Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Minge de lumina fotografiat in Polonia 02.05.2006

Creat de jackie28t, 24 Mai 2006, 18:36:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

jackie28t

Un caz nou si foarte interesant.
O minge de lumina a fost fotografiat in Polonia pe 02 Mai 2006
Voi atasa imaginile si linkul cu intreaga poveste.
Restul ramane de elaborat!

CitatMrs. Anna from Przemysl was hanging out her laundry when she met a strange buzzing ball. She managed to take two photos before the camera went off. The ball also had some influence on the witness. Anyway it is hard to establish its true origins.
intreaga poveste o puteti gasi la sursa originala: http://www.ufocasebook.com/Przemysl.html





Necunoscutul

   Nu ar putea fi o reflexie a luminii soarelui?


8-)

jackie28t

Citat din: Seeker din  24 Mai 2006, 18:38:37
   Nu ar putea fi o reflexie a luminii soarelui?
In nici un canz! :|
Asa cum se precizeaza si martorul,obiectul facea si un zgomot vibrator...ba mai mult a fost vazut cu ochiul liber la cativa metrii de martor.Foarte ciudat si interesant fenomenul asa spune. :roll:
CitatAll of a sudden I heard something resembling buzzing of swarm of bees and I noticed with the corner of my eye some shining ball that stopped maybe 2 or 3 meters away making its constant way up and down with vibrations."

Skywalker

Par totusi prea mici pentru globurile luminoase. Dar mai stii...
  Pentru experti, las aici o poza cu niste globuri luminoase confirmate, si sa le comparam cu cele din poza lui Jackie.

Skywalker


jackie28t

Salut Skywalker,
Interesante sunt pozele expuse si cred ca in acele imagini este vorba de ''FOO FIGHTERS''
Eu nu cred ca mingea de lumina fotografiata in Polonia pe data de 02 Mai 2005 nu are vre-o legatura cu ''FOO Fighters'' deoarece se poate vedea ca ''FOO Fighters'' sunt cam de dimensiuni mari si cred ca are un scop militar mai bine spus, deoarece au fost vazute in cel mai mult timp doar prin preajma avioanelor mai ales in timpul World War II

Daca ne uitam putin la mingea de lumina din subiect,putem vedea ca obiectul este plin de energie si chiar emana lumna in jurul lui,asa cum se poate vedea in imaginea de mai jos.



M-am uitat putin prin arhiva mea de filme de tot felul si am gasit filmul pe care-l vreau sa-l impart cu voi.Este vorba de o mica secventa a unei mingi de lumina.
Apasati pe linkul de mai jos dupa care asteptati sa se incarce sa vedeti o secventa a unei mingi de lumina.Sa nu o luati cumva ca este un bondar sau alta insecta deoarece obiectul era cam cat o minge de tenis de camp de mare si efectiv zbura ca o minge de lumina.
Va las pe voi sa-l urmariti si sa-mi spuneti parerea voastra. :wink:
http://www.ufocasebook.com/northcarolinaorbvideo.html

Ei daca tot am gasit si raportul acelei secvente va las sa investigati mai mult.



Raportul si flmul de unde-l puteti extrage/de la sursa originala:
http://ufocasebook.com/balsamgrovenc.html





jackie28t

Am facut putine analize la imaginea a doua a celei mingi de lumina unde se vede totusi mai pronuntat ...si vad ca intradevar,uimitor se poate vedea emanarea energiei in jurul obiectului.Sunt tare curios ce-ar putea fi :roll:


DepthOfField

Jackie, cred ca totusi nu e nici o emanatie de energie, ci doar irizatii de lumina multicolore pe obiectivul aparatului de fotografiat (=difractie, de aia se vad culorile curcubeului acolo). Pentru ca daca o sa iei si alte imagini si irizatii din imagini, de exemplu Lens flare, si faci prelucrari asemanatoare, o sa vezi aceleasi "emanatii de energie". No offense!  :wink:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

Un mic semn de intrebare asupra acestei mingi de lumina fotografiata in Polonia..

Adica intr-una din imagini (atasata aici), se pare ca obiectul este fotografiat prin geam...judecand rama din stanga cu garnitura din cauciuc care se vede in imagine. In plus, pe rama neagra si lucioasa din cauciuc, se vede, la aceeasi inaltime ca si obiectul, dar pe interiorul camerei, o reflexie de lumina, de aceeasi culoare (temperatura de culoare) ca si a mingiei in discutie...Ceea ce ma duce automat cu gandul ca mingea de lumina este doar o reflexie pe geam a unei lumini aflate in incapere! Deci?!?
Este adevarat ca povestea martorului spune cu totul altceva, dar ce garantie avem ca spune adevarul? Nici una. (Adica nici pozele nu mai garanteaza spusele sale, cata vreme lasa loc de suspiciune)
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

In nici un caz nu este vorba de vre-o reflexie.Obiectul se vede clar,este solid,emana lumina asa cum se poate vedea in fotografie.Deci avem deaface cu un fenomen foarte ciudat si interesant as putea spune.Am vazut imagini cu obiecte asemanatoare adica cu mingi de lumina asemanatoare obiectului fotografiat in Polonia.
Pentru cei care nu-si pot explica un fenomen bizar,deci subconstientul lor refuzand orice ipoteza deducand rapid la un raspuns banal.

Intrebarea e, ce este acel obiect neindentificat?

jackie28t

Ciuciulete,teoria ta cu mica luminita pe cauciucul negru din partea stanga nu reprezinta nimic serios deoarece poate ca este putina lumina de la blitz sau poate ca a fost facuta prima fotografie prin geam si obiectul era stationar afara....etc etc deci sunt multe variante si teorii dar fara a explica clar pe intelesul tututror cu evidente ''varianta cu o reflexie''este doar o speculatie ce nu poate avea nici o credibilitate.

jackie28t

Pot spune ca sunt foarte multe incidente cu asa spuse ''mingi de lumina'' si ma refer la incidente obiecte vazute cu ochiul liber nu reflexie prin geam.Cat despre garantia martorului, pot sa-ti spun ca la fel de bine nici tu nu poti arata vre-o garantie ca martorul NU a spus adevarul adica ca a mintit.Eu te pot intelege ca daca nu esti documentat in unele fenomene inexplicabile binenteles ca nu poti intelege unele cazuri dar cu timpul prin studiere si investigatii vei intelege. :wink:
Voi pune deocamdata un alt caz cu o minge de lumina..defapt sunt foarte multe chiar cu evidente adica fotografii si filme dar deocamndata nu am timp deci voi reveni mai tarziu cu mai multe cazuri.



autorul spune
CitatI saw this "Ball of Light Orb" and quickly caught this shot.  They usually appear only for a moment, then disappear.

alte cazuri...vor urma de curand......

DepthOfField

Parca totusi prea tare minimalizezi aceasta evidenta posibilitate. Dupa parerea ta:
- adica este total neserios
- adica o speculatie ce nu poate avea nici o credibilitate
- mai ales ca subconstientul meu refuza orice ipoteza, gandindu-se numai la raspunsuri banale.

Vezi cum gresesti? Adica pentru ce trebuie sa dai calificative arogante asupra parerilor altora?

Eu te intreb te rog sa raspunzi, concret, la subiect, daca vrei sa dovedesti cat de neserioasa este ipoteza mea: cum ar arata o lumina reflectata pe geam? (si de fapt ai dat singur raspunsul: este foarte probabil lumina blitzului) . Chiar te rog sa descrii. Chiar du-te acasa la cativa metri de geamul tau, si fa o poza cu blitzul. Sa vedem ce iese? Pai, un obiect luminos, clar, solid, care eventual "emana energie"..
Eu nu neg ca exista sfere lumonoase...dar spun ca imaginea postata de tine este extrem de suspicioasa.

Citatca la fel de bine nici tu nu poti arata vre-o garantie ca martorul NU a spus adevarul adica ca a mintit
Pai tocmai imaginea si modul cum se prezinta ea duce la suspiciune..
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

toma

Cuna analiza Ciuciulete!
CitatIntrebarea e, ce este acel obiect neindentificat?
o lanterna de jucarie pusa pe un geam!
Citat..vede clar,este solid,emana lumina
De unde ai tras concluzia ca e solid? Daca ar emana atita lumina cita ar vrea sa se creada tufele, mai ales in cea de a doua poza ar trebui sa fie nitel mai ...luminate!
Jackie28t tu nu te-ai jucat nicidata cu oglinda in plin soare??? Ai vazut cum arata lumina reflectata de o oglinda de la departatre? Nu cam...seamana?
Faptul ca acea minge vibra...cum a auzit martorul acest lucru, fiind dupa un geam..se pare termopan???
Nu cumva voia sa ne trimita cu gindul la un fulger globular???? Numai ca acela arata cu totul altfel!


Siiiiiiiiii culmea culmilor:
In timp ce scriam cele de mai sus, televizorul si calculatorul au inceput sa faca figuri si sa scoata niste sunete inexplicabile. Atunci mi-am dat seama ca de afara, geamul fiind deschis, venea un zgomot de joasa frecventa modulat cu o frecventa in jurul a 1000 Hz.
Noroc ca aveam aparatul la indemina, tocmai descarcasem citeva fotografii in calculator, m-am repezit la geam si am reusit sa fac citeva fotografii uimitoare cu un glob luminos!
Se poate observa, in jurul oboectului, o oarecare distorsiune a continuitatii spatiale, probabil o fereastra in interfata spatiu-timp ori poate un fel de mascare, alveola de invaluire criptoplasmatica!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

toma

In cea de a doua imagine puteti vedea cu sfera de lumina si-a contura mai bine forma a devenit mai solida, cu toate ca acea alveola criptoplasmatica nu a disparut complect. In aceasta etapa zomotul a incetat dar sfera a inceput sa pulseze destul de lent, facind in acelasi timp si usoare miscari in sus si in jos
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)