Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

VIAÞA ªi ÎNVÃÞÃTURILE MAEªTRILOR DIN EXTREMUL ORIENT

Creat de IONUT, 20 Iunie 2006, 20:34:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pri3st3ss

ateii respecta mai mult "legile" crestinismului,decat cei care se bat in piept ca sunt crestini...crestin nu esti ca te-ai nascut,botezat sau doar ca iti iei aceasta denumire...

Ionut,crezi in reincarnare?karma?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

IONUT

#16
Ptr Pir3st3ss: DA.

Citat din: udar din  25 Iunie 2006, 21:12:52
Biserica astazi este o masina de facut bani. Exponentii ei, chiar daca poate ca in sinea lor sunt reprezentanti cu sufletul ai lui Dumnezeu, nu fac decat sa perpetueze aceasta afacere...

S? ?tii c? mai sunt excep?ii.  Am fost duminic? la o mân?stire din apropiere construit? doar de câ?iva ani. M?n?stirea e micu?? având doar câteva maici (aprox 5-6...) . SLujba a ?inut-o un c?lug?r preo?it. Nu s-a pus accentul pe bani, lumea nu a s?rit cu banii, iar preotul nu tr?gea cu ochiul din altar s? vad? care nu ?i-a pl?tit l?turghia sau mai ?tiu eu ce. M? rog a fost o atmosfer?... Dumnezeiasc?. Toate ca toate.. dar predica a l?sat lumea cu "botu pe labe". Felul în care vorbea p?rintele ... a r?scolit sufletele tuturor, se vedea pe fe?ele lor. Îmi pare r?u c? io m-am dus ca nesim?itu mai târziu, dup? cum e la mine în parohie. I agândi?i-v? c? oamenii aceia .. din m?n?stire .. î?i dedic? via?a... lui DUMNEZEU, nu ca noi ( nu g?sesc un epitet pe m?sur? ptr "noi") abia mai vedem biserica la Sf Pa?te, la vre-o mormântare... hehe sau nici atunci, ori doar pe fug?. Acei oameni, sau mai bine zis super oameni nu fac altceva în sufletul lor decât... calea spiritual?. Nu veni?i cu contradic?ii , ?tiu, p?durea mai are ?i usc?turi, dar nu asta-i discu?ia. Mi-a? dori s? pot fi a?a. S? POT !!! Nu mai spun c? am ajuns în perioada când nu ne mai constrânge nimeni, doar draqu, lualar focu, a venit timpul .. când putem alege. ?i dup? cum se vede...se vede ce s-a ales din ?ara asta. Mai mult chiar , pe vremuri cnd cre?tinismul era persecutat, au fost oameni care ?i-au dat via?a ptr DUMNEZEU, ptr Isus, ?i nu au fost omorâ?i cu gloanm?e ci persecuta?i de nu-? cine ar mai rezista, aceia acum sunt sfin?i, ?i sincer.. î?i merit? sfin?enia.

Alte dovezi actuale:

http://www.weblog.ro/Panorama/2005-09-27/Punctul+lui+Dumnezeu.html
http://www.formula-as.ro/reviste_563__88__.html

O dedicatie ptr toat? lumea:

Niciodat? s? nu-ncerci
De Dumnezeu s? te ascunzi,
?i pentru tot s?-i mul?ume?ti
?i s? te rogi în cinstea lui.

Atunci când ai o sup?rare
?i totul e-mpotriva ta,
Nu te întrista.,
Pune?i n?dejdea-n Dumnezeu
?i roag?-l s? te-ajute.
Promite-i c? te vei ruga,
Cu ceilal?i te vei împ?ca
F?când doar fapte bune.

Dumnezeu dore?te
s? ne-nchin?m doar Lui
Pe el s?-l prosl?vim
pân' la sfâr?itul lumii.
C?ci Dumnezeu,
al nostru îndrum?tor
?i de toate iert?tor,
Este St?pânul cerului
?i Creatorul Universului.

Poezia e frumoasa. Bravo. Restul e insa offtopic(Skywalker)

pri3st3ss

cine anume te opreste sa nu iti dedici viata lui dzeu?
de ce nu lasi viata asta si nu te duci in pustiu sau la manastire?eu una as face,dar mi-e prea lene si m-am obisnuit cu lucruri care sunt deja facute de altcineva...pe bune ca m-as retrage cateva luni macar in meditatie si rugaciune....
dar as fi o lasa...de ce sa merg in pustiu,unde nu e pic de ispita,si sa nu raman in oras,unde "pacatul" e la tot pasul....totul poate fi prevenit,Ionut, daca ai grija de tine ca trup si suflet...poti duce o viata curata si in oras...nimeni nu te obliga sa injuri,sa urasti aproapele, sa nu ajuti...
AI LIBER ARBITRU, Ionut, diavolul  e facut ca sa te ispiteasca, iar tu esti facut sa judeci intre bine si rau...poate vei spune ca nu toti merita sa le intorci jignirea cu un suras,sau cu o vorba buna, poate nu toti merita sa le intorci raul facut cu un bine ( majoritatea te pot lua drept fraier),dar,daca vrei sa fii bun crestin, intorci si celalalt obraz...binele facut iti va fi recompensat inzecit...si da,ai dreptate, nu trebuie sa faci un bine pt a fi recompensat..
eu una sunt mai atee de fel....stii asta...poate pe parcurs ti-ai dat seama de mult mai multe,dar sunt ,dupa parerea mea, mai crestina decat multi crestini...

ca mai toata lumea, pui raul in fata..spui ca tara a ales calea gresita..ei bine,nu!!! oamenii au ales calea gresita..o tara e constituita din oameni,si sunt oameni care au ales raul si oameni care au ales binele..se va restaura balanta mai devreme sau mai tarziu,dar pana atunci e mai bine sa nu iti judeci aproapele...ceva de genul "dragoste cu sila nu se poate";fiecare are drumul sau, destinul sau,karma sa...
si cum crezi in karma si in reincarnare,cand biserica nu e de acord cu asa ceva?
ar trebui sa ai incredere in tine,POTI orice iti vei propune..nimeni nu te constrange..tu esti singurul care isi impune limite si isi pune obstacole,sau alege drumul cel mai greu...adu-ti aminte ca nu esti la "300 m garduri", ci e viata ta..traieste-o cu adevarat,Ionut,valoreaza enorm...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

udar

Citat din: IONUT din  27 Iunie 2006, 01:05:27
Ia gândiţi-vă că oamenii aceia .. din mănăstire .. îşi dedică viaţa... lui DUMNEZEU, nu ca noi ( nu găsesc un epitet pe măsură ptr "noi") abia mai vedem biserica la Sf Paşte, la vre-o mormântare... hehe sau nici atunci, ori doar pe fugă. Acei oameni, sau mai bine zis super oameni nu fac altceva în sufletul lor decât... calea spirituală.

Esti asa sigur ca nu au in sufletul lor decat calea spirituala? Nu cred ca poti face supozitii de genul asta la o singura privire. Nu uita ca la muntele Athos este plin de homosexuali. Cazul maicutei de la Tanacu e arhicunoscut... Plus ca oamenii astia sunt efectiv inchisi la minte, o tin doar pe a lor, fara a accepta alte idei.

Citat din: IONUT din  27 Iunie 2006, 01:05:27
Mi-aş dori să pot fi aşa. SĂ POT !!! Nu mai spun că am ajuns în perioada când nu ne mai constrânge nimeni, doar draqu, lualar focu, a venit timpul .. când putem alege.

Nu exista diavol, este o plasmuire a omului pentru a explica rautatea intrinseca a fiecaruia... Intotdeauna ai putut alege.

Citat din: IONUT din  27 Iunie 2006, 01:05:27
Şi după cum se vede...se vede ce s-a ales din ţara asta.

Ce s-a ales? Evoluam spre bine...

Citat din: IONUT din  27 Iunie 2006, 01:05:27
Mai mult chiar , pe vremuri cnd creştinismul era persecutat, au fost oameni care şi-au dat viaţa ptr DUMNEZEU, ptr Isus, şi nu au fost omorâţi cu gloanmţe ci persecutaţi de nu-ş cine ar mai rezista, aceia acum sunt sfinţi, şi sincer.. îşi merită sfinţenia.

Si teroristii isi dau viata pentru dumnezeu. Fanatismul acesta religios este cancerigen, indiferent la ce religie se refera... Desi nu sunt fan al raelienilor, liderul lor a spus o chestie destul de interesanta, si anume ca monoteismul este la originea actelor teroriste. Si daca te gandesti bine, chiar asa este....

Va recomand documentarul "The God who wasn't there". Nu pot sa spun ca m-a afectat intr-unmod decisiv acel filmuletz, as putea spune chiar ca e un documentar destul de prost. Dar acolo erau prezentate cateva idei interesante. De exemplu, Iisus era comparat cu anumiti eroi mitologici, obtinand un punctaj uimitor de apropiat  de modelul de erou mitologic, devansandu-l chiar pe Hercule. Un alt lucru ciudat este acela ca in Biblie se scrie ca Dumnezeu te va ierta pentru absolut orice, in afara de faptul de a nu crede in El. Nu ti se pare ciudat? Iar al treilea lucru interesant este cel legat de vidul temporal imens care acopera, de fapt, cea mai importanta perioada a crestinismului - raspandirea sa.

Nu sunt ateu. Prefer insa sa nu ma duc la Biserica pentru ca nu vad sensul. In primul rand nu vad sensul de a te ruga la Dumnezeu. Ce e Dumnezeu? Fond social? Nu crezi ca are si alte treburi de facut in afara sa auda rugamintile idioate ale oamenilor care in loc sa puna mana sa munceasca se roaga sa castige la loto?

Prefer in schimb sa-i multumesc...

Si Ionut, ca tot veni vorba despre monahi. Unde crezi tu ca este mai dificil de a te izola complet de ispite? In salbaticie, sau in oras? Sfintii sunt acei copii care, desi au de toate aleg sa invete in loc sa se imbete sau sa consume droguri. Esti deja un mic sfant Ionut, pentru ca ai decis sa faci ceva in viata care te face sa evoluezi.

Nu are prea mare importanta daca Iisus a avut sau nu o existenta istorica reala. El a fost creat pentru un alt scop. Acela de a oferi oamenilor modelul pe care trebuie sa-l urmeze. Biserica a venit si a pocit aceste date, rastalmacindu-le si transformand religia intr-o afacere. Iconitze, cotizatii, carti religioase, etc. Toate aceste "taine" sunt menite sa te implice in viata bisericeasca pentru a sustine aceasta industrie religioasa... Ca si viitor economist pot sa-ti spun ca e afacerea mileniului... Ca si om cu capul pe umeri pot sa-ti spun ca nu voi participa la asa ceva...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

pri3st3ss

udar, problema cu adevarat cancerigena,in afara de fanatism, este ca biserica a existat si va continua sa existe,bazandu-se pe minciuni si fapte distorsionate dupa/pe bunul lor plac...
biserica manipuleaza  "tot ce misca", nu numai in privinta existentei/nonexistentei lui isus ( nici pe mine nu ma afecteaza daca a existat sau nu, daca a avut sau nu nevasta si copil )ci si a multor chestii...oamenii iau cuvantul preotilor drept bun, si nu mai stau sa se intrebe sau sa se documenteze...exact cum se intampla cu "crede si nu cerceta",care nu apare in biblie,dar majoritatea cred ca apare in marea carte sfanta...la  fel cu multe alte "probleme" care nu prea le-au convenit preotilor inca de la inceputul crestinismului...
e totusi o chestie ca nu suntem atat de fanatici precum unii musulmani,caci altfel lumea ar fi "explodat" dupa aparitia multor documente - chiar si evanghelia dupa iuda .
nu stiu ce sa spun despre diavol...daca exista totusi "bun". automat exista si "rau"...
a citit cineva "Vampirul lestat", din seria "cronicile vampirilor" de anne rice?...in carte se face o afirmatie cel putin interesanta despre dzeu vs diavol....
...insa raiul si iadul sunt pe pamant..asa cum iti faci viata,asa este:un rai sau un iad....si asa cum iti faci acum viata, asa va fi urmatoarea viata....
omul a avut mereu nevoie sa caute un zeu, sa ii  dea un nume, sa il slaveasca....inca din cele mai vechi timpuri s-a inchinat  la tot felul de zei...dzeu s-a nascut din dorinta omului de a nu fi singur,din dorinta omului de a pune anumite limite ( ca si in cazul  societatii) ..
ma intreb ce s-ar intampla daca nu ar exista nimeni,si am fi singuri....fara niciun dzeu :?....
in plus, partea cu ET si dzeu e haioasa....daca intrebi un preot despre asta, iti spune ca nu exista asa ceva,nu exista alte civilizatii in univers; si aici vin 2 contradictii: 1. scrieri antice vorbesc despre "oameni" de "foc" veniti din spatiu( la indieni) 2. chiar papa ioan paul( daca nu ma insala memoria), la intrebarea unui copil daca exista sau nu extraterestrii , ne-a propus sa fim vigilenti si atenti la amenintarile venite din spatiu...bine,e un pic interpretabil,se putea referi la orice altceva in afara de alieni....dar cred eu ca a atins si acest lucru...
si oricum nu m-ar face nimic sa cred in biserica si in preoti; sunt de acord cu udar cand aminteste de homosexualitate in randul calugarilor/maicutelor....
ipocrizia e la tot pasul...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.


udar

Totul, adica: violuri, cancer, pedofilie, homosexualitate, boli venerice, terorism, etc?
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

IONUT

Udar, referitor la călugări-maici, am precizat ... pădurea are si uscături. De ce tre sa scoată omu-n evidenţă nuami răul !!! De ce !! de ce nu-i vezi pe restull dintre ei... care au luat jugul lui Dumnezeu în c'rcă şi-l duc pân la moarte, si după, pe veci. Asta nu se vede ? oare e mai mare nr exemplelor tale despre rău sau al celorlalţi, oare doar ptr că-s mulţi şi nu le ştim numele ? Io nu zic că nu le-or mai trece prin cap unora dintre ei şi plăceri lumeşti da asta nu înseamnă că suntem noi pe aproape de ei.
Şi, ..  nu am fost acu prima oară la o slujbă la o mănăstire, dar acu mi-a intrat mult mai mult la suflet.

Chiar crezi că nu există diavol ? Ia caută pe google despre bazaq lui Ezechel, să vezi ce se spune. Despre el nu scrie doar în Biblie.

Chiar crezi că evoluăm spre bine ?? Chiar crezi că toate filemele şi restul massmedia cu tot conţinutul informaţional mediatizat ...evoluăm spre bine ? C-i binele ? Burta plină, maşină ultimul trăsnet, pc-Pentium 4n, icre de Manciuria ? ŞPAGĂ cât cuprinde ? asta-i bine ?  Asta crezi tu că-i bine ??? oare nu ne-am simţi mult mai bine simţind o căldură spirituală împrejurul nostru ? cu sufletul curat şi uşurat ? ştiind că n-am dat/n-am luat şpaga, nu am fost nedrept ... .etc..etc. Nici io nu-s perfect.. dar mă simt mult mai bine decât alţii, decât mulţi, în primul rând nu-m8i place nedreptatea, fac urât când mi se face, şi fac tot ce pot să nu se-ntâmple dinpartea mea, dar mă simt rău ptr că nu am putus să fiu ca cei care au puterea să respecte mult mai mult regulile lăsate de DUMNEZEU, chiar dacă nu pe toate (căci numai DUMNEZEU este perfect), dar oricum sunt departe.

Credeam că s-a lămurit cu Biserica, dar se pare că nu. Una e Biserica şi alta e personalul nisericesc, mai pe ro. Nu ne obligă nimeni să dăm bani, pochilor, să cumpărăm icoane sau alte lucruri în domeniu. Nu putem scăpa de dat la o cununie sau mormântare, dar asta nu-i un capăt de ţară, aşa că  nu văd de ce atâta agitaţie, aşa caactual economist .. printre altele.

Faza cu teroriştii pică din prima... şi creştinii au omorât tot în numele creştinismului. Asta nu înseamnă că au făcut un lucru bun. Nu sunt de acord cu religiile care au ca metodă "sacră" de a răspândi religia respectivă... violenţa. Oricum discutăm de trecut - teroriştii tot terorişti rămân, şi-n ochii Lui DUMENZEU. Acum suntem liberi să ..alegem ...să evoluăm spre bine, aşa cum crede fiecare, însă cine nu merge către DUMNEZEU merge către osândă.asta e clar.

EU VĂ SPUN SINCER ŞI EXACT: DUMNEZEU EXISTĂ ŞI NE OBSERVĂ FIECARE GÂND, FIECARE RUGĂMINTE. De fiecare dată când L-am rugat ceva mi-.a dat, exact când a crezut EL de cuviinţă, iar ultimul lucru pe care Lam rugat mi l-a dat într-o manieră extraordinar de plăcută, mai întâi în vis şi apoi ... în realitate. V-am spus aceasta.. din suflet.

IONUT

Udar , tu numai asta vezi ? Acelea sunt lucrările Diavolului. Diavolul a fost creat tot de Dumnezeu. Acelea nu sunt lucrurile Domnului, Dumnezeu nu a vrut sa arate lumii aceste lucrruri dar Diavolul le face ptr ca prin ele sa cucrească lumea noastră faţă de Isus.  Udar tu nu vezi şi alte lucruri...painea pe care o manânci, aerul pe care-l respiri, planetele ... ÎNTREG UNIVERSUL. Şi dacă tot am pomenit de diavol ..să ştii că el nu ne poate cucerii pe noi, doar dacă ne lăsăm noi cuceriţi de el.

udar

Citat din: IONUT din  27 Iunie 2006, 23:56:15
Udar, referitor la călugări-maici, am precizat ... pădurea are si uscături. De ce tre sa scoată omu-n evidenţă nuami răul !!! De ce !!

Toti sunt incuiati. Arata-le ceva in afara Bibliei sau care contrazice Biblia si vei vedea cea mai calma maicuta cum se agita si devine efervescenta...

Citat din: IONUT din  27 Iunie 2006, 23:56:15
de ce nu-i vezi pe restull dintre ei... care au luat jugul lui Dumnezeu în c'rcă şi-l duc pân la moarte, si după, pe veci. Asta nu se vede ? oare e mai mare nr exemplelor tale despre rău sau al celorlalţi, oare doar ptr că-s mulţi şi nu le ştim numele ? Io nu zic că nu le-or mai trece prin cap unora dintre ei şi plăceri lumeşti da asta nu înseamnă că suntem noi pe aproape de ei.

Si la ce-mi foloseste mie treaba asta? Pana la urma sunt tot niste egoisti, pentru ca se inchid acolo si isi urmaresc desavarsirea spirituala proprie... Si egoismul parca era ceva legat de diavol...

Citat din: IONUT din  27 Iunie 2006, 23:56:15
Chiar crezi că nu există diavol ? Ia caută pe google despre bazaq lui Ezechel, să vezi ce se spune. Despre el nu scrie doar în Biblie.

Nu exista, nu ma intereseaza unde scrie si ce scrie. Nu poti proba nici texte scrise acu 100 de ani, d'apai sa imi povestesti mie despre texte scrise acu mii de ani...

Citat din: IONUT din  27 Iunie 2006, 23:56:15
Chiar crezi că evoluăm spre bine ?? Chiar crezi că toate filemele şi restul massmedia cu tot conţinutul informaţional mediatizat ...evoluăm spre bine ? C-i binele ? Burta plină, maşină ultimul trăsnet, pc-Pentium 4n, icre de Manciuria ? ŞPAGĂ cât cuprinde ? asta-i bine ?  Asta crezi tu că-i bine ??? oare nu ne-am simţi mult mai bine simţind o căldură spirituală împrejurul nostru ? cu sufletul curat şi uşurat ? ştiind că n-am dat/n-am luat şpaga, nu am fost nedrept ... .etc..etc.

Vezi? Si tu generalizezi... Numai asta vezi in jurul tau? Si in plus de asta, daca toata lumea ar fi binevoitoare in jurul nostru nu crezi ca te-ai plictisi repede? Viata e o continua lupta intre lucrurile care te fac sa evoluezi si lucrurile care te fac sa involuezi. Cu cat sunt mai multe din ultimele, cu atat e mai dificil sa evoluezi, deci cu atat mai puternic trebuie sa fii pentru a-ti atinge iluminarea spirituala.

Citat din: IONUT din  27 Iunie 2006, 23:56:15
Credeam că s-a lămurit cu Biserica, dar se pare că nu. Una e Biserica şi alta e personalul nisericesc, mai pe ro. Nu ne obligă nimeni să dăm bani, pochilor, să cumpărăm icoane sau alte lucruri în domeniu. Nu putem scăpa de dat la o cununie sau mormântare, dar asta nu-i un capăt de ţară, aşa că  nu văd de ce atâta agitaţie, aşa caactual economist .. printre altele.

Nimeni nu te obliga sa cumperi Coca Cola de la butic, aia nu inseamna ca nu e o afacere. Nu poti separa popii de institutie ca ramai cu nimic. Cladirile si conceptele de pe hartie nu cer bani, ca nu au gura, sa stii... NU e capat de tara?? E grav daca gandesti asa! Mai ales ca actual economist. Adica evaziunea fiscala e ceva asa, no big deal? Trist...

Citat din: IONUT din  27 Iunie 2006, 23:56:15
Faza cu teroriştii pică din prima... şi creştinii au omorât tot în numele creştinismului. Asta nu înseamnă că au făcut un lucru bun. Nu sunt de acord cu religiile care au ca metodă "sacră" de a răspândi religia respectivă... violenţa. Oricum discutăm de trecut - teroriştii tot terorişti rămân, şi-n ochii Lui DUMENZEU. Acum suntem liberi să ..alegem ...să evoluăm spre bine, aşa cum crede fiecare, însă cine nu merge către DUMNEZEU merge către osândă.asta e clar.

Cum sunt teroristii in ochii lui Dumnezeu il priveste pe Dumnezeu, nu pe mine. Deocamdata insa terorismul ma afecteaza pe mine in primul rand. Si el se datoreaza religiilor...

Citat din: IONUT din  27 Iunie 2006, 23:56:15
EU VĂ SPUN SINCER ŞI EXACT: DUMNEZEU EXISTĂ ŞI NE OBSERVĂ FIECARE GÂND, FIECARE RUGĂMINTE. De fiecare dată când L-am rugat ceva mi-.a dat, exact când a crezut EL de cuviinţă, iar ultimul lucru pe care Lam rugat mi l-a dat într-o manieră extraordinar de plăcută, mai întâi în vis şi apoi ... în realitate. V-am spus aceasta.. din suflet.

Nu ti-a trecut niciodata prin minte ca poate ti le-ai oferit singur acele lucruri? Prin puterea gandului?

Citat din: IONUT din  27 Iunie 2006, 23:56:15
Udar , tu numai asta vezi ? Acelea sunt lucrările Diavolului. Diavolul a fost creat tot de Dumnezeu. Acelea nu sunt lucrurile Domnului, Dumnezeu nu a vrut sa arate lumii aceste lucrruri dar Diavolul le face ptr ca prin ele sa cucrească lumea noastră faţă de Isus.  Udar tu nu vezi şi alte lucruri...painea pe care o manânci, aerul pe care-l respiri, planetele ... ÎNTREG UNIVERSUL. Şi dacă tot am pomenit de diavol ..să ştii că el nu ne poate cucerii pe noi, doar dacă ne lăsăm noi cuceriţi de el.

Diavolul a fost creat de Dumnezeu. Dumnezeu reprezinta totul, Dumnezeu a creat, deci, indirect acele lucruri. E cam sadic, nu ti se pare? Sa-si lase creatiile sa colcaie in mizerie si durere... Daca i-ar pasa asa de mult de noi, ar trebui sa il distruga pe diavol si sa ne faca pe toti sa ne traim desavarsirea... Si nu-mi povesti despre pacatul stramosesc pentru ca e puerila povestea...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

lory

 :lol:
cred ca daca dzeu exista,moare de ras....
moare de ras privind tot ce se intampla in lume; daca ar avea un pic de suflet,ar interveni,dar desigur,ce s-ar intampla apoi cu creatia sa? ar musca iar din fructul interzis si ar merge mai departe...dzeu e egoist,pe langa faptul ca e sadic...
pe jumate sunt de acord cu pri3st3ss - nice tactics - iar pe de alta, cu udar,impartaseste o parte din opiniile mele...

udar are dreptate,Ionut...nu dzeu ti-a dat ( ceva asemanator a zis si pri3st3ss,dar cu alte cuvinte ), ci tu.tu ai muncit pt ce ti-a venit pe urma, nu cred ca ai stat cu mainile in san,te-ai rugat si dzeu ti-a dat...
iar eu una nu cred in coincidente de ceva vreme...ce bine ar fi sa ma rog sa imi dea un loc in parlament si sa astept sa ma aleaga poporul,nu?
Ionut, nimic nu este lucrarea diavolului pe pamant;este lucrarea omului..sincera sa fiu, daca u spui ca diavolul releva anumite lucruri ca sa atraga lumea,atunci sunt de partea lui....eu vreau sa stiu si bine si rau...nu crezi ca dzeu e egoist?dc a pastrat totul pt el?dc nu arata tot?de ce e las?daca tinea la noi ( pt ca se presupune ca suntem copiii lui ), ne arata,ne indruma ca un parinte,dar el nu face asta..sta in ceruri si cred ca e ocupat cu alte proiecte de ceva milenii incoace...
ia gandeste-te: nu ai avut niciodata de facut un proiect?...uite,sotul meu a crescut o tarantula ( ce ironie,nu,mie mi-e frica de paianjeni ) de cand era micuta...si i-a oferit tot ce a avut nevoie,nu a lasat-o de izbeliste sa umble hai hui prin casa!! ( asta mi-ar fi trebuit :lol: )...la fel si cu pestii sau ferma de furnici...oferi ce e mai bun,spatii din ce in ce mai mari, mancare diversificata,lumina optima etc,astfel incat COPILUL TAU sa creasca si sa se dezvolte asa cum trebuie...

inca o data sunt de acord cu pri3st3ss si udar cand spui ca esti mai sfant daca incerci sa te protejezi de ispite in oras, nu in pustiu..
poti fi sfant si daca ai pentium,masina decapotabila si vila in miami,atata timp cat le-ai facutprin munca cinstita...

Elvin

Udar, esti pornit rau impotriva manipularii din Biserica. Te inteleg, dar nu poti respinge ca absolut imposibila situatia ca intr-adevar, dupa cuvintele lui Iisus, preotii sa aibe puterea data de sus de a lega si dezlega [nu numai pacate, ci si opinii.... .O opinie, legata de un arhiereu pe Pamant, devine legata si in Cer. Asta daca e adevarat cuvintul lui Hristos :"Tot ce veti lega pe Pamant va fi legat si in cer" si invers].
    Ai scos urmatoarea acuzatie : "Athosul e plin de homosexuali". As fi de acord cu o afirmatie precum :"Exista si homosexuali acolo", dar sa spui ca e 'plin de", asta deja e prea mult. Iti pot spune o taina: Athosul ca loc de meditatie monahala, a fost inaugurat de insasi Maica Domnului, care nu ar accepta sodomia acolo. In plus, din cea mai veche traditie se stie ca intr-un final {cand paharul pacatelor se va fi umplut] manastirile de acolo si calugarii sunt destinati a fi distruse\mancati de nishte balauri [serpi uriasi, zburatori] care chiar exista in acel loc si au fost vazuti de calugarii vrednici care au relatat despre asta. Aceste creaturi misterioase sunt momentan tinute in frau de catre puterea Dumnezeirii. IN momentul cand mizeria pacatelor de acolo va fi atins un apogeu, acei dragoni vor fi eliberati din pesterile lor si vor pustii totul. Dar inainte de asta, icoana miraculoasa numita "Portarita" [a Maicii Domnului}, va pleca singura pe mare, la fel cum a si venit [venirea a fost prin sec Xi]
     So, aceste evenimente inca nu s-au intamplat. TRebuie ca in zona inca nu se comit pacate mari, de genul homosexualitatii

Elvin

Ma vad nevoit sa repliez la inca 2 afirmatii ce-ti apartin:
1. zici ca in acel documentar se afirma ca in Biblie ar fi scris ca 'Dzeu va ierta absolut orice, in afara de aptul de a nu crede in el". Well, a deveni apostat e un pacat foarte mare, dar chiar si acesta este iertabil. NU EXISTA NICI UN PACAT CARE SA BIRUIE IUBIREA DE OAMENI A LUI DUMNEZEU. Dumnezeu, Hristos, sau spune-i cum vrei, e dispus sa ierte orice fel de pacate, dar numai cu conditia ca acel om sa se intoarca din tot sufletul, din toata inima sa. O singura picatura din sangele lui Hristos, poate acoperi lejer toate pacatele savarsite de catre toti oamenii la un loc. Infinitul pacatelor, poate fi acoperit numai de infinitul nevinovatiei lui Hristos in jertfa sa. Insa, intr-adevar, cei mai multi oameni care se leapada de Dumnezeu, nu se mai intorc in bratele lui, si in sensul asta pacatul respectiv este de neiertat [intra la acele 'pacate impotriva Duhului' care 'nu vor fi iertate nici in veacul de acum, nici in cel viitor']
2. Din nou incerci sa murdareshti in corpore tagma monahala, atunci cand spui "toti calugarii sunt egoisti". Eu as zice ca dimpotriva, un calugar [si orice alt om, daca tot veni vorba] care are cat de putin egoism in el, se rupe singur din comuniunea cu Dumnezeu, care este nimic altceva decat dragoste.....E posibil sa existe si calugari egoisti, insa noi acum vorbim la nivel de principii. Si in principiu, nici un slujitor al lui Hristos nu are voie sa fie 'egosit', sub nici o forma. Iti pot spune inca o taina: au fost pustnici care s-au nevoit dupa toate regulile pustiei, dar pentru ca s-au considerat mai buni decat ceilalti oameni [tot o forma de egoism] s-au dus in fundul iadului. Tu stii oare ca, daca un preot poarta manie asupra cuiva, conform canoanelor n-are voie sa savarseasca Sfanta Liturghie pana se impaca cu acela ? iar mania izvorashte tot din egoism....
      Oameni buni, eu va spun un singur lucru : desi faptele unor preoti si atitudinea manipulatoare a bisericii v-ar da voie sa ponegriti credinta, m-ai bine ati sta linishtiti in banca voastra, fara sa judecati pe nimeni...Mai bine, ochiul acela mental cu care observati relele din jur, intoarceti-l inspre voi insiva, ca si acolo va avea multe de vazut. Si "Nu judecati, ca sa nu fiti judecati. Cu masura cu care masurati, vi se va masura". Si apoi, daca nu iertati pe cei din jur, oare mai puteti sa va rugati ? Nici macar rugaciunea cea mai simpla, Tatal Nostru, nu mai aveti voie s-o spuneti. Sau puteti, dar la partea respectiva va trebui sa rostiti mintal asha : "Si NU [!!!!!!!!] ne ierta noua greselile, precum nici noi nu iertam celor ce ne-au gresit ! " .
          Aveti grija, ca viata pe pamant trece intr-o clipa....

ryn

Citat din: Elvin din  28 Iunie 2006, 17:26:48
"Si NU [!!!!!!!!] ne ierta noua greselile, precum nici noi nu iertam celor ce ne-au gresit ! " .
          Aveti grija, ca viata pe pamant trece intr-o clipa....

LOL, parca asta era incantatia celor care il venereaza pe necuratul... si nu a unui sustinator al Celor Sfinte... Dragi colegi aveti grija ce cititi pe aici , pentru ca mare e gradina si multe se afla in ea :-D.