Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sã ne pregãtim pentru 2012

Creat de IONUT, 12 Iunie 2006, 23:27:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calinahanna

Eu cred ca din 2012 o sa inceapa alt calendar... Nu de alta, dar e vorba tot de o perioada, care va incepe dupa o alta perioada, exact cum dupa anul 1321 a urmat anul 1322...
Nu inteleg de ce insinuati ca ar urma vreun cataclism, ceva... Ce rost ar avea? Nu vi se pare aberant? Ne chinuim (unii mai mult, altii mai putin) sa rezistam pana in 2012, sa supravietuim ca rasa sau ca civilizatie, si, na! in 2012 murim cu totii. Chiar credeti ca soarta noastra e atat de cruda?
Eu ma indoiesc...

Alethia_Spitz

Eu am alt punct de vedere asupra la 21 decembrie 2012.

Pamantul va trece prin centura fotonica si in acelasi moment sistemu nostru solar se va alinia cu centrul galaxiei si vibratiile planetei vor creste si apoi din cauza acestuoi fenomen astronomic se va lasa un intuneric timp de 3 zile numit Marele intuneric si in aceasta perioada mama natura va face selectia naturala dupa vibratia fiecarui om si fiecarei fiinta vie. Cele cu vibratie mai mare vor trece intr-o dimensiune superioara iar cele cu vibratie lenta intr-o dimensiune cu vibratie mai joasa. Si dupa cum stim oamenii rai au o vibratie mai joasa iar cei buni mai superioara. Deci nu exosta rai sau iad. Acesta e fenomenul ce se va petrece. Dar acum 2000 de ani la mentalitatea omului de atunci nu puteai sa explici in acest fel ca nu pricepea nimeni. Asa ca biblia mai precis apocalipsa asa a cautat a explice oamenilor prin rai si iad.

Eu asa am auzit.

DepthOfField

Alethia_Spitz ...
Citatsistemu nostru solar se va alinia cu centrul galaxiei
Cum vine alinierea asta, ca eu nu o inteleg...
Citatdin cauza acestuoi fenomen astronomic se va lasa un intuneric timp de 3 zile numit Marele intuneric
Cum se face acest intuneric? Soarele nu mai emite lumina si radiatii? (lumina vizibila e doar o mica particica din spectrul electro-magnetic). Daca da, cum e posibil sa nu mai emita? Se opresc reactiile termonucleare din Soare? pai daca da, se opresc, cine mai mentine in echilibru gravitatia, fata de care Soarele ar "cadea" in el insusi si ar deveni o stea neutronica, pitica alba sau chiar gaura neagra??
Sau cum? Se opacizeaza atmosfera terestra de nu mai trece lumina? Cum, prin ce fenomen fizic sau chimic??
Apare un nor de praf cozmic care se intercaleaza intre soare si pamant? pai cum asa? E un nor mai mic caruia i se poate calcula traiectoria, si daca da, cine i-a calculat-o? Sau e un nor mai mare care cuprinde intreg sistemul solar, si daca da, masa acestuia va fi atat de mare (calculabil!!) incat va distruge efectiv intregul sistem solar.
Sau e un intuneric in sensul ca ..orbim efectiv cu totii.. pai cum asta??
Sa admitem ca apare "marele intuneric"... da' de ce 3 zile? De ce nu 4, sau 2, sau o luna? De ce ne place asa mult faza asta cu 3 zile, sau 7 zile sau 10 zile ? Si iarasi..din ce calcule de viteza, traiectorie rezulta valoarea asta? Aaa, stiu, a simtit-o clarvazatoru' ...

Ma rog..am inteles..ai facut un rezumat cu cuvintele tale la ce teorii circula ici si colo. Problema e: de ce sa fie asa, si nu altfel? Dealtfel, asa cum tocmai a precizat LupinTheThird pe un topic asemanator, povestea asta cu centura fotonica nu e noua..e doar episodul 2 ... LOL. Nu ti se pare ca mai degraba e o cvasi teorie nedemonstrabila (dar nici nu are nevoie), cu care e bine sa ne batem noi capul pe ziare si forumuri de "mister"?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Anna

De mult ma abtin sa raspund la un topic cu asa un titlu stupid. Sa ne pregatim pentru 2012...da dom'le uite eu ma pregatesc...sa am un job bun, sa fiu sanatoasa eu si familia mea, sa pot sa imi permit destule din ce imi pofteste inima, sa ii pot ajuta si pe altii....si o sa ma pregatesc astfel incat 2013 sa fie un an muuult mai bun decat 2012. Cei care afirma pe aici convinsi ca sfarsitul va veni exact pe 21 dec 2012(ei culmea frate! de ce nu pe 24 odata cu mos craciun?) sa isi faca seppuku inca de pe acum ca deh....ca dau coltu in 2012...ca-l dau in 2007 nu e mare branza. :-D
Aaaaa o sa-mi spuneti ca cei care se sinucid nu mai sunt primiti in imparatia lui Dumnezeu, nu mai au parte de slujba....aha...deci tot la cele crestinesti ne intoarcem. Deci! daca tot e vorba de Dumnezeu si de religie....ce spune Dumnezeu in biblie?? spune clar ca numai El stie cand va veni sfarsitul si NIMENI altcineva! Dar cum....noi trebuie sa speriem lumea cu toti "nenii" care vin pe la 0tv, sau pe la Miezul problemei dupa ce au tras bine la masea, sau dupa ce s-au inscris in nush ce secta dubioasa....si simt nevoia sa debiteze ineptii pe la televizor! Halal oameni! :-( :martiansad:

Shadowman

Citat din: Anna din  18 Aprilie 2007, 18:09:07
De mult ma abtin sa raspund la un topic cu asa un titlu stupid. Sa ne pregatim pentru 2012...da dom'le uite eu ma pregatesc...sa am un job bun, sa fiu sanatoasa eu si familia mea, sa pot sa imi permit destule din ce imi pofteste...

  Dar cum....noi trebuie sa speriem lumea cu toti "nenii" care vin pe la 0tv, sau pela Miezul problemei dupa ce au tras bine la masea, sau dupa ce s-au inscris in nush ce secta dubioasa....si simt nevoia sa debiteze ineptii pe la televizor! Halal oameni! :-( :martiansad:

  Da,Anna,dar te-ai uitat sa vezi de cite ori a fost accesata aceasta pagina...?  DE 7636 DE ORI !   :-o
  E pe locul 2 in forum !  :-D
  Rating-ul ,dom'le...  :-D Are rating, da bine la public,vine cititoru',casca ochii,strimba gura,se pocaieste pina atunci, si mai arunca din cind in cind o privire ca sa vada daca chiar se adevereste,ori ba...
  Mai trebuiau citeva topicuri cu vrajitoarea Caisa sau Portugalia  ori cu manele sau jocuri de noroc...Spargeai piata !  :lol:
  Ca de ufologie...
  In semn de protest n-o sa mai accesez acest topic !
  Am zis !
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Nox

#320
Si ca sa terminam cu prostiile, data de 2012 (mai exact 21 decembrie 2012) vine ca rezultat al corelarii celor doua calendare: gregorian (cel pe care il folosim in ziua de azi) si unul din calendarele civilizatiei maya, tun. Data respectiva reprezinta sfasitul celui de-al 12-lea b'ak'tun si inceputul celui de-al 13-lea b'ak'tun. Dupa cunostiintele actuale calendarul tun (calendarul divin) nu masoara nimic fizic cum ar fi cel gregorian care masoara miscariile de rotatie ale planetei noastre in jurul soarelui. Acestea fiind spuse si presupunand ca eroarea cu care au fost corelate datele din cele 2 calendare este neglijabila (de ordinul zilelor-din calendarul gregorian--<10) punctul de trecere intre al 12-lea b'ak'tun si al-13-lea b'ak'tun va ramane tot in luna decembrie 2012. Ce se va intampla? Vom trai si vom vedea!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

darkness

corect bluemoon!
imi aduc aminte ca si de eclipsa totala din 1999 vehiculau  zvonuri cum ca ar fi sfarsitul lumii si vor veni ET sa ne salveze..
bine ca ii asteptam pe ET sa ne salveze, dar noi de ce nu facem nimic?
am sa o citez mereu pe calinahanna,caci mi-a placut din prima postul ei,in care afirma ca e mai usor sa dai vina pe diavol sau pe dzeu,decat sa iti asumi responsabilitatea faptelor....

iata ca a trecut si eclipsa si nu a murit nimeni, ET se lasa asteptati, a trecut si alinierea planetelor si nu a cazut cerul pe noi...asa cum s-a zis si la inceputul acestui topic... http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,524.240.html

sunt schimbari ,nu vine sfarsitul lumii..iar daca e sfarsitul lumii, depinde pentru cine si din ce punct de vedere ia acest concept...pentru unii e sfarsitul lumii atunci cand sunt lefteri...
cred ca oricum aceste concepte sunt subiective...

bravo, bluemoon,ma bucur ca ai adus vorba de calendar si ai facut aceasta  specificare...
iata,s-a mai vorbit..dar... CINE ARE URECHI,SA AUDA?...
CINE ARE OCHI,SA VADA?


Citat din: pri3st3ss din  29 August 2006, 22:32:49


These are the Mayan words for periods of time: Day = Kin (keen)
Month of 20 days = Uinal (wee nal)
Year of 360 days = Tun (toon)
20 Tuns = K'atun (k' ah toon)
20 K'atuns = Baktun (bock toon)

A day was called a "kin", and still is today. A 20 day month was a "uinal", one solar year was a "tun", 20 tuns a "katun", and 20 katuns were a "baktun", 13 of which take us back to the August 13, 3114 B.C. date.

9 baktuns - 3600 years
9 katuns - 180 years
2 tuns - 730 days
4 uinals - 80 days
8 kin - 8 days

These numbers, if we begin at August 13, 3114 BC, will give us a date in the 7th century that corresponds to the date Pakal took the throne in Palenque.

The Maya also understood the concept of zero, and wrote it like a shell.

With the new century almost upon us time takes on more meaning. January 1, 2000 would be written 12-19-6-1-0 in the Long Count. The Sacred Round would be 9 Ahau and the Haab designation would be 8 Kankin. Thus the Calendar Round would be 9 Ahau 8 Kankin.

- "The Maya - Riddle of the Glyphs" National Geographic Magazine

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,524.120.html

toma

CitatAlethia_Spitz dixit
Eu asa am auzit. 
Nu ai auzit bine!
- ce e centura fotonica, cum a rezultat si unde e?
- sistemu nostru solar se va alinia cu centrul galaxiei. Pai sistemul solar e in orice moment aliniat cu centrul galaxiei! :lol:De ce? Cauata prin cartea de geometrie, clasa a sasea sau a saptea!
- vibratiile planetei ....si cam in ce domeniu vibreaza planeta noastra????
- Cele cu vibratie mai mare vor trece intr-o dimensiune superioara iar cele cu vibratie lenta intr-o dimensiune cu vibratie mai joasa. Si cit de mare e vibratia asta? Sau ma rog, cit de ...lenta? Sau...mica?
- ...buni mai superioara...Superioara e pur si simplu superioara nici mai, nici extra!
Anna, excelent! Bine ca nu am scris eu, sigur eram luat in tarbaca!
Shadowman, ai dreptate! Din pacate asta demonstreaza altceva! Tu ai specificat destul de bine! Eu nu mai zic nimic, ca o sa iau scatoalce! :wink:
CitatCe se va intampla?
Ce se va intimpla? Pai ce sa se intimple, va veni mos Craciun, Revelionul si anul 2013! Hait, 2013!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

calinahanna

@toma

Exact! 2013, e cu 13 in coada si ce ne vom face? Si daca mai si cade marti sau vineri in zi de 13, in 2013...Aoleu! :roll:

Max C.

Eu zic sa asteptam pana in 2666 sa vedem ce se intampla !  :evil:

lylyt_ice

Intrebarea este...daca mai apucam sa vedem ce se va intimpla???nu vadeti ca sintem in mijlocul transformarilor preliminare???Sau poate asteptam ca Apocalipsa sa ne fie prezentata de acum incolo si daca se poate ,noi sa stam ca intr-o sala de cinema si sa vizionam linistiti cum decurge .
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Max C.

Parerea mea este sa ne vedem de vietile noastre chinuite de romani,ce a fost a fost ,ce va fii va fii ,conteaza prezentul...pe care il neglijam...

lylyt_ice

Exact asa max...ai perfecta dreptate.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

toma

Citatnu vadeti ca sintem in mijlocul transformarilor preliminare???
Saracul Pamint, de vreo patru miliarde de ani e intr-o continua transformare ...preliminara! Eu zic sa nu va mai uitati la filme SF cu buget mic!!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

adrianh

Am gasit si eu pe internet un articol foarte interesant despre anul 2012!Ce spun savanti moderni despre acest an?Cititi si aflati!Vi-l redau in intregime!Merita citit! :-D


        Schimbarile din anul 2012 sau Apocalipsa dupa mayasi si calendarul lor!

Mayasii erau un popor avansat. Exceptionali matematicieni si astronomi, ei au conceput unul din cele mai precise calendare cunoscute de om, mai exact decat cel gregorian utilizat azi. Calendarul lor a fost alcatuit in urma observarii minutioase a soarelui, a planetelor si a stelelor din Calea Lactee. Astronomii maya cunosteau - inca nu se stie cum - locatia exacta a centrului galaxiei, dand o importanta deosebita nasterii si disparitiei stelelor din acest spatiu.
Mayasii intelegeau diferit timpul fata de omul modern de azi. Noi vedem timpul ca fiind linear; el poate fi incetinit, dupa cum chiar a demonstrat teoretic Albert Einstein, insa ?curge? intr-o singura directie. Prin contrast, mayasii credeau ca timpul ?curge? in cicluri care se repeta periodic, la finele fiecaruia incepand unul nou, si ca ciclurile temporale isi au originea in Centrul Cerului, denumit de ei Hunab Ku, un fel de ?pantece cosmic? care a dat nastere lumii noastre si care o va distruge pentru a face loc alteia. Hunab Ku, pentru care mayasii aveau in scrierea lor si o ideograma (foto 2), era asimilat zeului suprem, Creatorul.
De altfel, Calendarul Lung maya, care se va incheia la 21 decembrie 2012, este intemeiat pe acest principiu al ciclicitatii.
Mayasii, in plus, posedau cunostintele necesare privind fazele solare, ceea ce este vital pentru calcularea unui calendar precis. Magnificele piramide maya sunt perfect aliniate dupa solstitii si echinoctii. Spre exemplu, piramida de la Chichén Itzá a fost construita in asa fel incat, in timpul echinoctiilor, soarele in apus arunca o umbra semanand perfect cu cea a unui sarpe, coborand pe treptele dinspre nord ale ale constructiei. Sarpele acesta este reprezentarea alegorica a zeului Kukulcan - la mayasi sau Quetzalcoatl - la azteci (nume insemnand ?sarpele cu pene?, foto 3) asimilat ulterior de populatiile Americii Latine lui Iisus Hristos.
Un asemenea efect poate fi obtinut doar posedand cunostinte arhitecturale si astronomice exceptional de precise. Acestea au fost mostenite de poporul maya, de la o inca si mai veche si mai misterioasa civilizatie: aztecii. Aztecii au ridicat la Teotihuacán (?Orasul Zeilor?), langa Mexico City, Piramida Soarelui (foto 4), inchinata aceluiasi zeu Quetzalcoatl. Piramida este aliniata cu constelatia Pleiadelor, pe care si egiptenii au luat-o in calcul la constructia ansamblelor de la Gizeh. De altfel, s-a constatat ca exista o legatura intre credintele religioase stravechi ale mayasilor, egiptenilor si sumerienilor, in special in modul in care acestia se raportau la creatia universului, a rasei umane si la viitor.
Mayasii au calculat data incheierii actualului ciclu temporal bazandu-se pe cunoasterea matematicilor, studiind indeaproape periodicitatea ciclurilor astronomice si sincronicitatea acestora cu evenimentele din natura si din viata umana. Ei acordau mare atentie spiritualitatii, intelegand bine rolul pe care constiinta umana il joaca in schimbul de informatii cu natura. Astfel, credeau ca ingerand anumite plante, in timpul rugaciunilor rituale, li se vor deschide usile perceptiei si se va ridica valul care impiedica omul sa comunice direct cu Creatorul. Bazandu-se pe aceasta combinatie intre divinatii si calcule matematice, ei au aflat, in mod incredibil, inca de acum 4.000 de ani, ca pe 21 octombrie 2012 va incepe alinierea soarelui nostru cu stelele din centrul Caii Lactee!
Alinierea culmineaza, conform calculelor mayase - confirmate de savantii moderni - in ziua solstitiului de iarna, 4 Ahau 3 Kankin (13.0.0.0.0) sau 21 decembrie 2012, in calendarul nostru. La aceasta data, lumina si umbra il vor proiecta pe ?Sarpele cu pene? coborand pe treptele piramidei Chichén Itzá, care la baza au un cap mare de sarpe sculptat in piatra. Acest fenomen se petrece de doua ori in fiecare an, insa la solstitiul de iarna al lui 2012, ceva special se va intampla. La apus, umbra marginii de N-V a piramidei va proiecta un tipar de lumina care imbratiseaza si ilumineaza capul de sarpe sculptat de la baza scarilor. Intr-o perioada de 32 de minute, sarpele, alcatuit din aceasta alternanta de lumina si umbra, va cobori pe pamant, pe masura ce soarele paraseste fiecare treapta, mergand din varf pana la baza. Pe langa aceasta, pe 21 decembrie 2012 in jurul orelor 11:11, coada sarpelui proiectata din varful piramidei va tinti exact inspre constelatia Pleiadelor, intr-o aliniere asemanatoare celei pe care o au piramida lui Quetzalcoatl din Teotihuacán sau piramidele egiptene de la Gizeh.
Atunci, cred mayasii, odata cu revenirea pe pamant a lui Quetzalcoatl, lumea noastra se va sfarsi prin foc, iar ?pantecele cosmic? Hunab Ku va dea nastere unui nou soare, numit de mayasi ?Cel de-al Saselea Soare?, o alta lume mai evoluata urmand sa se nasca.

Ce spun savantii moderni?

Indiferent cat de reticenti am fi, e imposibil sa nu tinem seama de cosmogonia vechilor popoare mezoamericane. Asta pentru ca, pe langa exceptionalele dovezi de acuratete si precizie furnizate de calendarul maya si de constructiile lasate mostenire de civilizatiile disparute, unele descoperiri ale ultimilor ani ne pun pe ganduri.
In primul rand, oamenii de stiinta au confirmat ceea ce mayasii stiau de mult: anume ca la data solstitiului de iarna 2012, soarele se va afla in ?aliniamentul galactic?, adica va fi pe aceeasi linie cu Ecuatorul Galactic (linia care imparte in doua calea Lactee, divizand-o in 2 hemisfere sau lobi, foto 5).
Aliniamentul apare ca rezultat al precesiunii echinoctiilor. Precesiunea este cauzata de faptul ca pamantul ?se clatina? foarte incet pe axa sa, schimband astfel pozitia echinoctiilor si solstitiilor cu cate un grad la fiecare 71,5 ani. Intrucat soarele la solstitiu are o largime de doar o jumatate de grad, rezulta ca soarelui la solstitiul de iarna ii sunt necesari 36 de ani pentru a trece prin Ecuatorul Galactic. Alinierea exacta intre centrul soarelui, asa cum este vazut de pe pamant, si Ecuatorul Galactic, a avut loc in 1998 (dupa Jean Meeus in Mathematical Astronomy Morsels, 1997); la un calcul simplu, adunand 1998 cu +/- 18 (jumatatea lui 36), rezulta ca soarele este aliniat cu Ecuatorul Galactic la fiecare solstitiu de iarna intre 1980 si 2016.
Daca asemenea aliniamente au mai aparut in anii 3000 I. C. si 1500 I. C., deosebirea este ca, de aceasta data, la 21 decembrie 2012, centrul soarelui nu doar ca se va afla pe aceeasi linie cu Ecuatorul Galactic, dar el se va suprapune chiar peste Centrul galaxiei (vezi imaginea).
In plus, cu ocazia aceleiasi alinieri, Taietura Neagra (regiune de praf interstelar de la nordul Centrului Galactic pana dincolo de constelatia Acvilei, marcata in imagine ca ?Dark Rift?) pe care mayasii o cunosteau si o numeau Drumul Negru (Xibalba be), se intinde exact peste Ecuatorul Galactic, in locul in care soarele se va afla in 2012. Aceasta zona este vizibila cu ochiul liber la munte sau acolo unde aerul este curat, ca o panza alba pe cerul noptii.
Astronomii moderni, cu instrumente avansate, au descoperit in centrul Caii Lactee o imensa ?gaura neagra? care emite radiatie gamma de inalta energie si care, periodic, inghite stele si respectiv naste altele. Publicatia The Journal of Astronomy and Astrophysics ofera mai multe amanunte. Folosind date primite de cele la patru telescoape ale complexului High Energy Stereoscopic System (H.E.S.S.) localizate in Namibia (Africa) (foto 6), savantii au concluzionat: ?centrul galaxiei gazduieste un numar de potentiale surse de raze gamma, inclusiv o masiva gaura neagra cu masa de circa 10.000 de ori mai mare decat a soarelui, ramasite ale exploziilor unor supernove si posibil o acumulare de particule de ?materie neagra??.
Daca descoperirea in sine nu este una exceptionala ? se pare ca multe galaxii au asemenea gauri negre in centru ? alte dovezi sunt de natura sa furnizeze noi elemente pentru descifrarea misterului. Sau dimpotriva, pentru adancirea lui?
In martie 2005, astronomul dr. Scott Hyman de la Sweet Briar College (SUA) a facut un anunt tulburator in prestigioasa revista stiintifica Nature. Analizand semnalele radio de joasa frecventa provenite din centrul Caii Lactee, captate cu telescoapele de la Socorro (New Mexico), dr. Hyman si colegii au detectat un semnal clar, pe care l-au calificat drept ?emisie coerenta?. Acesta se compunea din 5 emisii radio de energie egala, care durau cate 10 minute fiecare si se repetau la intervale de 77 de minute, pe o perioada de 7 ore, intre 30 septembrie si 1 octombrie 2002. Descoperirea i-a facut pe Scott Hyman si intreaga comunitate astronomica ?sa se scarpinde in cap?, dupa expresia autorului articolului.
Ar putea fi ciudatele ?murmure?, detectate de dr. Hyman in centrul galaxiei noastre, o cauza a schimbarilor climatice abrupte pe care le resimtim azi? Deocamdata nu s-a putut stabili asa ceva. Insa catastrofele naturale se inmultesc cu viteza exponentiala, modificarile climei sunt evidente pentru oricine. Savantii au detectat comportamente extreme si stranii in soare, avand efecte asupra atmosferei pamantului si efecte masurabile asupra altor planete ale sistemului nostru solar.

Sa fim mai degraba sceptici sau?

Exista intr-adevar legaturi intre ?alinierea galactica? din 2012 si intensificarea fenomenelor naturale extreme? Va fi 21 decembrie 2012 data la care un eveniment de proportii cataclismice va distruge civilizatia umana? Nu avem inca de unde sa stim acest lucru, iar pe internet sustinatorii si adversarii teoriei poarta dezbateri intense, cu argumente solide si dintr-o tabara, si din cealalta (vezi de exemplu aici si aici). Totusi, majoritatea celor pe care intr-adevar ii intereseaza subiectul se pot consola la gandul ca vor trai acele clipe pentru a confirma sau infirma, ei insisi, profetiile.

Note:

*Calendarul maya, vizibil in prima imagine din articol, incepe in 12 august 3114 i.C. si se incheie la 21.12.2012. El contine 5 subdiviziuni temporale. In ordine de la cea mai mica la cea mai mare acestea sunt (in transcriere aproximativa): k?in, winal, tun, k?atun, baktun. K?in inseamna o zi, winal, o perioada de 20 de zile (asemanatoare cu luna noastra), tun este un an de 360 de zile iar k?atun, 20 de ani a cate 360 de zile fiecare. In fine, baktun reprezinta o perioada de 400 de ani, adica 20 de k?atuni. 13 baktuni formau un Mare Ciclu, adica 1.872.000 zile, notat 13.0.0.0.0.Anul 2012 si schimbarile majore prin care trecem Planeta Terra se manifesta ca un imens circuit electric. Intre suprafata si ultimul strat al ionosferei, la aproximativ 55 de km distanta de suprafata, exista un fel de cavitate electromagnetica. Proprietatile rezonante ale acestei cavitati magnetice au fost descoperite de fizicianul german W.O.Schumann, intre 1952-1957 si permit masurarea frecventei vibratorii medii a planetei Terra. Timp de mii de ani, Rezonanta Schumann, sau pulsul Terrei, a fost de 7,83 cicli pe secunda, constanta fiind folosita in domeniul militar. Insa, din 1980, rezonanta a inceput sa creasca incet, acum fiind de 12 cicli pe secunda. Acest lucru inseamna ca ziua are numai 16 ore, in loc de 24, cat era odinioara. De altfel, fiecare dintre noi si-a dat seama de accelerarea timpului. Multi se plang ca nu le ajunge ziua pentru tot ceea ce au de facut. In acest ritm in 2012, timpul va ajunge la 0. De asemenea in anul 2012, planul Sistemului nostru solar, se va alinia peste planul Galaxiei, Calea Lactee. Deci ciclul de 26.000 ani va fi complet. O data cu Rezonanta Schumann, creste nivelul vibrational al oricarei fiinte de pe Terra. Mayasii, civilizatie din America Centrala, au avut cele mai inalte cunostinte despre Timp si Spatiu. Calendarul Mayas este cel mai precis de pe Terra. In acest calendar, cea de-a 5-a Lume se sfarseste in 1987. A Sasea Lume incepe in 2012. Deci, acum suntem intre doua Lumi. Acest timp este numit ' Apocalipsa' sau Revelatia si inseamna ca Adevarul ne va fi revelat, si NU ' Sfarsitul Lumii' , asa cum multi considera in mod eronat. Mai inseamna si faptul ca exclusiv de NOI depinde cum vom construi aceasta Noua Lume si Civilizatie care va veni. * Ce mai spun Mayasii despre 2012: *- vom depasi tehnologia, asa cum o cunoastem noi azi. - vom depasi cunostintele actuale despre Timp si Spatiu. - vom depasi necesitatea Banului. - dupa ce vom trece rapid prin Dimensiunea a 4-a, vom intra in Dimensiunea a 5-a. - planeta Terra si intreg Sistemul Solar se vor sincroniza cu Galaxia si intregul Univers. - ADN-ul uman va fi reprogramat si imbunatatit, si va avea 12 spirale in loc de 2. Marea Schimbare ne afecteaza ciclul veghe-somn, relatiile cu ceilalti, reglarea imunitara a organismului si perceptia asupra Timpului si Spatiului. * Alte posibile efecte ale Schimbarii ar mai fi: *- migrene, dureri de cap, oboseala. - senzatia trecerii unui curent electric prin creier si coloana vertebrala. - crampe musculare. - simptome de gripa. - vise intense. - creste sensibilitatea corpului uman ca rezultat al vibratiilor noi, mult mai inalte. - actualmente 16 ore echivaleaza cu 24 de ore, Timpul se contracta. - corpul fizic a inceput sa se schimbe, se creaza un nou corp de Lumina. - cresc abilitatile intuitive si de vindecare, dovada multimea de bioterapeuti aparuta in ultimul timp. - structura interna a ochiului uman se transforma in functie de noua atmosfera planetara si cresterea luminozitatii. - activarea capacitatilor latente a fiintelor, noi nascutii avand capacitate telepatica mult marita. - toate bolile incurabile ale sec . XX vor disparea, inclusiv SIDA si cancerul. Noi informatii despre anul 2012 ne sunt aduse la cunostiinta de Proiectul Montauk. In cadrul acestui proiect, s-a construit pe baza unor informatii din surse extraterestre, un dispozitiv cu ajutorul caruia diferite persoane puteau fi trimise in Timp si puteau descrie ceea ce vedeau. Cei care au fost relateaza ca anul 2012 este ca un zid abrupt peste care nu au putut trece pentru a vedea ce se va intimpla pana in anul 10.000 D.C. Ceea ce se afla dincolo de 2012 este ascuns perceptiei noastre la ora actuala, desi nivelul constiintei umane se eleveaza pe masura ce ne apropiem de acel prag de trecere in a 4-a Dimensiune, adica o vibratie mult superioara. Acest lucru va revela tuturor fiintelor faptul ca nu suntem cu nimic separati de Creator. Crestinii numesc acesta 'Revenirea in Glorie' , si este vorba mai mult de o stare interioara a constiintei, nu de o fiinta care vine in carne si oase. A 4-a Dimensiune e plina de Viata, acolo predominand Compasiunea, Intelegerea si Iubirea. La nivel de planeta asistam in primul rand la inceputul inversiunii Polilor magnetici, ceea ce se intimpla o data la 13.000 de ani, deci de doua ori intr-un Mare Ciclu Cosmic de 26.000 de ani. In ultimii mii de ani, liniile de camp magnetic ieseau din Polul Sud si intrau pe la Polul Nord. Oamenii de stiinta au observat insa ca acest camp magnetic stabil incepe sa se schimbe, sa slabeasca. In ultimul secol, slabirea a fost de 10-15%, dar in ultimii ani s-a accelerat tot mai mult. Geofizicianul francez Gauthier Hulot afirma ca acest camp, in Atlanticul de Sud si in America de Sud, este cu 30% mai slab. Dr. Garry Glatzmaier, profesorul de Fizica Pamantului la Universitatea California din Santa Cruz, afirma ca miezul metalic lichid al planetei se misca continuu, pentru a se putea raci. Aceste miscari genereaza campul magnetic terestru. Dar miezul se misca si in directii opuse campului majoritar care pot creste in intensitate, ducand in cele din urma la o inversare a Polilor magnetici ai planetei. Acesta inversare e precedata intotdeauna de o slabire a campului magnetic. Pentru satelitii care se afla deasupra atmosferei , campul magnetic planetar este singurul scut protector impotriva particulelor din vantul solar. Ei se defecteaza cand trec printr-un camp magnetic slab. Iminenta inversare a Polilor ar putea fi aratata si de extinderea Aurorei Polare care se observa numai la Polul Sud. Aceasta urmeaza sa se extinda si asupra Atlanticului de Sud. Slabirea campului magnetic duce, de asemenea, la sporirea cazurilor de cancer. Dupa cum se stie, si pasarile folosesc pentru orientare campul magnetic terestru. In Suedia au disparut mii de porumbei, in S.U.A. a disparut o intreaga specie de pelicani, iar in Carolina de Sud egretele zboara de la est la vest in loc de nord-sud. Columbofilii aradeni au trimis la Atena, pentru deschiderea Jocurilor Olimpice, 850 de porumbei, dintre care nu s-au mai intors decat 50. Ungaria a trimis 1500 de porumbei si s-au reintors 40. * Alte efecte ale marilor transformari cosmice la care asistam sunt atmosferele planetelor Sistemului Solar.* - atmosfera lui Marte creste rapid; acum e dubla si a dus la defectarea lui Mars Observer in anul 1997. Luna, isi ' fabrica' atmosfera proprie care acum se intinde pe o suprafata de 6.000 de km, fiind compusa din compusi ai sodiului, dupa cum declara Alexei Dimitriev, cercetator rus. - atmosfera Terrei se schimba si ea, in straturile superioare formandu-se un nou gaz, care pana acum nu exista. - Venus ne arata o crestere marcanta de intensitate luminoasa. - Jupiter sufera o modificare atat de puternica incat s-a format un tub de radiatie ionizata, intre el si un satelit al sau, Io. De asemenea, campul lui magnetic a crescut in intensitate de 2 ori. - Uranus si Neptun au suferit recente inversari de poli si acum isi intensifica campul magnetic si devin tot mai stralucitoare. Activitatea vulcanica pe Terra a crescut cu 500% din 1875 incoace, iar campul magnetic al Soarelui a crescut cu 230% din 1901. Conform Academiei Nationale de Stiinte din Siberia, aceste multiple schimbari se datoresc intrarii Sistemului Solar intr-o zona cosmica cu o energie mult mai intensa. Plasma stralucitoare de la marginea Sistemului Solar a crescut recent de 10 ori in intensitate. Soarele are un camp magnetic numit heliosfera, care inglobeaza intregul Sistem Solar. Cercetatorii rusi au studiat partea frontala a heliosferei si au observat acolo plasma stralucitoare, ca si cum intregul Sistem Solar a intrat intr-o zona cu o energie mult mai inalta, numita Centura Fotonica. Acesta energie aprinde plasma heliosferei in partea frontala, care devine mai luminoasa, mai stralucitoare. Acesta energie patrunde apoi in Soare, care o va raspandeste in intregul Sistem Solar, saturand spatiul interplanetar, astfel ca toate planetele vor primi un supliment mare de energie.
Astept parerile voastre! :lol:


Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!