Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

VIAÞA ªi ÎNVÃÞÃTURILE MAEªTRILOR DIN EXTREMUL ORIENT

Creat de IONUT, 20 Iunie 2006, 20:34:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

darkness


Elvin

    darkness, minunatul Ioan Hrisostom a argumentat ca nasterea s-a petrecut in decembrie. Data exacta a lunii nu e cunoscuta - s-a ales 25 ca sa se cupleze cu o sarbatoare ce deja exista la 'pagani' [scuze daca ma insel]. Gasesti explicatia la "Cuvant la ziua nasterii Mantuitorului".
    Pe scurt
1. F AP 5,38-39 "Daca e de la oameni, se va risipi, iar daca e de la Dumnezeu, va ramane" zicea Gamaliel, la nivel de principiu. Craciunul a ramas pana azi
2 [Luca] guvernator atunci era Quirinnius si cezar era August. Zicea Ioan ca cine vrea neaparat poate merge pana la roma [sec IV] sa consulte cronicile cezarilor si sa vada ca recensamantul a fost real.
3. Arhiereul [patriarhul] evreiesc avea voie sa intre in altar o singura data pe an. Zaharia [tatal lui Ioan Botezatorul] era arhiereul acelui an, si in luna septembrie dupa randuielile puse de Moise, el tocmai se afla in sfanta sfintelor ca sa tamaieze si a aflat ca va zamisli pe Ioan. Dupa 6 luni fiind Elisabeta gravida, a venit la ea Fecioara MAria cand tocmai primise vestea cea buna, adica septembrie + 6 luni = martie [vezi in Luca]. Dupa care adaugi 9 luni si vezi ca ajungi in decembrie

Max C.

mai departe.... :lol:
                                           Sexuality

The fifth great test deals with the issue of sexuality. Are you the master of your sexuality or is it the master of you? Does the flow of your sexuality serve the lower self or the Higher Self? Who comes first GOD or sexuality? Are you moderate in your sexual practices? Does your sexuality serve love and intimacy or just materialistic animal pleasure? Does your sexuality serve just a selfish purpose, or a selfless purpose? Is your sexuality being used also for the raising of your kundalini and brain illumination or just for a second chakra release?

These are all key questions Light workers need to ask themselves with devastating honesty. There is no judgment if it is being slightly misused. As you become aware of this just make the appropriate adjustment and spiritual vow to correct the imbalance. Life is nothing more than making continual adjustments and attitudinal and physical corrections to bring oneself constantly back to inner peace and the appropriate Tao. Mistakes are not bad, only uncorrected conscious mistakes become a problem. The idea is to learn by grace instead of karma. To learn the easy way instead of by the school of hard knocks.

Sexuality is a wonderful thing and was created by GOD to be enjoyed as a communication device in service of love. Sexuality is not bad. It becomes negative however when it is used by the lower self, or carnal self, or negative ego. Use it in service of the Higher Self, and love, and it becomes a most sacred consecration.

One of the great tests of the spiritual path in regards to sexuality also comes when one achieves power, money, fame. How does one deal with their sexuality then? A great many spiritual teachers have fallen when confronted with this lesson. They use their position of power to have sex with their students and/or devotees. We have also seen several Fundamentalist ministers fall in this way. This lesson applies to Eastern and Western Masters alike. We have all heard stories of well-known New Age and Eastern masters who have degraded their standing in this regard. Let this be a lesson to us all!


                                      Desire

The next great test of the spiritual path is the transcendence of desire. This is the main precept of all Eastern teachings and the main precept of Buddhism as well. This is a confusing point for many Light workers. What is meant by this is that one must transcend lower self desire, for it is the mother of all negative ego qualities. All lower self desire should be transformed to Higher Self desire. Many Light workers being confused on this point try to block all desire which is not appropriate or good. It is good to have a desire to ascend, or a desire to achieve liberation, or to be of service. Even Melchizedek and all the inner plane Ascended Masters continue to strive for greater and greater levels of spiritual growth. Transform lower self desire into desire for GOD-realization. This is the ticket to Paradise!

                                     Anger

The definition of anger is that it is, "A lack of control and attempt to regain it." If you think about it this is really true. The misuse of anger deals with the misuse of power. The late, great Edgar Cayce in his source channelings spoke of positive anger versus negative anger. Everyone needs what might be called positive anger. This is like being the spiritual warrior in life or manifesting tough love with self or others when needed. Anger in essence is ego and this is a fact. Instead of getting rid of anger, it should be channeled properly, for there is enormous power in anger. This is what is meant by positive anger. It is anger channeled in Christ Consciousness directions.

Anger when not used in a completely unconditionally loving manner is an attack and for that reason it is wrong. It is never appropriate or right to attack a brother or sister. To hurt another is to hurt GOD and in truth oneself. People who are angry all the time are demonstrating lack of true personal power and consistent Self-mastery. Anger creates separation. The purpose of life is to retain oneness at all times, not separation. Cultivate personal power, a spiritual warrior attitude, and toughness in life but not anger. Chronic anger will debilitate your liver function, among other things. Anger stems from attachment and not looking at things as lessons in life. It also stems from an inability to transcend duality.

When things bother you in your relationships most definitely share them, but do it in a loving and respectful manner. Anger without unconditional love is negative anger and should be controlled at all costs. There is no such thing as righteous anger. Righteous anger is a delusion of the negative ego. Anger is such a critical lesson in life for it comes up every time life doesn't go the way we want it to go. We all know how often this occurs. The anger is developing as Buddha said from, "Wrong points of view." It is not in life, it is in our attitude towards life. Someone who is angry all the time is angry because they are fighting life instead of working with life and learning from life. Anger is caused by faulty thinking as all negative emotions are.

When one moves into positions of power, fame, and money the proper control of this energy is even more important, for a great many people are in your spiritual care. When anger arises channel it into cleaning your house, exercising, transformative journal writing, meditating. Use the enormous power in anger as an alchemical process to create GOD-realization. Do not judge self when anger arises but take responsibility that you are creating it. Do not take it out on others or self, or "karma" will be incurred!

Elvin

         Darkness....Nu se cuvenea sa raspund, totusi pentru a nu ramane crestinismul de ocara...

mesaj 2 http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,533.msg6093.html#msg6093

Pag. 99: "Sursele istorice ale timpului nu contin aproape nici o informatie cu privire la Isus"
     neavand pretentia la cunostinte de istorie, zic numai ca am gasit in cartea laureatului nobel in biologie Alexis Carrel ["Rugaciunea" !!] la sfarsit textul unei scrisori trimisa de un ofiter roman care l-a vazut pe viu pe omul-dumnezeu. Detaliile gen 'nu l-a vazut nimeni razand vreodata' , ca ii certa pe farisei ca judecator dupa care incepea sa planga pt ca i-a judecat, sau ca era foarte carismatic si ca 'nimeni nu indraznea sa se uite fix in ochii lui" etc etc , concorda cu portretul-robot construit de evanghelisti si cu ce intuieste orice om care pune in practica evanghelia

Pag. 100: "Evangheliile sinoptice atribuie adeseori lui Isus titlul de Fiu al omului, caruia din nefericire nu i se poate peciza semnificatia contextuala (in idiomul aramaic el inseamna simplu "omul")."
      Neavand nici pretentia ca stiu teologie, iti spun numai cum inteleg eu.
   Fiul oricarui om deja este o versiune imbunatatita prin faptul ca preia genele mamei si ale tatalui; avand o zestre genetica de la ambii parinti el este mai optimizat pentru supravietuire decat oricare din parintii lui luati separat. Ideea de imbunatatire o transmite acest "Fiul Omului". Daca venea in vremea noastra, Iisus s-ar fi intitulat "Omul 2.0". Intelegi unde bat ? :wink:
     iar cand un om oarecare e numit 'fiul omului' [de ex Daniel] asta inseamna numai ca e fiu de om, fata de inger care era fiu de ..altceva

Pag. 100, vorbind desre Isus: "Nu pare totusi sa-si fi proclamat vreodata deschis indentitatea sa de mesia"
    nu a trambitat,asta e altceva. Din smerenie
  Dar cand ceilalti ii ziceau Hristos, precum Petru, nu ii contrazicea. Iar cand Caiafa l-a intrebat "Esti tu Hristos?" el tot din smerenie a raspuns "Tu ai zis"

"merita insa poate amintit ca acesti bieti adepti ai unui cult asiatic salbatic si-au gasit totusi emuli ceva mai tarziu printre unii dintre Parintii Bisericii timpurii, care si ei afisau acest soi de psihoza antisexista"
   Deci el zice ca ascetii din pustie si parintii teologi de asta se pazeau ei de activitatea sexuala, ca ar fi auzit de membrii unui cult obscur care faceau la fel. Oare i-a crapat obrazul de rusine acestui sinistru moloz uman, cand a scris asa ceva ? Evident, nu. El fiind dincolo de conceptul rusinii.
    Prin urmare si majoritatea celor din asia practica abstinenta tot pentru ca au o iubire secreta fata de cultul metroacist... Sesizeaza cineva ridicolul ?
    Oamenii luminii se feresc de sex nu pentru ca 'metroacistii" faceau asta ci pentru ca raportul sexual [normal, sodomist, felatie, masturbare, totul] e capabil sa instaureze definitiv in fiinta umana regnul animal si e in stare sa te tina legat in fenomene cand tu alergi spre absolut. Apoi nu numai 'parintii bisericii timpurii' ci si din vremea noastra si din toate vremurile

mesaj 3 http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,533.msg6094.html#msg6094

  " Iulian Apostatul, cel care incearca sa reinvie paganismul in detrimentul "religiei galileenilor"
   e adevarat ca Iulian a murit taiat de o sabie nevazuta [a Sfantului Mercurie] ? si ca a aruncat in sus cu sange strigand "m-ai invins galileene"? sau is si astea mituri  :wink:

    "Este Evanghelia care a pastrat caracterul apocaliptist al lui Isus (influenta eseniana), acolo spunandu-se:
"El le-a mai zis: Adevarat va spun, ca sunt unii din cei ce stau aici, care nu vor muri pana nu vor vedea Imparatia lui Dumnezeu venind cu putere." (Marcu 9:1); aceesi prezicere naiva este repetata si in Matei 16:28; evident ca nu s-au implinit presimtirile "mielului", niste capotatzi asteaptand chiar si prin anul 2000 Armaghedonul"

   
    "Imparatia Cerurilor este innauntrul vostru". Cine astepta o imparatie fizica, e pe culmile de jos ale neintelepciunii.

   ce este ilogic in Ioan 16,12 "Încã multe am a vã spune, dar acum nu puteþi sã le purtaþi. " ? si in 15,15 ?

"Sa citim apoi Ioan 20: 19 ca sa vedem cat de "apostol" era Ioan, cand spune "a statut in mijlocul LOR" (si in 20:20, 20: 21, 20:22 si 20:17) Sa fim desptepti!"
   Cand o sa intelegi conceptul de smerenie, o sa intelegi de ce Ioan vorbea din exterior si nu se numara pe el cu ceilalti

"sa ne inchipuim insa ca se apuca unul dintre voi sa zica unui budist (vreun miliard de oameni) sau hindus (si astia se apropie de un miliard) sau unui ateu, ca Dumnezeu a fecundat miraculos o fecioara, care a ramas gravida astfel si care a nascut mai apoi Fiul Domnului"
  Stii ce ma gandeam intr-o zi ?  :lol: Azi in era fertilizarii in vitro si in curand in era manipularilor genetice si clonarii , nu mai poate gasi nimeni scuza ca a respins o asemenea 'dogma', ca vezi Doamne 'era imposibil'. Da ce zic eu ? cauta ceva despre partenogeneza, ca exista cazuri documentate nu numai la oameni ci si la animale [femele care concep spontan, fara samanta masculului]

   Nietzsche era mai anticrestin decat tine, totusi cineva l-a ochit bine : "Cel impotriva caruia lupti, te contine inca in el" Te lupti impotriva crestinismului pentru ca-l mai porti inca in suflet si vrei sa scapi  8-) Si in sens invers e valabil si pentru mine ... :-P

    Dar Hristos Iisus a fost, este, si va fi ! Poate ai si tu dreptate cu datele astea istorice, dar ia vezi oare fondul problemei e real ? vezi oare exista sau nu exista aceasta entitate numita de crestini "iisus Hristos" ? Eu cand ma contemplu, cand deschid ochii interiori si ma uit prin cotloanele sufletului, in orice parte ma uit Hristos e acolo, adica fizic...Si cum ar putea sa NU fie ? In viata mea am facut si eu o fapta preaslavita, anume ca m-am impartasit cu sinceritate si cu credinta si dupa un pic de post dupa puterile mele....deci au dreptate parintii ca painea si vinul dupa epicleza devin insusi hristos .... si ca intra in "alcatuirea trupului" {adn ?}...si ca 'nu se da afara ca celelalte mancaruri"....poate am si eu dreptate, desi poate sunt eretic, ca in timpul euharistiei faci transfer  de informatie genetica cu Hristos....  :lol: Tu ce zici ?

Elvin

    legat de condamnarea autocastrarii, am uitat sa spun ca sfintii parinti au condamnat-o mai vartos decat o face autorul acelui text. Cei ce se castrau nu mai erau primiti nici in biserica iar Origen a fost anatemizat si pentru ca s-a castrat impreuna cu ereziile lui

darkness

acea entitate numita isus exista,ti-am mai spus-o si in alt topic

Citat din: Elvin din  22 Ianuarie 2007, 12:38:13

"merita insa poate amintit ca acesti bieti adepti ai unui cult asiatic salbatic si-au gasit totusi emuli ceva mai tarziu printre unii dintre Parintii Bisericii timpurii, care si ei afisau acest soi de psihoza antisexista"
   Deci el zice ca ascetii din pustie si parintii teologi de asta se pazeau ei de activitatea sexuala, ca ar fi auzit de membrii unui cult obscur care faceau la fel. Oare i-a crapat obrazul de rusine acestui sinistru moloz uman, cand a scris asa ceva ? Evident, nu. El fiind dincolo de conceptul rusinii.
    Prin urmare si majoritatea celor din asia practica abstinenta tot pentru ca au o iubire secreta fata de cultul metroacist... Sesizeaza cineva ridicolul ?
    Oamenii luminii se feresc de sex nu pentru ca 'metroacistii" faceau asta ci pentru ca raportul sexual [normal, sodomist, felatie, masturbare, totul] e capabil sa instaureze definitiv in fiinta umana regnul animal si e in stare sa te tina legat in fenomene cand tu alergi spre absolut. Apoi nu numai 'parintii bisericii timpurii' ci si din vremea noastra si din toate vremurile

elvin,cred ca nu ai inteles, sau ai citit aiurea!!!! ziceam de membrii unui cult asiatic, nu de crestini!!
si chiar daca ar fi crestini, de ce a face dragoste e un pacat,ca doar dzeu e dragoste!!! de ce a face dragoste ne intoarce in regnul animal!!!?????????????? :?


Citat din: Elvin din  22 Ianuarie 2007, 12:38:13
           Nietzsche era mai anticrestin decat tine, totusi cineva l-a ochit bine : "Cel impotriva caruia lupti, te contine inca in el" Te lupti impotriva crestinismului pentru ca-l mai porti inca in suflet si vrei sa scapi  8-) Si in sens invers e valabil si pentru mine ... :-P


daca o luam dupa standardele tale, da,sunt anticrestin!
eu  nu l-am refuzat niciodata pe isus in inima mea..una e sa fiu scarbit de bolboroselile bisericii ( deci sunt anticrestin) si alta e sa cred in adevaratul isus ( deci sunt crestin eretic, tot dupa standardele tale)...si am mai scris mai multe si in alt topic....

baaron

Pentru IONUT

Se pare ca ai o problema cu diacriticele...ma refer la titlurile tale.
Uite un link care se poate considera ca o anexa la ceea ce discutam aici....
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,484.msg15167/topicseen.html#msg15167