Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Constructie "OZN" personal

Creat de IONUT, 01 Iunie 2006, 01:13:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adelinn

suna frumos ideea din revista dar nici mie nu mi se pare deloc practica.sa nu uitam ca exista o lege a lui Coulomb,care ne spune ce forta se exercita intre doua corpuri incarcate electrostatic,daca mai tinem minte de la fizica.luand in considerare numai constanta k,care are un factor de aplificare de 10 la puterea minus 9,ne putem face o idee cam ce forta se poate dezvolta acolo....
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

adelinn

pe la inceputul anilor 1900,principala problema la construirea unui avion, era a unui motor care sa ofere o putere cat mai mare la o greutate cat mai mica.aceasta problema se pune la orice tip de aparat de zbor,plus problema greutatii si cantitatii combustibilului.asa ca,inainte de a ne apuca sa construim ceva,ar trebui sa facem niste calcule,chiar daca fizica nu e capitolul forte.si nu in ultimul rand,tre sa zboare,nu??
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

toma

Citatera a unui motor care sa ofere o putere cat mai mare la o greutate cat mai mica
Adelinn, de ce crezi ca s-a renuntat la avioanele cu "motoarele atomice" dar aceste motoare au avut un succes enorm pentru submarine?  :wink:
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

adelinn

sincer nu stiu,dar as presupune ca din motive de csturi de producere si intretinere si nu in ultimul rand,din motive de securitate.daca un asemenea submarin ar avea un accident,nu ar fi tocmai de ici colo.apropo,suntem printre putinele tari care produc apa grea.
mi-ar place sa zbor cu un deltaplan...cred ca ar fi cel mai simplu 'OZN' de construit,dar nu am incercat sa construiesc unul.nu ma simt f pregatit de un esec,care ar putea fi si ultimul  :evil:
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

toma

Adelinn, submarinele si o parte din portavionele americane au "motoare atomice", adica un mic reactor nuclerar care, ca si intr-o centrala termonucleara, produce aburul necesar punerii in miscare a turbinelor. Si rusii si americanii au incercat citeva avione propulsate in acest mod, dar greutatea lor si doza mare de radiatii la care erau supusi pilotii au scos idea din circulatie.
Accidente su submarine nucleare s-au intimplat, si nu putine!
In privinta apei grele suntem (ma rog, eram, acum ne baga bete in roate) pe locul patru in lume in privinta calitatii ei!!!
P.S. De ce nu incerci o parapanta??? :wink:
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Tib

:
          ufo:am un document scris in word,preluat dintr-o carte"Sapte ani apocaliptici" aparuta prin '93 la care am adaugat niste desene.Aici este descrisa constructia unui OZN.V-ar interesa?Daca da cum il pot trimite ca sa apara si desenele? :evil:

alx

Citat din: Tib din  18 Ianuarie 2008, 19:24:56
:
          ufo:am un document scris in word,preluat dintr-o carte"Sapte ani apocaliptici" aparuta prin '93 la care am adaugat niste desene.Aici este descrisa constructia unui OZN.V-ar interesa?Daca da cum il pot trimite ca sa apara si desenele? :evil:
''Sapte ani apocaliptici''...adica interviul luat de Ion Tugui(fie-i tarana usoara!) Contelui Inncapuciato(sper ca am scris corect numele acestuia...).Parerea mea e ca acest conte,destul de controversat de altfel,a cam batut campii...cel putin in prezenta ozn-urilor care vin bine-mersi de pe aici,din Shambala...si daca ma gandesc mai bine,a cam batut campii cu mai multe...
    Sigur,daca doresti sa postezi acele desene,eventual si descrierile din carte,pentru cei care nu au citit-o...e raspunderea ta.(adica vb de dreptul de copyright...)
ca sa apara si desenele,trebuie ca acestea sa fie salvate intr-un format gen .jpg sau .bmp,si la poti pune ca si atasamente.Apropo,desenele sunt facute de tine?
 
  si sa nu uit:bine ai venit printre noi!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Tib

Buna... si multumesc pt. primire.Da desenele sunt create de mine pt. a scoate in evidenta ceva...Iar cu dreptul de autor sper sa nu am probleme deoarece mentionez sursa.

alx

Citat din: Tib din  19 Ianuarie 2008, 20:56:27
Buna... si multumesc pt. primire.Da desenele sunt create de mine pt. a scoate in evidenta ceva...Iar cu dreptul de autor sper sa nu am probleme deoarece mentionez sursa.

Conte,respectele mele!  Ai depus ceva munca,nu gluma...ce pacat ca ozn-urile de tipul asta exista doar in imaginatia domniei tale...
Si daca tot stii cum functioneaza,poate imi explici si mie niste termeni: ''Un singur fir metalic de o foarte mare elasticitate'' , ''Pune în miºcare în jurul vehicolului,un câmp de o anumitã forþã'' , ''        Peretele exterior este compus din aliaje pure: wolfram,magneziu,titan ºi..........alte metale obþinute în laboratoare.Este vorba de multe metale care încã ne rãmân necunoscute'' , ''1     Studii efectuate pe machetã au demonstrat cã"umbra"parþialã din partea superioarã a rebordului este ilogicã,întrucât porþiunea respectivã este iluminatã direct de soare,totodatã s-a demonstrat ºi faptul cã în momentul fotografierii suprafaþa exterioarã a obiectului aerian strãlucea mai intens decât o simplã reflexie a luminii solare.Dupã declanºarea strãlucirii întregii suprafeþe exterioare,domul a început sã emitã o radiaþie oranj-roºiaticã transpusã în"negru"pe film alb-negru.......                  .                                                                           ..........Rebordul se evidenþiazã ca producând efecte energetice locale....decât în restul suprafeþei obiectului  ...radiaþia emisã are alte caracteristici de undã decât cea emisã de restul suprafeþei obiectului zburãtor.     De altfel însuºi ciudatul halou din aerul înconjurãtor obiectului,indicã producerea anumitor fenomene energetice locale.  ''    ... si daca ma straduiesc,trebuie sa pun ca si citate care trebuiesc explicate tot materialul tau...  :evil:
               deci,daca esti bun...lumineaza-ma!de unde pana unde astfel de afirmatii?  din Shambala?
si apropo,daca tot esti cine pari a fi...poate ma lamuresti si pe mine de ce daca aduni anii petrecuti prin diferite parti ale lumiii,plus cei petrecuti in Shambala SUNT MAI MULTI decat cei care au trecut in realitate?   sau cel putin asa apar in cartea sus-mentionata...

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Kymosabe

Din aceasta cauza am renuntat de mult sa mai citesc carti SF . Exista posibiliatea ca la un moment dat sa nu mai poti face diferenta intre stiinta si imaginatie . :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Tib

        Buna tuturor.....Asa inteleg eu,ca trebuie sa arate acest forum.Cu propuneri,desene si.....foarte multe contraziceri.Nu sunt Contele Inccapuciato dar,am vrut sa scot in evidenta asemanarea acestui text cu navele Vimana.Daca Contele citeste acest mesaj,il provoc sa-mi corecteze desenele.O parte a proceselor fizice care apar la functionarea acestor motoare,sint cuprinse in lucrarea de doctorat al domnului Crivoi Dumitru din Iasi(1999),iar despre autoconvergenta intrebati-l pe domnul Constantin Bursuc.O nava ce foloseste autoconvergenta produce "iadul"sub ea si "nimic" la citiva metri.De asemeni praful se ridica in spirale sub nava.Alceva....
               Am mai atasat un document....asa trebuia sa incep.

alx

Citat din: Tib din  20 Ianuarie 2008, 13:11:11
        Asa inteleg eu,ca trebuie sa arate acest forum.Cu propuneri,desene si.....foarte multe contraziceri.

Pacat...pentru ca asta nu e forumul minitehnicus,cu tema ''mi-am construit propriul OZN!'',unde sa ne dam mari si tari cu tot felul de idei traznite!

Citat din: Tib din  20 Ianuarie 2008, 13:11:11
        Nu sunt Contele Inccapuciato
pacat...era mai haios daca erai...asa e doar trist!

Citat din: Tib din  20 Ianuarie 2008, 13:11:11
       am vrut sa scot in evidenta asemanarea acestui text cu navele Vimana.
da...cine iti garanteaza ca domnul conte nu s-a inspirat si el din aceleasi descrieri,cand a inventat acele ozn-uri?

Citat din: Tib din  20 Ianuarie 2008, 13:11:11
        Daca Contele citeste acest mesaj,il provoc sa-mi corecteze desenele.
fii sigur ca nu le va corecta...doar el nu ar trebui sa povesteasca muritorilor de rand ce a vazut in Shambala :evil:...iar tu propui sa-ti certifice schitele...ca s ate apuci de constructia de ozn-uri,si astfel sa scoti tara din impas prin cresterea exporturilor... :-D

Citat din: Tib din  20 Ianuarie 2008, 13:11:11
        O parte a proceselor fizice care apar la functionarea acestor motoare,sint cuprinse in lucrarea de doctorat al domnului Crivoi Dumitru din Iasi(1999),iar despre autoconvergenta intrebati-l pe domnul Constantin Bursuc.O nava ce foloseste autoconvergenta produce "iadul"sub ea si "nimic" la citiva metri.De asemeni praful se ridica in spirale sub nava.Alceva....
domnul Crivoi Dumitru este un INVENTATOR, ca si restul familiei sale...iar inventatorii depun la OSIM o caruta de cereri pt brevete...asa,preventiv!  adica nu cumva sa se trezeasca unul si sa construiasca,cumva,ceva...si ei sa nu aiba brevetul...doar ar pierde o gramada de bani...
iar domnul Constantin Busuioc,TOT din Iasi se scalda cam in aceleasi ape ca si domnul Crivoi...adica unul certifica rezultatele celuilalt,obtinand in acest fel ''recunoastere stiintifica!''

si apropo...de unde stii tu ce fenomene apar sub o astfel de nava?  sau afirmi asta doar pt ca unii au spus ca e asa?

concluzie:dupa cum vezi,greu de rezistat pe acest forum,daca vii doar cu idei traznite,puse in scena avand ca baza povestile unui om care nu a putut demonstra NIMIC din ce a afirmat...
         si crede-ma pe cuvant...daca descrierile astea erau cel putin 10% reale...sigur nu le-ai fi citit tu in ''faimoasa carte''...ca sa nu mai vorbim de fizica asta,bat-o vina!...uite un citat din ''lucrarea ta'' : ''Cristalul (safir,quartz...etc) preia bioenergia pilotului,o amplificã,o transmite printr-un releu de microstructuri sferice ºi hexagonale ce au rolul unor amplificatori foarte puternici,iar toatã aceastã comandã sub formã de superenergie ajunge în structura pereþilor interiori ai OZN-ului... punând în miºcare,în jurul vehicolului,un câmp de o anumitã forþã care....intrând în contact cu câmpul gravitaþional specific planetei,determinã o reacþie de deplasare a liniilor de forþã. .....Deplasându-se pe aceste linii de forþã,create cu ajutorul combinãrii gravitaþiei ºi a energiei spirituale aceste vehicole nu întâmpinã absolut nici o rezistenþã.Practic,este ca ºi cum s-ar ieºi din tridimensional.A nu se înþelege cã este vorba de folosirea propriu-zisã a undelor gravitaþionale ......Este o combinare a forþei gravitaþionale cu amplificarea energiei care este pusã în miºcare''      ce e cu ''iesirea din tridimensional''?   sau cu ''un camp de o anumita forta''?  e un camp de maci,de lalele?
  asa cum am mai spus...toata expunerea ta nu are fundament stiintific,iar termeni de acolo,desi se vor stiintifici si exacti,nu sunt decat niste generalitati,care,poate-poate se nimeresc bine in context!
   
   asa ca lasa visele astea inutile si pune mana pe carte!   poate asa o sa-ti dai seama ce si cum...
 
  a..sa nu uit:parerea mea!  alx
                  in rest,toate cele bune!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Tib

              Buna....oare am gresit forumul?Nu se numeste "constructii OZN personal? Daca nu aici, unde asi putea sa port o conversatie pe aceasta tema.Recunosc ca spre sfirsitul celui de al doilea document am intrat deja pe tarimul speculatiilor.Parerea mea personala,e ca domnul Conte a avut alta sursa de inspiratie,are prea mult informatii....am sa reproduc un text luat de nustiu unde spre exemplificare....În Ramayana se vorbeºte despre sursa de putere a navelor aeriene numite Vimana. Versiunea modernizatã a poemului respectiv sunã astfel... 
    1  Înãuntru trebuie  plasat ....motorul cu mercur,cu.. aparatul de încãlzit,din oþel în el.Datoritã puterii latente a mercurului care pune în miºcare vârtejul conducãtor,un om aºezat înãuntru poate strãbate o mare distanþã in cer...       2 Dacã motoru de oþel cu înbinãri etanºe,este umplut cu mercur ºi este încãlzit în partea superioarã,dezvoltã putere ca mugetul unui leu ºi îndatã devine ca o perlã în cer.
   Ce intelegeti voi din asta despre constructia motorului?Doar descrie ceva.



Tib

                  Cind am scris:asa inteleg eu,ca trebuie sa arate acest forum.Cu propuneri,desene si .....foarte multe contraziceri.... m-am referit la faptul ca nu toata lumea trebuie sa-mi ia ideile de bune..... dar.....ma asteptam sa vad ceva ,,palpabil" aici....nu neaparat si credibil....doar sunt pareri.Nu apaream pe acest forum daca nu aveam nimic de spus.Parerile mele se afla in al doile document si cine stie fizica de clasa a XII-a intelege ce am vrut sa spun.....Nu doresc sa ma dau mare-''mi-am construit propriul OZN!''.....E doar o idee supusa dezbaterii.....Primul document as putea sa-l comentez...dar nu-mi apartin ideile,poate altadata.Am vrut sa scot in evidenta asemanarea cu navele vimana.Aceasta idee nu este brevetata de domnul Crivoi Dumitru....cu ceva asemanator si-a dat doctoratul.Dumnealui si cu domnul Constantin Bursuc au un patent despre"fuzeea inelara speciala"(1984). Despre ,,efectul de autoconvergenta" mi-au explicat dumnealor...(sau ce se intimpla sub nava...). .......Cine stie,cunoaste!     a..sa nu uit:parerea mea!  Tib
                                                                      in rest,toate cele bune


alx

Citat din: Tib din  21 Ianuarie 2008, 10:36:18
              Buna....oare am gresit forumul?Nu se numeste "constructii OZN personal? Daca nu aici, unde asi putea sa port o conversatie pe aceasta tema.Recunosc ca spre sfirsitul celui de al doilea document am intrat deja pe tarimul speculatiilor.Parerea mea personala,e ca domnul Conte a avut alta sursa de inspiratie,are prea mult informatii....am sa reproduc un text luat de nustiu unde spre exemplificare....În Ramayana se vorbeºte despre sursa de putere a navelor aeriene numite Vimana.


da,asa se numeste! insa,titlul... e o matafora,lucru pa care nu l-ai sesizat. Si de la a veni cu sugestii de constructie pana la a pune in desene toate ideile unuia care nu prea are habar de ce vorbeste,si ma refer aici la acel conte,e cale lunga...
    ce ai facut tu sunt pure speculatii,mare parte fara nici un fundament fizic...daca nu pricepi asta,e treaba ta.Adica sa inventezi termeni care sa explice fenomene inexistente si neexplicate ...asta nu mai trebuie comentat!

Citat din: Tib din  21 Ianuarie 2008, 10:36:18
am sa reproduc un text luat de nustiu unde spre exemplificare....În Ramayana se vorbeºte despre sursa de putere a navelor aeriene numite Vimana. Versiunea modernizatã a poemului respectiv sunã astfel... 
    1  Înãuntru trebuie  plasat ....motorul cu mercur,cu.. aparatul de încãlzit,din oþel în el.Datoritã puterii latente a mercurului care pune în miºcare vârtejul conducãtor,un om aºezat înãuntru poate strãbate o mare distanþã in cer...       2 Dacã motoru de oþel cu înbinãri etanºe,este umplut cu mercur ºi este încãlzit în partea superioarã,dezvoltã putere ca mugetul unui leu ºi îndatã devine ca o perlã în cer.
   Ce intelegeti voi din asta despre constructia motorului?Doar descrie ceva.
spune-mi te rog,de unde ai VERSIUNEA MODERNIZATA acestui poem?   unde se pomeneste de otel in poemul original?  de unde stii ca cel care a tradus nu e si el un ''inventator'' care si-a adus propria contributie la acest poem?


Citat din: Tib din  21 Ianuarie 2008, 13:30:56
                  Cind am scris:asa inteleg eu,ca trebuie sa arate acest forum.Cu propuneri,desene si .....foarte multe contraziceri.... m-am referit la faptul ca nu toata lumea trebuie sa-mi ia ideile de bune..... dar.....ma asteptam sa vad ceva ,,palpabil" aici....nu neaparat si credibil....doar sunt pareri.
revin cu mentiunea facuta in alt mesaj:  acest FORUM nu se ocupa cu constructia de ozn-uri!   Daca unul dintre TOPICURI are acest titlu,asta nu inseamna ca toata lumea de pe aici mestereste in garajul propriu la ozn-ul visat...
   Daca vrei ceva palpabil,iti recomand sa cauti informatii si din alte surse,eventual SA CITESTI TOPICURILE DE PE FORUM CARE DEZBAT ASTFEL DE PROBLEME...daca vei continua sa iti bazezi argumentatiile pe descrierile aparute intr-o carte,care descrieri nu au fost credibile nici la momentul aoparitiei acelei carti...vei fi doar unul dintre multii meteoriti de pe FORUMUL RUFON...adica sclipiri de moment,urmate de topirea in neant...

Citat din: Tib din  21 Ianuarie 2008, 13:30:56
                  Nu apaream pe acest forum daca nu aveam nimic de spus.
da...erau niste versuri,scrise de unul care stia mai mult decat spunea...sunau cam asa:''E usor a scrie versuri,Cand nimic nu ai a spune...''

Citat din: Tib din  21 Ianuarie 2008, 13:30:56
                 Parerile mele se afla in al doile document si cine stie fizica de clasa a XII-a intelege ce am vrut sa spun.....
nu esti bun sa imi dai si capitolul,eventual pagina unde se afla parerile tale in manualul de fizica?  Ca eu unul nu prea inteleg ce ai vrut sa spui,si din cate imi amintesc eu din acea fizica,nu se prea discuta acolo ''efectul de autoconvergenta...''.  Sigur,se discuta despre fizica atomica,despre fenomenele care apar acolo,dar...nu de ce ne povestesti tu!


Citat din: Tib din  21 Ianuarie 2008, 13:30:56
                  E doar o idee supusa dezbaterii.....Primul document as putea sa-l comentez...dar nu-mi apartin ideile,poate altadata.Am vrut sa scot in evidenta asemanarea cu navele vimana.Aceasta idee nu este brevetata de domnul Crivoi Dumitru....cu ceva asemanator si-a dat doctoratul.Dumnealui si cu domnul Constantin Bursuc au un patent despre"fuzeea inelara speciala"(1984). Despre ,,efectul de autoconvergenta" mi-au explicat dumnealor...(sau ce se intimpla sub nava...). .......Cine stie,cunoaste!     a..sa nu uit:parerea mea!  Tib
                                                                      in rest,toate cele bune
se pare ca nu realizezi diferenta intre un fenomen demonstrat stiintific(iar asta implica si REPETABILITATEA) si un patent al unei idei!  iar eu nu mai am timp sa stau sa-ti explic !
cat despre explicatiile pe care le-ai primit de la cei 2 domni...no comment!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."