Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Aditivii alimentari / E-urile din alimente

Creat de udar, 30 Mai 2006, 11:09:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sxn_b

Citat.....dar nu exista inca o legislatie sa le interzica!sa speram ca din 2007 va fi una
Daca s-ar interzice E-urile, ar disparea multe feluri de mancare de pe piata. Sau s-ar scumpi foarte mult. Deci nu se poate nici cu E-uri, nici fara E-uri.  :-)

Nox


E200: Acid sorbic / Conservant Natural
acid t-2, 4-hexadienoic; acid 2-propenilacrilic

Origine:
Acidul sorbic se gaseste în fructul arbustului Sorbus aucuparia , dupa care acidul este denumit. Comercial se produce prin câteva metode chimice.

Functii & caracteristici:
Acidul sorbic este conservant, în special fata de mucegaiuri si drojdii. Nu este eficient împotriva bacteriilor. Activitatea optima o prezinta la valori ale pH-ului mai mici de 6,5 (produse acide si usor acide).

Produse:
Acidul sorbic este utilizat la un spectru larg de produse, cum sunt iaurtul si alte produse lactate fermentate, salte de fructe, cofetarie, limonada, brânza, pâine de secara, prajituri si produse de panificatie, pizza, fructe de mare, suc de lamâie, cidru si supe.

Doza zilnica:
Pâna la 25 mg/kg corp.

Efecte secundare:
Nu apar efecte secundare în concentratiile utilizate. Numai un procent foarte mic dintre consumatori prezinta usoare reactii pseudo-alergice.

Restrictii dietetice:
Nici una - sorbatii pot fi consumati de catre toate gruparile religioase, vegani si vegetarieni.


E 300 acidul ascorbic (vitamina C naturala) | antioxidant puternic

Vitamina C

Origine:
Acid care se gaseste în mod obisnuit în multe fructe si legume. Produsul comercial este sintetizat prin fermentatia bacteriana a glucozei, urmata de o oxidare chimica.

Functii & caracteristici:
Acidul ascorbic este vitamina C; insa el nu poate fi ca un supliment vitaminic când este etichetat E300. Când este adaugat în alimente el functioneaza ca antioxidant si ameliorator pentru pâine.

Produse:
Multe produse diferite.

Doza zilnica acceptata:
Nelimitat.

Efecte secundare:
Nu se cunosc efecte secundare în concentratiile utilizate.

Restrictii dietetice:
Nici una - acidul ascorbic si ascorbatii pot fi consumati de catre toate gruparile religioase, vegani si vegetarieni.



nu toate E-urile sunt nocive.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

sxn_b

Citat din: udar din  30 Mai 2006, 11:09:07
Adaosuri f?r? pericol
E 100, E101, E103-105, E111, E121, E126, E130, E132, E140, E160, E163, E170, E174, E175, E180, E200,E203, E236-238, E260, E262, E263, E270, E280-282, E325-327, E332-337, E381, E382, E400-406, E408, E410, E411, E413, E414, E420-422, E471, E472, E480.      
Astea sunt cele care nu sunt nocive.  :wink:

udar

Citat din: sxn_b din  21 Decembrie 2006, 21:50:59
Daca s-ar interzice E-urile, ar disparea multe feluri de mancare de pe piata. Sau s-ar scumpi foarte mult. Deci nu se poate nici cu E-uri, nici fara E-uri.  :-)

Care-s felurile alea de mancare care ar disparea sau s-ar scumpi? Ciocolata si chipsurile sunt feluri de mancare? Coca Cola e fel de mancare? Nu prea cred...

Cat despre E-uri periculoase sau nepericuloase... Si acidul citric exista in mod natural in fructe (desigul, citrice). Dar produs pe cale chimica e extrem de daunator... Cat despre "nu se cunosc efecte secundare" asta nu inseamna ca nu exista. Este extrem de dificil sa stabilesti ce efect poate avea o substanta chimica asupra unui organism uman in 10-15 ani. Se trezesc unii care nu au fumat sau baut in viata lor cu cancere si se mira de unde... Pai uite de unde. Dintr-o alimentatie defectuoasa...

Concluzia mea pe care o repet de cate ori pot este ca orice substanta improprie organismului, in momentul in care e ingerata, nu poate face bine unui lucru natural precum omul...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

sxn_b

CitatCare-s felurile alea de mancare care ar disparea sau s-ar scumpi?
Cele care contin E-uri.Margarina,supele concentrate,zaharul,bauturi,bauturile alcoolice,gemuri, dulceturi si alte dulciuri,mezeluri,mustarul,branza topita. (cele spuse chiar de tine in primul mesaj).  :? Da, si chiar si chipsurile si Coca-Cola.
Totusi este mai importanta sanatatea, asa ca eu cred ca am putea rezista si fara E-uri.
Dar sunt o gramada care nu pot fara Coca-Cola, de exemplu.  :-)

Nox

#20
Citat din: sxn_b din  21 Decembrie 2006, 22:56:28
Dar sunt o gramada care nu pot fara Coca-Cola, de exemplu.  :-)

eu am reusit.... am trecut pe pepsi...si apoi dintr-o data m-am lasat...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

udar

Citat din: sxn_b din  21 Decembrie 2006, 22:56:28
CitatCare-s felurile alea de mancare care ar disparea sau s-ar scumpi?
Cele care contin E-uri.Margarina,supele concentrate,zaharul,bauturi,bauturile alcoolice,gemuri, dulceturi si alte dulciuri,mezeluri,mustarul,branza topita. (cele spuse chiar de tine in primul mesaj).  :? Da, si chiar si chipsurile si Coca-Cola.
Totusi este mai importanta sanatatea, asa ca eu cred ca am putea rezista si fara E-uri.
Dar sunt o gramada care nu pot fara Coca-Cola, de exemplu.  :-)

In primul rand ceea ce ai insirat acolo nu sunt feluri de mancare... Sa le luam pe rand:

Margarina trebuie scoasa oricum din alimentatie... Nu e nimic vegetal in ea, si ma distreaza la culme cand vad reclamele... Margarina a fost descoperita din greseala in timpul celui de-al doilea razboi modial si a fost folosita ca substitut pentru unt. Deci pica din start, si nu are nimic bun in ea...

Supele concentrate sunt cele mai toxice de pe piata... Nu au nimic in legatura cu supa... Nush cum pot oamenii manca asa ceva. Pica si ele...

Zaharul... De unde pana unde contine E-uri? E drept ca nu e foarte sanatos sa consumi mult zahar ca dai in diabet, da asta nu inseamna ca are probleme din cauza e-urilor...

Bauturi alcoolice - berea - si ingrasa si e si nesanatoasa... Cum poate lumea consuma asa ceva nu inteleg. Celelalte baututir, in special spirtoasele sunt in general lipsite de euri...

Branzeturile topite (extrem de toxice) si dulciurile (apropo, gemul facut acasa nu cred ca contine vreun E) nu sunt alimente esentiale. Despre Coca Cola si Pepsi no comment.

Problema cu oamenii e nu ca nu POT sa evite alimentele, ci ca NU VOR sa le evite... Ce te intereseaza pe tine daca va disparea branza topita sau daca se va scumpi daca tu stii ca e toxica si nu consumi oricum? Sunteti prea atasati de atatea gusturi si atatea arome incat uitati ca mancarea e menita supravietuirii in primul rand. Deci totul se rezuma la dorinta personala a fiecaruia de a trai sanatos...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

sxn_b

CitatDe unde pana unde contine E-uri?
Felurile astea de mancare le-am luat dintr-un mesaj de-al tau. Adevarul e ca din toate alea consum margarina si zahar, ca restul nu prea imi plac.
CitatDeci totul se rezuma la dorinta personala a fiecaruia de a trai sanatos...
Aici iti dau dreptate.

udar

#23
CitatZaharul: Consumul în exces de zahar expune la gripa, boli de plamâni, infectii urinare si intestinale. Producatorii au inventat si substituenti ai zaharului, dintre care cel mai nociv este aspartamul (E 950 si E 951), care provoaca peste 70 de tipuri de boli mortale. Pentru a evita zaharul, se indica consumarea mierii de albina si a fructelor.

Atentie! nu am spus niciodata ca zaharul e E. Zaharul e in principiu ceva natural, doar ca nu e foarte sanatos sa il consumi in exces. Eu nu am zis niciodata "feluri de mancare". Acestea amintite mai sus nu sunt FELURI DE MANCARE! sunt simple PRODUSE.

Este o diferenta mare. Cand zici multe "feluri de mancare vor disparea" manipulezi lumea si o duci in eroare! Un fel de mancare e de exemplu, "sarmalute cu mamaliguta". Sau "orez cu pui" nicidecum "margarina" desi, pe cat de tragic pare, unii mai nou mananca doar margarina pentru ca nu au bani de mai mult.

Insa revenind! Nu vor diparea feluri de mancare. Vor disparea produse nocive, ceea ce e bine! In loc de margarina, vom folosi untul, care e gras, dar e mai sanatos din punct de vedere al eurilor. In loc de Coca Cola, bem un suc natural... In loc de chipsuri mancam cartofi copti, etc... Nu vom muri de foame, nu te teme...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

xennon_2000

nu toate E-urile sunt nocive dar majoritatea sunt!Atata timp cat nu exista o legislatie clara vom baga otravuri in noi.....din placerea de a manca!

sxn_b

CitatInsa revenind! Nu vor diparea feluri de mancare. Vor disparea produse nocive, ceea ce e bine! In loc de margarina, vom folosi untul, care e gras, dar e mai sanatos din punct de vedere al eurilor. In loc de Coca Cola, bem un suc natural... In loc de chipsuri mancam cartofi copti, etc... Nu vom muri de foame, nu te teme...
Pai daca o sa fim nevoiti sa folosim untul(care e oricum mai scump) inseamna ca nu vom putea sa folosim margarina. Si ce ne-ar face sa nu mai putem folosi margarina decat disparitia ei?
CitatAcestea amintite mai sus nu sunt FELURI DE MANCARE! sunt simple PRODUSE.
Pai aceste feluri de mancare nu sunt formate din produse? Eu cred ca n-ar exista felurile de mancare fara produse.
Asta e parerea mea. Mai astept si parerile voastre. :-)

udar

Simpatice mesaje. In primul rand nu trebuie sa existe legislatie care sa interzica e-urile atata timp cat legilatia nu-ti baga pe gura alimente cu aditivi, nu? Noi suntem singurii care alegem ce mancam, nu legislatia. Daca nu tepoti abtine, asta nu e vina legislatiei, ci a ta...

Cat despre unt... Dar cine te obliga sa folosesti unt? Imi si inchipui pe cineva cu un pistol la tampla ta, obligandu-te sa mananci unt. Untul este foarte gras in primul rand, este nesanatos. De ce trebuie sa mananci margarina sau unt? Pur si simplu NU MAI MANANCI!
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

sxn_b

Ma bucur ca ti se par simpatice. Nu vezi ca te contrazici singur? In primul mesaj ziceai asa:
Citatcam nici un aliment nu este 100 % natural, si de aceea este relativ imposibil sa spui "eu nu consum e-uri deloc"
Si acum:
Citatlegilatia nu-ti baga pe gura alimente cu aditivi, nu? Noi suntem singurii care alegem ce mancam, nu legislatia. Daca nu tepoti abtine, asta nu e vina legislatiei, ci a ta... [...] Pur si simplu NU MAI MANANCI!
De fapt voi ce credeti? Se poate fara E-uri sau nu?   :|

xennon_2000

Se poate...! si inca foarte bine!...sunt destui conservanti si coloranti naturali.....dar se fac mai greu...adik se procura mai greu....fata de cei sintetici!

udar

Citat din: sxn_b din  29 Decembrie 2006, 19:58:59
Ma bucur ca ti se par simpatice. Nu vezi ca te contrazici singur? In primul mesaj ziceai asa:
Citatcam nici un aliment nu este 100 % natural, si de aceea este relativ imposibil sa spui "eu nu consum e-uri deloc"
Si acum:
Citatlegilatia nu-ti baga pe gura alimente cu aditivi, nu? Noi suntem singurii care alegem ce mancam, nu legislatia. Daca nu tepoti abtine, asta nu e vina legislatiei, ci a ta... [...] Pur si simplu NU MAI MANANCI!
De fapt voi ce credeti? Se poate fara E-uri sau nu?   :|

Eu nu ma contrazic... Problema e ca nu exista aliment intr-un supermarket care sa nu aiba fie e-uri, fie sa fie crescut artificial. Poti sa spui "nu consum e-uri deloc", atunci cand produci totul in ograda ta, si stii fiecare fruct sau leguma cum a crescut, daca ai folosit sau nu chimicale, etc. Deci poti trai fara E-uri, dar e foarte foarte greu, aproape imposibil intr-un oras. La asta ma referam.

Ceea ce poti face intr-un oras insa, este sa reduci la maximum consumul de alimente cu e-uri. Sa te uiti pe fiecare ambalaj la eticheta (e obligatoriu sa fie trecute substantele daunatoare), sa renunti la carne pe cat se poate, in special la carnea de porc si la mezeluri, iar la fructe sa vezi tara de provenienta (de la anul vor fi obligatorii informatiile despre pamantul unde au crescut, chimicalele folosite, etc.). Problema, am mai spus-o si o mai spun, nu e in informare, ci in prostia si pofta nesabuita a consumatorului. Atunci cand desi stii ca nu sunt bune pentru organism, totusi consumi Coca Cola, chips-uri, hamburgheri, dulciuri idioate sau mezeluri, nu e o problema legata de legislatie, ci de tampenia celui care le consuma. Ce-ar trebui? Sa introduca o legislatie ca sa le interzica de tot, doar pentru ca tu nu te poti abtine? Asa ar trebui sa introduca legi impotriva lenevelii, pentru ca nu putem sa ne apucam de treaba, sau legi impotriva jocurilor pe computer pentru ca ne dauneaza (desi chestia asta a fost deja introdusa in China)...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)