Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Posibil OZN [Bucureºti] [7 mai 2004]

Creat de jackie28t, 29 Mai 2006, 18:14:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

Dupa cateva articole citite la o ceasca de cafea am dat peste un articol cu o intamplare din Germania care imediat mi-a amintit de un obiect asemanator pe care l-am vazut pe pagina index RUFON la Stiri - OZN Romania / http://www.rufon.org

CitatPosibil OZN - Bucuresti - 7 Mai 2004 orele 21:00 [/b]



Un martor din Bucure?ti a observat, în timp ce iesea din blocul în care locuie?te în zona Grivi?a, ceea ce p?rea a fi un obiect de dimensiuni foarte mari, foarte slab iluminat din interior de culoare g?lbuie. Obiectul se deplasa pe direc?ia NE-SV. Martorul declar? c? ini?ial a crezut c? este un avion care se indreapt? spre aeroport, numai c? aeroportul se afl? în direct?ia opus? pierzând din altitudine. Forma obiectului, a?a cum a fost reconstituit ?i în imaginea al?turat?, avea forme perfecte dreptunghiulare. Martorul mai declarp c? acel obiect prezenta o lumin? alb? pe partea lui inferioar?, lumin? care s-a deplasat pe suprafa?a obiectului a?a cum se poate observa ?i din imagine. S?geata alb? indic? direc?ia de deplasare a luminii pe suprafa?a obiectului. S?geata ro?ie reprezint? direc?ia de deplasare a obiectului. Nu exist? alte probe sau martori, decât m?rturia credibil? a martorului.

Un articol asemanator mi-a atras atentia!
Voi lasa imaginea si linkul ce duce la sursa originala!
Restul ramane de elaborat!Deci va invit sa discutati pe aceasta tema.

CitatAmazing Rectangular UFO Photographed in Germany, 05-06-06


apasati aici pentru a vedea imaginea fotografiei intreaga in rezolutie mare
http://www.ufocasebook.com/rectanglelarge.jpg

Sighting Place: Magdeburg, Saxon-Annhalt, Germany.
Date & Time:- 6th May 2006, 19:00hrs.

Rectangular Cubic Shape, Gray in colour, Size is quite big as you can guess from the photograph.

Witness: No other witnesses since I took many photographs that day and when I uploaded them from my camera, this one photograph had one object in it which according to me is surely an UFO as there is no other logical explanation for it.

Weather conditions: As the day was quiet sunny, and since it was amoung the initial summer days, I went out with my friend and took many pictures that day.

You can find the picture I took with my friend's digital camera, attached with this mail and can see the UFO by enlarging the photograph.

Details:- It was 6th of May 2006 and just a day before my friend came back from a study trip from America. She bought a new digital camera there and we wanted to test it. So, we went out on that sunny day to take some photographs.

We took many photographs that day at different places in the city. This interesting photograph was taken in the city center called Alle Center near the ELBE river. Near the bridge there is a Parking space and I thought it will be a nice idea to take photo on the green grass.

Two days after that, while I was going through the photographs, I enlarged this particular picture and at the same instant I knew that I caught a UFO in my photo. I did'nt actually see the UFO, but the picture reveals that its definitely a UFO as there is no other explanation for that thing to be at that place at such a height at that point of time.

A big thanks to T. S. B. for sending in his sighting reports and photographs.[/b]

original source: http://www.ufocasebook.com/germanyrectangle050606.html
_______________________
Eu deobicei nu am incredere in obiectele care nu au fost vazute in momentul cand sa luat fotografia dar totusi orice obiect banal poate aparea intamplator din senin ,deci totul e posibil. 8-)



jackie28t

1.Sa fi fost oare o radiera agatata in copac cu ata? sau ma rog o macheta? :-D
2.Sa fie oare o prelucrare digitala? :-D
3.Este oare un OZN adica un Obiect zburator neindentificat? :-D

Eu am marit putin poza si am pus-o in ipostaze diferite de la originala imagine cu obiectul respectiv trecute prin alte proceduri pentru a reda mai bine si mai clar cea ce se vede.
Nimic manipulat doar imaginea obiectului in original clatita pentru a se vedea mai bine doar ca o idee :wink:



Parerea vostra conteaza! 8-)

Necunoscutul

  Asta cam seamana a antena,nu crdeti?


8-)

jackie28t

Itnr-adevar un caz foarte bizar al unui incident OZN intamplat in Romania /Bucuresti - 7 Mai 2004 orele 21:00 asa cum a marturisit martorul din Bucuresti... :roll:
Ma intreb oare unde sunt acei ufologi si investigatori ce se ocupa de cazuri OZN?
Ciuciulete,i-ai calculat traiectoria?
Sau aceste cazuri nu sunt asa de distractive la care binenteles nu mai este nimic de adaugat?Pacat :|

jackie28t

Citat din: Seeker din  29 Mai 2006, 18:44:05
  Asta cam seamana a antena,nu crdeti?
Daca se distinge ca antena inseamna ca e firul ce duce la suspiciune :-D

DepthOfField

CitatCiuciulete,i-ai calculat traiectoria?
nu era nevoie, caci :
CitatObiectul se deplasa pe direcţia NE-SV
:-D

CitatSau aceste cazuri nu sunt asa de distractive la care binenteles nu mai este nimic de adaugat?Pacat
E-adevarat, unele chestii sunt mai distractive decat altele...  :-P

Ce s-ar putea zice despre acest caz de la Bucuresti? Ai facut tu o paralela cu un caz din Germania ce se prezinta asemanator, "obiect dreptunghiular", dar asta nu inseamna ca au neaparat legatura.

O explicatie pentru cazul de la Bucuresti, pe care martorul ar putea-o sa o excluda fara echivoc, dar, pana atunci, ar sta in picioare, ar fi ca a fost un avion (fara dare de condensare), iar forma "perfect dreptunghiulara", ar fi data de fapt de aripi si corpul avionului, si de PERSPECTIVA favorabila; forma dreptunghiulara, ar fi o iluzie data de faptul ca datorita departarii, avionul era foarte mic, dar nu un punct, oricum spre limita de rezolutie a ochiului, aripile ar forma doua laturi adicacente ale "dreptunghiului", iar corpul formand diagonala, iar la cat de mic ar fi obiectul, s-ar distinge doar o suprafata cu ceva colturi. Iar lumina care se deplasa pe "suprafata" obiectului ar fi reflexia luminii solare pe corpul avionului (se deplasa spre sud-vest, probabil dupa-amiaza?  ), deplasandu-se odata cu deplasarea avionului, si schimbarea geometriei de reflexie. Dar, aceasta ipoteza ar putea sa pice la o analiza mai atenta... imposibil de facut acum.
Multumit?  :wink:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t


jackie28t

Stiri noi,surprize noi la o cafea proaspata si fierbinte:
Da,totusi mai este ceva de adaugat.LOL :-D Vad ca vorbesc de unul singur aici. :-D

OZNul dreptunghiular fotografiat in Germania posibil sa fie doar o banala LAMPA de STRADA
mai multe informatii: http://www.ufodigest.com/germanhoax.html


Photo taken by newspaper photographer using the proper contrast shows the cables suspending the street lamp.


Enlargement made from Mr. Bhatt's original photo with improper contrast doesn't show the cables.


Extreme close-up of street lamp looks similar to the alleged UFO.


Original extreme close-up of rectangular UFO which means literally unidentified flying object.


CitatJens Lorek is a local UFO scientist from Dresden. He carefully examined the various photos and videos taken at the spot where the original photo was taken by news reporters and photographers. After studying the evidence he came to the conclusion that the UFO is a street lamp.

A few weeks ago we were presented with an unknown photograph from an unknown person who presented us with an amazing photo of what appeared to be a very strange object in the sky. The problem with photographs is that most ufologists only get to study the finished product. They are not there when the photo or video was taken. In this case we have a photo that was overexposed, making some objects too dark and some washed out completely. When photo analysts study the subject matter they can't assume what's missing from the photo they can only work with what is in the photo.

Still, we have left with the possibility that there is a 'comspiracy afoot'. Note the comparison photo to the left. Although the street lamp and rectangular UFO are similar they are not exact. The street lamp's height is much higher than the alleged UFO and its width is shorter. Is this an elaborate 'coverup' staged to conceal the sighting of an UFO that the German government doesn't want the public to be aware of? This open question is yours to speculate.

When I present a photograph or a video for the public to examine I always do so with the proviso that the viewer is the best judge of what is real and what is not. In this case we have an example of an honest mistake made by the subject of one of the photographs. This was not a hoax or a misrepresentation, but a really weird photographic result.





DepthOfField

LOL, Jackie28t, ai devenit cumva mai "reticent?" ;)
Oricum, cazul din Germaia este unul deosebit, ca si gen de confuzie ce se poate face. Ma gandesc la cati din lumea asta au acea poza pe calculatorul lor, si crezand in continuare ca e un OZN (caci nu toti au facut rost si de explicatie). Vedeti cat de labila este informatia asta pe internet?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  11 Iunie 2006, 23:06:32
LOL, Jackie28t, ai devenit cumva mai "reticent?" ;)

Ciuciulete,tu ai cumva un plan sa faci din mine un skeptic?
Vezi ca nu tine.LOL :-D

aswotim

Poza geremana poate foarte bine sa fie poza unei lampi, nefiind de calitate.  Chiar daca ar fi un ozn autentic, tot nu aduce nimic nou...

Un alt caz romanesc relatat mie de Iliuta, un prieten vechi de-al meu, din partea unui martor credibil , prin zona Ilia- Deva, in padure, descria tot un obiect de forma paralelipiped dreptunghic dar la colturile inferioare erau ceva ca niste lumini sau jeturi de aburi (?!) de alta culoare decat obiectul, emitand continuu un sunet ca un suierat, nu prea tare. A trecut la cateva zeci de m deasupra padurii, oprindu-se brusc pentru o clipa din traiectoria sa rectilinie, moment in care martorul, ingrozit ca aparatul acela l-ar fi observat pe el prin luminisul coroanelor copacilor si urmeaza sa se apropie de el, a rupt-o la fuga cu o viteza incredibila care l-a facut sa-si piarda si sacosa ce o avea cu el, si sa-i produca o serie de zgarieturi pe fata si pe maini de la crengile arbustilor pe care le-a intalnit in traiectoria sa. S-a si ratacit in alergarea aceea de circa 15-20 minute timp subiectiv...
Asta a avut loc prin anii 80 si ceva. Nu am investigat personal cazul, dar mi s-a parut sugestiv...

jackie28t

Citat din: aswotim din  20 Octombrie 2006, 22:53:11
Poza geremana poate foarte bine sa fie poza unei lampi, nefiind de calitate.  Chiar daca ar fi un ozn autentic, tot nu aduce nimic nou...
NU poate...ci ESTE poza unei lampi.
Dar asta se vede clar si in posturile de mai sus si in linkul pe care l-am pus la dispozitie.
Daca nu te-ai grabi la postat cred ca ai intelege mai bine despre ce este vorba in discutiile din topicurile la care raspunzi in fuga. :-D

aswotim

Este, intr-adevar.
Dar cred ca nu merita sa-mi pierd mult timp cu poze de false ozeneuri, de aceea chestiile astea nu le citesc post cu post.
In rest, am fost atent acolo unde erau chestii cu adevarat interesante . Sau cel putin asa cred. Daca ai o parere deja formata despre mine ca un "fuseratic"... no comment. Magister dixit. Membrul autentic a petrecut mai mult timp in forum decat mine.