Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sã ne pregãtim pentru 2012

Creat de IONUT, 12 Iunie 2006, 23:27:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

toma

CitatTotusi nu putem nega ca ne indreptam spre un sfarsit
Corect, orice lucru inceput are un sfirsit!
CitatAcum se potrivesc mult mai multe date ca in trecut.
Arckadii, ma faci sa zimbesc! Care sunt alea?? Cut de bine  se "potrivesc"?
CitatNe bazam pe profetiile care s-au facut si incep sa se implineasca
Care...profetii? Si Bivolaru (yoghinul, nu PSD-istul  :wink:) a proorocit, prin '93 - '94, ca nu stiu ce meteorit v-a lovi pamintul!
Pamintul va avea sigur un sfirsit, miine, peste un an, peste un secol sau peste 10.000 de ani. Cea mai mare primejzdie:omul ce nu este in stare sa depaseasca pragul tehnologic [in 1986 am fost la un pas (mic, chiar mai mic decit se banuie) de un dezastru, SIDA, EBOLA sau mai stiu eu ce miscodac genetic scapat din laborator! Prea am inceput sa ne jucam de-a Dumnezeu!]. Krakatoa poate erupe din nou, mult mai violent decit in 1883 (apropo, stai ca temperatura media a globului a scazut atunci?), un asteroid ratacit poate lovi pamintul, niste "gindaci" extraterestri pot distruge Pamintul! Crezi ca toate acestea au vreo legatura cu "profetiile"? Daca da, atunci si eu sunt profet!
Cu ce crezi ca se deosebesc "pofetiile" privind sfirsitul lumii la anul 1000 sau 2000 fata de 2012??? Doar ca sunt mai electronizate? Si mediatizate mai bine???
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Max C.

Prt TOMA
Scuze ca intervin dar poate ca nu s-a inteles prea bine anul 2012....e vorba doar de calendarul Mayas
care se intrerupe brusc in acel an mai precis -Solstitiul de iarna 21 dec.2012- si sa nu uitam faptul ca mayasii erau foarte exacti in astrologie,aici e loc(chiar foarte mare) de interpretare...dupa parerea mea NU are nici o legatura cu sfarsitul lumii ci mai degraba cu o evolutie a constiintei,o trezire spirituala...parerea mea.

Arckadii

despre asta si e vorba max c. Pana la urma cine are ochi sa vada si cine are urechi sa auda. Tu toma ramai in ignoranta si nu te pregati. E mai bine asa. Ce nu sti nu te doare.
Ark

toma

#303
Am citit, mai cu ceva ani in urma, o carte intitulata, daca imi aduc bine aminte, "Secretele marii piramide", in care, autorul, bine "documentat" de altfel si ba baza inci-ului, arata cum marea galerie din piramida "prooroceste" toate marile evenimente ale lumii, razboaie, catastrofe, marile epidemii de ciuma si holera, decaderea si inflorirea unor civilizatii, Isus, primul razboi mondial. El ajunge in virful piramidei in anul ...1920 (cartea a fost scrisa inainde de acest an)! Ce sa credem de aici??? Ca atunci ar fi trebuit sa fie sfirsitul lumii? Ca de la 1920 incolo omenirea o va duce in puf? Interesant, nu a prevazut nici WWII (cale de 20 de ani, nu mai mult!), nici iesirea omului in spatiu, nici bomba atomica, nici Cenobil, nici TV-ul sau calculatorul! In rest totul era la ...fixul tzolului!
Nu crezi ca mai simpla este explicatia ca acel calendar a fost dus doar pina in 2012 din motive mult mai pamintesti, el urmind sa fie continuat dupa oarece timp, lucru ce nu s-a intimplat din cauze, la fel, mult mai pamintene! E ca si cum ai spune, de exemplu, ca americanii au oprit misiunile Apollo la nr 17 deoarece asteptau o noua era ...spirituala in care nu mai era nevoie de nave!
CitatTu toma ramai in ignoranta si nu te pregati
Ramin, si, cum in 2012 nu voi avea o virsta atit de inaintata, te voi invita la o bere, pe 22.03.2012! Cu Basescu presedinte! :wink:
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Arckadii

o sa te insotesc cu placere. tine minte insa ca nu consider ca 2012 reprezinta un sfarsit ci mai degraba un nou inceput (asta e o posibilitate). Nu spun cu tarie insa ca va fi ceva. Eu spun sa ne pregatim pentru ca "Nimeni nu stie ora sau clipa cand va sosi Fiul Omului."
Ark

toma

Citat"Nimeni nu stie ora sau clipa cand va sosi Fiul Omului."
Eh, principiul asta al incertitudinii, ce bine merge la pofetii! Crai de cupa, la drum de seara, peste trei bobi....
Da, lumea va trebui sa se schimbe. Ba chiar este obligatoriu: ea evolueaza! Dar schimbarea nu se fa face la o dara fixa 21.03.2012 pentru ca atunci s-a terminat nu stiu ce calendar. "Noutatile", mai ales cele spirituale se impun greu. Crestinismul, ca tot suntem in Saptamina Luminata, in cit timp s-a "impus"? Cumva in ...300 de ani de la Rastignirea si Invierea lui Isus????? Si coincide asta cu perioada scrierii Apocalipsei sfintului Ioan???
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Arckadii

Gandesti prea superficial in privinta asta. Nu prea ai inteles ce am vrut sa zic.
Eu ti-am aratat calea, drumul il alegi tu singur.
Ark

Unidentified

Citat din: Arckadii din  10 Aprilie 2007, 08:58:13
Gandesti prea superficial in privinta asta. Nu prea ai inteles ce am vrut sa zic.
Eu ti-am aratat calea, drumul il alegi tu singur.
Ark

Bai Arckadii dar parca esti calugar sau preot cu afirmatiile astea. :)
Eu sunt de aceeasi parere cu Toma !In 2012 nu o sa se intample nimic,nu trecere in alt plan ,nu explodeaza Terra,nu nimic .Teoriile alea cu sfarsitul lumii si toate cele sunt doar niste zvonuri si nimic mai mult.Poate am sa gasesc pe undeva niste documentatie...
Mai am un pic si intru si eu in panica ca mi se termina calendarul ortodox in decembrie pe 31 ...  :evil:

Max C.

nenea neidentificat si Toma ,oameni buni avem si noi pareri cum aveti si voi nu? De ce va agitati atat? E traba voastra pana la urma ce faceti, pe mine chiar nu ma intereseaza! Inportant e sa va respectati intre voi pe acest forum deocamdata...iar apoi daca voi sunteti mai destepti decat poporul Mayas atunci jos palaria domnilor dar nu prea cred...


   

Arckadii

Eu nu vorbesc despre pregatire pentru Armaggedon ci pregatire spirituala. Cine are urechi de auzit sa auda.
Ark

DepthOfField

pri3st3ss:
Citat"ciuciulete,ms.am inteles ce vrei tu sa spui, dar tu nu intelegi ce doresc eu sa spun..sau nu vrei."
Eu unul nu am inteles care e intrebarea ta, te-as ruga sa o repeti. Daca cutremurul ar fi provocat? sau daca are legatura cu 2012? Asta e intrebarea? Asta am inteles eu si mai multi. Si am spus ca parerea mea e ca nu are legatura decat daca asa vrem noi sa-i acordam aceasta relatie de legatura..alte elemente viabile non-speculative nu vad. Deci de fapt chiar nu am inteles intrebarea ta.

daca intrebarea ta este asta:
Citat"ce sa mai faci intr-un astfel de caz??? la 8 grade deja nu stii ce sa faci mai intai,mai ales daca te trezeste din somn..."
Pai este gresit pusa pe topicul acesta "sensibil", nefacand decat sa bage oamenii in sperieti..Poate mergea pe un topic de genul "protectia impotriva cutremurelor" sau cam asa... Deci doar o confuzie de tipul "postul nepotrivit pe topicul nepotrivit"...

Arckadii a spus:
Citat"Acum se potrivesc mult mai multe date ca in trecut"
In ideea prezentata de mine cu cateva posturi mai inainte, de fapt mult mai plauzibil ar fi ca astazi doar stam mult mai multi de vorba unii cu altii si deci contribuim cu mult mai multe legaturi, relatii si cauzalitati imaginate de chiar noi insine, datorita puterii informatiei si accesibilitatii ei. Pe scurt: "mai multe capete, mai multe idei..mai multa ceatza". Multe dintre idei sunt doar cai gresite. Pe unele dintre aceste cai gresite le urmam pana vin elemente clare care ne lamuresc ce si cum. Pe altele din aceste cai gresite, nu vin niciodata elemente de clarificare, si doar ramanem la stadiul de "ce-ar fi daca si cu parca", neputandu-le nici nega nici confirma.

mda.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Unidentified

Citat din: max c. din  10 Aprilie 2007, 11:19:40
nenea neidentificat si Toma ,oameni buni avem si noi pareri cum aveti si voi nu? De ce va agitati atat? E traba voastra pana la urma ce faceti, pe mine chiar nu ma intereseaza! Inportant e sa va respectati intre voi pe acest forum deocamdata...iar apoi daca voi sunteti mai destepti decat poporul Mayas atunci jos palaria domnilor dar nu prea cred...


   

Max,spune concret ce vrei ca mai mult tu te-ai agitat degeaba in postul asta ipocrit (nu zic ca tu esti ipocrit  :roll: )! Eu doar mi-am exprimat parerea fara sa jignesc pe nimeni...
In legatura cu 2012 (in varianta lunga a calendarului lor),mayasii prin calendarul care l-au facut spun ca vom asista la 'ceva' pe data de 21.12.2012 sau pe 23.12.Mai exact este vorba cica de apropierea solstitiului de iarna al soarelui de Copacul Sfant ,lucru marcat de ei ca sfarsitul unei ere si inceputul altei ere .
Evident ca nu exclud varianta in care se spune ca se va intampla ceva,trecerea intr-un plan spiritual(cine are urechi sa auda).Eu raman la parerea mea ca la acea data o sa fie doar un eveniment astrologic,eveniment care nu o sa se intample brusc.De influentat pe noi se poate dar cine stie pana la urma...ramane doar sa traim si sa vedem(cine are ochi sa vada).  :evil:

pri3st3ss

Citat din: ciuciulete din  10 Aprilie 2007, 17:48:00
daca intrebarea ta este asta:ce sa mai faci intr-un astfel de caz??? la 8 grade deja nu stii ce sa faci mai intai,mai ales daca te trezeste din somn..."
Pai este gresit pusa pe topicul acesta "sensibil", nefacand decat sa bage oamenii in sperieti..Poate mergea pe un topic de genul "protectia impotriva cutremurelor" sau cam asa... Deci doar o confuzie de tipul "postul nepotrivit pe topicul nepotrivit"...



da,aceea era intrebare si inca nu am primit raspuns...chiar crezi ca cei de aici au intrat in panica atunci cand au citit mesajul meu?
eu una nu cred..
sa iti arat doar o parere a unui membru?
iata:
Citat din: toma din  05 Aprilie 2007, 08:52:26
asa, si?
mie toma nu mi se pare panicat...si nici macar speriat...



am pus acest incident aici pt ca in cadrul acestui topic s-a vorbit si despre protectie impotriva cutremurelor;
sa iti arat??
iata doar un exemplu :
Citat din: ryn din  22 Iunie 2006, 10:00:13
Ce ati zice daca ati construi o doua sfere una in cealalta cu acelasi centru si intre peretii lor sa fie mai multe sfere mici (in sectiune ararata ca un rulment clasic)? Sfera exterioara sa fie doar o structura de grinzi, iar cea interioara (etansa) sa fie habitaclul care sa aiba o punte si un lest? E mai logic?  :-D
( imi pare rau ca nu a iesit si frumosul desen pe care l-a facut ryn, dar mai multe gasiti aici:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,524.30.html   )
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

DepthOfField

#313
Ok, Pri3st3ss, ai dreptate... am facut si eu ceea ce tot eu descriam asa "rece" (si deci cu atat mai mult..am avut dreptate): am luat o idee (a ta cu cutremurul) si am rastalmacit-o din cauza contextului "sensibil" unde ai postat, dupa puterea si priceperea mintii mele, dandu-i aspecte de importanta, exagerand-o si gasindu-i corelatii si conotatii.
Asta si spuneam... ne dam cu presupusul si dezvoltam o idee sau alta. Uite asa se deformeaza realitatea si ne intelegem gresit. Uite asa se dezvolta scenariile cvasi-logice mamut, de ajungem chiar si la conspiratii "din gura-in-gura". La un moment dat se pierde sursa originala, iar adaugirile si dezvoltarile ulterioare depasesc in complexitate ideea initiala.

Bun. Cum sa te feresti de cutremur? Simplu: stai in coliba de paie sau casuta de lemn fara etaj, pe camp, departe de vulcani, tarmuri de mare sau ocean, nu chiar langa munti si vai (alunecari de teren, inundatii).
De ce totusi oamenii isi fac traiul in localitati pe langa vulcani, tarmul marii, etc, in cladiri cu tzspe etaje etc, deci locuri la o analiza din aceasta perspectiva... "periculoase"? Desigur, zic asta fara a avea legatura cu asa zisa  numaratoare inversa denumita 2012.  :-D
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Arckadii

Mesajele offtopic au fost sterse. Limitati-va la subiect si nu va mai atacati colegii de forum. Invatati ce e respectul.
Ark