Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Aditivii alimentari / E-urile din alimente

Creat de udar, 30 Mai 2006, 11:09:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

udar

Am sa va aduc in atentie o problema spinoasa a societatii moderne: problema E-urilor din alimente. Desi probabil ca nu are o atat de mare legatura cu OZN-urile, trebuie sa va spun ca este important pentur fiecare sa aiba grija de sanatatea sa si sa fie atent la ceea ce consuma. Voi face o mica introducere in problematica E-urilor si mai apoi va voi prezenta o lista cu E-urile pe care ar trebui sa le evitati, precum si cu alimentele cele mai bogate in E-uri.

Mult controversatul cod E ne indică dacă în produsul alimentar respectiv există sau nu aditivi alimentari. Aditivii alimentari sunt substanţe naturale sau sintetice care sunt introduse de către producători în alimente pentru a face produsul mai atrăgător ca gust, aspect, formă, culoare.
   Aditivii alimentari sunt substanţe care se folosesc la prepararea unor produse alimentare in scopul ameliorării calităţii acestora sau pentru a permite aplicarea unor tehnologii avansate de prelucrare. (Ordinul Ministerului Sănătăţii Nr.975/1999).   
Codul E (de la Europa) urmat de trei numere a fost adoptat de către majoritatea ţărilor europene şi nu numai, în scopul creării unui sistem universal de identificare a lor, indiferent de limba în care e scrisă eticheta produsului.

E-urile periculoase

¤ E122 - azorubina (dulciuri, marţipan, jeleuri) poate produce reacţii adverse la persoanele alergice la aspirină.
¤ E123 - anaranthul (prăjituri, umpluturi cu aromă de fructe, jeleuri, brânzeturi topite) - poate provoca astm, eczema si hiperaciditate – cel mai cancerigen.
¤ E124 – colorant roşu (în dulciuri şi mezeluri) – e cancerigen, poate produce tumori tiroidiene.
¤ E132 - indigotina (tablete şi capsule, îngheţată, dulciuri, produse de patiserie, biscuiţi). - poate provoca greaţă, vomă, hipertensiune arterială, urticarie, probleme de respiraţie si alte reacţii alergice.
¤ E155 - brun HT (ciocolata si prăjituri) - poate produce sensibilitatea dermică.
¤ E210 - acidul benzoic (băuturi alcoolice, produse de brutărie, brânzeturi, condimente, dulciuri, medicamente) – este cancerigen.
¤ E231, E232 – în răcoritoare
¤ E211 - benzoatul de sodiu (în sucurile răcoritoare, în lapte, carne, dulciuri ca şi conservant) – este cancerigen.
¤ E249 – (mezeluri, produse conservate prin sărare, brânzeturi) – posibil cancerigen.
¤ E250 - nitritul de sodiu (dă culoare roşiatică şi gust specific produselor din carne) – e cancerigen.
¤ E259 - (mezeluri, produse conservate prin sărare, brânzeturi) – posibil cancerigen.
¤ E312 - galat de dodecil (uleiuri, margarina, untura, sosuri de plante) -iritaţie gastrica sau cutanată; provoacă tulburări hematologice la copiii mici; tulburări nervoase.
¤ E420 - sorbitol şi sirop sorbitol - (dulciuri, fructe uscate, hrana săracă în calorii, siropuri farmaceutice, produsele cosmetice) îndulcitor artificial si umectant – poate provoca tulburări gastrice.
¤ E555 - silicatul de aluminiu si potasiu (sare, lapte praf si făină) – este asociat cu boala Alzheimer.
¤ E952, E954 – ciclamat de Na  - în guma de mestecat - migrene si alte reacţii adverse – este cancerigen.



Adaosuri fără pericol

E 100, E101, E103-105, E111, E121, E126, E130, E132, E140, E160, E163, E170, E174, E175, E180, E200,E203, E236-238, E260, E262, E263, E270, E280-282, E325-327, E332-337, E381, E382, E400-406, E408, E410, E411, E413, E414, E420-422, E471, E472, E480.      
         
Adaosuri suspecte
E 125, E 141, E 150, E 171, E 172, E 173, E 240, E 241, E 477

Adaosuri periculoase
E 102 (extrem de nociv), E 110, E 120, E 124 (colorant alimentar roz, care produce tumori pe glanda tiroida), E 621

Adaosuri toxice
— produc boli intestinale: E 220, E 221, E 222, E 223, E 224,
— afectează tubul digestiv: E 338, E 339, E 340, E 341, E 407, E 450, E 461, E 463, E 465, E 466
— produc boli de piele: E 230, E 231, E 232, E 233
— suprima din organism vitamina B12: E 200
— cresc colesterolul: E 320, E 321 (antioxidanţi din margarina)
— ataca sistemul nervos: E 311, E 312
— produc boli ale aparatului bucal: E 330 (acidul citric sau sarea de lămâie - cel mai periculos adaos cancerigen)

Adaosuri cancerigene
E 123, E 131, E 142, E 211 (foarte nociv), E 213, E 214, E 215, E 216, E 217, E 230, E 631 (glutamatul de sodiu), E 239

Substanţe de evitat E110, E123      

Emulgatori interzişi

E102, E110, E120, e123, E..24, E125, E131, E141, E142, E150, E171, E172, E173, E200, E211, E213,E214, E215, E216, E217, E220, E221, E222, E223, E224

Margarina: este unul dintre cele mai toxice produse create vreodată. Margarina a fost descoperită accidental în perioada de după cel de-al Doilea Război Mondial , când untul era raţionalizat. Ea are aceeaşi structură moleculară cu plasticul, rezultând din încălzirea la peste 150 de grade Celsius a unor uleiuri vegetale. Grăsimile sintetice nu pot fi asimilate şi transformate în energie şi de aceea consumul excesiv de margarină poate duce la sclerozare sau hepatită.

Supele concentrate: conţin glutamatul de sodiu, E 621, una dintre cele mai cancerigene substanţe. Ele se obţin prin supelor şi ciorbelor, preparate normal, în cantităţi industriale, până rezulta un praf, care este ulterior amestecat cu chimicale (coloranţi, aromatizanţi, conservanţi şi glutamat de sodiu), după care se ambalează în vid, sau sub forma de cubuleţe.
Glutamatul se foloseşte şi pentru conservarea laptelui, brânzeturilor, mezelurilor şi ciupercilor.

Zahărul: Consumul în exces de zahar expune la gripă, boli de plămâni, infecţii urinare şi intestinale. Producătorii au inventat şi substituenţi ai zahărului, dintre care cel mai nociv este aspartamul (E 950 şi E 951), care provoacă peste 70 de tipuri de boli mortale. Pentru a evita zahărul, se indică consumarea mierii de albină şi a fructelor.

Guma de mestecat: conţine cel puţin de şapte - opt tipuri de substanţe chimice: E 171, E 320, E330, E 420, E421, E422, E 950, E 951, E 967 şi alte asemenea chimicale. Mestecând regulat guma, vă expuneţi următoarelor afecţiuni: colesterol (E320), boli ale aparatului bucal (E 330) şi cancer (E 950 şi E 951).

Băuturi: cel mai folosit e acidul citric (E 330) sau sarea de lămâie. Aditivii E 110 şi E 123, precum şi înlocuitorii de zahăr mai sus amintiţi produc efectele amintite. Coloranţii folosiţi, E 102 şi E110, sunt declaraţi periculoşi.

Băuturile alcoolice, cum ar fi berea şi vinul, sunt saturate de metabisulfit, care da limpezime, dar care ataca aparatul digestiv. La bere, în procesul de pasteurizare sunt folosite substanţe chimice, care provoacă migrene. Din punct de vedere al aditivelor alimentari, tăriile (vodca, whisky etc.) nu prezintă pericol, întrucât chiar alcoolul este un bun conservant.

Gemuri, dulceţuri şi alte dulciuri: principalul este acidul citric, nelipsit din nici un borcan de gem sau dulceaţă.

Mezeluri: circa 40% din compoziţie este constituita din produşi obţinuţi artificial. Toate aceste produse se conservă cu acelaşi glutamat de sodiu.

Muştarul: fabricat în general prin amestecarea boabelor de muştar cu uleiul de muştar. Uleiul de muştar este devastator, el fiind deja interzis în Canada, unde s-a stabilit ca în timp, produce orbirea.

Brânza topită: conţine multe E-uri numite ,,săruri de topire" care se bazează pe polifosfaţi – substanţe de sinteză.

Produsele animale (lapte, carne, ouă) Deşi produsele animale sunt cele mai indicate a fi consumate pentru că sunt naturale, există anumite cazuri în care schimbări radicale în mediul animalelor pot produce mutaţii la nivel compoziţional al produselor animaliere.


Aceste informatii nu provin din nici o teorie a conspiratiei. Sunt informatii stiintifice, ale cercetatorilor in domeniu. Precum vedeti, cam nici un aliment nu este 100 % natural, si de aceea este relativ imposibil sa spui "eu nu consum e-uri deloc". Multi oameni de stiinta afirma si faptul ca fara e-uri nu s-ar putea produce mancare pentru asigurarea consumului global. Fie ca aceste informatii sunt valide sau nu, ideea de baza este ca ORICE SUBSTANTA ARTIFICIALA, improprie organismului, ii produce acestuia daune, si de aceea trebuie evitate. Daca voi nu va ingrijiti de sanatatea voastra, cine sa se ingrijeasca?
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

pri3st3ss

   ne spui si ce putem manca? :-P :mrgreen:
doar ierburi si vin -aaah,vin nu avem voie..pai parca era sangele domnului :cry:?trecem pe wisky... :P si inghetata straciatella, a8a minune a lumii   :-P
oricum, teoriile astea privind mancarea exista de foarte mult timp si multi ne tot trag de maneca sa mancam sanatos....numai ca cine ii asculta?
mai bine mori fericit :-D  hehe...mda...
trebuie sa devenim vegetarieni,adevarul e ca regimul alimentar  bazat pe verdeturi e un plus pentru organism...nu spun numai de minerale,vitamine etc...dar ce te faci cand preturile la vegetale sunt asa mari?mai bine te otravesti cu o pulpa de pui aviar la gratar :wink:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

udar

Sa va spun eu ce sa mancati?

Eu nu va spun nici ce sa mancati, nici ce sa nu mancati, e treaba voastra. Eu doar v-am prezentat cam ce contin mancarurile pe care le consumati zi de zi. Daca voi vreti sa va auto intoxicati, e treaba voastra. Eu nu sunt Mesia, sa va salvez pe toti de la pierzanie...

Cat despre verdeturi... Uite... tu spui ca sunt scumpe. Dar carnea cum e? Ia fa o comparatie intre un regim vegetarian si unul bazat pe carne, si vezi cam cum iesi cu preturile.

Eu nu sunt vegetarian, si nici suporter al vegetarianismului (desi exista multe dovezi ale punctelor sale pozitive). Ceea ce am incercat eu sa va spun este sa lasati deoparte aceste mici bucurii de moment care sunt absolut toxice. Nu uitati ca mancam pentru a trai, si nu traim pentru a manca.

Ca si sfaturi pe care le-as putea da, ar fi urmatoarele:

Nu mai folositi vegeta la supe, cand gatiti. Incercati sa creati voi insiva o vegeta naturala, din legume presate, uscate la soare, si sare de mare.

Scoateti din regimul dumneavoastra prajelile, gatiti totul la capac (baie de aburi)

Nu beti sucuri carbogazoase. Luati sucuri naturale din comert doar daca aveti intrega garantie ca sunt naturale. Beti vin daca stiti cum a fost produs. Cat despre vinul ca si sange a lui Iisus, parca asa le  zicea si Michael Jackson copiilor, cand le dadea alcool...

In final, scoateti toate alimentele care vi se par absolut inutile, si care nu va ofera decat o satisfactie de moment. Eu pana nu demult am fost un gurmand convins, mancam ca spartul :P. De catva timp mananc doar cereale, beau doar apa, lapte, si cateodata o supa sau o ciorba. Vreau sa va spun, nu numai ca ma simt satul, dar ma simt si foarte bine si multumit de regimul dietetic. Si asta pentru ca am gustat in viata mea absolut toate felurile de mancare posibile, si tin sa spun ca nu am pierdut nimic si nici nu voi pierde daca nu voi mai consuma diferite alimente in viitor.
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

pri3st3ss

mda,si eu m-am dat pe din astea cu ceva timp in urma...am descoperit de curand fructele de mare...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Skywalker

Haideti sa va spun ceva! Credeti ca vegetalele nu sunt toxice? Depinde de ce noroc ai cand le cumperi.

   Cred ca stiti ca plantele de cultura sunt stropite cu diferite substante impotriva bolilor si daunatorilor. Ei bine, aceste substante dupa un timp se descompun in compusi mai simpli si apoi si mai simplii, pana dispar. Insa ca sa dispara substantele nocive, tratamentele trebuiesc efectuate la momentul optim. Insa la noi tratamentele se fac cam aiuria, uneori cu mult dupa momentul prescris. Astfel, pesticidele nu mai au timp sa se descompuna in totalitate pana la comercializarea verdetzurilor. Bine, noua tendinta in materie de pesticide e sa se descompuna cat mai repede, asta nu inseamna a doua zi...
Si oricat de la timp ar fi efectuate tratamentele, acele pesticide chimice tot lasa reziduuri. O solutie buna ar fi acele alimente biologice, insa nu stiu in ce masura se gasesc pe piata autohtona.
 
   Portocalele si bananele sunt tratate cu ceva substante chimice pentru ca sa-si mentina culoarea si consistenta pentru mai mult timp.
 
   Marul din soiul Jonathan are nevoie de cel putin 12 tratamente/an. Deci ganditi-va ce poate sa mai contina acel mar. O metoda pentru reducerea tratamentelor la plante este crearea de soiuri sau hibrizi imuni sau macar rezistenti la boli si daunatori. Insa pentru asta, se transfera gene de la speciile salbatice sau rustice, care au calitatea de rezistenta la conditii nefavorabile si boli, insa au fructele mici si de calitate slaba. Si aceste defecte ale fructelor se transmit si la soiurile nou create.

   Cat despre vin, in procesul de vinificatie se folosesc si multe produse naturale, iar sulful si produsele pe baza de sulf, de care amintea Udar se pot inlocui si cu alte produse mai netoxice, insa acelea sunt mai scumpe. Dar oricum, acele produse amintite de Udar se administreaza in doze foarte mici, ca sa nu altereze nici gustul. Insa ele sunt necesare.
    Si mai lasati si voi chestia aia cu vinul nu se bea ca-i sangele lui Iisus Hristos, etc. Atunci pentru ce a fost creat? Si atunci de ce exista stiinte care se ocupa de vinificatie sau au legatura cu asta, ca ampelografia, oenologia, pe care le studiez intens la faculta? Haideti sa fim seriosi. Vinul nu e bun in exces.

Si sa va mai zic un secret despre vin: fetelor/femeilor le trezeste dorinta si pofta de... hai ca nu spun aici ce. Insa pe barbati ii inhiba de la acel "sport", sa-i zicem asa. Deci de acum incolo veti sti cine are mai mare nevoie de vin... :-D

udar

Eu nu am spus ca vegetalele sunt mult mai bune si ca nu contin nici o substanta toxica.

Exista numeroase cazuri in care produsele "naturale" sunt mai toxice decat substantele din comert. De exemplu, dacă se raspandesc neuniform îngrăşămintele de azot şi în cantităţi mari pe o suprafaţă mare de teren, iarba depăşeste, astfel, numărul de nitraţi. Fiind ingerată, iarba  ajunge în corpul animalelor, obţinându-se lapte cu cantităţi de nitraţi crescute peste doza admisă. Iar nitratii produc nitrozamine care sunt substante cancerigene...

Tot ce va recomand eu este o alimentatie CAT MAI sanatoasa, lipsita de excese si alimente inutile.
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Alethia_Spitz


udar

Exista obligativitatea fiecarui producator de a afisa pe eticheta tot ceea ce contine produsul respectiv. In principiu eu nu cred ca cerealele acelea simple, fara zahar, miere (ma refer la cele pentru copii, dulci) ar contine e-uri. Cel mai sigur este sa te uiti pe eticheta produsului. Dar sa nu te lasi inselat(a). Unii producatori s-au smecherit mai nou si nu mai scriu denumirea cu "E" ci scriu denumirea chimica a aditivului, de ex. "acid ascorbic", "acid citric", deci trebuie sa fim atenti si la astfel de detalii.
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Shadowman

Salam cu 5 % carne...! (noi nu mincam salam cu soia,noi mincam salam cu aditivi...!)De ce nu mai putrezesc mortii...? In Romania se utilizeaza peste 200 aditivi alimentari...! Ce "E"-uri mincam...? 
   Despre acestea la :      www.ziua.ro/display.php?id=209867&data=2006-10-26
   Cititi si comentariile la : www.ziua.ro/f.php?thread=209867&data=2006-10-26
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

maya

Pentru detoxifierea organismului si interirea sistemului imunitar este utila bautura de Kombucha...adica ceai negru sau verde fermentat cateva zile sub o cultura de kombucha. Daca vrea cineva am permanent gratis de dat cultura kombucha.
Este foarte usor de preparat si gust dulce-acrisor ca un cidru sau suc proaspat de mere.

maya

Kombucha
Kom-bu -medic koreean (414D.C) a adus aceasta bautura in Japonia
Cha-ceai
Kombucha este o bautura racorioare foarte utila sanatatii noastre. Kombucha este rezultatul procesului de fermentatie a ceaiuiul verde sau negru cu ajutorul unei culturi de ciuperci si bacterii care traiesc in simbioza. Bautora Kombucha rezultata are un gust placut asemanator cidrului (mustului).
Se prepara foarte usor.
Efecte binefacatoare ale consumului de Kombucha:
-detoxifierea organismului,
-creste "senzatia de bunastare" psihica si fizica (avand o actiune tonic nutritiva)
-afrodisiac tonic
-este vitaminizanta si remineralizanta
-regleaza apetitul
-creste rezistenta la infectii (intareste sistemul imunitar)
-este un bun antibiotic si antiviral in special la nivelul tubului digestiv
-are actiune antidepresiva
Indicatii:
-stres
-oboseala
-scaderea libidoului
-impotenta, frigiditate
-afectiuni ale prostate
-tulburari digestiva:dispepsii(de putrefactie sau fermentatie), gastrite, ulcer, diskinezie biliara,
-disbacterioze si infectii intestinale
-diaree
-constipatie cronica
-lipsa poftei de mancare
-obezitate
-psoriazis
-insomnie
-depresie
-anemie
-faringo-amigdalita
-avitaminoze sau hipo-vitaminoze B. In starile de convalescenta, in cazul efortului fizic si psihic prelungit este necesar un aport crescut de vitamine de grup B
-amelioreaza astmul bronsic, scade inflamatia cailor aeriene,
-afectiuni renala usoare
-amelioreaza hipertensiunea arteriala
-afectiuni reumatismale: artrita, guta, etc
ajuta la dizolvarea calculilor din vezica urinara prin acidul gluconic
-ulcere trofice, in aceste cazuri se fac spalaturi si comprese locale.
Doza recomandata este de 300ml/zi. Se poate consuma si ca bautura racoritoare, chiar daca nu suferim de nici o afectiune.
Curele se realizeaza timp de 2 luni cu pauze de 1-2 saptam02ni.
Atentionari si precautii speciale:
Fermentatia bauturii necesita o anumita temperatura si un mediu foarte bine igeinizat. Dupa extragere, sticlele trebuie tinute la rece. Daca nu sunt respectate aceste conditii, pot apare suprainfectii microbiene ale culturii si modificari in procesul de fermentatie ce anuleaza efectele pozitive, pot apare chiar reactii adverse negative, mare atentie de unde este procurata kombucha.
Se recomanda prudenta la pacientii diabetici neechilibrati terapeutic): bautura contine aprox. 3%glucoza, iar daca fermentatia nu este completa continutul de glucoza este mai mare.
Nu este indicata la pacientii cu insuficienta renala acuta in stadiul anuric si nici cei cu insuficienta cardiaca in stadiul final ce au restrictie de lichide.

udar

Bambooochaaaa!!!!!!!!!   :D :D :D

Cred ca o sa o incerc cand am un picutz mai mult timp... Ceva efecte secundare asupra ta maya?

http://www.kombu.de/romania1.htm
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

maya

Vitamins, herbs abut to be declared illegal
By medical author Jonathan V. Wright, MD

The Nation magazine Vol4, edition 11
The official newspaper of One Nation

The Food and Drug Administration's wildest dream (and our worst nightmare) in the area of natural therapies is about to come true.
http://members.iimetro.com.au/~hubbca/health.htm
#udar, p.s efecte secundare - somn suficient 3-4 ore/24ore

Shadowman

Cu ce ne mai hranim...Sau ce-am mincat...Stire aparuta in ziarul ZIUA ,pagina 12,ieri 07.11.2006
  Greenpeace,intr-un comunicat de presa, confirma ca romanii sunt,citez,"cobai"pentru
alimentele modificate genetic ! Cei de la Greenpeace au cumparat alimente din magazinele alimentare din Romania si le-au trimis la analiza ANSVSA (Autoritatii Nationale Sanitar-Veterinare si  Siguranta Alimentelor ) cit si unor laboratoare independente,certificate international,de la Viena. Alimentele testate contin,procentual,intre 61,2 si 97,3 organisme modificate genetic ! Fara sa fie inscris pe eticheta,fara sa fie informati consumatorii !
Mai grav,autoritatile tin rezultatele secrete,in mod ilegal,ANSVSA refuzind sa dea publicitatii rezultatele analizelor...
   Strigator la cer...
  Sa fie alimentele modificate genetic responsabile de vederea OZN-urilor si a "stelelor verzi"
in unele situatii...?   :lol:
  Vorba unui dascal : "Chimismul determina psihismul..." :wink:

  Informatii despre alimente modicate genetic : http://www.hotnews.ro/articol_58650-Nimeni-nu-controleaza-alimentele-modificate-genetic-din-Romania.htm:
  Din pacate,pe site-ul www.ziua.ro aceasta informatie,in arhiva, nu a fost afisata...

PS : Sorry, sunt off-topic ,tema de discutie fiind aditivii alimentari/E-urile din alimente...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

xennon_2000

sunt deosebit de periculoase eurile.....dar nu exista inca o legislatie sa le interzica!sa speram ca din 2007 va fi una.Alimentatia este o problema a sanatatii.....dar mai sunt si altele cum ar fi stresul(60%)... poluarea aerului, solului, apei.ati auzit voi de cancer acum 1500 de ani!....poate un caz la 10 mil!