Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

VIAÞA ªi ÎNVÃÞÃTURILE MAEªTRILOR DIN EXTREMUL ORIENT

Creat de IONUT, 20 Iunie 2006, 20:34:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

IONUT

Iatã încã o punte între viaþa noastrã ºi scopul pe care îl avem în aceastã viaþã.  O nouã dovadã care atestã cã în aceastã viaþã suntem într-un examen pe care ni l-a oferit DUMNEZEU pentru a devenii veºnic Fii ai Luminii.

Voi posta, ptr început, doar cuprinsul lucrãrii, ea conþinând peste 300 pagini.

DIN CUPRINSUL CELOR 5 VOLUME
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

VOLUMUL I
1.   Facem cunostinta cu Maestrul Emil
2.   Ziua de Craciun cu Maestrii
3.   Pura teleportare
4.   Al doilea corp fizic al unui Maestru
5.   Din invatatura Siddhas-ilor
6.   Vizita la Templul Tacerii
7.   Proiectia astrala
8.   Mersul pe apa
9.   Vizita la Templul Vindecarii
10.   Emil vorbeste despre America
11.   Forta Universala
12.   Oamenii Zapezilor din Himalaya
13.   Mersul prin foc
14.   Satul lui Ioan Botezatorul
15.   Noua Lumina din invatatura lui Isus.
16.   Plimbare prin sat
17.   Viziune pe acoperisul templului de pe munte
18.   Apare sora lui Emil
19.   Citirea textelor sacre
20.   Vizita mamei lui Emil
21.   Prima mare intrunire spirituala
22.   Sosirea in satul sapat in stinca
23.   Resedinta de iarna
24.   Marea intrunire de Anul Nou
25.   ADDENDA


VOLUMUL II
1.   Vizita la Templul Crucii in T. Intilnire cu Isus si Pilat
2.   Secretul vibratiilor gindului. Principiul Director
3.   Invingerea mortii
4.   Mesajul Erei Noi in viziunea lui Isus
5.   Invataturile actuale ale lui Isus. Despre Infern, Dumnezeu si Christ
6.   Puterea de a vindeca. Viata creata din lut
7.   Chander Sen vorbeste despre forta spiritului
8.   Chander Sen vorbeste despre energia vitala
9.   In drum spre Gobi. Intilnirea cu tilharii in furtuna
10.   Sapaturi arheologice. Vizita banditilor, apoi a prietenilor
11.   Jast vorbeste despre religii, despre vindecare si iertare
12.   Bagget Irand prezinta istoria civilizatiei umane
13.   Bordeiul preschimbat in casa. Isus si Buddha apar la banchetul primarului
14.   Vizite prin sat. Intilnire cu calugarii lama
15.   Vindecarea batrinei oarbe. Discursul Preotului trezit
16.   Noaptea clopoteilor. Isus hraneste multimea

VOLUMUL III
1.   Isus vorbeste despre Dumnezeu si rugaciune
2.   Tratative cu banditii
3.   Constiinta Christica
4.   Iubirea invinge ura
5.   Isus vorbeste despre Energia Cosmica
6.   Legea Cosmica Absoluta
7.   Crearea Universului
8.   Calatoria spre Lhasa
9.   Intilnire cu Dalai-Lama
10.   Cintecul placutelor de aur
11.   Drumul spre Pora-tat-sanga
12.   Vibratia cuvintului AUM. Levitatie
13.   Emil vorbeste despre Principiul Divin
14.   Un sceptic il recunoaste pe Isus
15.   Puterea cuvintului rostit
16.   Vizita Marelui Rishi
17.   Evolutia spirituala a omenirii
18.   Iubirea Divina. Regele Christ
19.   ADDENDA
VOLUMUL IV
Acest material a fost prezentat initial ca "Lectiile calatoriei prin India". Fiecare capitol are text pentru studiu, ca si indicatii pentru profesori, pentru dezvoltarea si interpretarea materialului.
1.   MAREA FRATERNITATE ALBA SI PACEA MONDIALA
2.   MINTEA UNICA
3.   MINTEA DUALA
4.   BAZELE VIITOAREI REORGANIZARI SOCIALE
5.   PUTEREA CUVINTULUI ROSTIT
6.   CONSTIINTA
7.   DUMNEZEU
8.   OMUL
9.   VIATA
10.   UNIVERSUL
11.   SINELE TAU
12.   PRANA
13.   TEORIA CUANTICA
14.   CONCLUZII
VOLUMUL V
Material luat din prelegerile D-lui Spalding in California, in ultimii 2 ani ai vietii lui:
1.   VIZIONAREA EVENIMENTELOR TRECUTE
2.   CUNOASTE-TE PE TINE INSUTI
3.   EXISTA DUMNEZEU?
4.   VIATA ETERNA
5.   MODELUL DIVIN
6.   "CUNOASTE CA STII"
7.   REALITATEA
8.   INVINGEREA MORTII
9.   LEGEA NECESITATII
10.   "ADEVARUL VA VA ELIBERA"
11.   OAMENI CARE AU MERS ALATURI DE MAESTRU
12.   CREDO
13.   Addenda

Iatã ºi linkul: http://adim.astrele.ro/vm/index.html

pri3st3ss

pare interesant....abia astept,Ionut...
esti interesat de daoism,taoism, zen?yoga?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

IONUT

Sunt interesat de multe lucruri  :?... însă , sincer, m-am trezit tare târziu.  :x

pri3st3ss

niciodata nu e prea tarziu....m-am "trezit" la 12 ani,asa ca....daca e sa o iau asa,si eu m-am trezit  tarziu...dar am recuperat si zic eu avansez...asa ca pune-te pe treaba si ia-o usor....nu le amesteca f tare,ca nu vrei ghiveci :wink:
succes
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.


pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

IONUT

 Doar din cuprinsul acestei lucrări - "VIAŢA şi ÎNVĂŢĂTURILE MAEŞTRILOR DIN EXTREMUL ORIENT" - se observă că învăţăturile primordiale ale omenirii sunt strîns legate între ele. În toate aceste învăţături sfinte lăsate de Dumnezeu omenirii în diverse locuri de pe glob se află ideea primordială a existenţei omului în această viaţă cu un scop bine determinat şi clar. Păcat mare că lumea a încetat să mai observe aceste lucruri şi nu-şi mai dă seama de un lucru ff important, şi anume : partea materială a vieţii a întunecat minţile oamenilor şi le întunecă din ce în ce mai tare. Sunt un individ cu gânduri pozitive şi cu judecata dreapta, dar parcă nu ma simt cam cum ar trebui, şi aş dori sa ma scimb şi mai mult în bine. Însă scimbarea către o gîndire de stare spirituala va lua destul de mult timp, însa pe parcursul descoperirii anumitor lucruri din Bibliâe , şi nu numai (Tăbliţele lui Tot, VIAŢA şi ÎNVĂŢĂTURILE MAEŞTRILOR DIN EXTREMUL ORIENT ) voi face mulţi paşi în această direcţie. Consider că aceasta este direcţia spre care trebuie sa se concentreze fiecare individ şi să nu uităm în fiecare contact interuman de orice natură cu suntem spiritual (starea în care am existat la început, existăm şi acum şi vom exista mai departe) , să nu uităm că suntem fraţii, ptr că Unul singur a fost şi este CREATORUL nostru - DOMNUL DUMNEZEU - lui îi datorăm slava fiecărei clipe.

Dumnezeu să ne aibă în pază !

pri3st3ss

credeam ca deja stii faptul ca fiecare are propria sa misisune aici....
totul consta in a o detecta si a o lua pe acel drum....ne mai curatam karma..
fiecare ar trebui sa puna accent pe dezvoltare spirituala,dar vezi tu, pentru unii e mai importanta partea materiala - nu spun ca nu e importanta,dar nici sa faci din bani un dzeu - iar ignoranta ,invidia, rautatea etc ii fac sa uite ca suntem frati...chiar daca cel caruia ne rugam se numeste Buddha,Allah,Dzeu sau mai stiu eu cum...
fiti protejati
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

IONUT

pri3st3ss, adevărat aiu grăit !!! Ştiu că fiecare avem un scop exact determinat în această viaţă, suntem într-un examen, pe care îl luăm numai cu 10, altfel nu.
Aşa este suntem fraţi, şi ar trebui să gândim şi să acţionăm numai frăţeşte.
Citat din: pri3st3ss din  20 Iunie 2006, 21:00:02
pare interesant....abia astept,Ionut...
esti interesat de daoism,taoism, zen?yoga?

În primul rând vreau să parcurg BIBLIA şi să mi-o însuşesc. Ar fi perfect.

lory


pri3st3ss

isi va insusi  "adevarurile" si invatamintele..


Ionut,ma gandeam ca voi fi offtopic cu urmatoarea mea intrebare, dar ,daca ai adus vorba de biblie,vreau sa imi raspunzi la o intrebare: CE ESTE BISERICA???

PAREREA MEA ESTE E CA (nu e greseala,am pus asa intentionat ) biserica este un loc unde se ,,impartaseste credinta". nu trebuie sa aiba o adresa, pereti sau acoperis. "Biserica" este un loc ,,de adunare", un loc unde cei care au credinte apropiate se aduna sa-si hraneasca sufletele. biserica e inlauntrul nostru, acolo unde este Adevarul nostru, in Centrul Inimii din sufletul nostru.Baza credintei cuiva poate fi complet diferita de baza de credinta a altcuiva. in mod esential avem aceasi credinta in aceleasi lucruri, dar cu ,,constructii" diferite...
de unde vin acele credinte ale tale,Ionut?sunt insusite sau luate drept bune automat pentru ca nu te-ai intrebat niciodata de ce crezi ce crezi?

poate imi vei spune ca nu am dreptate si faptul ca eu nu cred in ceea ce se propovaduieste e o gresala..si poate vei spune "nu,nu e asa,gresesti in multe privinte"; atunci,eu iti voi spune ca aici intervine EGO-ul tau care justifica,caci e conform cu parerea si credinta ta ( iti respect credinta ),asa crezi tu ca e corect...

te rog sa imi raspunzi la intrebare...

PS: nu o spun pe un ton de dojana,sau repros...e mai mult curiozitate...esti crestin presupun...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

IONUT

Pri3st3ss .. ai atins un subiect sensibil ... pe care ar trebui să-l atingă ... TOŢI ...nu la simpla pomeneală ci din suflet... ca în cz de faţă.

Citat din: pri3st3ss din  23 Iunie 2006, 21:31:47
CE ESTE BISERICA???

PAREREA MEA ESTE E CA (nu e greseala,am pus asa intentionat ) biserica este un loc unde se ,,impartaseste credinta". nu trebuie sa aiba o adresa, pereti sau acoperis. "Biserica" este un loc ,,de adunare", un loc unde cei care au credinte apropiate se aduna sa-si hraneasca sufletele. biserica e inlauntrul nostru, acolo unde este Adevarul nostru, in Centrul Inimii din sufletul nostru.Baza credintei cuiva poate fi complet diferita de baza de credinta a altcuiva. in mod esential avem aceasi credinta in aceleasi lucruri, dar cu ,,constructii" diferite...
Biseerica este DOMNUL DUMNEZEU, este locul cerut lui Moise de către DUMNEZEU să fie "LOCUL ÎNTÂLNIRII" ; Biserica reprezintă credinţa în DUMNEZEU; ea este în sufletele credincioşilor un simbol al dragostei ptr DUMNEZEU (Agapi), ptr dreptate, numai ptr lucrurile şi faptele bune, ptr judecata dreaptă a Domunului şi a noastră ptr fiecare clipă, nu are loc ptr pic de rău. Biserica ester Chemarea DOMNULUI DUMNEZEU către noi şi a noastră către EL, a ajutorului nostru. Biserica reprezintă în primul rând reuniunea noastră ptr a lua exmenul ce-l avem de dat în această viaţă cu scopul de a săvârşi uniunea noastră fizic-mentală cu spiritul nostru, BISERICA reprezintă SFÂNTA TREIME - reuniunea care ne reprezintă.

Citat din: pri3st3ss din  23 Iunie 2006, 21:31:47
isi va insusi  "adevarurile" si invatamintele..


Ionut,ma gandeam ca voi fi offtopic cu urmatoarea mea intrebare, dar ,daca ai adus vorba de biblie,vreau sa imi raspunzi la o intrebare: CE ESTE BISERICA???

PAREREA MEA ESTE E CA (nu e greseala,am pus asa intentionat ) biserica este un loc unde se ,,impartaseste credinta". nu trebuie sa aiba o adresa, pereti sau acoperis. "Biserica" este un loc ,,de adunare", un loc unde cei care au credinte apropiate se aduna sa-si hraneasca sufletele. biserica e inlauntrul nostru, acolo unde este Adevarul nostru, in Centrul Inimii din sufletul nostru.Baza credintei cuiva poate fi complet diferita de baza de credinta a altcuiva. in mod esential avem aceasi credinta in aceleasi lucruri, dar cu ,,constructii" diferite...
de unde vin acele credinte ale tale,Ionut?sunt insusite sau luate drept bune automat pentru ca nu te-ai intrebat niciodata de ce crezi ce crezi?

poate imi vei spune ca nu am dreptate si faptul ca eu nu cred in ceea ce se propovaduieste e o gresala..si poate vei spune "nu,nu e asa,gresesti in multe privinte"; atunci,eu iti voi spune ca aici intervine EGO-ul tau care justifica,caci e conform cu parerea si credinta ta ( iti respect credinta ),asa crezi tu ca e corect...

te rog sa imi raspunzi la intrebare...

PS: nu o spun pe un ton de dojana,sau repros...e mai mult curiozitate...esti crestin presupun...

"de unde vin aceste credinţe ?"

Nu am decât una singură ... ÎN DUMNEZEU,    "de unde..?"  ptr că mi s-a'ntâmplat.... la fel şi mult altora... ba chiar şi mai mult altora.
M-am întrebat ... de multe ori. Răspunsul e simplu... ptr că aşa este. Mulţi sunt "orbiţi" de noua tehnologie, de greşelile pe care le fac o mare mare  parte dintre cei ce reprezintă biserica, dar toate acestea nu înseamnă că nu există Dumnezeu, că Dumnezeu nu ne vede fiecare gând şi faptă, ... , nu înseamnă că LUI îi datorăm faptul că existăm. Ştii probabil că la Iertâusalim  Sfânta Lumină a învierii vine din CER, ştii probabil că în Tenplul Sfânt există o piatră care pur şi simplu "pluteşte",... te-ai întrebat de ce ?

Nu m-am supărat de întrebare, oricând şi oricine !  Să ştii că respect şi pe cei ce nu cred nici măcar cât mine ( nici eu nu-s mare mare credincios, dar sper să fiu în adâncul sufletului) dar care au dovezi şi care de ex au citit la concret, nu pur şi simplu ..cum se trezesc mulţi .. că nu cred, dar ei n-au nici un fel de cunoştinţe la baza afirmaţiilor lor.

PS : pri3st3ss , sunt prea multe dovezi ..

pri3st3ss

dovezi sunt ca exista OZN-uri  si totusi nu toti cred asta,asa cum nu toti cred ca exista dzeu..
dar,Ionut, eu stiam din mica mea cultura bisericeasca , faptul ca Isus a zis  ca biserica e in inima ta,e locul unde te rogi,nu o institutie de sine statatoare;poate am auzit gresit.... :?
eu nu cred in biserica...nici in preoti..exista multa ipocrizie si minciuna si multe secrete au fost "acoperite" de biserica doar pt ca nu le convenea...stiu,ai sa imi spui ca biserica e condusa de om si omul e supus greselii si pacatului..
nu am inceput aceasta discutie pe fondul aparitiei celor 3 carti,si mai ales a cartii "Codul lui DaVinci", acest subiect m-a interesat de foarte mult timp si ,pe parcurs ce studiam si citeam diferite carti,aflam cate tampenii a facut biserica ( inchizitia de exemplu ),evangheliile apocrife etc...imi poti spune si faptul ca si bisericile,ca toate celelalte institutii, au forumul lor conducator,dar presupun ca toti membrii de acolo sunt inalti prelati,nu sunt oameni  oarecare, profani...deci si biserica e condusa de OM..si din pacate omul e cu un picior in groapa,si rar am dat de preoti care intr-adevar isi merita titlul...
e trist...
desigur, ai sa imi mai spui ca nu trebuie sa crezi in omul ce conduce biserica,ci in biserica....dar acum biserica are putere doar pt ca exista mosi care dupa o viata de benchetuiala isi aduc aminte ca exista cineva sus care ii vede si stau in biserica,dar  tot barfesc sau comenteaza cine stie ce;mie si asta mi se pare a fi ignoranta si  ipocrizie;iti aduci aminte la sfarsit ca exista cineva....da,ai sa imi spui ca niciodata nu e prea tarziu,insa in toate exista o limita,iar unii nu o au....am pe scara o baba - e un exemplu - care merge in fiecare zi la biserica ,de dimineata pana mai pe seara..si de fiecare data cand se intampla sa trec pe langa ea,chiar daca ma grabesc, ma opreste sa imi spuna NU CUM A FOST SLUJBA , ci cum erau imbracate celelalte babe, cine a mai murit, ce s-a mai intamplat, cine a facut avort etc...si sa o vezi ce injura,dar nah, a2a zi de dimineata e iar la biserica....
credinta poporului se cam clatina...nu zic ca nu exista si oameni cu adevarat evlaviosi,dar si aici exista limite; nu poti spune ca nu accepti alte religii - dai deja in fanatism - sau sa spui ca nu exista/nu au  existat alte civilizatii;...uneori e chiar amuzanta partea asta...vorbeam cu cineva acum cateva zile despre atlantida si temple si baba de alaturi m-a auzit si mi-a zis ca sunt posedata ,ca ma va ajunge blestemul lui dzeu si voi incalzi iadul multe mii de ani ( waw, am gasit locul in care sa ma incalzesc :lol: :-D :wink: )..toata credinta e slaba  -daca este - sau prost inteleasa..si aici au parte de vina si preotii,pt ca "incatuseaza" mintea "turmei"....
probabil si aici vei spune ca fiecare are liber arbitru si poate alege intre ceea ce crede,ceea ce i se spune, ceea ce i se impuna sa creada, ceea ce e invatat  etc, dar e mai usor sa nu iti pui intrebari,de ce sa iti chinui atat neuronii???
fericiti cei cu duhul....traiasca ignoranta si prostia...

m-am suparat :x
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

IONUT

Lasă supărarea, Pri3st3ss, crede-susţine crezul tău.

Perfect de acord cu postarea de mai sus (şi cu pochii şi cu baba .. şi . nu numai ) întradevăr puţini sunt cei pe calea cea bună.

udar

Biserica astazi este o masina de facut bani. Exponentii ei, chiar daca poate ca in sinea lor sunt reprezentanti cu sufletul ai lui Dumnezeu, nu fac decat sa perpetueze aceasta afacere...

Nu are importanta daca Iisus este sau nu un personaj istoric real... Ceea ce are importanta este modelul de viata pe care el l-a stabilit fiecarui om, astfel incat sa ne atingem cu totii iluminarea. Cati insa sunt cei care astazi il mai privesc pe Iisus ca pe un role-model, si cati cei care il vad pe El doar ca si Fiu al Creatorului, ideal de neatins?

Eu am renuntat recent sa ma rog la Dumnezeu. Prefer sa-i multumesc... Si sa-i urmez invataturile...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)