Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sã ne pregãtim pentru 2012

Creat de IONUT, 12 Iunie 2006, 23:27:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ganditorul

#510
Timpul e o conventie, un reper prin care ne masuram activitatea zilnica/lunara/anuala si prin care memoram evenimente trecute.
La vremea cand maiasii faceau calendarul "apocaliptic" nici nu visau ca noi, astia de peste ocean, ne vom apuca sa masuram timpul dupa un reper religios (aparitia povestii lui Isus). Puteam sa incepem numaratoarea de la Burebista (si acum sa fim in 2012 + 44 = 2056), sau sa numaram anii de la "facerea Romei", sau de la nasterea lui Tutankamon.
12.12.2012 ... e un joc de numere, un aranjament elegant al unor cifre, ca si ora 11 si 11 minute din luna a 11, ziua 11 a anului 1111.
Ce va fi ? Ceea ce ne creem cu propria minte si cu propriile abilitati - vrem razboi, va fi razboi, vrem pace si dezvoltare, va fi pace si dezvoltare, vrem secatuirea resurselor planetei si practicam nepasarea si consumul exagerat - vom avea crize peste crize de resurse (hrana, combustibil, apa, aer ...).
Un aranjament elegant de numere nu ne aduce nimic in plus sau in minus fata de ceea ce ne facem noi cu mana noastra.
- Vrem apocalipse si catastrofe planetare/universale ? Nu stiu cum functioneaza "sistemul" dar se pare ca daca mentalul colectiv o doreste... e posibil ca un asteroid din imensitatea Universului sa uite de infinitul TIMPULUI de cand evolueaza pe o anumita orbita/directie si sa se alinieze la vectorul "timpului nostru pamantean", sa-si schimbe traiectoria, si sa devieze pe directia noastra venind la "intalnire" exact in ora/ziua/luna/anul pe care l-am stabilit noi (buricul Universului) ca ar fi fatidic pentru planeta Pamant (12.12.2012) Nici mai devreme dar nici mai tarziu... ca sa nu deranjeze "judecata" noastra universala. :-D :evil: :martiansad:

CitatApropo de experimente sociale , s-a luat un  grup de indivizi cu studii superioare si un alt grup de indivizi fara pretentii intelectuale, gen oamenii strazii si s-au pus in aceleeasi situatii in care trebuiau luate niste decizii vitale pentru supravietuirea grupului . Diferenta de gandire intre cele doua grupuri : Niciuna !   
Concluziile le trage fiecare .
Perfect adevarat si citatul de mai sus nu face decat sa sublinieze dementza unor opinii aparute si aici pe forum prin care reconstructia/regandirea civilizatiei umane nu se poate face decat printr-un cataclism. Evident "armonia" apare atunci cand reduci conditia umana la necesitatile de baza. Doar atunci si saracul si bogatul, si intelectualul si cersetorul vor "vibra" pe aceleasi coordonate. E corect ...castigam prin apocalipsa si cataclism "armonia umana".   :-D :evil:
Sa socotim si ce pierdem pe aceasta varianta promovata de nebunii zilelor noastre ??

P.S. Nu stiu de ce dar "apocalipsa", varianta catasrofica a viitorului omenirii mi se pare proiectia la nivel de masa a "motivatiei" crimelor pasionale - "daca nu pot traii langa iubita mea ...atunci mai bine o omor"

angellla29

Citat din: fiulploii din  04 Ianuarie 2012, 16:55:14

Apropo de experimente sociale , s-a luat un  grup de indivizi cu studii superioare si un alt grup de indivizi fara pretentii intelectuale, gen oamenii strazii si s-au pus in aceleeasi situatii in care trebuiau luate niste decizii vitale pentru supravietuirea grupului . Diferenta de gandire intre cele doua grupuri : Niciuna !  8-) 
Concluziile le trage fiecare .

Grozav raspuns colega!!!!In fata morti si pericolelor... toti suntem egali....Diferentele dintre oameni....le facem noi, ca tamptii....Toti suntem egali...si daca cei care se cred superiori....gandesc altceva...se inseala amarnic! Numai  atunci, cand vom realiza asta....lumea se va schimba....pana atunci nu...din pacate... In cazul unor dezastre, toti avem acelasi scop...supravietuirea....Si cred ca tot ce ne uneste in acele cazuri este spiritul de echipa....

Tayka

Sã ne pregãtim pentru 2012.... :x :? :|
Nu cred că poate fi un an mai deosebit,şi nici evenimente de pe Terra sau de prin împrejurimi nu cred să fie.Apocalipsa trâmbiţată şi Noua Ordine Mondială...s-au cam dus la dracu-mai degrabă  se apropie Noua Dezordine Mondială".. :-D
Singura apocalipsă ce ne paşte este schimbarea climei.Dar şi asta a început mai de demult,problema cu morcovul e că se poate termina..oricând,în ori ce clipă.. :-D
Şi poate că de aia oamenii preferă să-şi trăiască..clipa. :|
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

liviu86

Un meteorolog bun, cunoaste semnele de schimbare a vremii.

Dupa stirile pe care le citim, lucrurile asa cum sunt ele... Nu ne indreptam decat intr-o singura directie.
Fiecare criza care a fost, s-a rezolvat cu un mic "razbel" (asa mai creste consumul).
Poate nu o sa fie nimic si suntem noi paranoici, dar ceva trebuie sa se schimbe.

Tayka

Citat din: liviu86 din  04 Ianuarie 2012, 22:08:55
Un meteorolog bun, cunoaste semnele de schimbare a vremii.
Un meteorolog bun ..trebuie să ştie precis ce trebuie să spună şi ce nu trebuie.Altfel ştie că poate face ..infarct. 8-).sau poate chiar vreun sindrom...morgelone.. :x :evil: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2049.75.html Aşa dar nu se ştie nici odată pe cine poate pica chemtrailser-ul... :planet: http://www.urbanviorel.ro/category/chemtrails-in-romania/
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

toma

Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

arckadii

Iata o explicatie mai mult decat pertinenta referitoare la 21.12.2012, de data asta din partea NASA:


12-21-2012 Just Another Day

abyss

Stirea aceasta a mai fost postata http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,550.msg71327.html#msg71327 , si daca tot ai plasat-o in acest topic ma asteptam din partea ta la mai mult de un simplist sirag de cuvinte.
De exemplu: Filmuletul Nasa nu mi se pare o explicatie pertinenta deoarece sunt multi cercetatori chiar foarte multi care au luat in serios anul 2012. Sunt de pilda paleoclimatologi care au demonstrat nu doar cu vorbe ci cu probe concrete ca acest ciclu Maya de 5200 de ani nu e o nascocire iar sfarsitul unui asemenea ciclu se lasa cu perturbari climatice grave si neprevazute de genul "FLASH-FROZEN". Faptul ca acum la sfarsitul unui asemenea ciclu apar perturbarile chiar si in varianta in care ele sunt puse pe seama incalzirii globale datorata factorului uman, nu poate fi o simpla coincidenta. S-a descoperit sub un ghetar tropical din america de sud pe suprafetele care acum sunt eliberate de gheata care a domnit 5200 de ani, vegetatie care nu apartine climei regiunii respective ci uneia cu mult mai calde. Probe au fost colectate de sub mai multi ghetari de pe mai multe continente si povestea e aceeasi. Clima in urma cu 5200 de ani s-a schimbat peste noapte literalmente. Ce s-a intamplat atunci? Cu greu se poate spune. Inversarea polilor ce s-a petrecut acum 800 de milioane de ani a durat in sine 1 milion de  ani. Deci pot fi alte cauze de la impactori cosmici pana la vulcani si mega eruptii. Ramane intrebarea ce se ridica asupra caracterului ciclic atribuit acestor schimbari de catre mai multe culturi de pe intinsul globului. Calendarul vedic, calendarul maya, etc. Peste tot se vorbeste despre o ciclicitate si colerarea ei cu miscarile astrelor.
  Problema nu e simpla, peste ea se suprapun descoperiri ce tin de genomul uman, legaturi lipsa in "evolutie" si chiar referitoare la asa zisa evolutie a plantelor agricole din care lipsesc portiuni mari de timp... Multe multe aspecte care ridica intrebari mari si serioase in care intra precesia, ciclul de 13000 de ani si multe multe altele. Prin urmare filmuletul Nasa e dragut dar nu raspunde decat printr-o partiala ipoteza referindu-se la o perioada foarte mica de timp in derularea evenimentelor actuale.
  Timpul le clarifica in mare masura pe toate, noi sa mai fim spectatori in al sau flux!!!

uforever

Nu poti sa te bazezi pe ce spune NASA in general, ultima oara au venit cu o <soparla> demna de Stan si Bran.<Un obiect extraordinar se afla in apropierea pamantului>, am stat cu sufletul la gura, oare ce o fii? o fii un OZN gigant, o planeta noua, un asteroid, Superman calare pe o cometa? Ce sa-ti zic, au descoperit o gaura neagra despre care se stia de 20 ani, a vorbit si dom jeneral Emil Streinu despre asta.
Aaaaaa, probabil au vrut sa ne spuna ceva si in ultimul moment s-au sucit, asta da, dar una peste alta ce putem lua in serios din ceea ce spune NASA?

angellla29

Citat din: uforever din  10 Martie 2012, 18:49:26
Nu poti sa te bazezi pe ce spune NASA in general, ultima oara au venit cu o <soparla> demna de Stan si Bran.<Un obiect extraordinar se afla in apropierea pamantului>, am stat cu sufletul la gura, oare ce o fii? o fii un OZN gigant, o planeta noua, un asteroid, Superman calare pe o cometa? Ce sa-ti zic, au descoperit o gaura neagra despre care se stia de 20 ani, a vorbit si dom jeneral Emil Streinu despre asta.
Aaaaaa, probabil au vrut sa ne spuna ceva si in ultimul moment s-au sucit, asta da, dar una peste alta ce putem lua in serios din ceea ce spune NASA?

Si cam ce am putea face noi in cazul unui dezastru de proportii sau al unui razboi? Cand pe romani i-a "pus la pamant" o simpla iarna mai grea ?!  Dar ce sa mai vorbim daca ,fereasca Dumnezeu vom avea de infruntaat ceva mult mai periculos ?! Nici nu vreau sa imi imaginez...

Ganditorul

Pai am putea, de pilda, sa incepem sa ne vaitam de acum pentru ceea ce nu vom putea sa fim capabili sa facem atunci.
Sau sa promovam varianta moderna a "drobului de sare" - daca un cutremur/inundatie/catastrofa va atinge Romania atunci cu siguranta vor fi peste 6.000 ...60.000 de morti . etc etc
In felul asta, prin bocete neintrerupte ce vor tine pana in 2039 (cand a spus NASA - mai nou - ca ne va lovi asteroidul) vom creste productia de batiste si batistutze... si economia noastra se va misca naibii odata din loc .
Cat despre razboi nici nu poate fi vorba ... noi avem o treaba serioasa de facut - sa bocim vremurile care vor veni (fie acu in 2012 fie ... nu conteaza cand, bocet sa fie )! :evil:

uforever

Citat din: angellla29 din  10 Martie 2012, 20:08:47
Si cam ce am putea face noi in cazul unui dezastru de proportii sau al unui razboi? Cand pe romani i-a "pus la pamant" o simpla iarna mai grea ?!  Dar ce sa mai vorbim daca ,fereasca Dumnezeu vom avea de infruntaat ceva mult mai periculos ?! Nici nu vreau sa imi imaginez...

Pai in cazul unui dezastru de proportii <ei> isi vad in continuare de <planul> lor,  nu vor mai avea nevoie de noi, asa ca n-o sa-i pese nimanui ce se intampla cu noi.Serios acum, tu chiar crezi ca cineva este preocupat de siguranta ta? come on, asta e marea minciuna planetara, democratia, iluzia valorilor materiale si spirituale, comunismul, iluzia sigurantei...de religie nu mai spun nimic(stiu ca te superi :wink:).
Suntem aici sa servim elita, deci nu cred ca un dezastru planetar va fii anuntat la stiri.<unde e vinul cel promis?, moare pe vita> J.M.


tudorflorin96

parerea mea este ca atunci cand o sa vina un dezastru adevarat or sa ne spuna. dar nu fiindca le pasa de noi ci fiindca au nevoie de o forta de munca care poate fi usor manipulata.
"Politicienii sunt la fel peste tot. Promit ca vor construi un pod chiar si acolo unde nu exista nici un rau."

jean

Citat din: tudorflorin96 din  10 Martie 2012, 23:32:52
parerea mea este ca atunci cand o sa vina un dezastru adevarat or sa ne spuna. dar nu fiindca le pasa de noi ci fiindca au nevoie de o forta de munca care poate fi usor manipulata.
Dpinde de scara dezastrului, la unul mic poate, dar la cele mari?....S-ar crea panica, debandada, lipsa de control a maselor. La un astfel de dezastru nu o sa ne spuna. Poate nici nu o sa aiba timp si chiar, mai conteaza?
Adevarul este dincolo de noi

dodo

 Cum suntem deja in 2012 si cum marea parte din postanti sunt patroni frecventi a mai multor topice din care reiese un background regasibil peste tot, (si cum toti imi sunt foarte dragi in sufletismul lor), imi cer scuze sa ma bag si eu, un novice pe aici, cu cei doi septari pe care ii am in buzunar. Pregateala asta a inceput demult, da, si in absolut toate tarile de catre absolut toate guvernele (vezi catacombele protective ale guvernului roman construite sub Ceausescu de lt.col.Kovaci), numai palatul parlamentului avand cele 7 etaje subterane cu protectie de 1m jumate de beton armat anti-blast.  Nu numai guvernele, dar toti bogatii isi construiesc adaposturi si exista numeroase companii care construiesc (ok, acum e cam tarziu, s-a inceput de vreo 10 ani de cand "fatalul 2012" a fost insinuat sa faca praf omenirea via "profetii" mai mult sau mai putin astrologice), doar cautati cu keywords google-ul (nu cel .ro ci cel .com) underground shelters.  Din cei care nu-si permit cele minimum 500.000 dolari pentru shelter (adapost) s-au construit adaposturi comune si exista comunitati de "preparedness" care au co-optat membrii si inca o mai fac. Da, sa ne pregatim, ni se sopteste, dar nu pentru gogomania cu Nibiru (vezi Venus se va alinea cu noi la 6 iunie) pentru ca chiar daca ar exista Nibiru, planeta "trecerii" (doar trece pe langa noi o data, cica, la 26000 ani) pentru ca pasii macrocosmici nu pot fi prognosticati cu exactitate pe ani, sau mai ales zile. Furtuna solara de martia care tocmai a trecut nu a ajuns la noi decat joi, dar si atunci nici un GPS nu s-a perturbat. Cosmosului ii trebuie timp.  Paranoia exactitatii "preparedness"-ului catre o anumita zi specifica este cu scopul ca nu importa ce surpriza ne-ar sugera "cerul" atunci, la 21 decembrie, noi sa fim deja spalati la cap cu anticipatie.  A nu se uita HAARP activitatile (ei, si nu numai americane, sa ne uitam nitelus si la Corbu, in Dobrogea) corelate cu chemtrail-urile care au inceput deja razboiul climatic inclusiv cu cutremure, tsunami, vulcani.  Si a nu se uita "fracking"-urile (iertati-ma dar nu stiu cum se traduce in romaneste), acele injectari cu fluid la adancimi uriase pentru a fractura rocile cu scop de eliberare de fuel si aur creand rezonante "ciudate" de-a lungul si de-a latul globului de vreo 2 anisori incoace prin rezonatorul "helmholtz" (sticla cu gat prin car eruptiile de gaze creaza sunete "apocaliptice" similar cu cel din gaurirea prin creerea de adaposturi.  Pamantul e gaurit, particule de magnetite zboara si pe afara si pe dinauntru, de sus ne ploua cu toxine din chemtrailuri provocand prepararea psihologica pentru a crede ca s-a terminat cu noi la solstitiul de iarna ce vine anul asta. Adaugand zgomotele de infrasunete (da, infra, sunete, adica alea care nu se aud dar ne fac sa ne slabeasca creierul si sa avem halucinatii auditive si vizuale) care se adauga "zgomotelor ciudate", gata, "suntem pregatiti". Un lucru e sigur: nu pentru alineerea galaxiei, nu pentru Nibiru, si nu pentru Apocalipsa divina. Razboiul climatic si psihologic a inceput, pe nesimtite, si mai ales fara nevoie de aprobarea noastra. Trebuia sa fie facut ceva cu puhoiul de omenire care s-a inmultit cu o viteza nesanatos de mare fata de resursele financiare si de hrana de pe pamant, iar moda cu razboiul nuclear nu mai e la ... moda. Prea se vede din avion.  Cand va uitati la vreun chemtrail (reteaua aia de patratele create de spray-urile avioanelor militare care creaza paterne de modificare climatica de raceala si ne face harcea parcea creierul sau sistemul respirator) vedeti bomba? Ei bine. E acolo. Salutari si pace tuturor cu urarea "pregatiti-va sa nu va pregatiti la ce vi se sugereaza sa va pregatiti."