Author Topic: 2020 - Macaz la paradigmă  (Read 46555 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline socrate

• Cool
  • Dreptatea, Nu a fost, Nu este si NU va fi religie
Re: 2020 - Macaz la paradigmă
« Reply #165 on: 24 April 2021, 22:43:52 »
In opinia mea ...

Si inca una mica: aici in Romania, noi ce abordare avem?? Lumea se va rupe in bucati si va fi trasa de competitia China SUA. Noi cum ne conservam existenta, cultura, identitatea??
In opinia mea (avand in vedere libertatea de opinii si operatiuni de rationare din care rezulta opinii),problema e CULTURA,adica,INCULTURA PATRIARHALA a ajuns la rang de "CULTURA",lumea s-a rupt in diferitele,variatele "figuri/stiluri" ale inculturii patern/misogin sclavagiste si e cert,CULTURA MATERNA,la noi si in alte zone ale Terrei a fost bine conservata dainuind peste durata erei inculturii patriarhale iar acum isi manifesta existenta si identitatea.Posibil o competitie China SUA in cadrul aceluias sistem de referinta "culturala",dar in alta varianta,oricum,nu poate fi de durata dat fiid faptul ca timpul alocat inculturii patriarhale a expirat ...  :wink:  .... asa ca o curiozitate in diversitate apropo de China  ... http://smartwoman.hotnews.ro/mosuo-ultima-matriarhie-a-lumii-si-societatea-care-nu-cunoaste-cuvintele-tata-si-sot.html

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Consacrat
  • Adaequatio rei et intellectus
    • groups.io/g/cafeincognito
« Reply #166 on: 09 May 2021, 13:10:03 »
Se prefigurează tot mai clar că "paradigma" 2020-2040 va avea ca esență confruntarea US - China, iar subsidiar (colateral) noua explozie tehnologică 5G.
Deși înțelegem potențialul (teoretic) al 5G, e foarte greu (dacă nu chiar imposibil acum) să previzionăm gama completă a efectelor noului val. Căci nu e vorba doar de simplitatea "vitezei" informaționale, ci de uriașa potențialitate disruptivă a ceea ce se numește, deja, Internet of things (IoT).
Odată cu implementarea acestui IoT, lumea (așa cum o știm azi) nu va mai fi la fel.
Iar eu, unul, am oareșce íngrijorări pe tema asta.
Igitur cogito

Offline hoinar

• upside down
  • Cool
« Reply #167 on: 10 May 2021, 05:40:21 »
Nu putem totusi sa nu fim bucurosi ca asistam la astfel de planuri insidioase, traindu-le fizic consecintele. Eu cel putin sunt recunoscator ca incep sa deslusesc si ca exista o mica sansa sa nu repet clasa. Tot ce sper este ca trauma copiilor de pretutindeni sa fie de cat mai scurta durata si intensitate.
the older I get, the faster I was