Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Constructii pe Marte? Viata pe Marte?

Creat de paleoastronaut, 07 Iulie 2006, 22:45:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

klingonianul mascat

Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

StarDust

Citat din: jean din  03 Mai 2009, 14:28:17
Acest subiect ar trebui mutat la ,,Constructii pe Marte? Viata pe Marte?"

Am mutat aici postarile referitor la "craniul" de pe Marte, la care se refera "yo2ldk".
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

CHIP


jedimisu

Ce ziceti de aceasta "baza/spaceport" de pe Marte ?


PE Google Mars vezi destule minunatii, da' peste asta n-am dat... inca. :rainbow:

jean

  Cred ca va amintiti de celebra piesa de teatru care a speriat pe americani? Piesa in care martienii invadau america ucigand tot ce intalneau.
  Exista viata pe Marte, construcii ceva?
Nu stim dar incercam sa aflam. Tot trimitem sonde si robotei, poluam acea planeta si mediul ei inconjurator cu resturile aparatelor noastre. S-a intrebat cineva daca martienii, daca ei exista doresc acest lucru? La un monent dat, poate, se vor satura de noi si ne vor transmite sa-i lasam in pace ca altfel.... Ia ganditiva noi ce am face daca satelitii lor ar cadea pe casele si in capul nostru? Sau ar distruge soselele, culturile si animalele noastre?
Momentan noi suntem invadatorii!
Mintea noastra creaza asemenea monstrii! Prin 2020 va fi foarte greu de trait pe Marte din cauza invadatorilor pamanteni. Asta rezulta si din filmul de pe YouTube.   
http://www.youtube.com/watch?gl=GB&hl=en-GB&v=yjiGH9QNiU0&feature=related   
Greu de trait acolo nu?
Corect este sa-i studiem pe ei si mediul lor, fara sa-i deranjam.
Adevarul este dincolo de noi

galzu

exista constructii antice pe marte.! de acum 430.000 de ani(1 eon de timp) exista baze pe marte cat si pe luna ! in scrierile cuneiforme de la Ninive, in cele 7 tablite ale creatiei, expuse la muzeul de la Berlin si Londra, se spune clar si fara echivoc, ca acesti creatori ai nostrii, marii zei Anunaki, au folosit baze martiene si lunare pentru a putea exploata terra(Ki in sumeriana), respectiv pentru a inlesni intoarcerea lor pe Nibiru. de asemenea in scrierile cuneiforme se reda cu subiect si predicat nasterea sistemului solar actual, componenta acestuia(ca si planete si denumirea lor). de asemenea daca vorbim de marte, nu pot sa-mi dau seama de ce nu luam de bun ce ne-au lasat civilizatii antedeluviene, care ne descriu o calatorie din afara sistemului solar pana pe frumoasa noastra casa(terra), si luam de bun ceea ce ne dau astia de la Nasa. tot ce vine de acolo este otravit de minciuna si rea credinta.

jean

   Eu aveam alta parere despre Marte. Sa stii ca dupa ce am citit mai sus inclin sa te cred, dar pentru ca aveam o convingere diferita, in mintea mea se nasc o serie de intrebari. Asa ca lumineaza-ne si pe noi venind cu mai multe detalii si daca se poate sa fie verificabile. Nu povestirea unor mituri antice. Pentru Anunaki si Nibru sunt alte topicuri deschise. Cauta si vei gasi.
Adevarul este dincolo de noi

galzu

Jean, nu poti scrie despre acest subiect fara detalii. chiar crezi ca acum 8000 de ani existau legende ? cand noi eram la stadiul de cautatori de rame(ma refer la pamanteni), crezi ca eram in stare de a inventa legende.? traducerile scrierilor spun cu subiect si predicat ca scribul regal a redat realitatea din acea vreme. am o intrebare Jean, de un infinit de puncte si anume:

daca tu consideri ca ce au lasat sumerienii sunt legende, atunci componenta sistemului solar cum al stim astazi si redat fidel in scrierile sumeriene sunt tot LEGENDE ???
nu se pot disocia una de cealalta. aici nu am mai scris de codurile juridice a lui Hamurabi, codurile comerciale si cele medicale scrise acum 6000 de ani de sumerieni (care pana in 1904 au fost considerat un popor necunoscut) sunt tot povesti ? stii ca dreptul roman este inspirat de cel a lui Hamurabi ?
sau sistemul sexagesimal cu o cifra mudana este tot o legenda ? acum 8000 de ani se cunostea numarul Pi (sarbatorit ieri 14.03.2010) si calcule complicate de traiectorii, care sunt afectate de campurile magnetice si gravitationale ale planetelor sistemului solar? acesta cunoastre nu este suficienta pentru a da crezare scrierilor cuneiforme ? asta asa la prima mana sa va demonstrez ca eu nu sunt Ion Creanga al acestui forum(desi imi place mult Creanga)
cu stima
galzu

jean

Citatchiar crezi ca acum 8000 de ani existau legende ? cand noi eram la stadiul de cautatori de rame(ma refer la pamanteni), crezi ca eram in stare de a inventa legende.
Da existau, si aborigeni sau alte triburi au legendele lor.
Citatdaca tu consideri ca ce au lasat sumerienii sunt legende, atunci componenta sistemului solar cum al stim astazi si redat fidel in scrierile sumeriene sunt tot LEGENDE
Nu am cunostinta de descrierea sistemului solar de catre sumerieni. Cand am sa citesc si sa fiu sigur ca sursele sunt corecte, o sa-mi pun aceasta intrebare.
Citatsistemul sexagesimal cu o cifra mudana este tot o legenda
O mica greseala, probabil ai vrut sa spui ,,sistemul hexazecimal", sau este ceva ce eu nu stiu?
Daca sumerienii au avut atatea cunostinte  cum de nu am auzit de ele pana acum? Daca erau si se verificau multi oameni isi puneau intrebarea de unde le aveau.

Adevarul este dincolo de noi

galzu

Jane, raspunsul catre tine este simplu: pai daca nu ai citit de unde sa auzi. korekt ?
faci o mica confuzie, dar nu-i nimic, invatam unul de la altul, sistemul hexazecimal (numit ºi sistemul hexadecimal) este sistemul de numeraþie în baza 16, scris de obicei cu ajutorul simbolurilor (cifrelor hexazecimale) 0-9 ºi A-F. Sistemul este întâlnit mai ales în domeniul informatic, unde este folosit intens deoarece un octet cuprinde exact douã cifre hexazecimale.
sistemul sexazecimal, combina cifra mudana 10 cu cifra divina 6, pentru a obtine cifra de baza care era 60. in unele privinte acest sistem este superior celui utilizat de noi in prezent; dar in orice caz, fara dubiu este net superior sistemului utilizat de greci sau romani. ei nu au atiins perfectiunea calculelor sumeriene si de aceea civilizatia umana a involuat de dupa civilizatia sumeriana. fara a mai putea macar imita calculele sumerienilor. Sa nu uitam Jeane, ca sistemul decimal poate calcula cu 2, 20 sau 200 dar sistemul sumerian putea fi 2, 60, 120 (2x60). masurarea cercului de 360 grade de aici vine Jane, de la nenorocitii astia de sumerieni. Duzina de 12 buc. unitatea de lungime piciorul (are 12 inch), impartirea zilei in 12 pereci de 2 ore sau 4 perechi de 6 ore, impartirea in cele 12 zodii ale miscarii de precesie, rotatia axei pamantului in jurul axei centrale sau mai corect VOBLAJUL de rotatie a axei pamantului. impartiorea anului in 12 luni tot de la sumerieni vine.miscarea de precesie este multiplu de 60 (sexagesimal) 25.920 de ani. miscarea de precesie au explicat-o sumerienii, dar astazi oamenii de stiinta nu stiu care este cauza acestei miscari, care culmea are sens invers de rotatie fata de sensul de rotatie al pamantului.
Jeane, nu crezi ca stiau cam multe sumerienii astia ?


jean

   Sistemul hexazecimal stiu foarte bine ce este, ma ocup cu electronica digitala, de callalt nu am auzit. Despre sumerieni este alt topic prefer sa discutam pe acolo altfel suntem Offtopic. Nu mai discut aici pe acest subiect.
Adevarul este dincolo de noi

galzu

cum spui asa facem Jane !
tu centrezi, tu dai cu capul.
doamne ajuta !

jean

#372
                        Uimitor! Niste pusti au descoperit o pestera pe Marte
Cine ar fi crezut? 16 elevi de clasa a VII-a de la Evergeen Middle School, California, au descoperit o pestera pe Marte, vizionand niste imagini surprinse de o camera cu infrarosu instalata pe sonda Mars Odyssey a celor de la NASA.
http://stirileprotv.ro/exclusiv/exclusiv-online/uimitor-niste-pusti-au-descoperit-o-pestera-pe-marte.html
Articolul este preluat de la SPACE.COM
  Ai naibi, destepti copii astia ai americanilor. Se pare ca ei nu citesc si pe saiturile noastre, dar nici cei de la Pro TV nu se omoara. Eu am atras atentia asupra unor posibile pesteri de pe planeta rosie cu mult inainte folosindu-ma de aceleasi poze trimise de sonda lor. Puteti vedea posturile mele aici:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,546.msg35536.html#msg35536
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,546.msg38490.html#msg38490
Deci sunt pesteri...Si aici este posibil sa se gaseasca ceva forme de viata, la adapost de conditiile vitrege de la suprafata planetei. O sa aflam mai multe cand se va duce smiley pe Marte. El asa spune. :lol: Vezi melodia ,,Plec pe Marte".
Adevarul este dincolo de noi

adrian75

#373
Cu totii stiti aceste imagini,eu le-am vazut pt prima data intrun ziar si am ramas uimit... in primul rand pt ca sant niste imagini extraordinare si apoi m-am intrebat cum de  NASA face publice astfel de imagini.    


padme

De ce anume te-a mirat? Doar s-a demonstrat ca chestia aparuta in ziar e doar o chichita jurnalistica si ca respectiva "femeie-sirena" e doar o pietricica de cativa cm. care seamana cu ceva! Imaginile mai apropiate arata ca este vorba de o simpla pietricica, am vazut chestia asta in emisiunea aia a.. scepticului, parca. Nici el nu avea de unde sa aiba imaginile, toate, decat de la... sursa.