Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sã ne pregãtim pentru 2012

Creat de IONUT, 12 Iunie 2006, 23:27:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

IONUT

pri3st3ss, cât crezi că o să se evapore ? Oare nu vine şi ploaia la o concentraţie mare de apă în atmosferă ???
În spaţiu crezi că eşti suntem aşa de experimentaţi.. în condiţii de... 2012, când sistemele gravitaţionale ale planetelor, Soarelui nu se ştie cum vor reacţiona, mai e şi black dark, care nu se ştie cum ne vor influenţa. Întradevăr e cea mai frumoasă idee să explorăm cosmosul, şi mie-mo place cel mai mult, însă e mult mai greu de realizat. În varianta propusă de mine sistemele de separare a O de H şi motoarele cu H sunt deja în curs de producere în masă. Şi ca să fiu sincer de'aş avea posibilităţi financiare aş realiza ambele soluţii: 1 baza subacvatică şi 2. nava (de mult mă gândesc la asta  :? )

TurnusX

Aaaaaaaaa ... poate ca nu stiti ce e aia apocalipsa?!
Sa va explic pe scurt cam ce se va intampla : vom muri aproape toti! Soarele nu va mai fi vizibil in caz de : impact meteoric, megaexplozie vulcan, iarna nucleara. Prin urmare - 0 (zero) vegetatie. Dispare vegetatia dispare tot lantul trofic. Cum ziceam ... se va recurge incet incet la canibalism.
Si ce anume este atat de inspaimantator la asta? Ai nevoie de energie, o procuri. Selectie naturala sau oricum s-ar numi!

pri3st3ss

pai Ionut,ce te faci cu apa aia, daca este ploaie acida?
chiar daca ar fi cum spune TurnusX, tot raman serele lui Skywalker..din cauza asta ti-am zis ca sunt de acord cu el..ai si tu dreptate cu pericolele din spatiu, dar daca pamantul va fi in spasme,eu una nu as mai sta aici,daca mi se ofera posibilitatea de a ma muta pe/in Luna..
este inspaimantator,TurnusX si scarbos...ar insemna sa ne intoarcem la epocile de necrofilie,adica sa o luam iar de la zero...nu prea imi convine....
poate in 6 ani se face ceva gen Enterprise,desi stiu ca ma duc cu gandul prea departe,din cate am auzit la tv/radio despre misiunile NASA pe Marte....ar fi chiar pacat...ne mutam pe Luna mai bine si acolo Skywalker poate sa isi puna 10 mii de sere :-D,macar una-doua tot scapa de bombardament cosmic... :roll: :wink:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

2012

mutarea pe si mai ales IN luna nu se poate face :)
exterior !
1 furtuni extrem de puternice > cele mai studiate ele exista 100 %
2 ploi de meteoriti intense > '' -------------------------------''
3 bombardari cu diferite raze > care din cate stiu nu exista vreun material care sa ne protejeze
4 cutremure
interior
sa nu credeti in asa zisele catacombe si tuneluri de care ati auzit ca exista in interiorul lunii pt ca nu exista > parerea mea
referitor la asezarea pe fundul oceanelor > apelor adanci > la un cutremur totul se zguduie > fie mata din copac > fie pestisorul din borcan  :evil:
o alta solutie ar fi muntele ! mai exact zonele cu alt cea mai ridicata de la noi
sunt doar idei pt voi > cei care , ca ionut va insuflati nevoia cataclismelor globale

udar

Citat din: TurnusX din  15 Iunie 2006, 01:38:47
Aaaaaaaaa ... poate ca nu stiti ce e aia apocalipsa?!
Sa va explic pe scurt cam ce se va intampla : vom muri aproape toti! Soarele nu va mai fi vizibil in caz de : impact meteoric, megaexplozie vulcan, iarna nucleara. Prin urmare - 0 (zero) vegetatie. Dispare vegetatia dispare tot lantul trofic. Cum ziceam ... se va recurge incet incet la canibalism.
Si ce anume este atat de inspaimantator la asta? Ai nevoie de energie, o procuri. Selectie naturala sau oricum s-ar numi!

Pai daca dispare TOT, inseamna ca vor mai ramane cateva zeci de mii de oameni, si aia batuti de soarta. Or este clar ca ei or sa moara la randul lor, deci ce sens are sa se ajunga la canibalism? Bun, daca, sa zicem, esti sechestrat undeva, si astepti pe cineva sa te salveze, ok. Sunt de acord, ca la un moment dar unii ar putea sa recurga la canibalism... Dar atata timp cat nu mai exista ABSOLUT nici o speranta de supravietuire, cred ca e putin probabila o solutie extrema ca asta....
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

pri3st3ss

dar speranta se presupune ca ar muri ultima,udar...deci ceilalti vor recurge la canibalism in speranta ca va veni cineva sa ii salvze...sau isi vor plange de mila,sau se vor  diviza si se va ajunge iar la batalie intre "triburi"....prima varianta nu cred ca va dura mult,in fiecare  grup exista un lider autoproclamat sau votat,asa ca,omul fiind de felul lui ingenios, se va descurca...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

IONUT

Citat din: 2012 din  15 Iunie 2006, 17:35:59
voi > cei care , ca ionut va insuflati nevoia cataclismelor globale

Doamne fereşte, cum poţi afirma una ca asta. Da' oare numele tău "2012", ce insuflă ??? Îţi spun eu: Se ştiu că după calendarul maya şi legendele lor suntem a cincea lume care va fi şi ea distrusă de cataclisme. Deci... .

Precizez clar că subiectul vizează soluţii de pregătit pentru eventualele cataclisme, nu dacă să ne pregătim ori ba. Vă rog să rămânem pe subiect nu pe lângă.

Aş dori să ştiu unde se simte cel mai tare un cutremur: în apă, în sol , la suprafaţa solului, sau la altitudini ridicate (gen munţi) ???

2012

acuma sa iti spun eu > logic oricine s-ar gandi ca in varful muntilor cutremurul se simte cel mai tare ! si are efecte puternice in zona aceea > gresit
majoritatea placilor tectonice si falii > cele din america > se afla sub apa ! pamantul in caz ca va fi un cutremur global epicentrul va fi undeva in mijlocul oceanului
revenind strict pe subiect > chiar si aici am mai citit un lucru ! apocalipsa inseamna o trecere de la un timp la altul > apocalipsa nu inseamna sfarsitul > noi traim apocalipsa din 2003 ? !
am o intrebare pentru cine are si stie unde sa se informeze pe extern > ati auzit cumva de un eveniment astronomic mare in anul 2007 ?
mie asa mi sa ajuns la ureche  :cry:

lory

si mie
...dar am aflat de la pri3st3ss...asa ca....

2012


lory

daca am inteles bine de la ea,ceva  la nivel energetic...din cate am observat,unii oameni care sunt sensibili,deja incep sa reactioneze....
si ea mi-a zis ca va fi ceva nasol si vara asta.....asa ca paziti-va,ea face de obicei "predictii" bune....

da,2012, si pri3st3ss spune la fel...muntii sunt cei mai siguri
iar apocalipsa e in fiecare zi daca stai sa te gandesti bine..nu e apocalipsa pt tine,sau pt mine,dar e o apocalipsa pt saracii irakieni civili....
apocalipsa va fi pe cale energetica...am inteles ca si Einstein a prezis ceva de genul pt 2007...daca imi amintesc bine - nu mai stiu unde am citit - el zicea ca trecem in alta dimensiune....



apropo..eu sunt in anul 2006,u de ce esti in 2003???? :?

2012

#26
cum ai dedus ca eu sunt in 2003 din moment ce eu m-am referit la altceva ...ca aceasta ''schimbare'' nesesizata de unii a inceput in 2003 ...in fine > next
presupun cu siguranta ca stiti de cutremurul din 77 de la noi din ro > cate case au cazut in zonele muntoase de la noi ? din cate sa constatat ...foarte putine > inca o apreciere ! zona muntoasa este mai aproape de zona vrancea decat bucuresti de ex > si acolo nu se resimt asa puternic cutremurele ? de ce ?
e acuma sa va spun ce am aflat eu despre 2007 :) > moartea unei planete ........

IONUT

Am rugămintea către voi să expuneţi mesajele complete, fără a lăsa lumea în suspans.

Care e treaba cu enrgia, mai concret ?

Care planetă va pieri ?

lory

care apocalipsa din 2003????? :?
zi-mi si mie de ea,te rog,ca eu nu stiu...
si sunt de acord cu Ionut, nu mai lasati mesaje neterminate,ca unii au minti destul de perverse incat sa se gandeasca la cine stie ce....
pai Ionut,eu habar nu am care e treaba cu energia...dak pri3st3ss nu a postat nimic in vederea atingerii acestui subiect,stie ea de ce....nu mai stiu cine spunea pe acest forum,ca unii nu sunt inca pregatiti sa afle....

pri3st3ss

Ionut se referea si la tine,draga :-D :-P
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.