Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Alte piramide de pe glob...

Creat de jackie28t, 15 Iunie 2006, 12:44:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

jackie28t

Piramida din Bosnia nu este facuta de oameni precizeaza expertii.



Puteti citi intregul articol de la sursa originala:
http://news.nationalgeographic.com/news/2006/06/060613-pyramid.html

paleoastronaut

foarte interesant jackie.....dar te intreb....cand crezi ca vor accepta cei di elita stiintifica sa nu se mai ascunda dupa paravanul scepticismului si al minciunii manipulatoare...si daca maine,eu,paleoastronaut gasesc o nva de un km ingropata in padure si le-o arat...tot degeaba..eu as fi el;iminat,as "disparea subit",sau mi-as petrece tot restul zilel;or intr-un ospiciu sub continua sedare...se stie ca asa procedeaza si dictaturile cum era si cea comunista cu cei care nu mai suportau minciuna si manipularea.......da,este o piramida,am vizitat siteul...este o combinatie intre pamant si lespezi de zidarie.........

Protector

Astazi 16 Julie, ora 18 ar urmarit un reportaj la  RTL 2 - Welt der Wunder., unde se discutase despre aceasta tema. Si adevarul : nu este facut de nimeni  nici de oameni si nici de extrraterestrii.Cand arheologii englezi au facut cercetari si au inceput sa adune dovezi ca nu sunt piramide: Piramida mare, piramida soarelui si cea a lunii ( ceea din poza este ce-a mare) au fost expediati din Bosnia....Nu uitati intre timp se facuse adevarat comert, aparusera sute de bazaruri , este chestie de investitii ptr. turisti,...
     Deci o tema mai putin interesanta.

paleoastronaut

#3
este in mod evident O PIRAMIDA RIDICATA DE O CIVILIZATIE NECUNOSCUTA..PLECA LA CULCARE SCULLY!

jackie28t

Asa e.Este doar o asa spusa PIRAMIDA format printr-un proces al naturii.Cu timpul vom intelege mai bine!Asadar gata cu cearta si aici.

Mai...voi chiar ma faceti sa fug dupa voi cu melesteul? :-D LOL

neura

 "he had visited the 700-foot (213-meter) hill and saw no evidence that it was human-made."

sunt de acord cu omu asta. La prima vedere si la primul contact al meu cu informatia asta, trag concluzia ca acest deal are o forma asemanatoare piramidei si.... atat.
A ajunge la concluzia ca nu stiu ce civilizatii extraterestre au facut piramida, e putin deplasat momentan. 

imi arata mai intai cineva un profil geologic prin zona si apoi discutam.

paleoastronaut

#6
intr-adevar..daca doar ai vazut un deal..asa e..dar daca altii care s-au exprimat pe acest site au vazut mai mult?de exemplu dale de tip pavaj asezate peste pamant in mod regulat dupa modele precise?dar stie cumva careva din contestatari ca acolo s-au descoperit si tunele in interior?dar foto din satelit cu forma de tetraedru a vazut-o cineva?devine plictisitor sa raspunzi unora care nu se informeaza deloc...dar poate pe asta se si mizeaza..nu?pe descurajarea celor curajosi...

paleoastronaut

#7
sa vedem si alte imagini in care apar clar blocuri de piatra fasonata,tunele sapate in inima de pamant+pietris a piramidei,cu canale de ventilatie din 30 in 30 de metri si care au trasee complexe si se intrepatrund intr-un labirint..evident..antropic..in plus e vorba de o adevarata VALE A PIRAMIDELOR CU TREI(3)PIRAMIDE....forma lor a avut mult de suferit in urma alunecarilor de teren,ele avand nucleu de pamant cu pietris..deci nu sunt la fgel de stabile ca cele din egipt,ci mai degraba instabile ca cele din peru,chile....

paleoastronaut

alte imagini..cu sfere de piatra uriase..asemanatoare cu miile de sfere din AMERICA CENTRALA...CELE ALE OLMECILOR>>SAU TOLTECILOR>>>>

paleoastronaut


paleoastronaut

#10
iata si tunelele din piramida..este evident ca s-a folosit un deal natural de pamant ca suport in care s-au sapat trepte care au fost mai apoi acoperite cu dale de piatra...dar unii nu stiu decat de piramidele egiptene..clasici in viata construiti DOAR din piatra sau caramida ...cine nu stie piramidele din AMERICA DE SUD sunt construiote din LUT..LUT..LUT....ADICA PAMANT..in timp sau erodat de la ploaie si vant,cutremure,incat UN AFON  le poate foarte usor confunda cu.....NISTE DEALURI.....

Elvin

tu nu faci decat sa le dai munitie unor Protector, Ciuciulete
        Eu credeam in realitatea piramidelor, tunelelor, inca inainte sa vii tu cu pozele. Ca si'n alte parti, piramidele trebuie ca au fost proiectate ca locuri de contact intre cei din subteran si populatiile pamantene de la suprafatza. Tunele acelea trebuie ca au drum si catre instalatiile extraterestre de sub Carpati, dupa care de acolo se continua catre egipt, Tibet, Gobi dar si in alte parti
       E clar, un popor 'strain' a facut toate astea. My guess : au fost invinshi intr-o batalie cu alte civilizatii si neavand alta solutie s-au refugiat sub pamant

paleoastronaut

#12
Ce sa fac Elvin..eu nu sunt la fel de abil in viclenii "amabile" ca ciuciulete....nu stiu care e treaba cu tunelele dar evident...S-ar putea ca noi sa stam ca fraierii aici,DEASUPRA..si dedesupt sa astepte cuminti niste orase sau uriase hangare subterane in care UNII si-au parcat JUCARIILE LOR CARE AU VOCE DE TUNET....SI STRALUCIREA SOARELUI...CAND TRASNETUL CERESC LE PROPULSEAZA SPRE STELE....Si s-ar putea ca cei care le-au parcat acolo...sa le fi parcat pentru noi..cand ne-o duce capul sa e folosim.....Dar acest discurs este offtopic..sorry :-D

pri3st3ss

#13
Nu e din Bosnia,dar nici Egipt....



Pyramids in Italy

The Pyramid of Cestius (in Italian, Piramide di Caio Cestio or Piramide Cestia) is an Egyptian-style pyramid in Rome, Italy near the Porta San Paolo and the Protestant Cemetery.
The pyramid is a funerary monument built about 12 BC as a tomb for Caius Cestius, a member of one of the four great religious corporations at Rome, the Septemviri epulonum. It is of brick-faced concrete covered with slabs of white marble, 27 meters high and about 22 meters square, standing on a travertine foundation. In the interior is the burial chamber, 5.95 metres long, 4.10 wide and 4.80 high. On the east and west sides, about halfway up, is the inscription recording the names and titles of Cestius, and below, on the east side only, another which relates the circumstances of the erection of the monument (CIL vi.1374).
The peculiar conceit of a pyramid in Rome must be laid to the fact that Rome had conquered Egypt a few years before, in 30 BC, and the ancient culture of the new province became fashionable for a while; at any rate the tomb is unique among ancient Roman monuments, and not until modern funerary architecture did Rome see another pyramid within its walls.
A comparison of their shape reveals that the structural strength of concrete made it possible to build the Roman pyramid at a much sharper angle than those of Egypt.
In the 3rd century the pyramid was included inside the Aurelian Walls, and the Middle Ages, including the author Petrarch, seems to have thought of it, erroneously, as the tomb of either Romulus or Remus, in spite of the inscription.
At that time, it was considered one of the most important monuments of antiquity. It had been conserved 'nearly intact', but was neverhteless overgrown with plants. The inscription 'Caius Cestius' was barely visible. Pier Paolo Vergerio mentioned around 1400 that it was difficult to read because of the vegetation.
In 1660, excavations were undertaken: two statue bases were found outside it dedicated to Cestius, and an opening was dug into the pyramid itself, when it was discovered that the burial chamber was once decorated with frescoes, only the scantest traces of which now remain.
The Falicon pyramid near Nice in France is suspected by some to have been constructed by Roman legionaries from an Egyptian cult.
Discovered May 2, 2003, from the air over northern Italy, 40 km from Milan, were three pyramids, with the same alignment as Giza and Orion. They are the first pyramids ever discovered in Italy and the dimensions are quite impressive. The highest pyramid is [500 feet] tall. They are stone buildings, as recent excavations have proved. However, they are now completely covered by ground and vegetation, so that they look like mounds.The inclination degree of all the three pyramids is 42/43° and there is a perfect alignment with the Orion constellation. Nothing was found nearby which may help to date the structures and in the area there was not any civilization able to build similar structures at the time. The people who lived there were mainly gatherers and hunters
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee