Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

pandemia de corona virus/patern va marca sfirsitul patriarhatului ...

Creat de socrate, 30 Aprilie 2021, 16:29:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

socrate

Din diversitatea diverselor opinii despre "virusi,vaccinari" si rezultatele sperate de unele persoane si nedorite de altele  ... o interesanta diversitate de opinii are scriitoarea Isabel Allende  ... https://www.g4media.ro/scriitoarea-isabel-allende-spera-ca-pandemia-de-coronavirus-va-marca-sfarsitul-patriarhatului-o-lume-in-care-atat-barbatii-cat-si-femeile-isi-impart-in-mod-echitabil-guvernarea-lumii.html .... avand in vedere libertatea de rationare si opinie,poate scrie careva,ceva opinii pro sau contra ratiunii ...  :wink:

Grifon

Colegule @Socrate....eu am toatā simpatia pentru consecvența cu care urmārești "lupta" contra patriarhatului.
Totodatā, nu mā pot abține însā a mā amuza.
Probabil ai sesizat paritatea bārbați / femei la membrii Rufon. Crezi cā noi, majoritatea bārbați, vom achiesa la asemenea discuție ?
Mira-m-ar.
Iar de am achiesa, totuși...sigur n-ar fi niște opinii laudative.
Eu înțeleg...modernism, progresism, emanicipare femei...dar sā pāstrām totuși proporții.
Oricum, succes în a gāsi adepți. Și rābdare.
Muuultā rābdare...

Siona

Poate fi o coincidenta ca pandemia va marca si sfirsitul patriarhatului. Dar totul este ciclic.
Noi observam acum ceea ce nu trebuie, adica sintem amagiti, ametiti cu capu', dar ceea ce trebuie sa se intimple se va intimpla.

Nu ma pricep eu la filozofiile voastre absconse, dar sint femeie dupa cite s-a inteles fiindca am vrut eu asta, sa se vada
de la mine puterea...haa...am intuitie!

Hai pa, si Toate Bune, ...."Sarbatori cu Bine!"

socrate

Citat din: Grifon din  30 Aprilie 2021, 18:31:36
Colegule @Socrate....eu am toatā simpatia pentru consecvența cu care urmārești "lupta" contra patriarhatului.
Totodatā, nu mā pot abține însā a mā amuza.
Dle. Grifon ...  toata stima!, pentru care te lupti pt. o cauza pierduta,sistemul social patriarhal/misogin sclavagist,razboinic cotropitor,inuman,imoral,ilogic,e amuzant,e tragi/comic e ceea ce mi-as fi dorit sa aud din gura, gandirea,mentalitatea, simtirea rufon/patriarhalista.Probabil ai sesizat impartialitatea barbati/masculi.... femei mascul/spiritual patriarhaliste si barbati/femei spirituali materni pe RUFON,disproportia e uriasa.... importanta este posibilitatea oarecum,realista de a procesa informati,aproximativ reale prin intermediu RUFON despre ce si cum lumea si simtirea paterna a indivizilor cat de cat cetiti (care vorbesc in cunostinta de cauza) despre optiunile lor in relatiile sociale interumane,NORMALE/NATURALE sau ANORMALE/IMPROPII SPIRTULUI NATURAL/RATIONALIST.Fi amabil,"lumineazama",mereu critici disfunctiile/nedreptatile sistemului patriarhal (fara sa faci precizare despre ce vorbesti),reiese din context,frati tai spirituali/paterni procedeaza la fel,voi discutati,luati atitudine,criticati in fapt, pe cine,pe voi insiva si sistemul vostru de referinta patern,sunteti inconstieti/hipnotizati sau discutati asa ca sa va prostiti pe voi si pe cei ce va citesc ? Cum explici flagrantele contradicti logice,principiile logici in general pe care le incalci in opiniile tale despre viata normal/natural materna in comparatie cu  sistemul patern din care estiu/faci parte ? :wink: NO OFENSE... PS.Cat despre,adepti,departe de mine gandul ...  ai realizat, e imposibil in actuala stare de proportii a PUTERII ... daca avem in vedere faptul ca, creatorul sistemului social patriarhal si acolitii lui au impus ideologia/legislatia patern/misogin sclavagista prin putere/forta ...  :wink:

socrate

Citat din: Siona din  30 Aprilie 2021, 21:02:00
Poate fi o coincidenta ca pandemia va marca si sfirsitul patriarhatului. Dar totul este ciclic.
Aha,pai,tot o coincidenta poate fi si faptul ca "pandemia patriarhala" a marcat sfarsitul matriarhatului ... cat despre totul este ciclic ... eu nu am gasit consemnat in istoria universala a umanitatii ca a fost matriarhat apoi patriarhat ... si de la capat, ciclicitate,cert este,sistemul social matriarhal a precedat sistemul social patriarhal   ....  :wink: PS.Cat despre filozofia spiritual materna si filozofia paterna .... sunt radical antagoniste ... realizeaza si un prost/proasta cu acte in regula ... ca,nu se recunoaste antagonismul, asta, e altceva ...  :wink:

Siona

Citat din: socrate din  30 Aprilie 2021, 21:51:10
Aha,pai,tot o coincidenta poate fi si faptul ca "pandemia patriarhala" a marcat sfarsitul matriarhatului ... cat despre totul este ciclic ... eu nu am gasit consemnat in istoria universala a umanitatii ca a fost matriarhat apoi patriarhat ... si de la capat, ciclicitate,cert este,sistemul social matriarhal a precedat sistemul social patriarhal   ....  :wink: PS.Cat despre filozofia spiritual materna si filozofia paterna .... sunt radical antagoniste ... realizeaza si un prost/proasta cu acte in regula ... ca,nu se recunoaste antagonismul, asta, e altceva ...  :wink:

Nu draga, la Inceputul Cuvintarii, a fost patriarhatul.

socrate

Citat din: Siona din  30 Aprilie 2021, 22:17:44
Nu draga, la Inceputul Cuvintarii, a fost patriarhatul.
Nu draga, la inceputul cuvantarii tale ar fi trebuit,imperios necesar, sa specifici,Siona este termenul feminist/patriarhalist al SION'ISMULUI,SISTEMUL SOCIAL PATRIARHAL in varianta monoteista sionist/evreiasca.... asta e, o exprimare oarecum,"nefericita" in cuvantarile cu  rationalistii.Sion'ist'o fi pragmatic realista si reformuleaza... Nu draga,la Inceputul Cuvantarii patriarhaliste a fost cuvantarea patriarhatului .... spiritul transcede genul.Ca, "cuvantarea" a facut-o siona si nu, sionistul,asta e altceva,inclin sa-ti dau "dreptate",siona in complicitate cu sionistul au uneltit pt. ABROGAREA DREPTULUI NATURAL SPIRITUAL MATERN si impunerea PRIN FORTA/OBLIGATORIU a DREPTULUI POZITIVIST/MASCUL/PATERN,PATRIARHAL/MISOGIN, SCLAVAGIST,RAZBOINIC COTROPITOR,INUMAN,IMORAL. PS. Sa nu "crezi" ca de dragul tau si a scriitorilor spiriual/patriarhalisti pe acest forum am facut 'paranteza" si reformularea rationalist/logica,se vede treaba, sunt multi cetitori si putini scriitori rationalisti/impartiali pe acest forum, oarecum,rationalist si destul de impartial,deci, de dragul cetitorilor si mai putin de dragul scriitorilor...  :wink: