca si lumina trece printre cele doua parti ale semicercului. C si D mie mi se par mai interesante.
  Voi ce parere aveti?


Adevarul este dincolo de noi

lylyt_ice

 Da intradevar sunt foarte interesante...dar totus ,cum ai spus si tu se poare sa fie niste bolovani cu forme mai ciudate...si cam asta inclin sa cred...Dar cine stie ? Alx,Ciuciulete...ar putea cred sa spuna mai multe....
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DepthOfField

#203
Jean...
imaginile anterioare, cu sferulele, le-am vazut la momentul aparitiei, in comunicatele de presa ale NASA cu privire la cele 2 misiuni..comunicate periodice care prezentau si prezinta si acum imagini mai interesante din misiune, impreuna cu micile povesti ale aventurii respective.
adica aici:
http://marsrovers.nasa.gov/gallery/press/spirit/
si
http://marsrovers.nasa.gov/gallery/press/opportunity/

unde poti vedea tot ce s-a zis (inclusiv faza cu iepurasul, care era un rest de la parasuta paremi-se, sau cu bolovanul lucitor, care este un meteorit - apropo, este mult prea lucitor pt ca imaginea este in HIGH CONTRAST..dar ce conteaza..sa dea bine)), precum si ce se intampla in mod curent, pe masura desfasurarii activitatii.
Despre sferulele alea, sunt semne ale activitatii de eroziune data de apa la un moment dat, cel mai probabil daca retin bine ce s-a zis.
Vezi ca daca pui poze, mai ssi manipulezi fara voie..poza aia a doua, cu bilute albastre, este in modul FALSE COLOR, pt a evidentia anumite detalii...adica in mod sigur multi alti cititori chiar o sa creada ca bilutele alea albastre exista pe Marte, si nu asta vrei..nu?!

Cat despre astea ultime poze cu cranii, antene si alte astea...
in mod sigur, acolo sunt cranii si semne ale activitatii martienilor...   :-D chiar ar trebui sa facem si noi un site cu enigmele de pe Marte de genul asta.
Normal ca-s bolovani ordinari. Ia fa si tu sute de fotografii la bolovani, nori si alte forme de-astea neregulate prezente din belsug, si studiaza-le cu atentie..vei gasi si forme mai interesante de tipul "uite aia seamana cu cutare chestie, ailalta cu cutare...etc )
Am scris in cateva randuri, chiar si pe acest topic, despre fenomenul psihologic denumit "pareidolia", nu mai repet ca m-am saturat. Si este un fenomen psihologic NORMAL, nu o "buba la cap", a nu se intelege gresit cand folosim termeni legati de psihologie.  Daca vrei sa cauti si sa intelegi ce inseamna, este chiar indicat... (de exemplu http://en.wikipedia.org/wiki/Pareidolia )
In esenta este vorba de vazutul de cai verzi pe pereti, capete de animale in formele de nori, zatul de cafea si alte asemanari pe care le face creierul in incercarea lui de a raporta o forma la baza de date existenta.

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jean

  In legatura cu fotografiile de mai sus in care se vad acele mici sfere doresc sa adaug urmatoarele: nu pot fi formate prin eroziune asa cum sustine Ciuculete. Eu nu cunosc nici un fel de eroziune in urma careia sa rezulte atat de multe forme identice. Mai de graba acestea sunt formate din siliciul aflat la suprafata planetei in urma impacturilor meteorice. La impact siliciul se topeste si se transforma in mici sfere de sticla. Asemenea sfere se afla pe luna dar si pe pamant. Probabil va suna cunoscut cuvantul ,,tectite". Am sa mai postez o poza unde praful este dat la o parte la una din misiuni si chiar in locul respectiv se afla o sfera. Cred ca se observa stralucirea. Seamana cu o sfera de sticla nu?
  La una din poze culorile sunt intradevar false, dar am pus adresa mai sus si cine este interesat poate sa vada acolo despre ce este vorvba.
  Craniile, arce cu antene sau alte chestii ciudate de pe una din fotografii. Am spus ca se aseamana doar cu ceva. Am cautat locuri cu Google formatiuni asemanatoare de pe pamant si uite ce am gasit in Sahara (Tassili Algeria). Fotografia urmatoare postata. Si atentie la acest topic a fost postata o poza cu o asa zisa constructie in forma de vierme. Au fost mai multe discutii pe aceasta tema. Eu am gasit pe net o poza cu o anumita duna din Sahara care seamana mult cu ce se vede pe acea poza. Deci forma de vierme de pe Marte ar putea fi ceva natural. O amrata de duna.
  Totusi nu cred ca ar trebui sa nu ne mai uitam la pozele de pe Marte numai pentru ca nu vedem un grup de martieni care fac cu mana. Ele sunt interesante.
  Daca exista sau nu viata pe Marte nu cred ca vom afla asa curand. Personal nu cred ca exista viata in plan fizic pe aceasta planeta. Se pare ca anumiti microbi si bacterii au fost trimise de noi acolo odata cu acele misiuni.

http://www.revistamagazin.ro/content/view/95/20/

Sa vedem cum vor evolua.


Adevarul este dincolo de noi

baguvix

Sonda gaseste posibile cavitati scanteietoare pe Marte

Sonda Mars Odyssey a NASA a descoperit intrari in sapte posibile cavitati de pe versantul unui vulcan martian. Constatarea stimuleaza interesul pentru potentialele habitate subterane si indruma cautarile cavernelor in alta parte pe planeta rosie.

http://www.spaceflightnow.com/news/n0709/22marscaves/
Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

DepthOfField

CitatIn legatura cu fotografiile de mai sus in care se vad acele mici sfere doresc sa adaug urmatoarele: nu pot fi formate prin eroziune asa cum sustine Ciuculete. Eu nu cunosc nici un fel de eroziune in urma careia sa rezulte atat de multe forme identice. Mai de graba acestea sunt formate din siliciul aflat la suprafata planetei in urma impacturilor meteorice. La impact siliciul se topeste si se transforma in mici sfere de sticla. Asemenea sfere se afla pe luna dar si pe pamant. Probabil va suna cunoscut cuvantul ,,tectite".
am spus ca spuneau ca sferulele se datorau eroziunii apei din trecut, ca asa mi-aduc eu aminte. Dar foarte posibil sa ma insel. Si ce spui tu, ipoteza "tectitelor", mi se pare foarte plauzibila. Mi se pare mie, sau ai ceva atractie spre domeniul "geologic"? ;-)

CitatAm spus ca se aseamana doar cu ceva. Am cautat locuri cu Google formatiuni asemanatoare de pe pamant si uite ce am gasit in Sahara (Tassili Algeria). Fotografia urmatoare postata. Si atentie la acest topic a fost postata o poza cu o asa zisa constructie in forma de vierme. Au fost mai multe discutii pe aceasta tema. Eu am gasit pe net o poza cu o anumita duna din Sahara care seamana mult cu ce se vede pe acea poza. Deci forma de vierme de pe Marte ar putea fi ceva natural. O amrata de duna.

Bune exemple. Si de acord cu tine legat de asa-zsiul "vierme". De unde se vede cum natura poate creea fel si fel de forme mai exotice.

CitatTotusi nu cred ca ar trebui sa nu ne mai uitam la pozele de pe Marte numai pentru ca nu vedem un grup de martieni care fac cu mana. Ele sunt interesante.
Sigur ca sunt interesante. Ca si pozele trimise de misiunea Cassini, cu Saturn, inelele si satelitii sai, sau alte misiuni. De unde se vede ca acolo unde ne indreptam atentia, ochii si camerele de luat vederi, vin si informatiile pe care le mestecam noi, vedem crampeie din necunoscut, puzzle-uri, iar pentru clarificarea si catalogarea definitiva a unui obiect/loc/fenomen trebuie si mai multe informatii. La urma urmei avem destule enigme pe Terra noastra, d-apoi in alte lumi extra-terestre.


CitatSonda gaseste posibile cavitati scanteietoare pe Marte

Sonda Mars Odyssey a NASA a descoperit intrari in sapte posibile cavitati de pe versantul unui vulcan martian. Constatarea stimuleaza interesul pentru potentialele habitate subterane si indruma cautarile cavernelor in alta parte pe planeta rosie.

http://www.spaceflightnow.com/news/n0709/22marscaves/

eu nu as fi tradus "cave skylights" ca si cavitati scanteietoare..suna ca dracu' :-D ..si mai stii, unii chiar o sa se gandeasca cum vine asta...

se spune printre altele, acolo, si o ipoteza privind modul de formare a acestor cavitati.

CitatThe new report proposes that the deep holes on Arsia Mons probably formed as underground stresses around the volcano caused spreading and faults that opened spaces beneath the surface. Some of the holes are in line with strings of bowl-shaped pits where surface material has apparently collapsed to fill the gap created by a linear fault.

Poate si in unele din pozele prezentate de tine anterior, Jean, in care spuneam ca sunt cratere iluminate razant, si de-aia apar negre, sa fie si unele cavitati. Mai multe imagini, mai clare, mai detaliate, si luate la mai multe momente de timp (anotimpuri) si unghiuri, pot aduce informatii suplimentare. Dar, cu cat vezi mai clar unele detalii, cu atat "te intinzi" la altele mai subtile, si iarasi se nasc intrebari. Apropo, pe cand si Google Mars similar cu Google Earth? :-P

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jean

Adevarul este dincolo de noi

baguvix

Calota martiana sudica este acoperita in mare parte cu gheata

Savantii planetologi de la MIT au estimat ca polul sud al lui Marte contine cea mai mare cantitate de apa inghetata din sistemul solar (cu exceptia Pamantului, bineinteles). Multa lume a crezut ca dioxidul de carbon inghetat constituia substanta predominanta din calota polului sud, dar iata ca aceasta este, de fapt, apa.

http://www.universetoday.com/2007/09/21/martian-southern-cap-is-mostly-water-ice/#more-11812
Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

jean

  La topicul ,,Fata si Piramidele de pe Marte" a fost postata o imagine denumita ,,Inca City" Aceasata structura de pe suprafata Martiana  nu cred ca poate fi artificiala. Prima fotografie postata la care sunt adaugate si alt detalii.
  Urmatoarea fotografie reprezentind niste dune de nisip pe Pamant... observati ce mult se aseamana?
Adevarul este dincolo de noi