Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Calatorie spre Centrul Pamantului

Creat de maya, 10 Iunie 2006, 01:45:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

ºi fotografia lipsã cu acea regiune...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Timax

Citat din: LP din  20 Februarie 2007, 13:50:35
Pe moment, nu avem ce sa facem. Suntem limitati tehnologic. Avem surse de energie neconventionala din plin, insa lipseste modul de acumulare a energiilor. Adica, avem celule solare, insa peste noapte tot la energiile clasice revenim pt ca nu mai e soarele! Baterii care sa stocheze toata energia acumulata peste zi, inca sunt primitive (baterie de masina) si neeficiente. Aici e problema si a masinilor electrice. Trebuie sa aducem lucrurile la nevoile noastre si sa vedem pretul. Ce pot face americanii sau japonezii, noi nu putem pt ca nu avem puterea financiara. Asta e lumea in care traim momentan!

Solutii exista insa interesul este minim,vezi http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,374.msg16393/topicseen.html#msg16393

xennon_2000

Sa revenim la discutie....

Eu nu imi explic cum de nu au facut expeditii la poli daca se zice ca acolo sunt porti de intrare spre alte lumi :?

LP

A fost un documentar pe National Geographyc (sau Discovery-nu mai stiu care din ele) acu cateva zile despre calatoria spre centrul Pamantului. A fost bine facut si interesant. Nu a adus nimica nou, insa se pot lamuri cateva probleme care sunt puse pana acuma. Nu suntem pregatiti tehnologic pentru o calatorie spre centrul Pamantului! Asta e clar. Cu cele mai bune materiale pentru constructia unei "nave" nu putem ajunge decat la cel mult 2000 m adancime. Sa nu uitam cat le-a luat englezilor si francezilor sa sape tunelul de sub Canalul Manecii! Plus ca nu avem control asupra energiilor din Pamant. Eu consider ca vom putea realiza aceasta calatorie atunci cand vom putea stapanii cel putin o parte din energiile care ne inconjoara (energia electromagnetica pentru inceput). Nu putem visa nici la calatorii lungi in spatiu fara sa ajungem la un nivel de cunoastere superior celui actual.

Cat priveste stocarea deseurilor radioactive in subsol, la 5 km adancime... Foarte greu, nu cred ca va face cineva asa ceva. Repet ce am zis mai devreme: nu avem tehnologia sa sapam incaperi asa de mari la asa adancime.

xennon_2000

Sau forta gravitatiei (ar trb cunoscuta)

LP

Daca tot sunt asa multe discutii despre tunele subterane si luni ascunse, hai sa facem ceva in acest sens sa le cautam singuri. Eu sunt dispus sa ma implic intr-o asa cercetare. Mai este cineva amator?

xennon_2000


pri3st3ss

Scientists probe 'hole in Earth'

A drill will be used to extract samples of the exposed mantle
Scientists are to sail to the mid-Atlantic to examine a massive "open wound" on the Earth's surface.
Dr Chris MacLeod, from Cardiff University, said the Earth's crust appeared to be completely missing in an area thousands of kilometres across.
The hole in the crust is midway between the Cape Verde Islands and the Caribbean, on the Mid-Atlantic Ridge.
The team will survey the area, up to 5km (3 miles) under the surface, from ocean research vessel RRS James Cook.
The ship is on its inaugural voyage after being named in February.
Dr MacLeod said the hole in the Earth's crust was not unique, but was recognised as one of the most significant.

He said it was an "open wound on the surface of the Earth", where the oceanic crust, usually 6-7km thick (3.7-4.3 miles), was simply not there.

The crust does not seem to be repairing itself  - Dr Chris MacLeod

"Usually the plates are pulled apart and to fill the gap the mantle underneath has to rise up. As it comes up it starts to melt. That forms the magma," he said.

"That's the normal process. Here it has gone awry for some reason.

"The crust does not seem to be repairing itself."

Dr MacLeod said the research could lead to a "new way of understanding" the process of plate tectonics.

The scientist will test theories he developed after visiting the area in 2001 - including the possibility the missing crust was caused by a "detachment fracture".

"Effectively it's a huge rupture - one side is being pulled away from the other. It's created a rupture so big it's actually pulled the entire crust away.

A rock called serpentinite is exposed at the surface

"We also think the mantle did not melt as much as usual and that the normal amount of mantle was not produced."

As a result, the mantle is exposed to seawater, creating a rock called serpentinite.

The survey voyage, costing $1m (£510,000), will be led by marine geophysicist Professor Roger Searle, from Durham University.

Dr Bramley Murton, from the National Oceanography Centre, Southampton, is the third expert taking part.

They will set sail from Tenerife on Monday and return in April.

The team intends to use sonar to build up an image of the seafloor and then take rock cores using a robotic seabed drill developed by the British Geological Survey in conjunction with Dr MacLeod.


Monitor the voyage online :  http://www.noc.soton.ac.uk/gg/classroom@sea/JC007/


sursa: http://www.noc.soton.ac.uk
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

entitate

da cum facem sa trecem de mantaua de magma?din cate stiu eu are o lungime de cateva sute bune de km

xennon_2000

Pai eu tocmai asta spuneam mai sus...!!!!
Ce rost ar avea o astfel de calatorie daca nu putem avea unele beneficii daca nu materiale (minereuri), macar energetice (din magma sa extragem energie termica),dar se pune problema costurilor!

entitate

o  nava care sa patrunda spre centrul pamantului ar trebui sa aiba un blindaj extraordinar plus metode de orientare pe masura. cred ca inca nu exista tehnologia necesara pentru asa ceva. mai mult asa cum spunea si xennon ce rost ar avea. poate doar sa extragem fier din miez :lol:

Merlin

 uitati un link interesant, poate mai aduce ceva lamuriri:  http://www.revistamagazin.ro/content/view/5586/4/ 

     Toate cele bune!

LP

Interesant articol... Pana la urma, stie cineva pe unde ar fi posibilul gol subteran din Bucegi?

elena78

Citat din: Skywalker din  10 Septembrie 2006, 22:23:30
Tind sa fiu si eu de acord cu Paleoastronaut:
  Astfel de porti trebuie sa existe, din moment ce exista civilizatie in adancul Pamantului. Tocmai vreau sa va vorbesc un pic despre aceea ivilizatie:

  REgatul care se afla in interiorul Terrei se numeste Agartha sau Shamballa. Se spune ca exista mai multe tunele pentru a intra in acest regat, in SUA, Brazilia si Egipt.

  Imaginati-va Shamballa ca Natiunile Unite cu peste 100 de orase imense subterane, legate in reetea. Shamballa e un continnent interior, coloniile sale satelit sunt zone inchise, situate chiar sub scoarta terestra sau ascunse discret in regatul interior si compuse din fiinte spirituale foarte elevate(atlanti, lemurieni, dar si alte rase)

 

asa este , sunt tunele subterane  sau  mai bine zis pesteri prin care se poate ajunge  la aceasta lume numita Shambhala,  una dintre intrari se afla in muntii Bucegi  unde extraterestrii au lasat  tehnologii foarte avansate  pentru prelucrarea aurului si nu numai ma intreb si eu  de   guvernul umbra este tot mai interesat de tara noastra???sa revin totusi la subiect ,  o alta intrare  spre Shambhala se afla in Rusia ,alta in  India si o alta in Tibet ,citisem o minunta carte  uluitor de interesanta in care explica detaliat aceasta lume a lui Shambhala ca fiind o ca un nivel de dezvoltare foarte inalt ,vorbesc multe limbi  din care si engleza ,oamenii din  Shambhala  absorb multa energie de la plante   ei sunt in perfecta armonie cu natura  casele lor sunt facute din lemn  in stil tibetan  si se incadreaza perfect in peisaje   ,,,geamurile caselor ,, nu sunt chiar geamuri  din sticla  cum le cunoastem noi  ci sunt    campuri energetice  care arata ca sticla  si care in lumea noastra nu este inca inventat ,in parte este sa zicem  electronic   dar trebuie sa participi mental  pentru a fi activat ...asa  este si cu peretii caselor din Shambhala  si ele sunt campuri de forta  si ca sa treci prin ele se produce  se aude un fel de fasait  si ca sa treci de acest perete trebuie sa vizualizezi mental   cum se deschide  acest camp de forta  , el arata ca o distorsiune in spatiu  ca razele de caldura  care ies afara  din asfaltul  soselelor  in soare  ....ma rog  oamenii din Shambhala sunt oameni  ca si noi  dar sunt  mai evoluati..cu timpul si noi vom evolua candva ca si ei...

alx

#74
My dear elena78

Iti recomand ca sa NU iei de bune informatiile aparute pe ici/colo despre Shambala...iar cand vine vorba de 7 Ani Apocaliptici a lui Tugui,propunerea mea este sa treci cartea aia la categoria beletristrica sau SF,si nu la dezvaluiri senzationale...ok?
   In rest,ma distreaza siguranta cu care prezinti anumite SPECULATII drept ADEVARURI DOVEDITE!
                Numai bine    Alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."