Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Tulpa

Creat de ady73, 30 Mai 2006, 12:31:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lory

paleoastronaut,ma intrebi ce gust are calamarul... CE GUST ARE UN MAR, PALEOASTRONAUT?

cred ca totul depinde de gust, mie imi plac fructele de mare sunt absolut minunate si as renunta sa stake-ul de porc :lol:
vad ca stai in bucuresti...e un mall acolo,nu mai stiu in ce sector,unde am fost cu pri3st3ss si am mancat fructe de mare de s-a chinuit ea sa manance cu betisoare :-D nu e scump, ar trebui sa te duci...ti-as spune numele localului, dar nu stiu daca nu voi fi amendata :wink: :-P

eu cred ca exista universuri paralele...probabil ceva gen bule de sapun in aer ( nu lua cuvintele mot-a-mot ) care se mai ating si intrepatrund cateodata..exact si acest univers cu cel paralel: atunci cand al nostru  se "ciocneste" cu altul, mai vedem si noi in partea cealalta cate ceva...
iar pe pamant nu esti numai in forma fizica

toma

Citatasta daca e sa dam crezare teoriei ca DINCOLO mai e totusi ceva...desi s-ar putea sa nu existe NICIUN dincolo....voi ce ziceti?
Aduc aminte ca Biblia nu vobeste de reincarnare sau viata de dupa moarte! Mortii (ai de merita  :roll:) se aseaza de-a dreapta Tatului cersc si ...cam atit! Reincarnarea e imprumutata de pe la alte religii.
P.S. si stiti ceva? Pe undeva e adevarata treaba cu "reincarnarea": numarul de atomi de Pamint e cam ...constat! Asa ca e destul de probail ca un atom de Ca, H, O, P, sau mai stiu eu ce, sa reintre in ciclul vietii ..vii! :wink:

Interesant cum se pune problema: cauti un lucru, te gindesti la el si il gasesti, ma rog se "meterializeaza", ups, gata-i tulpa, aber... cind dai peste alta multime de lucruri, mult mai mare, pe care nu le .....doresti.... ce e???????
Apoi cum stam cu probabilitatile? Cite lucruri le-am dorit si s-au realizat si cite nu? Care-i raportul inte ele, ca sa nu vorbim doar de simple coincidente?
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

lory

in biblie a existat scris despre reincarnare, toma..a fost "stearsa" dupa aceea si s-a discutat de ce  intr-o alta sectiune
( http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,533.15.html )

iar despre coincidenta a spus Skywalker destul de corect si frumos in alat sectiune : http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,220.msg6253.html#new

paleoastronaut

lory...mai bun decat un sushi de calamar este sos de ananas cu creveti....cred ca restaurantele cu specific japonez din bucuresti unde se prepara totul sub ochii tai pe o tablie incinsa de catre un bucatar acrobat..alea merita vizitate...am remarcat cat de atenta esti cu banii mei :-P...stiu ca si in STATE exista restaurante de sushi puzderie..do you like sea food? :-DCat despre MAR ..lory..are gustul dulce acrishor al pacatului. :evil:..dar prefer un mar dat din dragoste de o EVA dezinteresata material. :roll:.nu de o profesionista..cred ca stii ce vreau sa spun...si-apoi cine isi mai doreste cosmarul de a trai inca o data :-o..in aceasta lume de cosmar? :-ode aceea indienii se incinereaza..pentru a nu se mai incarna niciodata...daca reincarnarea e reala..atunci asta da coshmar..infinit....brrrrrrrrrrrrr! :-o

lory

pai motivul reincarnarii  nu e cosmarul de a trai..
cum iti asterni,asa dormi....asta e"motto-ul" ca sa zic asa...
ideea lui platon e interesanta,desi eu as mai combina-o si cu alte teorii
da,ai dreptate, dar MARUL a adus cunoasterea...prefer cunoasterea,sau macar inceputul ei, decat sa stau degeaba in rai..cred ca era tare plictisitor :-D
unde mergeam la cumparaturi?!!!

cat despre profesioniste...eeh,nu mai raspund la atacuri personale, chiar esti prea ***

pri3st3ss

mall-uri in rai?! ce ai patit,lory?
iar tu nici nu stii despre ce vorbea platon... :x
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

toma

Citatmar dat din dragoste de o EVA
In Biblie scrie simplu  FRUCT! Marul a aparut in reprezentarea artistica a pacatului! :lol: Pruna, probabil, era prea mica, para a vea o forma ciudata iar bananele si portocalele nu se cunosteau inca :lol: :lol:
Citatin biblie a existat scris despre reincarnare, toma..a fost "stearsa" dupa aceea
Aici nu te contrazic, multe au fost omise sau schimbate, in decursul multiplelor copieri si traduceri, in Vechiul si, mai ales, Noul Testament functie de interesele potentatilor vremii :evil:. Din pacate dovezile sint extrem de putine, bine pazite si, mai ales, interpretabile.
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

paleoastronaut

#22
Toata lumea stie ca BIBLIA este o culegere de GHICITORI si METAFORE....deci se stie ca fructul cunoasterii..si pacatului...poate fi..orice fruct....dar conform unei conventii vechi de sute de ani..acest fruct a fost ales sa fie...MAR..chiar MARELE IISUS ne confirma caracterul CRIPTIC al bibliei :"And He said, 'To you it has been given to know the mysteries of the kingdom of God, but to the rest it is given in parables, that 'Seeing they may not see, and hearing they may not understand'" (Luke 8:10).
"Though I have been speaking figuratively, a time is coming when I will no longer use this kind of language but will tell you plainly about my Father."
- Jesus Christ, as quoted in John 16:25

toma

Gresit, Vechiul Testament este o istorie a poporului evreu. Noul Testament, o epoca aparte.
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

paleoastronaut

#24
Gresit TOMA...O fi biblia istoria poporului evreu pentru neinitiati...daca o vei citi integral si cu ochiul format pentru a face delimitari intre istorie si metafore...vei vedea ca este un manual folositor pentru a ne ajuta pe NOI,CEI DE AZI...SA NE INTELEGEM ORIGINEA....SI VIITORUL...Desigur daca geneza ti se pare a fi o pagina din istoria poporului evreu..n-ai decat sa crezi asta....chiar si sutele de pagini despre EXOD...Moise,David,Solomon...Sunt pline de inteles ..Pentru NoI..Nu pentru salbaticii si primitivii evrei care le-au citit si..creat primii....Sa fie povestea lui NOE...Din istoria poporului evreu?E adevarat ca naivii evrei isi justifica originea si dreptul la posesia tarii sfinte prin biblie...DAR EI UITA IN NAIVITATEA LOR CA in biblie ei sunt doar folositi ca pretext pentru a se transmite catre NOI cei de AZI invataturi si previziuni...Care oricum nu puteau fi intelese de inapoiatii care au tot transcris SCRIPTURA timp de mii de ani...NOI,CEI DE AZI SUNTEM DESTINATARII CIFRULUI BIBLIC....Deci chestia cu istoria evreilor este doar un pretext...Pentru ca altfel biblia NICI NU MAI AJUNGEA PANA LA NOI...Ca multe alte scrieri...care s-au pierdut definitiv...Dar fiind IN APARENTA vorba de istoria lor...naivii evrei au tot copiat si transcris la biblie pana au facut scurta la mana...SPRE A PUTEA SA O CITIM NOI,ASTAZI.

Shadowman

Citat din: ady73 din  30 Mai 2006, 12:31:49
Sant interesat si caut de ceva vreme informatii consistente despre un fenomen parapsihologic numit tulpa - din cate am inteles, crearea exclusiv prin vizualizare mentala al unei entitati materiale vie/nevie sau al unei situatii. Echivalentul romanescului "ai grija ce-ti doresti ca se indeplineste" :-) .

Iti sugerez sa citesti scrierile  lui Carlos Castaneda  : Focul launtric,Darul vulturului,Al doilea cerc de putere,Arta visatului...cam toate cartile sale-pe cit posibil-si in ordinea cronologica...Cred ca vei gasi un raspuns...Cartile au
aparut la editura RAO...Lectura placuta !
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

liteady73

Salut Shadowman si iti multumesc pentru sfatul pe care mi l-ai oferit!...

Intr-adevar, Carlos Castaneda este un scriitor care incearca metaforic si filozofic sa explice o stare de fapt apartinand intrinsec viului, in ultima instanta omului, si anume de a fi constient de faptul ca interactiunea minte-materie este pe cat de reala pe atat de subtila.

Am citit din pacate pana acum destul de putin, sant insa indeajuns de convins de faptul ca mintea omului, in speta subconstientul sau, are puterea de a determina decisiv o stare situationala, aceasta facand-o intr-un mod indirect prin intermediul actiunilor impuse de dorintele arzatoare, daca pot spun astfel - vezi cautarea continua a unui echilibru personal aflat in continua schimbare.

Mentalizarea, indeosebi vizualizarea mentala printr-o dorinta apriga, este de efect. Am ajuns la aceasta concluzie constientazand unele conexiuni - indeajuns de bizare cat sa le acord atentie -, pe care le-am trait si pot spune ca si simplul "bombardament" verbal concentrat asupra propriei minti duce in timp la modificari ale unor stari de situatie aflate in campul de interes al mentalului constient.

Tulpa omului obisnuit, daca ma pot exprima astfel, e reala. In fiecare moment realitatea e schimbata subtil catre telul propus, cel mai mult contand dorinta, de fapt nevoia de echilibru indeplinita de materializarea unei dorinti.

PS : Va multumesc tuturor pentru interesul acordat acestui subiect si, sper, ca pe viitor, sa aflam cat mai multe despre natura si esenta psihicului uman, fie ea chiar prin prisma acestui fenomen Tulpa.

calinahanna

Wow!
In sfarsit, gasesc un nume unor fapte care mi s-au intamplat. (Sa fie oare acest lucru?)
Si ultima dintre ele, acum 2 luni...
Nu imi este si nu mi-a fost frica niciodata de dentist. Nu suport durerea in anumite zone ale corpului, dar de cand s-a inventata anestezia, sunt cea mai fericita :wink: Am mers - ca de obicei - cu incredere la stomatologul meu si in timp ce isi indrepta acul seringii catre gingiile mele, intr-o doara si in joaca am inceput sa vad un peisaj marin si un zid si imi spuneam, ca o mantra (repet, in joaca, radeam de mine...), ceva de genul "nu ma doare, nu ma doare", parca fredonam un refren copilaresc. Si cand colo, tipul sare ca ars si spune: "Ce s-a intamplat? Nici macar nu ti-am atins gingiile..."...Acul era complet indoit. Si intr-adevar, nu m-a atins... Nu m-am socat. Dar nu ma asteptam sa am atat de multa "forta" intr-un moment in care eram obosita, nu eram prea fericita si nici nu dormisem destul...
Sa fi fost "tulpa"?

liteady73

#28
Salut Calinahanna !...

Ai trait o experienta parapsihologica dupa descrierea facuta. Important este ca toata operatia/operatiunea sa se fi terminat cu bine.

Un element decisiv in acest tip de manifestare este un echilibru mental, continuu intretinut, si aici ma refer la o activitate celebrala ponderal echilibrata in ambele emisfere. In Tibet se folosesc incantatii si sisteme fonice binaurale care induc creierului anumite stari de transa. In astfel de stari se pot induce materializare - cel putin autosugestiv.

Mintea are capacitatea si puterea de a schimba situatii in domeniul informateric, cel putin cuantic. Din punctul de vedere al cercetatorilor stiintelor de frontiere - fizica, matematica, neurologie, psihologie - e decisiva o astfel de actiune in domeniul subcuantic. Mintea omului modeleaza realiteatea in care se afla.

Ai grija ce-ti doresti ca ti se indeplineste.

calinahanna

@liteady73...

Mamma mia...
Asta asa este. Am momente in care imi doresc atatde intens ceva, incat am senzatia ca "invart timp"... ce freaky suna, dar asa ma simt...Bineinteles ca se indeplineste. Nu iti imagina ca imi doresc stiu eu ce cutremur de mega - magnitudine, sau sa gasesc vreo punga cu bani... Dar spre exemplu imi doream cu ardoare sa ma intalnesc cu vreo colega de gimnaziu, sau sa nu ma intrebe vreun profesor stiu  eu ce baliverna, sau sa ajung stiu eu pe unde.... pe toate le obtineam. Insa ce ma sperie este ca la dentist, eu chiar nu mi-am dorit nimic. Glumeam, a fost ca  o joaca, nici macar ca o incercare, si iata! ... acul se indoi.
Asta m-a socat. Si chiar "socat" nu e un termen bine ales. M-am "minunat". Pur si simplu.

"Echilibru mental"... Cred ca asta chiar asa fost. Eram extrem de relaxata. Si fericita ca era ultima plomba de pus, ca vine week-end-ul, si ca nu eram chiar obosita, ca la sfarsit de saptamana.

Poti sa ma lamuresti cu ceva?
Daca da, ce sunt "sistemele fonice binaurale"?
M-ai pierdut la al treilea cuvant...

Apropos de realitatea modificata de om prin puterea mintii si a vointei... este o carte, netradusa la noi inca, scrisa de Ursula le Guin, si se numeste "the lathe of heaven". Daca ai ocazia, citeste-o. Mie mi s-a parut extrem de reala.