Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sã ne pregãtim pentru 2012

Creat de IONUT, 12 Iunie 2006, 23:27:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pri3st3ss

eu nu cred ca deviem de la subiect...
Skywalker si ryn au propus casute care la un moment dat pot pluti sau rostogoli fara ca locatarul sa fie deranjat prea mult... e adevarat ca nu s-a pus in discutie si faptul ca ar putea fi alunecari de teren si locuintele ar putea fi prinse intre daramaturi( probabil ar trebui pus un sitem gen GPS, sau alt sistem de localizare pt astfel de cazuri), sau ca nu s-a expus prea bine metoda de a improspata aerul si a mentine igiena,dar, in fond,sunt idei bune.in afara de ei cine a mai venit cu  solutii?..nu mi-ar placea sa traiesc intr-un fuselaj acoperit de vegetatie, nu ma impac bine cu insectele,dar daca e sa aleg intre insecte si moarte, le aleg pe cele dintai...pana la urma,unii le mai si recomanda pt o masa plina de proteine... :-D
tu de ce nu propui nimic,inainte sa critici?(de criticat,suntem toti buni,dar de facut ceva,nu face nimeni.toata lumea poate da un sfat de pe varful gardului. - asta era o constatare generala...)
in plus, nu cred ca ti-ai dori o casa in copac...gandeste-te la incendii doar...
inca ceva.... nu cred ca stie cineva mai multe despre protectia fata de cutremure; nici macar informatiile obtinute de la autoritati nu sunt stapanite,mai ales ca in momentul in care te zgaltaie bine,putini sunt cei care isi pastreaza sangele rece....
spunea cineva acum un an -2 de un manual de supravietuire...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Skywalker

Stai linistita, Pri3st3ss, intr-un fuselaj de avion nu vei avea parte de tantari. Pe unde sa intre, ca geamurile sunt etanse.

  Si daca nu va place sa locuiti intr-un fuselaj sau intr-o constructie sferica a la Ryn, va propun o alta solutie: buncarul antiatomic. Si pana la urma cred ca tot buncarul va fi solutia din urma.
Desi eu sincer nu as vrea sa locuiesc in buncar. As prefera fuselajul de avion, amplasat la malul marii si cu jungla sau codrul in spate.

pri3st3ss

auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu :-D :lol:  ce romantic,pe malul marii :roll:,mai vine un tsunami,mai o tornada... :-D :lol:
heh...da,si eu..ok,daca zici ca e ok cu tantarii ( nu neaparat ca "musca",dar mai transmit si alte boli) raman la fuselaj,casa sferica are spatiu cam mic...nu ca am vrea palate in acel moment,dar totusi,tin la "campul" meu intim...

in plus,am mai zis de buncar...majoritatea lor sunt transformate in cluburi,baruri sau debarale pt castraveti murati si bidoane :-D; daca stau bine sa ma gandesc,e totusi bine...bautura si mancare :lol: :wink:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

IONUT

pri3st3ss, mai propusem şi eu locuinţele subacvatice , dar s-a uitat, ori nu era agreată ideea, şi acestea nu s-ar face doar din pânze, clar că vor fi ca un bunkăr probabil în formă de piramidă sau de fuselaj de avion sau de .. submarin, că doar nu am tehnologia din Star wars.

Decât în copac mult mai super un fuselaj sau o sferă. Poate le dotăm cu mecanisme gravitaţionale sau antigravitaţionale.  Vedeţi secţiunea avizatză din forum.

pri3st3ss

da,Ionut, nu am uitat...dar ti-am explicat si atunci ca acel tip de locuinte sunt un veritabil pericol...si ti-am spus de ce...chiar daca are forma de piramida,tot e un pericol....
:lol: ce dragut esti!
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

2012

nimic nou nici acolo ..
tot ce sa spus ...sa spus

2012

#67
am citit pe un alt site povestirile unui copil rus nascut in 96
spune ca este de pe planeta marte
sa nascut pe pamant pt a salva terra de la distrugere si ca se vor mai naste si alti copii la fel ca el
a spus ca exista viata pe marte > in subteran
referitor la 21 dec 2012 nu sa pronuntat
a spus ca in 2009 si 2013 terra va trece printr-un proces greu de transformare > cataclism care include apa
stie din ce este alcatuit un OZN > si felul in care un OZN poate zbura nelimitat prin univers
mai spune ca in 2009 un continent intreg va disparea
martienii au mai mult de 7 m h si respira dioxid de carbon care ii face sa traiasca si 1700 - 2000 ani > oxigenul spune ca ne inbatraneste pe noi oamenii
el mai relateaza si despre lemurieni
spune despre sfinx ca sub el este un mare secret
povestete cu lux de amanunte intamplari din viata lui pe marte > pe cand ducea razboaie impotriva altor rase ....un articol interesant care se gaseste si pe AIM

pri3st3ss

astfel de data iti pot da si eu,am citit tot felul de chestii pe net, asa ca e simplu.sunt nascuta pe sirius..e ok?.
poate totusi  e vorba de un Copil indigo/cristal/lumina..da,am aflat si eu ca va disparea un continent,ca lemuria/atlantida va reaparea de sub mari, ca sub sfinx se afla un mare secret...asta o spune si toth in tablitele lui....
cat priveste viata subterana de pe marte,aceasta teorie exista de foarte mult timp si ti-am spus ca pe net se gasesc multe informatii...
il crezi pe pusti?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

udar

Citat din: 2012 din  05 Iulie 2006, 20:34:41
oxigenul spune ca ne inbatraneste pe noi oamenii

In primul rand se zice "imbatraneste".
In al doilea rand, este si normal ca oxigenul sa ne imbatraneasca. Oxigenul inseamna ardere, iar orice arde se deterioreaza, nu?
Scopul meditatiei yoghine este de a aduce omul la asa un nivel incat respiratia sa fie minima... De ce? Tocmai pentru ca oxigenul duce la imbatranire...

Cat despre celelalte lucruri iti recomand articolul acesta - "Copiii spun lucruri traznite"

http://www.roportal.ro/articole/445.htm

Am uitat sa spun ca si eu am vorbit cu un tip care se dadea drept extraterestru... Avea povesti foarte interesante. Pana la urma am aflat ca era un adolescent cu talent pentru scris SF...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

2012

sa zicem ca nu il cred
de ce as mai crede pe cineva ?
avea 7 ani in 03 cand a spus chestiile astea :)
ok nu il cred pe pusti
sunt foarte surprins in acest moment ca am vazut ceva ce nu imi pot explica si sunt extrem de frustrat
te intreb acum cum poti avea incredere in cineva ceva ? fie persoana dumnezeu mama tata frate orice persoana , carte ( biblie ) orice si in ceva ce auzi pt prima data nu ?  :x sunt chiar confuz stiu ....in fine
revin > exista teoria de incredere in ceva decat daca este probata corect ?
deci nimic ce se spune pe un site forum carte ( chiar si biblie ) nu am de unde sa stiu ca este exact
se relateaza intamplari petrecute ieri si a 2 zi apar in ziare total deformat > ce zici de ordinul catorva mii de ani > inventiilor unora si altora .....in ziua de azi cel care judeca normal nu are cum sa creada nimic ! totul este pana la contrariu > si cand acesta vine trebuie probat !
udar am vazut mesajul tau > greselile le fac intentionat :)....pe cuvant daca te inteleg  :|
pe bune de nu trebuie odata sa ne intalnim si sa vb mai toti de pe aici ca asa pe forum se pierd in timp anumite discutii care pe loc ar fi dezbatute si terminate as zice eu pe loc > si luate cu toate detaliile reale si din 1000 de surse corect ! tot ce vorbim este degeaba ..maculatura ....in loc sa pierd timpu acuma la talk show uri ieftine ...stau si ma strofoc sa cred si sa ma gandesc la n porcarii care ma obosesc mental ...

pri3st3ss

trebuie sa si judeci ce citesti si apoi sa  iei in considerare faptul ca l-ai putea crede sau nu...
chiar daca ar fi adevarat ce a spus pustiul, as vrea sa iti aduc aminte ca au exista mediumu-uri bune si de incredere de la 3 ani...poate era doar o persoana de tip "channel" ,sau poate chiar era incarnarea unui extraterestru pe pamant ca sa ne salveze, dar macar sa vina cu idei mai noi...de foarte mult timp se stie ca sub sfinx se afla ceva...
si eu nu te oblig sa nu il crezi..e treaba ta daca tu crezi ca spune sau nu adevarul,e o chestie subiectiva...si uneori si intuitia joaca un rol  in mareata piesa..
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

udar

Citat din: 2012 din  05 Iulie 2006, 21:03:31sa zicem ca nu il cred

Nu-l crede...

Citat din: 2012 din  05 Iulie 2006, 21:03:31de ce as mai crede pe cineva ?

Tu nu faci diferenta intre oameni de langa tine si oameni aflati la mii de kilometri distanta? Pe apropiati ii poti observa, le poti vedea reactiile la diferiti stimuli, iti poti da seama cand mint sau cand spun adevarul, distingi mai bine ce ar trebui sa crezi si ce  nu ar trebui sa crezi din cele ce le zic ei... Nu am cum sa cred intr-o persana aflata la mii de kilometri distanta care spune niste povesti... Asta este unul dintre pacatele interenetului... Aduce aproape oameni din toate partile lumii, insa niciodata nu poti fi sigur de onestitate lor...

Citat din: 2012 din  05 Iulie 2006, 21:03:31avea 7 ani in 03 cand a spus chestiile astea 

Mi-a venit acum in minte un episod dintr-un talk show pe care il facea Andrei Paunescu pe la ProTV prin vremurile bune. Avea invitat un copil-geniu. Era un monument de cultura copilul ala, desi avea pana in 10 ani. Inmagazina in el mai multe cunostiinte de literatura decat cred ca voi putea eu vreodata cunoaste. Copiii au o foarte mare imaginatie... Si, deoarece nu prea au discernamant, manati de maini diabolice se pot transforma in armele unora de facu publicitate si imagine... ( si, deci – bani...)

Citat din: 2012 din  05 Iulie 2006, 21:03:31ok nu il cred pe pusti

nu il crede :)

Citat din: 2012 din  05 Iulie 2006, 21:03:31sunt foarte surprins in acest moment ca am vazut ceva ce nu imi pot explica si sunt extrem de frustrat

ti-am explicat eu... nu mai fii frustrat

Citat din: 2012 din  05 Iulie 2006, 21:03:31te intreb acum cum poti avea incredere in cineva ceva ? fie persoana dumnezeu mama tata frate orice persoana , carte ( biblie ) orice si in ceva ce auzi pt prima data nu ?   sunt chiar confuz stiu ....in fine

ti-am raspuns mai sus

Citat din: 2012 din  05 Iulie 2006, 21:03:31revin > exista teoria de incredere in ceva decat daca este probata corect ?

Nu trebuie sa existe probe din partea oamenilor pe care ii cunosti... Eu o cred pe mama mea cand mi-a spus ca a vazut o farfurie zburatoare zburand deasupra capului ei... Il cred pe tatal meu cand mi-a spus ca a vazut lumini umbland in zig zag pe cer. Dar nu ii poti compara pe parintii mei, care m-au crescut si ingrijit, cu un copil de pe nu stiu eu unde...

Citat din: 2012 din  05 Iulie 2006, 21:03:31deci nimic ce se spune pe un site forum carte ( chiar si biblie ) nu am de unde sa stiu ca este exact

Nu esti obligat sa crezi nimic. Ai dreptul sa-ti faci propriile teorii despre viata. Daca vrei sa crezi ca nu exista gravitatie, sau ca poti sa zbori, te poti urca oricand pe un bloc si sa probezi... Consecintele insa le suporti personal...

Citat din: 2012 din  05 Iulie 2006, 21:03:31se relateaza intamplari petrecute ieri si a 2 zi apar in ziare total deformat > ce zici de ordinul catorva mii de ani > inventiilor unora si altora .....in ziua de azi cel care judeca normal nu are cum sa creada nimic ! totul este pana la contrariu > si cand acesta vine trebuie probat !

Corect. Si?

Citat din: 2012 din  05 Iulie 2006, 21:03:31udar am vazut mesajul tau > greselile le fac intentionat ....pe cuvant daca te inteleg 

Cred ca e un lucru elementar sa-ti cunosti macar limba materna si sa stii sa scrii corect in ea... Scuza-ma ca nu promovez incultura ca Gigi Becali. Voteaza-l la urmatoarele alegeri ca sa poti scrie cum vrei tu...

Citat din: 2012 din  05 Iulie 2006, 21:03:31pe bune de nu trebuie odata sa ne intalnim si sa vb mai toti de pe aici ca asa pe forum se pierd in timp anumite discutii care pe loc ar fi dezbatute si terminate as zice eu pe loc

E destul de dificil, dat fiind faptul ca membrii sunt raspanditi de-a lungul intregii tari, plus sunt si unii in strainatate... Cat despre discutii, nu cred ca vor fi terminate asa de repede pe loc.

Citat din: 2012 din  05 Iulie 2006, 21:03:31si luate cu toate detaliile reale si din 1000 de surse corect ! tot ce vorbim este degeaba ..maculatura ....in loc sa pierd timpu acuma la talk show uri ieftine ...stau si ma strofoc sa cred si sa ma gandesc la n porcarii care ma obosesc mental ...

vai de mine... io zic sa inchizi computerul sa nu te obosesti cumva de la gandit... Iar credinta nu tine de efort, e un lucru in sine... hai noroc...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

2012

#73
eu nu cred in nimic > poate nu ma crezi :)
nu cred in preziceri si tot ce tine de SF totul este o mare (de)  maro > daca ma intelegi ce vreau sa zic
nu ai ce sa judeci ....asta e faza pt ca nimic din domeniul SF nu este de judecat este doar de vizionat urmarit :) > ras > pierdut timpu si asa mai departe >
si este exact ce facem si noi acuma > cum altii isi petrec ascultand o manea in nu stiu ce discoteca sau boxa de masina pierzand timp asa facem si noi aicea
este doar de dragul ''jocului'' asteptam sa vedem ce alte gogomanii apar pe siturile straine unde orice golan actual poet sau fizician reda intamplari stupide despre mintile lor bolnave ;)
sa te intreb ceva > poate parea stupid > te-ai intrebat vreodata daca parintii tau sunt cei adevarati ? :) de unde nu stii ca la maternitate sa produs o greseala poate intentionat poate involuntar ...si tu ai alti parinti ..si te trezesti la varsta de 4 5 hai 7 ani cand incepi sa ai amintiri fata de inceputul tau ...si traiesti cu ideea ca ei sunt parintii tai :) ...e ca sa vezi chestie :))
la fel si cu toate articolele stupide cum ca va fi 07 07 07 si la fel 08 08 08 ....asa si :))))
la fel cu 2012 ..la fel cu groapa lu oatu in bucegi :) scuze de expresie :) si de altele...care tot se dezbat pe forumuri in domeniu asta
repet cum altii pierd timp facand ceva anume ...noi ne gandim la ''chestii'' ce mama masii or fi ele nici nu stim ...vorbim si ne dam cu parerea ...absolut degeaba :) si asta e adevarul ...si uite asa o sa apara o mie de comentarii la ce am scris ...iarasi inutil ...sau cel putin ne mai pierdem si noi putinul timp liber care il avem ....
forumisti ..faptele vorbesc > si exact in acest moment lipseste totul din puzzlelul care vrem sa il legam si sa ne jucam in continuare cu el
edit observ cat eu scriam ...tu ai trudit si ai dat un reply pt orice prostie spusa de mine ..apreciez nu dau alte comentarii ca o tinem intreaga noapte ..si as tine-o :) dar nu asta e noaptea :)
mi-a sarit in ochi de gigi ...fraier frate prost ...si poate il votez :) pt ca isi va impune luxul si pe rahatul asta de tara care cu durere recunosc ca este un amalgam de ratati plecand de la seria AA pana la TT la buletin


pri3st3ss

psihologic vorbind, nu ai cum sa iti aduci aminte de ceva care s-a intamplat atunci cand tu aveai 0 ani si 4 ore...in plus, celulele bastonase din ochiul uman,nu sunt total dezvoltate,copilul vede adica in ceata,nu distinge fiintele decat poate dupa voce si miros...
eu una nu imi aduc aminte... :lol: :-D
in al doilea rand, eu nu cred ca imi pierd timpul pe aici,uneori am ocazia sa invat ceva nou,sau sa "mi se declanseze" amintiri, sau sa invat din greselile altora - de exemplu la sectiunea de fotografii,unde nici sa ma pici cu ceara, nu pricep ce vrea sa pozeze udar,mi-am dat si eu cu parerea de cateva ori si am lasat-o balta,pt ca habar nu am si nici nu am sanse sa invat...
manele cred ca poti asculta si stand la pc cu o tigara in mana si cu nesul in cealalta - si vorbeam de insomnii :-D - dar macar pune-ti castile,sa nu strici neuronii altora...(ce aveti oameni buni cu manelele?pardon,cocktail music)..du-te la disco atunci,nu mai pierde vremea pe aici!!!e vacanta...e noapte,poate vezi un ufo...
da,as vrea sa fac si eu ca udar,dar mie nu imi iese sa dau citat doar o parte de propozitie... :| :?

sa-ti mai pun o intrebare...daca nu il credeai pe tip,de ce ai reprodus ce a zis?crezi ca noi nu stiam? :?
sau care a fost scopul?


PS: mi-e lene la ora actuala sa corectez greseli gramaticale, precum "aicea","acuma", sau " de unde nu stii ca la maternitate sa produs p greseala"...etc..
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.