Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Alte piramide de pe glob...

Creat de jackie28t, 15 Iunie 2006, 12:44:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

niphilim

Citat din: fiulploii din  19 Februarie 2012, 23:42:32
Nu stiu daca a observat cineva ca linkul din citat e la sectiunea Science Fiction !  :-D
Multe ce-au fost in vremuri catalogate ca SF sau blasfemii au devenit astazi adevaruri absolute , adevaruri limpezi si extrem de logice .

Aduc din timp doar fraza " E pur si muove ! care ilustreaza "SF-urile" altor vremuri . Mai aduc "dementa" lui Columb care-a plecat inspre Indii ..... invers decat trebuia . ......

Doar pentru ca noi traim in acest ASTAZI nu ne da dreptul sa ne revendicam cunoasterea .

.....................................................

Cred , e posibil , ca atat piramidele , craniile de cristal sau alte "ciudatenii" sa-si manifeste in sfarsit rostul pe care-l au si l-au avut la momentul creerii lor . Poate ca e vremea . Poate ca ne este dat sa asistam la debutul inceputului ..... Sincer , in egala masura-mi doresc si mi-e teama . Sunt atat fascinat cat si timorat . Si nu ma pot gandi decat la " Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se dea ..."

Daca ar trebui sa raspund printr-un singur cuvant , sa descriu piramidele , raportat la nevoile strict existentiale umane as spune scurt : INUTILE !
Despre cranii as spune : IMPOSIBIL !
Despre Piatra de la Baalbeck : FABULOS ! ..... etc .

Dar cine sunt eu sa-mi rezerv luxul de-a cataloga toate acestea ?
Singura certitudine din viata e faptul c-am sa mor ....

fiulploii

#46
Citat din: angellla29 din  19 Februarie 2012, 23:46:11
PAi cand vrei sa minimalizezi un pericol il "treci" la sectiunea SF...

"Vestea a înconjurat planeta şi a şocat nu numai lumea ştiinţifică internaţională, ci şi pe cei care ştiu cât de cât despre ce e vorba."

Nu cred ca le-ar fi atras atentia daca erau bazaconii S.F.
cand vrei sa manipulezi atentia cuiva sau mai frumos spus , sa deturnezi judecata cuiva faci generalizari fara date concrete .
As fi interesat sa stiu macar 10 nume de oameni din lumea stiintifica internationala la care se face referire cu specializarile respectivilor.
Apoi, stirea -SF totusi- e din 29 martie 2011
Citat
Craniile au fost păstrate de-a lungul veacurilor în piramida Arcei, pe care au păzit-o cu străşnicie mai multe civilizaţii: iniţial olmecii, apoi mayaşii şi, în final, aztecii.
Pot sa rid la faza asta ?  :lol: E ca si cum ai spune ca Pestera lui Zamolxis a fost pazita cu strasnicie de mai multe civilizatii: initial ilirii, apoi valahii si, in final, leshii .
Ca sa nu mai disec si aspectul cu emiterea-comunicarea intre cranii pe baza de protoni intr-un loc si pe baza de fotoni in alt loc din articol .
Apoi zice ca sunt 12 cranii - magia numarului 12 ajunsa si in crestinism sub forma celor 12 apostoli - desi se pare ca sunt 13 cranii - sic!.
Fara suparare insa cred ca ar trebui sa judecam putin ce scriem sau ce link-uim, nu?

O lectura interesanta ar fi
http://www.damaideparte.ro/index.php/tehnici-de-manipulare-partea-i-legea-contrastului/58/
Doar un mic exemplu :
Citat
Un tanar novice si un calugar se plimbau prin gradina manastirii, citind si comentand impreuna diferite pasaje din Biblie.
La un moment dat au simtit nevoia unei tigari, dar, nestiind daca incalca vreo regula fumand in timpul studiului, s-au hotarit sa ceara, dupa masa, permisiunea parintelui staret.
Cand s-au intilnit a doua zi, calugarul fuma linistit, spre nedumerirea novicelui:
"Frate, mie staretul mi-a interzis sa fumez, tie cum de ti-a permis?"
"Nu stiu... Tu ce i-ai spus?"
"I-am cerut sa-mi dea voie sa fumez in timp ce citesc Biblia."
"Vezi, aici ai gresit. Eu i-am cerut sa-mi dea voie sa citesc Biblia in timp ce fumez."

elena78

Citat din: adrianh din  19 Mai 2009, 22:53:16
trei articole iteresante despre alte piramide de pe glob

1)Legendara Piramida Alba a fost descoperita in China
http://www.descopera.ro/dnews/4250258-legendara-piramida-alba-a-fost-descoperita-in-china



Da!! in China exista multe piramide printre care  si o piramida alba  care  avea in varf  o piatra asemanatoare  cu o nestemata, un faimos pilot  James Gaussman  a fotografiat  piramida  si  a  predat  filmul serviciilor secrete ..inca ceva  se spune ca poti gasi in China  mai multe mistere  decat in tot restul lumii la un loc.Pe langa piramida alba mai exista si alte piramide  se pare ca sunt  peste 20  ,plus sunt si trei tipuri de sfinxuri.......

Siberia

#48
   Din pacate si eu stiu tot de 13 cranii de cristal: 12 care ar trebui dispuse in cerc si al 13-lea  in centrul cercului.
   Eu n-am inteles deloc cand s-au "activat" acele cranii si-n ce consta "activarea" lor. N-am inteles nici de ce sau in ce conditii emit protoni sau fotoni, cine a masurat, s.a.m.d.. Ca sa nu mai spun ca in  1995 sau 1996, B.B.C. a filmat impreuna cu o echipa de cercetatori internationali diverse testei pe cateva dintre craniile de cristal si spre stupoarea lor au ajuns la concluzia ca cele doua cranii gazduite de muzeele din Paris respectiv Londra sunt defapt falsuri - un craniu aztec, daca nu ma insel, a fost in schimb certificat ca fiind autentic si foarte vechi, constatandu-se ca pentru slefuirea lui s-au folosit tehnici vechi de 5000 de ani.
   Si pana la urma, mi se pare si normal ca marea majoritate a exponatelor din muzee sa fie defapt falsuri :-D Nu-i pacat ca niste obiecte cu destinatii cunoscute doar de o mana de oameni sa zaca nefolosite in muzee ?  :wink: Piramidele sunt mai greu de ascuns totusi, asa ca cei din China au invatat sa le camufleze in dealuri - plantand cu sarg arbusti peste ele  :-D
   Cat despre "activarea" sau folosirea craniilor de cristal pe post de biblioteca, totul pare a fi normal: sa nu uitam ca exista tehnologia stocarii informatiilor in cristale, tehnologie care in (probabil) 10 ani va fi la indemana fiecarui operator de tehnica de calcul.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

elena78

Citat din: Siberia din  20 Februarie 2012, 01:12:38
   Din pacate si eu stiu tot de 13 cranii de cristal: 12 care ar trebui dispuse in cerc si al 13-lea  in centrul cercului.
   Eu n-am inteles deloc cand s-au "activat" acele cranii si-n ce consta "activarea" lor. N-am inteles nici de ce sau in ce conditii emit protoni sau fotoni, cine a masurat, s.a.m.d.. Ca sa nu mai spun ca in  1995 sau 1996, B.B.C. a filmat impreuna cu o echipa de cercetatori internationali diverse testei pe cateva dintre craniile de cristal si spre stupoarea lor au ajuns la concluzia ca cele doua cranii gazduite de muzeele din Paris respectiv Londra sunt defapt falsuri - un craniu aztec, daca nu ma insel, a fost in schimb certificat ca fiind autentic si foarte vechi, constatandu-se ca pentru slefuirea lui s-au folosit tehnici vechi de 5000 de ani.
   Si pana la urma, mi se pare si normal ca marea majoritate a exponatelor din muzee sa fie defapt falsuri :-D Nu-i pacat ca niste obiecte cu destinatii cunoscute doar de o mana de oameni sa zaca nefolosite in muzee ?  :wink: Piramidele sunt mai greu de ascuns totusi, asa ca cei din China au invatat sa le camufleze in dealuri - plantand cu sarg arbusti peste ele  :-D
   Cat despre "activarea" sau folosirea craniilor de cristal pe post de biblioteca, totul pare a fi normal: sa nu uitam ca exista tehnologia stocarii informatiilor in cristale, tehnologie care in (probabil) 10 ani va fi la indemana fiecarui operator de tehnica de calcul.


se zice ca unul dintre craniile de cristal care se gaseste la British Museum dupa inchiderea programului  de vizitare  este acoperit cu  panzade culoare inchisa  ,paznicii acelui muzeu spun ca au auzit zgomote care vin exact  de la acel craniu de cristal  ,el emite lumina ,mai mult spun paznicii ,guardienii ca  se simt observati.,din cate stiu unele cranii de cristal au chiar 10.000 de ani vechime ...

Siberia

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti



elena78

Citat din: Deanna din  18 Iulie 2012, 16:21:12
http://dezvatatorul.blogspot.com/2012/07/piramidele-antice-se-trezesc-dupa.html

,,piramidele antice se trezesc ,, !inteleptii faraoni  care locuiau in ele   spuneau ca aceste piramide reprezinta porti spre dimensiuni-realitati  diferite...parerea mea este ca    nu piramidele se trezesc ..ci oamenii !! :wink: :wink:

jean

Un arheolog amator din Carolina de Nord a făcut vâlvă anul trecut când a pretins că a descoperit piramide neştiute în Egipt cu ajutorul Google Earth. Specialiştii în arheologie au fost sceptici când au auzit anunţul său, însă acum Angela Micol afirmă că noi descoperiri oferă dovezi în favoarea afirmaţiilor sale.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/descoperire-uluitoare-facuta-de-arheologi-amatori-e-mai-importanta-decat-piramidele-din-giza_1228809.html#ixzz2ZUuxWxVA

http://youtu.be/MRxCqIuI68o
De ce am postat aceasta stire?....Pai tocmai am vorbit la topicul viata pe Marte de anumite structuri artificiale ascune sub praful desertului. Vizualizand filmul ne putem face o idee de cum ar arata aceste strcturi acopeite de praf pe Marte vizualizand suprafata planetei in pozele respective. Trebuie sa recunosc ca este o asemanare destul de mare cu piramidele nou descoperite de pe Terra si merita atentia noastra. Prin aceasta a nu se intelege ca, eu cred ca, cele martiene sunt artificiale. Pana acum nu avem dovezi in acest sens.
Si uite asa am incercat sa rezolv doua probleme. Stirea despre descoperirea altor piramide si sa mai pun si o caramida la problema martiana.
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii


abyss


fiulploii

Tot parte din intriga mentionata de @abyss
https://www.facebook.com/Milkyway.Nasa.115943216485228220871

Iar pentru cine nu are feisbuc poza in atasament

abyss


jean

Trei piramide antice au fost descoperite în Antarctica de o echipă de savanţi americani şi europeni. Deocamdată nu se cunosc detalii, iar oamenii de ştiinţă care au făcut descoperirea păstrează tăcerea.
http://jurnalul.ro/it/stiinta/descoperirea-care-ar-putea-rescrie-istoria-omenirii-ce-au-gasit-oamenii-de-stiinta-sub-gheata-din-antarctica-video-654808.html

Pana la noi cercetari cred ca este vorba de formatiuni naturale.
Adevarul este dincolo de noi