Subiecte...Ireale/Science Fiction! > Idei plate.

Traim intro lume cu totul mincinoasa?

<< < (2/2)

Ganditorul:
Aia cu scosul de "like" nu-i asa buna. Erai de acord cu o idee expusa ...dadeai like si gata . O idee sau postare care strangea mai multe like-uri dovedea ca este agreata si validata de participantii la discutie. Iar autorul stia daca-i citit sau ignorat. Acum trebuie sa pierzi timp, sa-l periezi pe interlocutor, sa-i faci ode...  si abia apoi sa-ti spui o parere.

Da, traim intr-o lume mincinoasa - de la prima momeala pusa in ac pentru a prinde un peste, sau prima capcana pentru a ucide vanatul acum cateva mii de ani si pana astazi traim intr-o urzeala de minciuni care servesc viata unuia in detrimentul vietii altuia.
Care este gradul de minciuna in care traim ? Pai, asta tine de educatia, experienta si mostenirea genetica pe care o avem.

Unii oameni de stiinta, de prin nordul Africii, socotesc ca femeia este un mamifer, total inferior barbatului etc etc etc  stiti teoria. Toti cei aflati sub nivelul acestor "oameni de stiinta" traiesc comod in aceasta minciuna si se adapteaza la ea sub diferite forme. Si e vb de milioane, sute de milioane de oameni.

Putem trai in minciuna lor ? Cu siguranta NU.
In alta parte, in alta zona a Pamantului, exista oameni acare au intrat in sfere inalte de cunoastere, de vibratie, oameni care vad lumea cu totul altfel, mult diferit de ceea ce traim noi. Au alte dorinte, alte cerinte ( unii se hranesc doar cu energie solara, de ex ).

Putem trai in lumea lor ? Cu siguranta NU ...
Noi traim in vibratia noastra, in realitatea noastra si vom considera lumea lor ... o lume de minciuni.

Pe scurt, sa n-o lungesc, minciuna este bariera intre 2 paliere de cunoastere.
Niciodata n-o sa putem plasa minciuna la unul cu aceiasi educatie-experienta-mostenire genetica ca noi ( desi aceasta egalitate e imposibila si ceva, ceva ne va diferentia cumva de fiecare al 7-lea miliard de pamanteni). N-o s-o putem plasa nici celor mai evoluati ca noi ...dar vom inghiti cu spor minciunile cu care-si apara realitatea cei mai buni ca noi. Pe masura ce ne educam, pe masura ce avansam in cunoastere, si daca avem si ceva mostenire in sange, valurile or sa cada rand pe rand... si vom intelege la randul nostru de ce e necesara uneori minciuna, distanta, fata de cel mai putin educat, mai salbatec, mai la inceputul drumului, uneori chiar mai primitiv.

Consider subiectul/discutia asta o fundatura. Despre ce sa discutam ? Despre faptul ca unii vor considera o problema ca o fantastic de elaborata minciuna care ascunde o "realitate" abia banuita, in timp ce altii vor considera aceiasi problema ca o banalitate, ca o minciuna necesara pentru a ascunde o "realitate"  - care propagata "in jos" ar genera o lume de haos, sau un haos si mai mare ? Cu tot respectul, mi se pare un subiect ce va manca timp si spatiu inutil, prea banal sau prea complicat ...depinde din care parte il privesti.

P.S.  N-are rost sa-mi fac probleme - unul mai destept, mai instruit mai etc  ... ca mine ma va minti fara probleme. Mi-as face mai degraba probleme cu intrebarea "DE CE O FACE ? " . iar aici sunt doua raspunsuri posibile : sunt "om problema" si vrea sa ma tina departe de ceva anume, sau sunt "om solutie" si cauta sa ma implice involuntar, cu dol/inselaciune, in rezolvarea unei probleme. Ar mai fi si a 3-a varianta : o face din distractie - dar atunci nu mai e problema mea... ci a lui.

fabia:
Foarte mincinoasa; ne mintim pe noi insine.

Am plecat.

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version