Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vampiri

Creat de pri3st3ss, 17 Iunie 2006, 21:07:39

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ryn


pri3st3ss

ma bucur ca tu stii...
felicitari!
ma asteptam la altceva totusi....
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

ryn


lory

la metode de contracarare....sau chiar anihilare....nu e bine sa te pui cu un vampir puternic si pe deasupra, enervat;stiu din proprie experienta...

darkness

dar stii si asta,pri3st3ss...
ca sa folosesc o sintagma care mie imi place mult,as putea zice :  PUTEREA E IN TINE

ca nu vrei sa ii calmezi/anihilezi/pui cu botul pe labe, asta e alta problema...dra tu poti....stiii ca poti,dar nu o faci...esti prea ingaduitoare :lol: :roll:

AdiM

A trait cineva fenomenul de vampirism? S-a simtit vampir? Sau s-a simtit vampirizat? Daca nu, inseamna ca vorbim vorbe, din memorie si imaginatie...

udar

De ce nu citesti topicul de la inceput la sfarsit, inainte sa pui intrebari?
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

AdiM

Citat din: udar din  03 August 2006, 10:21:06
De ce nu citesti topicul de la inceput la sfarsit, inainte sa pui intrebari?

Eu nu mai pun intrebari, draga Udar, dar am dreptul sa am opinii. Iata opinia mea despre vampirism:

Mi-ar place sa aud despre niste proceduri care sa-l puna pe un vampir energetic in situatia de a intelege ca energia universala este la indemina tuturor, direct de la sursa, si ca el nu are nevoie sa o procure prin altii.
As vrea si sa aud ca recunoaste cineva ca este vampir...
Dar n-am auzit de nimeni sa spuna asa ceva, asa ca totul pare un basm al celor care nu sunt vampiri, dar se tem de ei.

Am senzatia ca toata tevatura legata de vampirism apartine celor care
nu stiu cum sa-si conserve energia si cum sa ia energie direct din sursa universala.
Daca pierd energie, ei dau vina pe altii, eventual pe asa-zisii vampiri,
ca e mai usor sa spui ca altii rai iti sug energia, decit sa recunosti ca tu insuti nu stii cum sa o absorbi direct din univers sau cum sa o conservi.

Deci va propun o tema serioasa de studiu:
cum luam energie direct din univers, acea energie inepuizabila si la indemina, pe care o putem darui apoi liber si larg altora, ca sa nu ne mai deranjeze niciodata ideea asa-zisilor vampiri?

Cine rezolva problema asta, nu mai are ce face cu vampirii, nu-l mai deranjeaza in veci. Cine are probleme personale cu energia si va da vina din cauza asta pe cei din jur, se poate teme de vampiri in continuare.

Exista oameni pentru care energia nu mai este o problema. Ei pot lua energie din univers, si nu le mai pasa de asa-zisii vampiri, fiindca le pot da si lor energie intr-o veselie... fara sa sufere din cauza asta. Problema nu este cita energie ai (poate aici se blocheaza vampirii, ca ei vor multa) ci ce anume faci cu ea. Daca iti folosesti aiurea energia, normal ca ai nevoie de alta, foarte curind, si atunci poti sa devii vampir. Dar daca inveti sa  folosesti energia cu folos, in acord cu universul in care traiesti, te energizezi continuu direct din sursa universala, si nu mai ai nevoie sa furi energie de la altii care traiesc in acelasi univers.

Problema nu tine de energie, ci de constiinta.
Vampirii sunt prostii universului la capitolul energie, iar cine se teme de ei cred ca sufera la acelasi capitol.

Parerea mea.

pri3st3ss

pai asta as vrea si eu sa stiu,AdiM...ca doar nu credeai ca ma pun acum sa caut prin cimitire,sa profanez morminte ca sa infig  tepuse in inimi,nu?!
cum convingi,arati,indrumi un vampir sa isi ia energie din univers?ma gandesc totusi ca in univers e energie pozitiva,pe cand unii vampiri au o placere teribila de a se hrani cu energie negativa,de aceea chiar si conduc spre certuri; si acum vorbesc de cei constienti ca sunt vampiri energetici,nu de cei care habar nu au ce fac...
nu sunt de acord cu tine cand spui ca anumiti oameni nu stiu sa isi administreze energia, intrucat uneori numai in preajma anumitor persoane se intampla astfel de fenomene ( se simt brusc obositi,incep sa caste,  ii dor muschii, se simt "atacati", au probleme cu chackrele etc...)...
marea majoritate a oamenilor nu stiu sa isi administreze energia,asa ca normal ca se recurge la superstitii ( pune ata rosie ca sa nu il deoache etc, brad plantat in curte aduce moartea proprietarului ) si da vina pe altul, ca doar e mai usor sa arunci vina pe altcineva,decat sa constientizezi ca ai o problema,sa o accepti, sa ii gasesti rezolvare si, cel mai important, sa nu te opresti pt ca ai incercat de 6 ori la rand si nu ti-a iesit nimic....drum lung....
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

AdiM

Citat din: pri3st3ss din  10 August 2006, 22:24:18
pai asta as vrea si eu sa stiu,AdiM...ca doar nu credeai ca ma pun acum sa caut prin cimitire,sa profanez morminte ca sa infig  tepuse in inimi,nu?!
cum convingi,arati,indrumi un vampir sa isi ia energie din univers?


Problema energiei universale nu este a vampirilor, ci a tuturor oamenilor.
Energia este in univers din belsug, oriunde si oricind ai o sursa de energie la indemina.
Dar fiecare om isi ia energia doar din ce stie el, si asa cum stie.
Unii cred ca ei isi iau energia doar din mincare, ca asta le da sanatate si putere de viata, conform teoriei comune ca omul ar fi doar un corp biologic care traieste doar (sau predominant) cu energia obtinuta pe cale chimica din ceea ce digereaza in stomac. Altii considera ca se poate acumula energie si pe alte cai, mentale sau spirituale.
La baza problemei personale a energiei sta conceptia fiecaruia despre viata si univers.

Vampirii sunt o consecinta a acestei conceptii, ca ai avea energie limitata si altii ti-o pot fura.
Ei sunt doar o expresie a temerilor celor care nu stiu sa beneficieze de energia nelimitata a universului,
intr-atit incit sa nu se mai simta furati.
Practic, conceptul de vampir, pentru cine il accepta, este o ilustrare a fricii sale de a nu-i fi furata energia.
Ne temem de hoti sa nu ne fure banii, fiindca traim cu conceptia ca nu avem bani destui.
Ne temem de vampiri sa nu ne fure energia, fiindca traim cu conceptia ca nu avem energie destula.

Solutia este sa invatam sa depasim aceste temeri, fiindca mereu avem tot ce ne trebuie ca sa facem tot ce vrem, si mereu avem tot ce vrem ca sa facem tot ce ne trebuie.

Deci, in privinta vampirilor, nu cred ca iti ajuta prea mult sa inveti sa te protejezi de ei, fiindca asta nu te scapa de teama ta fata de ei, indiferent daca ei exista sau nu.
Mai mult iti ajuta daca inveti sa iei energie din univers, oricind si oriunde, si atunci nu vei mai avea nevoie sa te temi de nici un hot de energie, fie el real sau imaginar.
Iar daca inveti asta, atunci poti sa-l inveti aceasta arta si pe un vampir, daca iti apare in cale.

Deci, ca sa rezolvi problema vampirilor si multe alte probleme ale tale, cauta sa iti rezolvi problema energiei, sa afli ce inseamna ea si cum o poti acumula si darui fara limite direct din universul in care traiesti.





pri3st3ss

sunt de acord ca nu exista limite ale energiei
dar eu cred ca exista vampiri energetici,m-am confruntat cu cazuri si uneori si eu iau energie,uneori impunandu-mi asta,alteri inconstient,sau cand vreau sa fac pe cineva atent asupra unui lucru...dar asta e mai subtil; si nu o fac cu toti...
nu mi-era teama ca mi se va fura energia,acum vreo 10 ani habar nu aveam de energie universala si altele,eram doar o pustoaica,dar,dupa ce am dat de cazuri si am inceput sa gasesc si carti pe acest subiect,am inceput sa fac legatura intre anumite lucruri...asa ca vampirii existau si cand nu mi-era teama de ei....
si nu e vorba ca mi-e teama ca o sa mi se fura energia,din partea mea nu au decat sa ia cat vor de la mine,e vorba de felul  in care procedeaza....
eu mi-am invins teama....mi-am gasit sursa,sau ea m-a gasit pe mine,dar dupa asta au intervenit prea multe lucruri personale intre mine,vampiri si cei care ma inconjoara...
sunt convinsa de existenta lor si nu e nevoie sa vii tu sa imi spui ca nu e adevarat...probabil,ultimul pas pe care ar trebui sa il fac este detasarea profunda,insa vezi tu, incercand asta,deja am ranit si ranesc multe persoane in jur..probabil persoane care imi vor binele... :|
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

AdiM

Citat din: pri3st3ss din  11 August 2006, 21:57:55
sunt convinsa de existenta lor si nu e nevoie sa vii tu sa imi spui ca nu e adevarat...probabil,ultimul pas pe care ar trebui sa il fac este detasarea profunda,insa vezi tu, incercand asta,deja am ranit si ranesc multe persoane in jur..probabil persoane care imi vor binele... :|

Eu nu spun ca nu e adevarat ce crezi tu.
Adevarul are multe fetze, si fiecare vede din el ceea ce corespunde mentalitatii sale.
Tot ce crezi tu ca este adevarat, va deveni foarte real pentru tine,
fiindca totul se intimpla "fiecaruia dupa credinta lui",
si dupa conceptia ta ti se modeleaza si viata.
Dar daca vrei sa nu mai ajungi in asemenea situatii,
cred ca trebuie sa gasesti calea de a nu-i mai rani pe altii prin ceea ce crezi si simti tu.

Elvin

       Adim, cum adica 'pentru unii energia se procura doar din mancare" ? Credeam de la sine inteles ca mancarea e singura sursa de energie pentru majoritatea oamenilor. Si de unde "exista energie nelimitata in univers" ? Tu vorbeshti din proprie experienta ? sau doar asha, 'vorbim vorbe'. Poti tu sta 40 de zile si 40 de nopti fara mancare ? si daca da, reuseshti sa ramai si perfect constient ? dar fara apa, cat poti sta ? pentru ca stiam ca la o 6 zile limita extrema de supravietuire fara apa  .....   Mi se pare ca doar vorbeshti ca sa te afli in treaba. Rosteshti vorbe 'mari', te erijezi intr-un cunoscator al subtilitatilor universului si energiei cosmice, dar nu stiu in ce masura ai experimentat aceste lucruri pe propria piele
    Deci mai intai sa vii sa ne spui cate zile te-ai hranit doar cu 'energia universului', fara a apela defel la mancare. Dupa care vom sti cu cine avem de-a face

AdiM

Citat din: Elvin din  11 August 2006, 22:53:34
       Adim, cum adica 'pentru unii energia se procura doar din mancare" ? Credeam de la sine inteles ca mancarea e singura sursa de energie pentru majoritatea oamenilor. Si de unde "exista energie nelimitata in univers" ? Tu vorbeshti din proprie experienta ? sau doar asha, 'vorbim vorbe'. Poti tu sta 40 de zile si 40 de nopti fara mancare ? si daca da, reuseshti sa ramai si perfect constient ? dar fara apa, cat poti sta ? pentru ca stiam ca la o 6 zile limita extrema de supravietuire fara apa  .....   Mi se pare ca doar vorbeshti ca sa te afli in treaba. Rosteshti vorbe 'mari', te erijezi intr-un cunoscator al subtilitatilor universului si energiei cosmice, dar nu stiu in ce masura ai experimentat aceste lucruri pe propria piele
    Deci mai intai sa vii sa ne spui cate zile te-ai hranit doar cu 'energia universului', fara a apela defel la mancare. Dupa care vom sti cu cine avem de-a face

Eu spun ca exista printre oameni mai multe conceptii diferite despre energie, si una dintre ele, cea mai comuna, este ca energia ar veni doar din mincare. Nu am pretentia ca am experimentat personal toate aceste conceptii, ca sa ti le si dovedesc, dar pot sa-ti spun ca am remarcat (si cred ca si tu) cum uiti complet de foame cind faci ceva foarte placut sau ceva care este mai important decit mincarea. De pilda, cind simti ca faci un lucru util si cu placere, poti sa-l faci multe ore fara sa maninci nimic. Asta se intimpla fiindca atunci captezi energie prin placere si prin necesitate, nu prin mincare. Mincarea devine o necesitate cind te plictisesti, cind faci lucruri inutile, cind nu faci ceva mai bun. E mai mult un prilej sa te remontezi ca sa regasesti o stare de spirit mai buna, fiindca nu o poti gasi altfel, nu fiindca nu ar fi posibil, ci fiindca nu stii sau nu incerci. Biologii au adus ideea ca mincarea ne da energia vitala, dar asta e valabil numai pentru cine nu are nici o alta resursa energetica in constiinta si mentalitatea lui, iar pe biologi nu-i intereseaza constiinta si mentalitatea, ci doar enzimele, celulele si tesuturile. De aceea stomacul ii guverneaza doar pe oamenii cei mai primitivi, sau mai lipsiti de un sens important in viata, in timp ce un Napoleon putea sa nu manince mult timp (desi ar fi putut sa se ghiftuiasca in voie oricind, la banii si puterea lui), ca sa se ocupe de problemele militare si politice care il pasionau.
Mincarea este o problema de supravietuire pentru cine isi traieste viata doar ca sa manince, sau predominant prin mincare.
Dar daca un om isi gaseste un sens mai inalt al vietii, mincarea devine nesemnificativa, si el isi poate lua energia necesara din alte surse.

Jasmuheen - cauta pe net despre ea. Si nu e singura care deja promoveaza un stil de viata nou pentru oameni, care nu se mai bazeaza pe mincare.
In rest, sa mincam, sa mincam, ca e important pentru firmele de produse alimentare :-))










Elvin

    Adim a spus : "Dar daca un om isi gaseste un sens mai inalt al vietii, mincarea devine nesemnificativa, si el isi poate lua energia necesara din alte surse."
    Eu ,tu sau oricine de pe forum, din Romania, poate chiar din lumea actuala, suntem doar nishte personaje care pot doar scrie o asemenea propozitie, fara a implini cu fapta prin cele 7 mese pe zi ale noastre
    Urmatorilor Oameni nu le va crapa obrazul de rushine vorbind despre a te hrani cu energia universala. Aceshtia sunt:
       Iisus Hristos, care a postit negru 40 de zile, in pustiul Carantaniei.
       Moise, idem, pe Muntele Sinai
       Ilie, idem. El a reusit si perfomanta ca dupa aceste 40 de zile de post sa se deplaseze pe jos din Israel pana in Sidon care era in Fenicia. Dar nu stim daca a mancat pe drum. Eu zic ca nu. Cert e ca in Sarepta Sidonului inca ii era foame si a cerut o turta de la acea vaduva
       Leon [papa al Romei prin sec VI], idem, la mormantul lui Petru
       Macarie din Alexandria [sec. IV], postea frecvent 40 zile in Postul Pastelui. Acesta a mai reusit o fapta de vitejie, stand 20 de zile fara somn dupa care s-a hotarat sa se culce ca altfel murea
       Malh, pustnic pe un Munte neidentificat. Acest om s-a retras intr-un munte pustiu, fara animale, fara plante, dar plin de duhuri rele. Timp de 30 de ani a fost batut de dimineata pana seara de diavoli, s-a hranit cu pamant [!!] si a baut apa din mare. Tehnic, nu a 'mancat', ca doar pamantul nu e propriu-zis mancare si nu gresim daca-l includem si pe el la cei ce 'se hranesc cu energia cosmica". Culmea e ca acest Malh era de-al nostru...inainte de pustie era un om insetat de cunoashtere, studiase toate filozofiile vremii lui [primele secole e.n.] dar a lasat toate si s-a luat la "tranta" cu Universul, cu Pamantul, cu milioanele de diavoli, cu Dumnezeu, si cu propria fiinta. Asta da OM
       Alt pustnic, cred ca se numea Martinie. Acesta a fost invins de diavolul desfranarii, pentru ca desi om in toata firea era nevinovat ca un copil, si nu stia ce-i acela act sexual.......dar dupa ce a patzit-o, s-a retras in peshtera si a stat cu mintea conectata la ceruri 40 de zile si nopti, nemancand, neband, nedormind, neleshinand. Iar dupa aceste 40 de zile in peshtera a venit insushi Hristos, in ce ar putea fi numit 'intalnire de gradul infinit". 2 detalii numai : Iisus canta ceva intr-o limba necunoscuta, dar se auzea ca si cum din gura lui ieseau glasurile unui nenumarat popor. Si tot ce era acolo, pietrele, copacii, aerul, animalele, frunzele, etc, 'pareau' ca strigau cu glas mare  :Sfant,Sfant,Sfant eshti Doamne.  > Nu am divagat deloc.Trebuiau precizate astea, ca sa intelegi ca 70 de zile dupa acest eveniment omul acesta a ramas ca un mut, si de-abia se putea mishca din multa spaima in care fusese. Ca aici e vorba de 'spaima ancestrala' pe care a simtit-o si moderatorul nostru Ryn... Chiar si cei 2 lei fioroshi care ii pazeau peshtera, au ramas pe jos 8 zile din frica ce i-a cuprins . Deci pustnicul acesta a postit minim 40 de zile, ca ceilalti de mai sus, plus un anumit quantum din cele 70 de zile, pentru ca n-a precizat daca a mancat imediat dupa cele 40 de zile. Sa zicem 45 de zile. De fapt nici un om n-ar fi putut manca ceva dupa asha o nunta cosmica intre Iisus Hristos si un biet pamantean. Piere pofta de mancare, la fel ca atunci cand te uiti la un ozn trabuc planand maiestuos si linishtit pe deasupra padurii ca un tanc pe deasupra cadavrelor....nu-i asha Ryn ?
   
      etc. Si ashtia doar din creshtinism, si doar atat cat stiam eu din scheletica mea 'cultura' in domeniu. La yoghini, cati n-or mai fi.....       Se vede din cele de mai sus ca in jurul a 40 de zile e limita maxima de supravietuire fara mancare

     Aceshti oameni pot tine prelegeri despre energia cosmica si cum te poti hrani cu ea. Noi, nu. De aceea am scris ce am scris in postul anterior