Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Asteroizi ºi comete care trec pe "langã" Terra

Creat de 2012, 30 Iunie 2006, 15:42:16

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

2012

Asteroizi ce se apropie de Pamant in 2006: sunt trecuti in, tabelul de mai jos, asteroizii ce trec cel mai aproape de Pamant in anul 2006. Cea mai notabila trecere este cea a asteroidului 2004 XP14 ce va trece, pe 3 iulie, la numai 422.840 km departare (pentru scurt timp 2004 XP14 va fi la fel de aproape de Pamant ca si Luna).
2004 XP14 nume

2006-iul-03 04:26

422.840 km distanta fata de pamant


ady73

Right!...

Ma gandeam la un topic de NEO...
E... adevarat ca vine la 1.1 AU de Pamant, da' nu cred (sper) ca nu e o traiectorie in raza sferei terrei, cu toate ca cei de la NASA au fost cat pe ce convinsi ca trebuie sa transmita pop. mes. de alerta...

S-au oprit pt. ca nu e cazul, miscari bruste pe orbita nu au cum sa apara ; de fapt maximul e pe 2 iulie , o sa faca sa tremure un pic luna si pamantul - de obs. zilele urmatoare  - si o sa treaca neobservat si urmatorii, daca mai e cazul, peste ceva sute ani o sa surprinda pe cineva nepregatit.


ady73

Scuze nu AU = unitati astronomice, ci Unitati distanta pamant-luna (cam grosolan din partea mea imi cer scuze)...

2012

Citat din: ady73 din  30 Iunie 2006, 20:55:28
Right!...
o sa faca sa tremure un pic luna si pamantul - de obs. zilele urmatoare
crezi ca se va intampla ceva nefiresc ?

pri3st3ss

se pare ca nu s-a intamplat nimic nefiresc....pacat ca a fost cam innorat azi :|
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

DepthOfField

Cata vreme acel asteroid nu cade pe pamant, nu se poate intampla nimic..decat ceva senzational, si eventual creste isteria maselor pe masura ce distanta la care trece e mai mica  :-D

de pe www.spaceweather.com  (mergeti la view archives, si alegeti data 4 July 2006 )
CitatASTEROID FLYBY: Asteroid 2004 XP14 flew past Earth this morning barely farther away than the Moon. The 600m-wide asteroid glowed like an 11th magnitude star and was an easy target for backyard telescopes.

Adica un bolovan de vreo 600 metri si cu o viteza de 39000 mile/ora ! care nu are nici un efect, decat daca ar lovi Pamantul (atunci=dezastru).

Pentru cei interesati, site-ul www.spaceweather.com detine zilnic in josul paginii sectiunea "Near Earth Asteroids", unde puteti afla ca de fapt pe 4 July 2006 au fost catalogati "numai" vreo 796 "Potentially Hazardous Asteroids" ... Asta nu trebuie sa va sperie, ca tot asa era si cand nu-i cataloga nimeni :D . Ideea e ca statistic, intr-un viitor se va intampla o coliziune asa ca comunitatea stiintifica incepe foarte incet sa discute aceasta posibilitate si solutii (deocamdata se monitorizeaza daca nu ma insel tot ce e peste 500 metri, si se cauta imbunatatirea sistemului si pentru detectia bucatilor de chiar 100 metri (datele le redau din memorie, sper ca nu ma insel).
In atasamente, imagini ale asteroidului surprinse de astronomii amatori, cu telescoapele lor "de curte". probabil in zilele urmatoare vor apare pe www.spaceweather.com si alte imagini, caci multi amatori sunt pe lumea asta.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

lory

eu am fost la observator si l-am vazut..
am fost foarte dezamagita,era doar un punct care se misca printre stele...ma asteptam la ceva mai...mare si inconjurat de foc sau mai stiu eu ce :lol:....
hey,serbare de 4 iulie,la multi aniii!
(ce bine e sa ai dubla cetatenie...serbezi zilele tarilor... :lol: :lol: sampanie si artificii..in plus, decolarea unei navete...nice...pri3st3ss, iti aduc 10 carti si un stegulet :-P plus o inghetata mare :-D)

ciuciulete, crezi ca daca acei asteroizi vor cadea,americanii vor crede ca sunt ce sunt,sau ca sunt artificii?deja e tambalau mare pe aici,nimeni nu se mai uita pe cer decat sa vada artificii si zmee... :lol: ( da,stiu ca nasa ar da alarma,dar..whatever,lasati-ne sa benchetuim!!!macar murim fericiti si cu sampania in mana :wink:)

DepthOfField

Citateu am fost la observator si l-am vazut..
am fost foarte dezamagita,era doar un punct care se misca printre stele...ma asteptam la ceva mai...mare si inconjurat de foc sau mai stiu eu ce

Pai Terra are un diametru de 12000 km..
(Luna are cam 3000 km diametru)
Atmosfera terestra sa zicem ca are vreo 100 km grosime (ca o patura de gaz)
Asteroidul nostru vreo 600 metri diametru...
A trecut cam la 420000 km distanta minima de Terra...la o viteza de 39000 mile / ora (sau 17 km/secunda!)


Voi face o impartire, ca sa intelegeti proportiile:

Terra sa zicem ca e un biloi de 12 metri diametru (cam cat un bloc de 4 etaje)
Asteroidul nostru ar avea... 0,6 milimetri (cam ca un graunte de zahar)
Si a trecut la o distanta minima de biloiul Terra de 422 de metri la o viteza de vreo 1,7 centimetri/secunda (Luna era o biluta de 3 metri, aflata la vreo 380 de metri departare).. Iar atmosfera terestra ar avea cam 10 cm grosime pe biloiul de 12 metri.

Asadar, grauntele ala de zahar se afla mult departe de biloiul Terra si de atmosfera lui de doar 10 cm grosime..deci n-avea cum sa arda..ci mergea prin vidul cosmic, la temperaturi mult sub -200 grade Celsius...

Interesante analogiile astea.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

lory

da,stiu,dar  ma asteptam la altceva,ciuciulete...un pic cam dezamagitor pt un asteroid considerat a fi periculos...
stateam si ma uitam la el si nu imi venea sa cred ca punctuletul ala ar fi putut decima omenirea..parea prea mic si insignifiant....

pri3st3ss

 amuzant, lory :lol: :lol: :lol:
la ce te asteptai,scumpo,la artificii si stegulete?...ms de gandurile tale bune si distractie placuta..abia astept sa te intorci :wink: :roll:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

maya

Giant comet may collide with Earth late October
Front page / Science / Planet Earth
06.10.2006    Source:    
   
According to the Russian astronomer Nikolai Fedorovsky, a giant comet flying at top speed is bound for Earth. Should the comet stay on the collision course, it may hit the planet in late October. The impact will cause devastating tsunamis, earthquakes and avalanches, says Fedorovsky. He saw the killer comet in a telescope two weeks ago. He managed to calculate the comet's trajectory. We got in touch with Nikolai Fedorovsky:
   
"Just a few people are aware of the fact that comets of various sizes fly past Earth at a very close distance on a regular basis," says Fedorovsky. "Those comets usually pass by unnoticed. The above circumstance is not a guarantee against disaster by any means. The Tunguska meteorite landed in the wilderness of Siberia. What if the behemoth had plunged into the center of Europe or somewhere in the ocean?
http://english.pravda.ru/science/earth/06-10-2006/84913-comet-0

Necunoscutul

Ha..., este acelasi scenariu cu cel din filmul "Armagedon", sa speram ca vom supravietui acestui impact. Sa nu va asteptati ca guvernele sa va anunte, deoarece ei incearca sa previna o panica la scara mondiala.  :-P

Oricum, sunt destul de sigur ca vom supravietui si acestui eveniment.

8-)

LupinThe3rd

Asta imi aduc aminte de www.savelivesinmay.com.
Da' acu' daca e cum spune Seeker
Citat din: Seeker din  06 Octombrie 2006, 17:07:28
Sa nu va asteptati ca guvernele sa va anunte, deoarece ei incearca sa previna o panica la scara mondiala.  :-P
de ce a aparut tocmai in Pravda care e un ziar in care presa se bucura de o "libertate deosebita" :)?

2012

daca ia calculat traiectoria de ce nu a calculat si cand va lovi ?  :?
asta pt ca este un bullshit care trebuia sa dea bine ;)
plus ca pe nicaieri nu se mai vb de ce zice omuletu asta ....